آخرین نظرات بازدیدکنندگان

RSS

آخرین فعالیت های جامعه مجازی

 • صدف خانم،بین فلسفه افلاطون و فلسفه ای که من دارم به خودم منسوبش می کنم تفاوت قابل تاملی وجود داره:فلسفه من هنرو تقلید آمیز نمی دونه؛بلکه ازش می خواد خلاقانه عمل کنه و چیزهایی رو به مخاطب بگه که تا به حال تجربه نکرده...مثال:من چند ماه پیش اتفاقی درگیر یه دعوای خیابونی شاید پنج دقیقه ای شدم.باور کنید وحشتی بهم دست داد که با تماشای نه ساعت فیلم هم بهم دست نمیده.چرا سینما خودشو درگیر موضوعی کنه که نمی تونه از پسش به طور کامل بر بیاد؟؟؟
  profile 7 ساعت پیش
 • The Battle of the Five Armies
  نبرد 5 ارتش.
  قیامتی به پا خواهد شد.....
  هابیت 3 اومده که دنیارو بترکونه.............................................................
  چه شود......................
  only hobbit.
  profile 1 روز پیش
 • دوستان عزیزم،می خوام در مورد فلسفه بهتون بگم.معمولا فلسفه خشکه و ساختار و بدنه رو در بر می گیره،وقتی من میگم سینما دو بعده،مفهوم ساختار اونه،نه چیزی که سینما به وجود میاره،البته من درک می کنم،فلسفه خیلی سخته،ولی خب ساختار مهمه نه احساسات و اون چیزی که سینما به وجود میاره...داستان،نقطه عطف و احساس تماشاگر ساختار نیست و جزء فرعی محسوب میشه...اسم فلسفه من جور شد:anti real
  profile 1 روز پیش
 • بعضی از بازیگر ها هستند که صرف وجودشون در یک فیلم الزامی برای دیدن اون فیلم به وجود میاره. بازیگر هایی که حضورشون به فیلم ها وزن میده و می تونه یک فیلم معمولی و کلیشه ای رو به یک اثر سرگرم کننده و قابل قبول تبدیل کنه. برای من دنزل واشینگتون همچین بازیگریه.
  profile 3 روز پیش
 

نقد و بررسی فیلم من مادر هستم

( 63 رأی )
5.2

داستان فیلم : 1

آوا ( باران کوثری ) دختر جوانی است که در زمینه موسیقی فعالیت دارد و به یکی از همکارانش به نام پدرام ( امیر حسین آرمان ) نیز به او علاقه مند است و این دو قصد دارند با یکدیگر ازدواج کنند. البته خانواده آوا به شدت با این ازدواج مخالف هستند اما آوا همچنان اصرار دارد که با پدرام ازدواج کند.

پدر آوا یعنی نادر ( فرهاد اصلانی ) وکیل دادگستری است و مدتهاست که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد دارد و به همین جهت کل زندگی اش را از دست داده و همسرش ناهید ( هنگامه قاضیانی ) که او هم وکیل پایه یک دادگستری است نیز او را ترک کرده است و قصد گرفتن طلاق از وی را دارد. سعید ( حبیب رضایی ) دوست صمیمی نادر است که مدتهاست در خانه او زندگی می کند و حکم یکی از اعضای خانواده نادر را دارد و محرم رازهای آواست. سیمین ( پانته آ بهرام ) که همسر سعید است، مدتی است در فرانسه زندگی می کند اما او هم در این شرایط به ایران برگشته تا بالاخره تکلیف زندگی اش را با سعید مشخص کند.

بزودی آوا و پدرام در هنگام تمرین موسیقی توسط نیروی انتظامی دستگیر می شوند و پس از آزادی از زندان، ناهید برخورد شدید و خشنی با پدرام که اصلا میانه خوبی با او ندارد انجام می دهد. متعاقباً پدرام به آوا اعلام می کند که دیگر نمی خواهد با او زندگی کند و آوا نیز برای مدتی افسرده شده و به مصرف مشروب روی می آورد. سعید که همیشه محرم اصرار او بوده اینبار با مشاهده حالت مستی آوا، او را مورد هتک حرمت قرار داده و روز بعد آوا متوجه می شد که باردار است به همین جهت رگ دستش را می زند. اما این خودکشی ناموفق هست و آوا نیز به بیمارستان منتقل می شود. سعید سپس نزد ناهید می رود و می گوید که به دخترش علاقه مند شده اما ناهید با عصبانیت وی را طرد2 می کند و سعید هم برای ابراز عشق ، نزد آوا باز می گردد اما آوا وی را به قتل می رساند و...

 

کارگردان :

فریدون جیرانی: تهیه کننده، نویسنده و کارگردانی که اولین فعالیتش را با بازی در نمایشی به نام « عصمت » در سال 1351 آغاز کرد. جیرانی در سالهای بعد فیلمنامه نویسی را پیش گرفت و فیلمنامه تعدادی از فیلمهای مهدی صباغ زاده از جمله « سناتور » و « پرنده » را به نگارش در آورد. اما فیلمی که توانست نام فریدون جیرانی را بر سر زبانها بیندازد، « قرمز » با حضور محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی بود که موفقیت هنری و مالی خوبی برای وی به ارمغان آورد. پس از آن جیرانی « آب و آتش » را کارگردانی کرد که از لحاظ هنری اثری برجسته بود.

جیرانی که در سالهای اخیر تنوع فیلمساز ی زیادی داشته که از جمله آنها می توان به ساخت سه گانه « ستاره ها » و فیلم دلهره آور « پارک وی » اشاره کرد. جیرانی همچنین سریالی نیز با عنوان « مرگ تدریجی یک رویا » برای صدا و سیما ساخته است.

 

درباره « من یک مادر هستم » :

اولین مشکل « من مادر هستم » که تماشاگر به راحتی متوجه آن می شود، نامعلوم بودن زاویه روایت داستان است که گاهی سوم شخص می شود و گاهی هم اول شخص. ظاهراً تمامی داستان « من مادر هستم » از دید سیمین روایت می شود اما در بخشی از داستان ما با وقایعی روبرو هستیم که سیمین هیچ دخالت مستقیم و غیر مستقیمی در آن نداشته است و معلوم نیست این اطلاعات و جزییات را از کجا آورده است! 4

مشکلات فیلمنامه همچینن در بخش شخصیت پردازی تقریباً تمامی شخصیت ها به چشم می خورد ولی شخصیتی که ضعفش بیش از دیگران هویداست، سعید است. آنچه که جیرانی از شخصیت سعید به ما نشان داده، فردی عاشق پیشه است که برای عشقش همه کاری انجام می دهد اما او خیلی راحت به عشقش تجاوز می کند و سپس ابراز عشقی انجام می دهد که تا پیش از آن آوا حتی روحش هم از آن خبر نداشت. آیا ما باید سعید را به عنوان یک شخصیت متجاوز قبول کنیم یا یک عاشق پیشه؟! حقیقت این هست که فریدون جیرانی به ما می گوید « عاشق پیشه ای که نمی داند چطور رفتار کند » ، اما درک مخاطب « متجاوز » است!

شخصیت بعدی که مشکلات پرداخت آن شاید کمتر از سعید نباشد، سیمین است که تکلیفش نه با خودش نه با مخاطب معلوم نیست. سیمین از فرانسه برگشته و برای زندگی دو نفره اش با سعید تلاش می کند . نکته ای که در فیلم برای مخاطب توضیح داده می شود این است که نادر سالها قبل عاشق سیمین بوده و ظاهراً این دو با یکدیگر روابط خارج از عرف نیز داشته اند. اما سیمین در حال حاضر شخصیتی منطقی به نظر می رسد که نشانی از کینه و نفرت درش وجود ندارد و فیلم هم هیچ نشانه ای از وجود چنین خصوصیتی در سیمین به مخاطب ارائه نمی کند اما به یکباره او رنگ عوض می کند و تبدیل به شخصیتی انتقامجو و کینه ای می شود که حتی با اثبات بی گناهی آوا، فقط به خاطر لج و لجبازی خواهان اعدام است!

در سکانسی که آوا مشغول درست کردن غذا است و سعید نیز در کنار او قرار دارد، به نظرم آوا در لحظه ای که قصد دارد پدرش را مورد خطاب قرار دهد از نام « ناصر » به جای « نادر » استفاده می کند! فیلم هیچ توضیحی در مورد این اشتباه نمی دهد و من هم آن را به حساب عدم تمرکز کارگردان می گذارم!

جیرانی برای اینکه موارد حقوقی فیلم ( قصاص و... ) کاملاً بدون بحث باشد، تصمیم گرفت سیمین را از طرف برادر سعید ( که عضوی از5 خانواده مقتول به حساب می آید ) به عنوان وکیل با اختیار تام برای پیگیری قصاص این پرونده معرفی کند. مطمئناً با روشی که جیرانی برای قرار دادن سیمین در قلب حکم قصاص قرار داده، دیگر کسی نمی تواند ادعای غیرقانونی بودن حکم را مطرح کند اما حالا از منظر سینمایی این سوال بوجود می آید که این جناب برادر سعید که ما اطلاعی از او نداریم، تا به امروز کجا بوده؟ چرا در کل مدت زمان فیلم نیست و ناگهان یادش می افتد که باید قاتل برادرش را به اشد مجازات برساند؟ چرا وقتی برادرش به قتل رسید به ایران نیامد؟ آیا اصلا باید در جریان مستقیم کارها قرار بگیرد یا خیر؟ و...

یکی از اتفاقات عجیب و غریب فیلم « من مادر هستم » این هست که زنگ آیفون تقریباً هر چند دقیقه مستمر به صدا در می آید! فکر نمی کنم با این وضع زنگ خانه ، در خانه نادر و ناهید هرگز کسی خوابیده باشد.

« من مادر هستم » یک مشکل اساسی دیگر هم دارد و آن این است که قانون را بسیار دست و پا بسته توصیف کرده، گویی که اصلاً در کشور مسئله ای بررسی نمی شود و حکم به یکباره صادر می شود. به عنوان مثال در فیلم ناهید خودش را به عنوان قاتل معرفی می کند و قانون هم سریع می پذیرد که او قاتل است! احتمالاً جیرانی این نکته را فراموش کرده که قانون به بررسی صحنه جرم و یافتن سرنخ و جزییات پرونده اقدام می کند و در این مورد خاص هم که دیگر یافتن مجرم کار چندان سهلی نیست!

جنس بازی های بازیگران « من مادر هستم » شبیه به آنچه هست که همیشه از فیلمهای جیرانی سراغ داشتم. جیرانی علاقه خاصی به دیالوگ ها و مونولوگ های اغراق شده دارد و در « من مادر هستم » هم به وضوح می توانید ببینید که کلام شخصیت های داستان چیزی نیست که اغلب در جامعه امروز از آن در این شرایط استفاده شود.

باران کوثری و فرهاد اصلانی بهترین بازیگران فیلم هستند. اصلانی در نقش نادر یک دائم الخمر کامل است که به راحتی تماشاگر را با خود همراه می کند. باران کوثری نیز در ادامه روند نقش آفرینی های خوبش، در « من مادر هستم » عالی ظاهر شده است. مطمئناً یکی از دلایل تماشای فیلم « من مادر هستم » بازی باران کوثری است.

فرهاد اصلانی در فیلم یک مونولوگ نسبتاً طولانی دارد که ارزش محتوایی خاصی ندارد اما نحوه ادای آن توسط اصلانی عالی است.6

فیلم در دقایق آخر یک سکانس وداع دارد که بسیار تاثیرگذار ساخته شده است. این سکانس واقعاً تماشایی است.

داستان فیلم جدید جیرانی بستر لازم را برای پایان باز دارد اما جیرانی ترجیح داده همه چیز را به وضوح برای تماشاگر شرح دهد و قصه اش را بطور کامل بازگو کند. به نظرم بهتر می بود که برای به انتها رساندن این قصه یک پایان باز در نظر گرفته می شد تا تماشاگر بیشتر در مورد فیلم و اتفاقاتش فکر کند و جزییات آن را تحلیل کند.

در مجموع باید گفت که علی رغم تمام ضعف هایی که « من مادر هستم » در بخش فیلمنامه دارد، سوژه به حدی جذاب است که بتواند تماشاگران زیادی را به چالش بکشد. سوژه خیانت و تجاوز مسئله جدیدی در سینمای ایران نیست اما تا پیش از این کمتر با این جسارت توسط فیلمسازی به تصویر کشیده شده بود. « من مادر هستم » فیلم خیلی خوبی نیست اما جسارتش در روایت داستان – حداقل کمتر مشاهده شده در ایران – باعث می شود تا دیدن این فیلم را به همه توصیه کنم.

 

در حاشیه :

دقیقا مشخص نیست اولین بار چه کسی از وقوع مشکلات شرعی در این فیلم خبر داد، اما نتیجه هرچه بود باعث تحریک عده ای برای سر دادن شعار مخالفت با اکران این فیلم شد. کار مخالفان حتی به جایی رسید که شعارهای خیابانی در مقابل ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به راه انداختند و حسابی دور و بر فیلم را شلوغ کردند.

گروه موسوم به انصار حزب الله نیز با ارسال بیانیه ای ، به اهالی سینما ( از وزیر ارشاد تا سینمادارن ) هشدار دادند که فقط 24 ساعت فرصت دارند فیلم را از7 سینماها حذف کنند و اگر اینکار را نکنند، خودشان شخصاً فیلم را پایین خواهند کشید!

یکی از درخواستهای معترضان فیلم این بود :« هتاکان امام خمینی ( ره ) باید اعدام گردند »

انصار حزب الله در بیانیه خودشان فیلم را اینگونه توصیف کرده بودند :« این کثیف ترین فیلم با موضوع خیانت است »

فرهاد اصلانی و تعدادی دیگر از سینماگران در اقدامی مشابه در روبروی ساختمان وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی گرد هم آمدند تا از حقشان دفاع کنند و در همانجا هم مردم را دعوت به تماشای فیلم کردند.

افتتاحیه فیلم با حواشی زیادی از جمله سوال های عجیب و غریب مخالفان فیلم از فریدون جیرانی همراه بود که جیرانی هم خیلی سعی داشت با رفتاری خونسرد ، به آنها پاسخ دهد اما فشار عصبی به راحتی در چهره اش قابل مشاهده بود.

در روزهای اکران، بازیگران این فیلم در خبرگزاری ها اقدام به ارسال دلنوشته هایشان از شرایط اکران این فیلم کردند. فرهاد اصلانی در مقاله ای ، به شرح آنچه که در این روزهای اکران بر او گذشته نوشت و پانته آ بهرام نیز در یک نوشته انتقادی درخواست کرد که « یکی بیاید خودمان را از دست خودمان نجات دهد! »

سال گذشته باران کوثری در کنفرانس خبری این فیلم در پاسخ به سوالی درباره این فیلم، این اظهار نظر عجیب و غریب را عنوان کرده بود : «ترجیح می دهم راجع به این فیلم حرف نزم. فیلمی که کارگردانش دلسوزش نیست، منِ بازیگر هم قطعا دلسوزش نخواهم بود و متاسفم برای صحنه های درخشانی که من و حبیب رضایی در آن بازی کردیم.»

 

 منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.10

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید

 

 نام فیلم: من مادر هستم 

کارگردان : فریدون جیرانی

فیلمنامه: ليدا لاريجاني و رحمان سيفي‌آزاد (بر اساس طرحي از جمال اميد)

تهیه کننده: سیدغلامرضا موسوی

مدير فيلمبرداري: مرتضي غفوري

طراح چهره‌پردازي: مهرداد ميركياني

طراح صحنه و لباس: مارال جيراني

سرمایه گذاران : فیلمسازان / نگین موسوی و دکتر حسن دادخواه

نظرات   

 
0 #106 lمحمد 1393-09-21 12:06
فیلمِ واقعاً خوبی بود...
البته جز یک سری مواردِ جزئی که ای کاش همین اشکالات رو هم نداشت تا شاهدِ یک فیلمِ کامل و بی نقص می بودیم
ممنونم از همه ی عواملِ فیلم
بازگو کردن
 
 
-1 #105 سامی 1393-09-07 18:46
نقل کردن مریم:
نقل کردن ساناز:
واقعا وقتی سیمین از خارج برگشت تو صورتش و تو لحن حرفاش با نادر اثری از کینه نبود پس اون همه نفرت و کینه یهو چطور پیدا شد؟این بزرگترین مشکل فیلم بود.و آخر اینکه چطور وقتی سعید عاشق آوا بود ازش انتظار داشت عمو صداش بزنه و از راحت بودن آوا تو خطاب کردن دیگران ناراضی بود؟این رو درک نمی کنم؟با عمو صدا شدن اون حد فاصل بیشتر برای سعید احساس می شد!اما چرا راضی بود؟

ساناز خیلی به فیلمنامه حساس نشو که این فقط ذره ای از اشکالاتش هست.

سعید به آوا گفت تو این دو سال تمام تلاش خودمو کردم که بهت عادت نکنم! شاید به همین خاطر ازش میخواست عمو صداش کنه تا کمی حریم ها رو بیشتر احساس کنه
به نظر من فیلم جذابی بود و بازی باران کوثری و فرهاد اصلانی عالی بود
بازگو کردن
 
 
+5 #104 ناشناس 1393-06-07 21:57
نقل کردن نيک:
من ديشب فيلم و ديدم . خيلي لذت بردم. به نظرم هدف فيلم نکوهش بي‌بند و باري نبوده و اصلاً روابط دختر و پسر را تاييد نکرده تمام موارد خيانت،‌طلاق، شرب مشروبات الکلي ، بها دادن افراطي به فرزندان، روابط بيش از حد اعتدال، با
دوستان و آشنايان، همه و همه از نکاتي هستند که در اين فيلم مورد نکوهش قرار گرفته و البته در ايران امروز بايد به شدت مورد توجه قرار گيرد. فرزنداني که به اسم مدرنيته پا از حد فراتر گذاشته و پدر و مادر خود را همسان بچه‌هاي مدرسه و دانشگاه و ... با نام کوچک صدا مي‌کنند به بهانه صميميت! پدري که به افراط شراب خواري کرده و از اعتدال در اين زمينه نيز خارج شده! ارتباط با دوستان بيش از حد‍! در جامعه آي که متاسفانه آمار تجاوز افرادي چون برادر، پدر ،‌ عمو و دايي به محارمي چون دختر، خواهر،‌برادر زاده و خواهر زاده و .. بسيار رو به افزايش است و اين آمار متاسفانه به دلايل امنيتي افشا نمي‌شود.
در خاتمه توصيه مي‌کنم به جاي ايراد گيري‌هاي بيخود از آقاي جيراني تشکر نماييم که بيينده را به تفکر وامي‌ دارد. تفکر به عواقب اعمالمان، تفکر به رويه‌هاي تربيتي ما در زندگي، تفکر و آيينده نگري در خصوص تصميم‌گيري‌ها، کينه ورزي‌ها و حتي خوش‌بيني‌هاي ما. بياييم احترام را در ميان خانواده ها افزون نموده و با رعايت اصول اخلاقي صحيح و مبتني بر منطق و با ارتباط مؤثر با فرزندانمان، آن‌ها را از خطراتي که به هر نحوي از انحاء آنها را تهديد مي‌نمايند محافظت نماييم.

ببخشید اشتباهی منفی دادم
بازگو کردن
 
 
+2 #103 مریم 1393-02-12 15:07
نقل کردن ساناز:
واقعا وقتی سیمین از خارج برگشت تو صورتش و تو لحن حرفاش با نادر اثری از کینه نبود پس اون همه نفرت و کینه یهو چطور پیدا شد؟این بزرگترین مشکل فیلم بود.و آخر اینکه چطور وقتی سعید عاشق آوا بود ازش انتظار داشت عمو صداش بزنه و از راحت بودن آوا تو خطاب کردن دیگران ناراضی بود؟این رو درک نمی کنم؟با عمو صدا شدن اون حد فاصل بیشتر برای سعید احساس می شد!اما چرا راضی بود؟

ساناز خیلی به فیلمنامه حساس نشو که این فقط ذره ای از اشکالاتش هست.
بازگو کردن
 
 
+1 #102 مریم 1393-02-12 15:04
فیلم های آقای جیرانی متاسفانه
همیشه ضعیف و پر از اشکال هست!
البته در چندسال اخیر تا الان!
فیلمنامه ی کار فوق العاده ضعیف بود!
نکات اخلاقی در کار به طرز غیرحرفه ای
به تصویر کشیده شده بود!
یک پیشنهاد هم به جیرانی:
اگر نمیشود بهتر ساخت!
بهتر است اصلا نساخت!
در آخر هم
از هنگامه ی قاضیانی ،به خاطر بازی زیباش
تشکر میکنم.
بازگو کردن
 
 
0 #101 ایسان 1393-01-28 07:28
در کل فیلم خوبی بود ولی یه سری سیاهنمایی هایی داشت که تو نظرات هم دیدیم!
بازگو کردن
 
 
+1 #100 مهسا 1393-01-17 13:26
یه سری مشکلات و بی نظمیهای داشت که گاهی آدم گیج میشد ولی با این قسمت از نقد شما که سعید به عنوان متجاو بیشتر به نظراومد مخالفم..سعید دقیقا مرد عاشق پیشه ای بود که نمی دونست در اون شرایط چیکارکنه.
اینکه بهش میگف بهم بگو عمو هم دقیقا این مسئله رو میرسونه که می خواسته بین خودش و آوا فاصله ایجاد کنه یعنی درحقیقت می خواسته این عشق رو کنار بزاره(با توجه به این که می دید آوا خودش کس دیگه ای رو دوست داره و شرایط سنیشون هم اصلا بهم نمیخورد) و به نظر من تصمیم تجاوز یه نقشه ی از قبل تعیین شده نبوده .
بازگو کردن
 
 
0 #99 ساناز 1393-01-16 02:09
واقعا وقتی سیمین از خارج برگشت تو صورتش و تو لحن حرفاش با نادر اثری از کینه نبود پس اون همه نفرت و کینه یهو چطور پیدا شد؟این بزرگترین مشکل فیلم بود.و آخر اینکه چطور وقتی سعید عاشق آوا بود ازش انتظار داشت عمو صداش بزنه و از راحت بودن آوا تو خطاب کردن دیگران ناراضی بود؟این رو درک نمی کنم؟با عمو صدا شدن اون حد فاصل بیشتر برای سعید احساس می شد!اما چرا راضی بود؟
بازگو کردن
 
 
+4 #98 سارينا 1393-01-07 20:05
به نظر من كه فيلم فوق العاده قشنگي بود. من نميدونم چرا شماها بايد از همه چيز ايراد بگيريد ؟ يعني اينقدر سخته كه بگيد قشنگه ؟ تنها اشكال فيلم اين بود كه يكي دوبار به جاي نادر گفت ناصر. ولي فيلم اينقدر قشنگ بود كه اين ايرادو تحت الشعاع قرار ميداد. و در ضمن متاسفم واسه افرادي كه خودشونو زدن به كوري و هيچي نميبينن.
بازگو کردن
 
 
-7 #97 روانشناس خاص 1392-12-20 19:04
فیلم مزخرفی بودددددددد واقعا چون اصلا هیچیش درنیومده بود
بازگو کردن
 
 
+4 #96 ناشناس 1392-12-11 14:08
چرا جبهه میگیرید واقعیت جامعه امروز همینه،اونقدر مردا زن رو محدود میبینن که دیگه جنبه ندارن تا یکی باهاشون میخنده میخوان بکشوننش تو تختخواب...

حالا این یکی که دیگه محرم اسرارش هم شده بود بیچاره اوا...

من متاسفم برای جامعه ام
بازگو کردن
 
 
+4 #95 الی 1392-12-11 02:14
عالیییییییییییی ی بود فوق العاده مطابق واقعیات امروز........ مرسی از اقا جیرانی ;-)
بازگو کردن
 
 
+6 #94 saeed 1392-12-05 19:29
این فیلم تا حدودی به فیلم هیس هم شباهت داشت.....و بازی باران کوثری خیلی عالی بود همچنین فرهاد اصلانی
بازگو کردن
 
 
+2 #93 فاطمه 1392-12-04 13:13
نقل کردن سحر:
سلام
منم امروز با دوستام رفتم این فیلمو دیدم 0 منم نفهمیدم اینهمه جنجال برای چی بوده. در کل فیلم بدی نبود اما به نظرم خیلی در فیلمنامه ضعف داشت. من و دوستام هم چندین بار احساس کردیم که که شخصیت پدر فیلم با نام ناصر خطاب شد. آخرش نفهمیدیم اسمش ناصر بود یا نادر !!! یک سوال هم برام پیش اومد . اسم فیلم خطاب به کی بود؟ خطاب به مادر آوا بود ؟ یعنی بخاطر فداکاری مادر آوا اسم فیلمو گذاشتن من مادر هستم؟ اگه کسی متوجه شد برای من هم توضیح بده.
به سیمین چون به نا حق مادر دیگه نمی شد و در واقع مادر شده بود ولی بچه را از دست داده بود به خاطر نامردی نادر
بازگو کردن
 
 
0 #92 r.h 1392-11-28 11:19
فیلمی بود که می فهمونه خیلی ها که زندگیشون بی بند و بار هست اخر زندگیشون همینه پوچی .....و در نهایت از هم پاشیدن زندگی .البته باید گفت که این فیلم حکم قصاص رو زیر سوال برده چون فقط دیه بر عهده او میاد لذا بری از ایراد نیست..!
بازگو کردن
 
 
+5 #91 black swan 1392-11-23 16:52
فیلم عالی بود و من جدعتشو تحسین میکنم.بازی های بی نقص و کارگردانی روان.خداییش من موندم چرا انقد به فیلما گیر میدن اخه.
بازگو کردن
 
 
0 #90 دنیا 1392-11-23 16:35
:cry: این چه نظرهاییه؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟ چرا با هم دعوا میکنید؟
بازگو کردن
 
 
+3 #89 زانيار 1392-11-14 15:41
من هنوز نديدمش ولي خيلي تعريفشو شنيدم :-)
بازگو کردن
 
 
+8 #88 بهار 1392-10-13 00:38
یه سری واقعیات مثل آزار جنسی در جامعه ما در حال اتفاقه و هر روز به آمار اون اضافه میشه که خانواده ها باید هشدار داده بشند. این درد باید به چه نحو در قالب یه فیلم نشون داده بشه !!!!!!!!!!! آخه مگه ازاین سانسور شده تر و شسته رفته تر هم میشه که سریا اونو ضد ارزش میدونن. این فیلم داره این رفتار ضد ارزشو نکوهش میکنه نه تایییییییییید ! خدا عمرشون بده اگه حتی یه نفر هم با دیدن این فیلم مراقبت بیشتری از خودشو اطرافیانش بکنه چون این موضوع در عالم فیلم وحشتناکه چه برسه به واقعیت.بهشون خسته نباشید میگم
بازگو کردن
 
 
+5 #87 بهناز 1392-10-06 14:28
فیلم عالیییییییییییی ییییییییییییییی ییییییییییییییی ییییییییییییییی ییییییییییییییی ییییییییییییییی ییییییییییییییی ییییییی.. بود //بسه خسته شدیم از فیلمای الکی //واقعیت تلخخخخخخخخخخخخخ خخخخخخخخخخخخخخخ خخخخخخخخخخخخخخخ خخخخخخخخخخخخخخخ خخخخخخخخخخخخخخخ خخخخخخ است.معلومه
بازگو کردن
 
 
+7 #86 SAZ 1392-09-04 15:47
سلام اتفاقااین بجای رواج گناه درجامعه داشت به اول به پدرومادرهاوبعدب ه ماجوانایه هشدارخیلی بزرگ میدادکه هردوگروه مواظب حدودرفتارشون باشن
بازگو کردن
 
 
-18 #85 گرماب 1392-09-02 10:57
متاسفانه من به عنوان یک ایرانی خیلی از دیدن این فیلم شرمم شد در این فیلم ترویج فرهنگ ذم یکی ازنکات بارز فیلم بود .که برخی ها ازاین به عنوان حقایق موجود در جامعه یاد میکنن که اشتباهه.آیا این یه حقیقت غالبه ؟قطعا خیر.خواهش میکنم با نقدهامون از یه همچین فیلمهایی به فکر اصلاح جامعمون باشیم چون نظرها خیلی تاثیر گذاره از همتون متشکرم چون همتون دغدغه ئ اصلاح جامعه رو دارین
بازگو کردن
 
 
+15 #84 زهرا 1392-08-18 08:42
دوستان عزيزي كه معتقدند اين درد امروز جامعه نيست سخت در اشتباهند . اتفاقا مسئله تجاوز و ارتباطات نامشروع زير پوست شهر و به صورت وسيع در حال اتفاق است . تحقيقات نشان داده است فقط 10 درصد جرايم كشف مي شود. حالا چرا ما مي خواهيم اين مسائل را انكار كنيم نميدونم؟!!!! من يك مشاورم و در هفته با مسائل زيادي از اين دست برخورد مي كنم.
بازگو کردن
 
 
-10 #83 شهلا 1392-08-15 16:45
سلام.راستش من خیلی از نظر هارو خوندم.راستش از اینکه بعد از مدت ها فیلمی رو میدیدم که داستان داشت خوب بود ولی باید دید چه داستانی و به چه قیمتی.
ما اجازه نداریم برای فهموندن بعضی حقایق اونها رو به تصویر بکشیم به نظرم وقتی یه چیزی توی 1جامعه ای قبیهه با نشون دادن اون توی فیلم های سینمایی و...
قبح اون ریخته میشه واون عادی میشه
بازگو کردن
 
 
+4 #82 عرفان 1392-08-12 11:40
خاطره باهات موافقم
بازگو کردن
 
 
+10 #81 خاطره 1392-08-08 18:30
سلام
بنظر من فیلم عالی بود
سزای مردی که بخواد به دختری هتک حرمت کنه همینه
مردای بی غیرتو بی ناموس خوب میدونن چی میگم
بازگو کردن
 
 
+5 #80 خاطره 1392-08-08 18:25
سلام
فیلم فوق العاده ای بود. میون این فیلمای مبتذلی و بی محتوا که الان تو گیشه ی سینماها هست این یکی عالی بود
سزای مردی که بخواد به دختری هتک حرمت کنه همینه
مردای بی غیرتو بی ناموس خوب میفهمن چی میگم
بازگو کردن
 
 
+7 #79 nima 1392-08-03 12:13
آقاي جيراني و آقاي فرهاد اصلاني كارتون بي نظير بود و خسته هم نباشيد .اميدوارم كه بازم يه همچين فيلمهايي ازتون ببينيم.
بازگو کردن
 
 
+3 #78 عرفان جیحونی 1392-07-27 22:02
سلام نیوشا خانوم . صحبتاتون جالب بود :lol:
بازگو کردن
 
 
+4 #77 نیوشا 1392-07-24 22:54
بیا برو ابری با احتممال بارش کوفته قلقلی رو نقد کن!به خدا سنگین تری!
بازگو کردن
 
 
+2 #76 Cyrus 1392-07-09 11:47
تو یکی خیلی داغونی بخدا
بازگو کردن
 
 
+1 #75 . 1392-07-03 21:09
:sad: :sad: :D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:
بازگو کردن
 
 
0 #74 عرفان جیحونی 1392-07-01 21:01
هیچ فیلمی بدون اشکال نیست. از صحبت های شما مشخصه که انتقاد پذیر نیستید . برای بهتر بودن لازمه انتقاد پذیر باشیم.
بازگو کردن
 
 
+1 #73 عرفان جیحونی 1392-07-01 20:54
من به یکی از نکات مثبت و ظریف فیلم اشاره کردم نه اشکال فیلم .
بازگو کردن
 
 
+3 #72 ahmad 1392-07-01 18:18
من که مشکلی در این فیلم ندیدم... نمیدونم شماها چرا عادت دارین همینجور الکی روی فیلم عیب میذارین؟! به قول رضا عطاران،این کار شماها خیلی کار زشت و زننده ایه...
بازگو کردن
 
 
+2 #71 عرفان جیحونی 1392-06-31 23:15
این فقط یک نکته از فیلمه.
بازگو کردن
 
 
0 #70 عرفان جیحونی 1392-06-31 23:13
همینطور نظر جنسی نادر به سیمین که پس از سالها نمایان شد.
بازگو کردن
 
 
+3 #69 عرفان جیحونی 1392-06-31 23:07
آقا احمد منظورم اینه که یه سری از مردها هستن که خیال پردازی های جنسی نسبت به بعضی زنهای اطراف خود دارند که این مساله رو مخفی میکنن . ( مخفیانه خیانت میکنن) مطمعنا سعید از مدت ها قبل نظر جنسی نسبت به آوا داشته . این نکته از فیلم به اون دسته از مردهایی که فکر بد دارن میگه که : در صورت ادامه این رفتار رسوا خواهید شد.
بازگو کردن
 
 
+5 #68 ahmad 1392-06-31 22:22
نقل کردن عرفان جیحونی:
این فیلم هشداریه به مردهایی که فکر منحرف نسبت به زنان اطراف خود دارند . مرد ها خوب متوجه میشن که چی میگم

چه ربطی داره اصن؟! چرا شما که داستان فیلم رو نفهمیدی ، همینجور الکی یه چیزی میپرونی ؟! شما بگو چه ربطی داره...
بازگو کردن
 
 
0 #67 حاج اصغر 1392-06-31 15:37
موهام تراشیده شدن
ازم خجالت نکشی
دارم میام بدیدنت
بااین لباس ارتشی
چقد شلوغ خونه تون اون کیه میخنده باهات چرا اسمتو میگه
چه نسبتی داره باهات؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟
بازگو کردن
 
 
+2 #66 سارا 1392-06-30 17:06
فیلم خیلی خوبی بود 8) ;-) :-) :lol:
بازگو کردن
 
 
+14 #65 زهرا 1392-06-28 12:36
فقط گریه کردم دقیق و بی نقص بود چون دخترای جوون عادت دارن به مردای سن بالا مثل پدرشون یا حتی برادر بزرگشون نگاه کنند.ولی همیشه نامردی میبینند.
بازگو کردن
 
 
+10 #64 Bi neqab 1392-06-28 09:02
تنها جمله ای که میتونم راجب این فیلم بگم:

فوق العاده بود

مرسی اقای جیرانی

مرسی فرهاد اصلانی

مرسی باران کوثری و پانته آ بهرامِ عزیز
بازگو کردن
 
 
+6 #63 نوران 1392-06-27 14:14
به نظر من فیلم فوق العاده و عین واقعیاتی بود که تو جامعه داره بیداد میکنه من کلی با دیدن فیلم متاثر شدم و اشک ریختم از بهترین فیلم های تاریخ سینما دست آقای جیرانی درد نکنه
بازگو کردن
 
 
+2 #62 عرفان جیحونی 1392-06-26 17:33
چند نکته :ماشین پاترول ناهید نشان دهنذه قدرت ناهید بود. کلانتری ها از ژنراتوربرق استفاده میکنن نه چراغ نفتی . فرار از بیمارستان در اون شرایط بدون متوجه شدن ناصر و ناهید غیر ممکن بود . پدرام بیش از حد به آوا پایبند بود هیچ پسری با دختری که حاملگی نامشروع داشته ازدواج نمیکنه. اعدام همیشه صبح انجام میشه که در این فیلم شب اجرا شد.
بازگو کردن
 
 
+1 #61 عرفان جیحونی 1392-06-26 13:56
yogg saronبا شما موافقم.
بازگو کردن
 
 
+10 #60 Yogg Saron 1392-06-26 02:37
سلام به همگی...جناب آقای پرهام ببخشید فرش قرمر نداشتیم پهن کنیم واست..شما به بزرگی خودت ببخش... مرد حسابی تو اصلا فیلمو دیدی یا با موس کلیک 6 من 7مین رد کردی؟
منی که نه با نقد آشنام نه کارمه نه توش سر رشته دارم آما این متون رنگ دخالت های نظر شخصی توش چشمو میزنه!!!!
یا آقایی که داری میگی واقعیت جامعه نیست شاید تلنگری باشد(چقدرم کتابی)..تا حالا شده سر کوچه تون بری ببینی 10000000 برابر بدتر و زننده تر شو؟؟
یا اون آقایی که داری میگی شرابخوریو روابط آزاد دختر پسر خیلی خوب نشون دادن شما اصلا میدونی یه نفر وقتی شراب میخوره چرا میخوره؟
منم نه اما بابام اون موقها میگقت یه مرد گریه نمیکنه نمیشکنه مست میکنه تا دردشو تو صورتش نبینی..شما هم از بابات بپرس بهت میگه !!!
میبخشید من کوچیک همگی ولی وقتی میبینم در حق همچین اثری داره اجحاف میشه اونم از همچین کارگردانی...انق در که این سکانس وداع منو منقلب کرد سکانس اعدام John Coffey مرحوم منو متاثر نکرد....
واسلام...
بازگو کردن
 
 
0 #59 عرفان جیحونی 1392-06-25 23:52
این فیلم هشداریه به مردهایی که فکر منحرف نسبت به زنان اطراف خود دارند . مرد ها خوب متوجه میشن که چی میگم
بازگو کردن
 
 
+1 #58 عرفان جیحونی 1392-06-25 23:41
سطح فیلم بالا بود به دلیل اینکه واقعیت ها رو نشان میداد و مساعلی که در جامعه به صورت مخفی وجود دارد
بازگو کردن
 
 
+1 #57 عرفان جیحونی 1392-06-25 23:36
نقل کردن افشین:
فیلم خوبی بود ،به مسائل زیادی در جامعه پرداخته بود ...

نقل کردن افشین:
فیلم خوبی بود ،به مسائل زیادی در جامعه پرداخته بود ...

نقل کردن افشین:
فیلم خوبی بود ،به مسائل زیادی در جامعه پرداخته بود ...

عالی
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

مطالب مرتبطآخرین مطالب
Google+