نقد و بررسی فیلم کوه میان ما ( The Mountain Between Us )

image 13960719615 pho311

مراحل پیش تولید « کوه میان ما » نخستین بار در سال 2012 انجام شد اما تا سال 2014 ، چندین فیلمنامه نویس مختلف به استخدام درآمدند تا بتوانند فیلمنامه اثر را سر و سامان دهند و شرایط ساخت آن را مهیا نمایند. در واقع طی این دو سال، نویسندگان گوناگونی برای مدت چند ماه زمان خود را برای نوشتن فیلمنامه صرف می کردند و سپس نویسندگان دیگر استخدام می شدند تا آن را بازنویسی نمایند و این پروسه تا 2 سال ادامه یافت! در کنار نوشتن فیلمنامه، گزینه های گوناگونی هم به عنوان بازیگران اصلی فیلم مطرح می شد که هرکدام از آنها پس از مدتی انصراف خودشان را از حضور در فیلم اعلام می کردند. بازیگرانی نظیر مایکل فاسباندر، چارلی هانام ، مارگوت رابی و رزاموند پایک از جمله کسانی بودند که نامشان برای حضور در فیلم اعلام شد اما در نهایت نقش ها به کیت وینسلت و ادریس البا رسید.

داستان فیلم درباره دکتری به نام بن (ادریس البا) و یک عکاس خبری به نام آلکس (کیت وینسلت) می باشد که یک سفر هواپیمایی را در کنار یکدیگر تجربه می کنند اما دیری نمی گذرد که هواپیمای آن دو در کوهستان سراسر پوشیده از برف سقوط می کند. آلکس و بن در این سقوط زنده می مانند اما برای اینکه در سرمای کوهستان از بین نروند، مجبور می شوند مسیر طولانی را برای زنده ماندن طی نمایند این در حالی است که غذای بسیار کمی در اختیار دارند و...

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Mountain_Between_Us/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

« کوه میان ما » در ژانری به نام « زنده ماندن » ( یا به زبان انگلیسی : Survival ) دسته بندی می شود. آثاری که معمولاً از محبوبیت های ویژه ای نزد علاقه مندان به سینما برخوردار است و در سالهای گذشته آثار خوش ساختی مانند « بازگشت » گونزالس ایناریتو و حتی « مکس دیوانه » در این ژانر روانه سینما شده است. « کوه میان ما » نیز از حضور دو بازیگر مطرح برخوردار است که می تواند عامل مهمی برای جذب مخاطب باشد اما این جذابیت تنها در دقایق ابتدایی می تواند ذهن تماشاگر را به خود جلب نماید و پس از آن فیلم می بایست قصه و روایت خود را مطرح نماید.

فیلم در دقایق نخست بسیار سریع و غیرمنتظره داستان خود را پیش می برد. در همان دقایق ابتدایی چند دقیقه ای بیشتر طول نمی کشد که دو شخصیت اصلی سوار بر هواپیما سقوطی ترسناک را در کوهستان پوشیده از برف تجربه می کنند. به نظر می رسد که فیلمساز خیلی علاقه ای به مطرح نمودن مقدمه نداشته و بی محابا به سراغ موضوع اصلی اش رفته تا زمان را از دست نرود. اما مشکل اینجاست که پس از سقوط هواپیما، مشکلات فیلم یکی پس از دیگری عیان می گردد که باعث سقوط آهسته اما پیوسته فیلم می گردد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Mountain_Between_Us/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

بزرگترین ایراد فیلم را می توان در منطق روایی آن و البته چارچوبی دانست که توسط فیلمنامه نویس و کارگردان مشخص شده یعنی ایجاد یک رابطه عاشقانه در دل کوهستان؛ آن هم در شرایطی که بحران و مرگ در فاصله حداقلی از قهرمانان داستان به سر می برد. در « کوه میان ما » کوهستان بزرگترین دشمن دو شخصیت اصلی داستان است و به نظر می رسد که نسبت به آنان بی رحم باشد چراکه هربار موقعیت ترسناکی را مهیا می سازد تا بن و آلکس یک قدم به مرگ نزدیک شوند. آنها از طرفی بابت سرما در عذاب هستند و از طرف دیگر ذخیره غذای حداقلی آنان مقاومت شان در برابر طبیعت را به حداقل می رساند. اما ایده فیلمساز در این حجم از بحران این بوده که آنها عاشق یکدیگر شوند!

عشق و علاقه ای که شاید بر روی کاغذ ایده بدی هم نباشد و بتوان از دل بحران، امید به زندگی را هم با توسل به عشق به تصویر کشید. اما منطق روایی و دیالوگ های عجیب و غریب دو شخصیت اصلی داستان که برگرفته از جملات روانشناسی کتاب های مشهور است، کمکی به ایجاد و باورپذیری این رابطه عاشقانه نمی کند. در واقع آنچه که بن و الکس بر زبان می آورند تناسبی با کوهستان، بحران و مرگ ندارد و به سختی می توان نشانه هایی از منطق را در آن یافت! این عامل باعث می شود تا تماشاگر نتواند به درک درستی از بن و آلکس و قرار گرفتن آن دو در کنار یکدیگر برسد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Mountain_Between_Us/thumbs/phoca_thumb_l_7.jpg

به این موارد می بایست تعلیق حداقلی فیلم را نیز اضافه کرد که برگرفته از کلیشه های رایج ژانر است و هیچ خلاقیتی هم در نحوه اجرای آن به کار نرفته است. تماشاگر در طول داستان همواره یک قدم از فیلمساز جلوتر است و طبعاً غافلگیری که مد نظر سازندگان فیلم بوده هرگز به سراغ مخاطب نمی آید بطوریکه تماشاگر حتی احساس نمی کند که دو قهرمان داستان اصلاً در بحران به سر می برند یا در حال بحران سازی! شاید بهتر می بود تا سازندگان بخش هایی را به عنوان عنصر غافلگیری در دل داستان ایجاد می کردند تا همه چیز تا این حد شسته و رفته نباشد.

اما عاملی که می تواند « کوه میان ما » را از این خستگی و ملال آور بودن تا حدی دور نماید، بازی دو بازیگر مطرح فیلم است که جذاب و تماشایی است. این دو اگرچه در برقراری ارتباط با یکدیگر موفقیت چندانی کسب نمی کنند، اما در بازی انفرادی عملکرد مناسبی را از خود به نمایش گذاشته اند. البا که در دو سال اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای در سینما داشته و حالا به عنوان یکی از بازیگران قابل اعتماد به نقش های اصلی گمارده می شود، به خوبی توانسته شرایط بحرانی که در آن گرفتار شده را به تصویر بکشد و کیت وینسلت نیز اگرچه بهترین بازی اش را در فیلم شاهد نیستیم، اما روی هم رفته قابل قبول و مناسب است.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Mountain_Between_Us/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

« کوه میان ما » در میان آثار سبک « زنده ماندن » اثر جذابی محسوب نمی شود. موقعیت های کلیشه ای و عاشقانه بی ربط و ضعیفی هم که در طول داستان ایجاد می شود، توان زنده نگه داشتن اشتیاق مخاطبش را ندارد. سازندگان قصد داشته اند عشق و یکی شدن را دلیل زندگانی برشمارند اما این تعریف یک خطی زمانی که به فیلمنامه تبدیل می شود، نیازمند پرداخت و پرورش موقعیت های صحیح و اصولی است که تاثیرگذاری مناسبی در ذهن مخاطب داشته باشد. « کوه میان ما » با آن پایان بندی عجیب و غریبش نمی تواند بیشتر از یک فیلم فراموش شدنی باشد. پایان بندی که یکی را از وصال برچیده و عشق دیگری را در قلب آن یکی جای می دهد تا در آن طرف هم آن یار سفر کرده تجدید نظر کرده و به آغوش آن یکی که همسفر بود بازگردد! کوهستان هم که بهانه ای در پیشکش عشق!

 4                                                                        Photo Gallery2

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

کوه میان ما : montyuyd22The Mountain Between Us

کارگردان : Hany Abu-Assad

نویسنده : J. Mills Goodloe, Charles Martin

بازیگران :       

Idris Elba...Ben Bass

Kate Winslet...Alex Martin

Beau Bridges...Walter

Dermot Mulroney...Mark

رده سنی : PG-13 ( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

ژانر : اکشن

زمان : 112 دقیقه  

aio23

مطالب مرتبط 

دیدگاه‌ها

-2

Reza

ایکاش فیلم دوبله بود و بیشتر حواسم به خود فیلم بود تا به زیرنویسش.تو زیر نویس 50 درصد صحنه های فیلمو نیمیبنی.درکل فیلم خوبی بود.به نظرم بعد دیدن فیلم تا دو سه روز بعد تو فکرت هست و صحنه هاش تو ذهنت میاد پس از فیلم خوشت اومده.این نظر شخصی بنده بود.ممنون از سایت خوبتون
+1

مهران د

فقط میتونم بگم فیلم بسیار خوبی بود... لوکیشنها عالی بودن و واقعا کار هر کسی نیست در چنین شرایط سختی فیلم بسازه و یا در چنین فیلمی بازی کنه... ضمنا مگه اکثریت بیننده‌ها منتقد سینما یا جزو هیات داوران اسکار هستن که چنین نکاتی که تو این مطلب بود براشون ذره‌ای اهمیت داشته باشه؟ هر کدوم از دوستانم این فیلمو دیدن کمتر از عالی نگفتن
+2

Mohsen

هیچ دلیلی نداره که مخاطب بخواد خیلی حرفه ای و تخصصی به ماجرا نگاه کنه،همین که عمق مطلب رو درک کنه و لذت ببره کافیه.

نیما

فیلم خوبی بود
یه چیزی شبیه تایتانیک بود
روابط عاشقانه که تو فیلم به نمایش دراومد هیچ تفاوتی با زندگی واقعی نداشت
10 دقیقه اخر فیلم فوق العاده بود
حالت هایی که بین دو طرف رد و بدل می شد به هیچ عنوان کلیشه ای نبود
بازی کیت وینسلت بهتر بود
-2

سجاد

حیف وقت که برای این فیلم‌ها صرف شد...
در اغلب لحظات فیلم رو با بازگشته مقایسه می‌کردم و به تهی بودن این یکی بیشتر واقف می‌شدم. به نظرم همانطور که گفتین تنها نکته قابل توجه فیلم بازی بازیگران در زمانهایی است که تنها هستند.

فرشته

فیلم هیجانی و جالبی بود و عشق رو با یه روش جدید به تصویر کشیده بود و اصلا با این شکلی که فیلم رو معرفی کردین موافق نیستم به نظرم خیلی میتونه مخاطب از این فیلم لذت ببره
+3

سارا

این نقد نبود تخریب کامل بود|:
چرا باید مخاطب رو وادار کنید اینقدر تخصصی به فیلم نگاه کنه؟
اتفاقا این فیلم خیلی زیبا بود..و البته چنین قصه ای رو نمیشد تو تایم یه فیلم خلاصه کرد..به همین خاطر خیلی چیزا خلاصه شده بود.
بسیار لذت بردم از دیدن این فیلم
پیشنهاد میکنم دوستانی که به عشق و هیجان و فیلم های رمانتیک علاقه دارن اصلا کوه میان ما رو از دست ندن
+1

محمود

بر خلاف نظر جناب کریمی سیر عاشقانه فیلم رو اصلا غیر طبیعی نمی‌دونم گذشته بن و درگیری ذهنی و تنهایی و به نوعی زندگی در گذشته بن اون رو فردی مستعد آغاز ی رابطه جدید کرده از طرف دیگه همسر آینده آلکس در مقابل بن چیزی برا عرضه نداره که این رو من ضعف فیلم نامه نویس می‌دونم ولی تو مسیر کلی فیلم طبیعی به نظر میاد در کل فیلم قشنگی بود و لذت بردم امیدوارم برا سایر دوستان هم لذت بخش باشه

ونگارد

شاید روند داستانی فیلم اصلا شگفت زدم نکرد و از اواسط فیلم تهش رو خوندم ولی اینو می دونم عشق گاهی بر منطق عقل و غریزه هم غلبه کرده. و خواهدم کرد نمیشه با حساب دو دو تا چهارتا به تحلیل روابط انسانی نشست

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی

جستجو