آخرین نظرات بازدیدکنندگان

RSS

آخرین فعالیت های جامعه مجازی

 • زمان خط است نه دایره!
  دایره نیست که دوباره برگردد...چه ایده بدی بود گرد ساختن ساعت!
  احساس می کنی همیشه فرصت تکرار، است :قرار بوده ۸ صبح بیدار بشی و می بینی شده ۸ و ربع .
  میگی : اشکال نداره تا ۹ میخوابم بعد بیدار میشم!!
  قرار بوده امشب ساعت ۹ یک ساعتی رو صرف مطالعه کتاب کنی، می بینی کتاب نخونده ۱۰ شده
  میگی : اشکال نداره فردا شب ساعت ۹ می خونم.
  ساعت دروغ می گوید .دروغ!!!!!زمان بر گرد دایره نمی چرخد!
  ایده ساختن ساعت به شکل دایره، ایده جادوگری فریبکار بوده است!ساعت خوب، ساعت شنی است!هر لحظه به تو یادآوری می کند که دانه ای که افتاد دیگر باز نمی گردد.
  اگر روزی خانه بزرگی داشته باشم، به جای همه دکورها و مجسمه ها و ستون ها، ساعت شنی بزرگی برای آن خواهم ساخت و می گویم در آن آنقدر شن بریزند که تخلیه اش به اندازه متوسط عمر یک انسان طول بکشد. تا هر لحظه که روبرویش می ایستم به یاد بیاورم که زمان «خط» است نه «دایره
  profile 4 ساعت پیش
 • friends keyvan وhanieh اکنون باهم دوست هستند
 • گاهي وقتا دادن يه شانس دوباره به كسي ، مثل دادن گلوله اضافست...
  براي اينكه براي بار اول خوب نتونست تو رو هدف بگيره...
  profile 1 روز پیش
 • در نهان خانه کوچه پس کوچه های ذهنم سیر کردم و به کوچه بن بستی رسیدم و گفتم خداوند مرا برای چه خلق کرده است.
  تمام نقاط تاریک زندگی ام را مرور کردم, غبار از چندین نقطه رنگی عشقناکم شستم و باز ندانستم خداوند مرا برای چه خلق کرده است.
  در گلوگاه حرفهای ناگفته ام و در چهارسوی ابعاد لا یتناهی, روح را سوق دادم و نفهمیدم خداون مرا برای چه خلق کرده است.
  نگاهم را به زمین , چشمانم را به آسمان و گوشهایم را به ندای تو و زبانم را به ورد شبانگاهی دوختم و باز ندانستم که خداوند مرا برای چه خلق کرده است.
  گلهای بنفش کبود به رنگ ضربان نبودنت
  گلهای سرخ به رنگ خون از دست دادنت
  گلهای سپید به رنگ تسلیم شدن هایم را پیش کش همانی کردم که لحن اعدامش را تو صادر کرده بودی اما باز ندانستم که خدا مرا برای چه خلق کرده است
  profile 2 روز پیش
 

نقد و بررسی فیلم Dark Shadows ( سایه های تاریکی )

( 47 رأی )
4.8

در اواخر دهه ی دهه ی 60 میلادی سریالی تلویزیونی به نام « سایه های تاریک / Dark Shadows » از شبکه ABC آمریکا به نمایش درآمد که در زمان مذکور طرفداران 1بسیار زیادی داشت. این سریال حدود 5 سال از طریق این شبکه بر روی آنتن رفت و اگرچه در اواخر زمان پخش دچار اُفت کیفیت شدیدی شد اما روی هم رفته به خوبی توانست داستانش را به اتمام برساند و به آرشیو سریالهای موفق این شبکه محبوب راه پیدا کند. تیم برتون و جانی دپ، دو تن از طرفداران پرو پا قرص این مجموعه تلویزیونی بودند که بنا به گفته خودشان ، امکان نداشت تماشای حتی یکی از قسمت های این سریال را هم از دست بدهند!

حال از آنجایی که ساخت بازسازی از فیلمها و سریال های کلاسیک در هالیوود روی بورس است، تیم برتون هم تصمیم گرفت تا به عشق دوران نوجوانی اش ادای احترام کند و فیلمی از روی این سریال محبوب با نقش آفرینی دوست قدیمی اش ، جانی دپ بسازد. فیلمی که به نظر می رسد بیش از آنکه نبوغ کارگردانی تیم برتون در آن مشاهده شود، بیشتر ادای احترام به این مجموعه و دن کورتیس ( کارگردان سریال « سایه های تاریکی » در سال 1966 ) است.

داستان فیلم در سال 1750 میلادی رخ می دهد. در این سال خانواده کالینز به همراه پسرشان برای یافتن یک زندگی بهتر از انگلستان عازم آمریکا می شوند. خانواده کالینز در کشور جدیدشان موفق می شوند تجارت پر سودی را آغاز کنند بطوریکه بعد از گذشت چند سال آنها تبدیل به مشهورترین افراد شهرشان می شوند. پسر خانواده کالینز که بارناباس نام دارد ( جانی دپ ) اکنون جوانی سرخوش و خودخواه است که به واسطه ثروت و اعتبار خانوادگی اش ، تقریباً هرکاری را که بخواهد انجام می دهد. او به تازگی به دختر بسیار زیبایی علاقه مند شده و تصمیم می گیرد تا ادامه زندگی اش را با او تقسیم کند. این در حالی است که او سابقاً دختر دیگری به نام آنجلیک بوچارد ( اوا گرین ) که یک ساحره هست، را به عنوان عشق2 خود معرفی کرده بود و با اینکار مشخصاً به آنجلیک خیانت کرده است. از اینرو آنجلیک که یک ساحره است، تصمیم می گیرد از بارناباس انتقام بگیرد. وی به وسیله ترفندی بارناباس را تبدیل به یک خون آشام می کند و بصورت زنده قبر می کند تا همانجا زندگی ابدی اش را ادامه دهد! پس از حدود 200 سال، بارناباس بطور اتفاقی از قبر خود خارج می شود و دنیای پیرامونش را بسیار متفاوت از زمانی که پیش از این در آن زندگی می کرده، می یابد و ظاهراً خبری هم از اعتبار و احترام خانواده اش که پیش از به آن می نازید نیست. او همچنین متوجه میشود آنجلیک که 200 سال قبل او را طلسم کرده در حال حاضر به خوبی و خوشی در حال گذر ایام است و بدش هم نمی آید که با بارناباس یاد دوران قدیم کند...

« سایه های تاریکی » احتمالاً اگر توسط تیم برتون ساخته نمی شد، می توانستیم آن را فیلم قابل قبولی معرفی کنیم اما مشکلات روایت داستان بیش از آن است که بخواهیم این ایراد را بر کارگردانی برتون نادیده بگیریم! اولین مشکل بزرگ « سایه های تاریکی » تعدد شخصیت های مختلف در داستان است که بعضی از آنها واقعاً اضافه و بی کاربرد هستند. البته این شخصیت هایی که عرض کردم همگی در مجموعه تلویزیونی اصلی که در سال 1966 به نمایش در آمد، حضور بسیار موفقی داشتند اما باید این نکته را توجه داشته باشید که حضور آنها در سریال « سایه های تاریکی » محدود به اپیزودهای مختلف بوده و هرگز شما نمی توانستید همه آنها را یکجا در سریال ببینید. ظاهراً تیم برتون که خود یکی از عاشقان این سریال به حساب می آید، دلش نیامده که هیچکدام از شخصیت های مورد علاقه اش را در نسخه سینمایی کنار بگذارد، به همین جهت شما در فیلم « سایه های تاریک » شاهد ترافیک شخصیت های مختلف و افزایش بی جهت مدت زمان فیلم هستید که روی هم رفته باعث سردرگمی مخاطب می شود. این سردرگمی بخصوص در اواخر فیلم که گره گشایی ها آغاز می شود بیش از پیش خود را نمایان می کند چراکه مخاطب به حدی درگیری رفتار شخصیت ها و اتفاقات متعدد و اضافی که در فیلم 3رخ می دهد هست که فرصت هیجان زده شدن از گره گشایی فیلم را ندارد!

« سایه های تاریک » در خلق موقعیت های کمدی هم با کمبودهایی مواجه است. با توجه به اینکه نام تیم برتون به عنوان کارگردان این فیلم مطرح بوده، انتظار می رفت تا حداقل بتوانیم شوخی های بامزه و موقعیت های فانتزی جذابی را که نشانه شاخص فیلمهای برتون است در « سایه های تاریکی » شاهد باشیم اما برتون ترجیح داده از شوخی های کلاسیک این ژانر ( که قدمت آنها به اواخر دهه ی 50 باز می گردد! ) استفاده کند. به همین جهت بخش کمدی فیلم که اغلب با حضور جانی دپ و اوا گرین شکل می گیرد، فاقد جذابیت لازم برای خنداندن تماشاگر سینمای مدرن هالیوود و طرفداران فیلمهای برتون است. متاسفانه ادای دین برتون به دن کورتیس به حدی بوده که حتی سعی نکرده جنس شوخی های فیلمش را به سال 2012 تغییر دهد و نتیجه اش این است که ما باید مجموعه ای از شوخی های بی مزه که در نیم قرن پیش محبوبیت فوق العاده ای داشتند را در سال 2012 تحمل کنیم!

در این بین حتی جانی دپ که استعداد زیادی در خلق فضای کمدی دارد هم نتوانسته کاری کند تا بارناباس محبوب تماشاگران باشد. دپ بازیگر و دوست محبوب تیم برتون هست و هرگاه هم که در آثار برتون حضور پیدا کرده، این حضور با موفقیت همراه بوده است. اما اینبار جانی دپ بی روح و کلیشه ای تر از آن است که بتوانیم نمره قبولی به او دهیم. او در نقش خون آشام جوان و مغروری که تخصصی هم در تیکه پرانی دارد، بیشتر شباهت به شخصیت جدی شده " جک اسپارو " دارد! دپ سال گذشته در فیلم « خاطرات عجیب/ The Rum Diary» هم در نقشی عجیب و غریب ظاهر شده بود که برخلاف انتظارش چندان طرفدار پیدا نکرد. به نظر می رسد که دپ در آغاز دهه ی کنونی دوران بازیگری اش دچار مشکلاتی در شناخت نقش ها شده و نمی دانم که آیا باید این اشتباهات در انتخاب نقش را بر گردن او انداخت یا مدیر برنامه هایش یا اصلاً رفیق بازی های سینمای اش؟!4

اوا گرین در نقش آنجلیک حضور به مراتب موثر تری از جانی دپ دارد. چهره کشیده ی او نمای خاصی به ساحره بودنش داده و شرارت ذاتی چهره اش هم کمک بسیار زیادی به فریبنده بودن شخصیت آنجلیک کرده است. گرین با اینکه ایفاگر شخصیتی کم و بیش بد پرداخت شده است اما با اینحال به خوبی توانسته تماشاگر را محصور حرکات خودش کند. اوا گرین را باید بهترین بازیگر فیلم عنوان کرد.

میشل فایفر هم اگرچه ایفاگر نقش برجسته ای در « سایه های تاریکی » نیست اما با کار خود را به خوبی انجام داده است. فایفر در نقش الیزابت کالنیز راحت و مفید بازی می کند. در مجموع فایفر بازیگر کهنه کاری است و حتی نقشهای مکمل اینچنینی هم نمی تواند باعث شود او ذره ای از عالی بودنش را از دست دهد.

هلنا بوهم کارتر در نقش دکتر جولیا مطابق معمول نا آرام است و این نا آرامی روحی را هم به خوبی در این شخصیت منعکس کرده است. در کل این خانم کارتر همیشه برای تیم برتون کار راه بنداز بوده و خواهد بود!

« سایه های تاریکی » در مجموع شباهتی به آثار معمول تیم برتون ندارد و مطمئناً اگر به شما پیش از این گفته نشود که کارگردان فیلم تیم برتون است، شما هرگز نمی توانید حدس بزنید که این فیلم معمولی را برتون کارگردانی کرده است! « سایه های تاریکی » را تنها می توان نامه محبت آمیز برتون به دن کورتیس قلمداد کرد که فاقد نوآوری های خاص برتون بوده و متاسفانه بی نهایت معمولی است!2 and half star

منتقد : میثم کریمی                                                              

کپی برداری از مطالب مووی مگ تنها با ذکر دقیق لینک سایت MovieMag.IR و نویسنده مطلب مجاز است.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید5


سایه های تاریک: Dark Shadows

کارگردان : Tim Burton

نویسنده : Tim Burton

بازیگران :

Johnny Depp...Barnabas Collins

Michelle Pfeiffer...Elizabeth Collins Stoddard

Helena Bonham Carter...Dr. Julia Hoffman

Eva Green...Angelique Bouchard

و...............      

ژانر : کمدی

درجه سنی : PG-13 ( مناسب برای افراد بالای 13 سال )

زمان : 113 دقیقه


 

نظرات   

 
0 #26 بهار 1393-01-11 15:27
چطور فیلم را دانلود کنیم ؟
بازگو کردن
 
 
0 #25 yasamin 1393-01-01 23:11
خواهش می کنم بهم بگید خیلی دوست دارم این نسخه قدیمی سایه های سیاه رو ببینم
بازگو کردن
 
 
0 #24 yasamin 1393-01-01 22:58
ببخشید من خیلی دوست دارم این سریال نسخه قدیمی رو ببینم شما سایتی برای دانلود سراغ دارید؟
بازگو کردن
 
 
0 #23 katty 1392-09-24 16:33
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: من این فیلمو میخام.پیلیز کمک............ .
بازگو کردن
 
 
0 #22 katty 1392-09-24 16:30
توروقرااااااااا ااااااااااااان کمکم کنید.من به خاطر این فیلم جونمو می دم ولی اصلن نمیتونم دانلودش کنم.تو همه ی سایتا گشتم.نمیدونم اششکال از منه یا از اینترنته یا از سایتاست.ولی توروجونه هرکی دوس دارین کمکم کنید دانلودش کنم.من عاشقه تیم برتون و جانی دپ هستم.
...............
مووی مگ : اینجا یک سایت سینمایی هست و ارائه مطلب درباره سینما پرداخته می شود. شما با یک جستجوی کوچک در اینترنت میتوانید به بی نهایت سایت دانلود مراجعه نمائید!
بازگو کردن
 
 
+1 #21 انریکه 1392-06-27 18:19
عا لی بود :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :-? :o
بازگو کردن
 
 
+2 #20 mina 1392-05-11 15:56
مثل چارلی و کارخانه شکلات سعی کرده خانواده رو مهمترین بخش زندگی و حامی هر آدمی نشون بده. مثل خانواده کالینز که به از بین رفتن طلسم بارناباس کمک کردند در حالی که خودش به تنهایی نمی تونست.
در ضمن همیشه واقعیت رو با فانتزی جوری در هم آمیخته که انگار از هم جدا نیستند. همکاری در ایجاد کارخانه جدید کالینز یه نمونه از واقعیته که حرص جادوگر رو در میاره. جادوگر نماد آدمهای حسود و تنگ نظره که تو این دنیا سعی می کنن با انرژی منفی و نفرت وجودیشون زندگی بقیه رو از بین ببرند. بارناباس نماد انسان مظلوم و بی گناه که در دام حسد می افته و زندگیش از هم پاشیده می شه. دختر خانواده که گرگ می شه و نسبت به همه بی تفاوته نماد جوانهای امروزیه که به دام اعتیاد یا پرخاشگری دچارند اما در نهایت با وجود بی تفاوتی برای حفظ خانواده می جنگند. زن محکم و مقاوم یا به نوعی مادر خانواده زنی باتدبیر و مدیره که بیش از همه در قید نگه داشتن استحکام خانواده است. برادر این زن مرد لاابالی و خوخواهیه که به این دلیل که به خانواده اش اهمیتی نمی ده از اون طرد می شه. نماد آدمهای خودخواهی که زندگیشون رو فدای منیت خودشون می کنند مثل آدمهای زن باره و معتاد. و دکتر خانواده که نماد قدرت طلبیه و در آخر جانش رو فدای قدرت طلبی خودش می کنه. و در نهایت
بازگو کردن
 
 
-1 #19 mina 1392-05-11 15:55
ولی به نظر من این فیلم یه اثر متفاوت از تیم برتون بود. اون همیشه تو فیلمهاش شخصیتهای طرد شده و عجیب و درون تنهای آدمها رو به نمایش می ذاره و همیشه یه نکته ای تو فیلمهاش هست. این عشقه که به همه طلسمها و بدیها و بدبختیها پایان می ده. چه عشق به خانواده که در همه افراد اون دیده می شه و چه عشق باناباس به ویکتوریا. دختری که روح یکی دیگه یا به عبارتی دست سرنوشت اون رو به خوشبختی و جاودانگی می رسونه. نشونه هایی که همه ما توی زندگیهامون می بینیم بدون اینکه اختیار ما در اون نقش داشته باشه. جایی که الان هستیم. آدمهایی که دور و برما هستند، همین دست سرنوشته که باید بهش ایمان داشته باشیم و زندگیمون رو بسازیم. طلسمها رو از بین ببریم و زندگی شادی داشته باشیم. چون انسان، عشق و خانواده بالاتر از هر جادو و قدرتی است. به هر حال به نظر من این فیلم خیلی پرمعنیه و باید به همه ابعادش نگاه کرد.
بازگو کردن
 
 
-1 #18 mina 1392-05-11 15:39
نقل کردن سارا:
ببخشید من یک سوال دارم .من این فیلمو دیدم وبنظرم قشنگ بود .اما در بعضی قسمت ها یک دفعه سریال قطع می شد و از قسمت بعد شروع می شد .سوالم اینه که بالاخره آخرش چی شد . همونجا که پسره گردن دختره رو گاز میگره تا خون آشام بشه .صحنه ای که دختره خودشو انداخت پایین دره .دختره مرد یانه ؟.طلسم باطل شد یانه؟

نه دختره خون آشام شد و عمر جاودانی پیدا کرد. طلسم هم شکست.
بازگو کردن
 
 
-2 #17 سارا 1392-04-04 18:09
ببخشید من یک سوال دارم .من این فیلمو دیدم وبنظرم قشنگ بود .اما در بعضی قسمت ها یک دفعه سریال قطع می شد و از قسمت بعد شروع می شد .سوالم اینه که بالاخره آخرش چی شد . همونجا که پسره گردن دختره رو گاز میگره تا خون آشام بشه .صحنه ای که دختره خودشو انداخت پایین دره .دختره مرد یانه ؟.طلسم باطل شد یانه؟
بازگو کردن
 
 
0 #16 shaghayegh 1392-02-11 05:18
من عاشق این فیلمم وتا حالا هزار بار نگاش کردم عالیه ;-) ;-) ;-)
بازگو کردن
 
 
+2 #15 حسین 1391-10-02 17:32
فیلم به شدت کلیشه ای بود و همونطور که در نقد گفته شد شوخی های دهه 60 درونش موج میزد ....

من این فیلم رو به عنوان اثری از تیم برتون قبول ندارم چون اون با خلاقیت فوق العاده اش اثری شاهکارگونه و تاثیرگذار خلق میکنه .

همه ی حوادث به قدری سریع اتفاق میوفتن که وقت نمیکنی با هیچکدوم از شخصیت های فیلم خو بگیری ....
بازگو کردن
 
 
+3 #14 nazanin 1391-10-02 13:11
خيتي فيلمودوست دارم.خيلييييييي يييييييييييي توپ بود.جاني دپ مثل هميشه شاهكاركرد :-* :-*
بازگو کردن
 
 
+1 #13 طرفدار جانی 1391-09-01 16:25
من از طرفدار های قدیمی جانی دپ هستنم و همه ی فیلماشو دیدم و دارم مخصوصا کاراش با تیم رو.
امااااااا....
متاسفم هم تیم تو دهه ی جدید خراب کرده هم جانی که بازیگر مورد علاقه ی منه.
جانی انگار این روزا انگیزشو از دست داده و فقط تو کنسرت های موسیقی ظاهر میشه و پشت سر هم گیتار الکتریک میزنه !!!!
رفیق بازیاش زیاد از حد شده
بازگو کردن
 
 
+1 #12 Sparrow 1391-07-29 14:52
جانی دپ همه ی فیلماش عالین تیم بورتونم بهترین کارگردان بعد از کریستوفر نولانه
بازگو کردن
 
 
+7 #11 Somayeh 1391-07-04 02:10
خداييش فيلم خيلي باحالي بود جاني دپ هم طبق معمول نقششو عالى ايفا كده
اتفاقا قسمتهاي كمديش خيلي خنده دار بود :D مخصوصا اونجايي كه روي پرده ها و توي كمد خوابيده بودو اون پيرزنه يه جورايي مزاحمش بود اون تيكه هم كه ميره پيش انجليك و اتاقو داغون ميكنن هم معركه بود :-)
حتما اين فيلمو ببينيد
بازگو کردن
 
 
-4 #10 Abaris parsi 1391-06-16 13:40
فیلمه خوبی بود ولی خیییلی تاریک بود ( مثل اکثر کارهایه تیم برتون )
بازگو کردن
 
 
-4 #9 امیر 1391-05-07 19:06
:-) :D :lol: :P :P :D :-) خوب
بازگو کردن
 
 
+6 #8 نگین 1391-04-15 16:11
من فیلمشو دیدم خیلی جالبه به شما هم توصیه میکنم حتما ببینین داستانش جالبه
بازگو کردن
 
 
+4 #7 arame 1391-04-14 14:22
ولی به نظر من همین که تیم برتون سعی کرده بعد از مدتی یه کم از فضای کمدی 2012 در بیاد خودش یه امتیاز محسوب میشه البته من هنوز فیلمو ندیدم پس نظر خاصی نمیتونم بدم اینکه جانی دپ به شکل جدی شده ی جک اسپارو در اومده حتما خواست تیم برتون بوده وگرنه یه همچین ضعف فاحشی هرگز تو تو بازی های جانی دیده نمیشه
بازگو کردن
 
 
+2 #6 Shadow 1391-03-11 18:11
نقد خوبی بود، متشکرم :-)
بازگو کردن
 
 
0 #5 vifoxs 1391-02-28 17:53
من از دنیای فانتزی و سورئال فیلمهای بروتون خوشم میاد اما مثل اینکه این فیلم در حد بقیه فیلمها نیست از نقد شما ممنونم.
بازگو کردن
 
 
+7 #4 mojtaba89 1391-02-27 16:57
ممنون از نقدهاتون
آقای کریمی کاش می تونستی بری فیلم Raven رو هم ببینی ؛ دوست داشتم نظر شما رو هم در مورد اون فیلم بدونم .
باز هم از شما و مسئولین سایت تشکر می کنم
بازگو کردن
 
 
-5 #3 sadegh 1391-02-26 15:19
johnney emslam bayad khabe oskaro bebini
بازگو کردن
 
 
+3 #2 رز 1391-02-26 07:11
الیس در سرزمین عجایب هم زیاد جالب نبود.نمی دونم تیم برتون برای چی اینجوری داره کار می کنه
بازگو کردن
 
 
+5 #1 امیر علی 1391-02-25 18:56
فکر نمی کردم این اثر تیم برتون هم متوسط رو به ضعیف از کار در بیاد بعد از فیلم آلیس منتظر یه کار خوب بودم :o

استاد به خودت بیااااااااا :cry:
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

مطالب مرتبطآخرین مطالب
Google+