image 13960327423 the11442

« 47 متر پایین » عنوانی است که پیش از این قرار بود در سال 2016 توسط کمپانی دیمنشن فیلم روانه بازار شود اما پس از واگذاری امتیاز این شرکت با اینترتینمنت استودیو ، کمپانی جدید اعلام کرد که قرار نیست این فیلم در موعد مقرر اکران شود و یکسال دیگر روانه بازار خواهد شد. در این وضعیت نام فیلم هم تغییر کرد و به نظر می رسید که استودیوی جدید هم متوجه این موضوع شده که این اثر قرار نیست فیلمی باشد که گیشه را تحت تاثیر قرار دهد و در ذهن مخاطب ماندگار شود.

داستان فیلم درباره دو خواهر به نامهای لیزا ( مندی مور ) و کیت ( کلر هولت ) است که به مکزیک می روند. طی این تعطیلات کیت تصمیم می گیرد تا در داخل یک قفس به زیر آب برود و کوسه ها را ببیند و لیزا هم که اخیرا رابطه اش با دوست پسرش پایان یافته، به دلیل اینکه حال او را بگیرد و ثابت کند که چقدر با شهامت است، تصمیم می گیرد همراه کیت به زیر آب برود اما در اعماق آب کوسه ها خیلی مهربان نیستند و...

47 Meters Do3430 30

تاریخ سینما پس از « آرواره ها » به کارگردانی اسپیلبرگ، آثار " کوسه محور " فراوانی را به خود دید که هیچکدام از آنها هم نتوانستند موفقیت فیلم « آرواره ها » را تکرار نمایند. در سالهای اخیر نیز حجم ساخت آثار در شبکه های ویدئویی که در آن کوسه به ملت حمله می کند گسترش فراوانی پیدا کرده اما در یکسال اخیر، سینما مجدداً به این ژانر توجه نشان داده و این حیوان درنده را به سینما بازگردانده ،اما تفاوتی در میان محتوای آثار نسبت به سالهای قبل مشاهده نمی گردد.

« 47 متر پائین » با داستانی عجیب و غریب شروع می شود که طی آن یکی به واسطه تحت تاثیر قرار دادن دوست پسرش نزد کوسه ها می رود! پس از این مقدمه سرهم بندی شده، فیلم دو شخصیت اصلی زن را به داخل قفس فرستاده و به اعماق آب می فرستد و پس از گرفتار شدن آنان در این وضعیت، فیلم علناً هیچ تمهیدی برای ادامه داستان جز ظاهر و ناپدید شدن ناگهانی کوسه در نظر نمی گیرد تا بتواند حس ترس مخاطب را زنده نگه دارد.

از جمله دلایلی که باعث شده در چند دهه اخیر آثار مرتبط با " کوسه ها " نتوانند موفقیتی در سینما بدست بیاورند، تاکید سازندگان بر نمایش تمام و کمال این حیوان در طول فیلم بود بطوریکه شخصیت های داستان کوچکترین اهمیتی نیافته و به حال خود رها می شدند. این روند در فیلم « 47 متر پائین » نیز تکرار شده و شخصیت های انسانی فیلم نه تنها پرداختی ندارند بلکه دربرگیرنده مجموعه از تناقضات می باشند که معمولاً بدترین تصمیم و بدترین رویکرد در قبال فاجعه رخ داده را از خود به نمایش می گذارند. توجه سازندگان تنها معطوف به جناب کوسه بوده که گاه و بی گاه از راه می رسد و به جز نمایان شدن دندان هایش، کار خاصی برای انجام دادن ندارد چرا که می دانیم تمام فعالیت های اصلی او قرار است در دقایق پایانی رخ دهد!

i333ge 13960327423 the11442

پس از اینکه خواهران به داخل آب می روند، تدوین فیلم نیز هنر خود را رونمایی کرده و فاصله بُرش میان صحنه های فیلم را به کمتر از یک ثانیه می رساند تا احیاناً مخاطب نتواند خیلی به جزئیات کوسه ای که در فیلم وجود دارد توجه نماید. علاوه بر تدوین غیرطبیعی که به راحتی می تواند سبب سردرد مخاطب گردد، فیلمبرداری فیلم نیز در نوع خود جالب است. دوربین در « 47 متر پائین » بارها و بارها صحنه ای را به تصویر می کشد که جناب کوسه در حال هجوم مستقیم به سوی دوربین است و سپس این نما کات می خورد و اتفاق ویژه ای هم رخ نمی دهد! تکرار این وضعیت حتی از جذابیت های کوسه به عنوان یک حیوان خشن و نه چندان مهربان نیز کاسته است!

در میان بازیگران فیلم نیز دیدن مندی مور حس و حال عجیبی را در مخاطب تداعی می کند. خواننده - بازیگری که سالها پیش قرار بود یک ستاره در سینما باشد اما هرگز نتوانست انتظارات را برآورده کند و رفته رفته برخلاف دوستانش از صفحه اول صفحات هنری حذف گردید و حالا در آثاری حضور پیدا می کند که به سختی می توان آنها را در خاطر سپرد. مندی مور در « 47 متر پائین » فاقد شخصیت پردازی است و بهرحال شخصیت اصلی داستان هم کوسه است که باعث شده دیگر بازیگران در زیر سایه حضور او قرار بگیرند و فرصتی برای ارائه یک بازی درخشان از خود نداشته باشند.

image 13960327423 t45he11442

« 47 متر پائین » در مجموع روندی را طی می کند که اغلب آثار " کوسه ای " طی دهه های اخیر طی کرده اند. با اینکه « آرواره ها » اسپیلبرگ در بخش شخصیت پردازی اثر قابل احترامی بود و کماکان شخصیت های انسانی آن فیلم در خاطر مخاطبین نقش بسته، اما سیاست تولید آثار مشابه بر روند عدم پرداخت به انسانها بنا نهاده شد و « 47 متر پائین » نیز ساخته و پرداخته چنین سیاستی است. فیلم که به پایان می رسد بیش از هر زمان دیگری متوجه می شویم که شاید بهتر می بود این اثر بصورت مستقیم به جمع آثار ویدئویی اضافه می شد تا اینکه در قاب سینما و به عنوان یک اثر سینمایی مطرح شود.

 3                                                                    Photo Gallery2

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

47 متر پائین : 47 47 Meters Down22Meters Down

کارگردان : Johannes Roberts

نویسنده : Johannes Roberts, Ernest Riera

بازیگران :       

Mandy Moore...Lisa

Claire Holt...Kate

Chris Johnson...Javier

Yani Gellman...Louis

رده سنی : PG-13 ( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

ژانر : ترسناک

زمان : 89 دقیقه