آخرین نظرات بازدیدکنندگان

RSS

آخرین فعالیت های جامعه مجازی

 • این ویدیو رو تو فیسبوک پیداش کردم. تعریفش رو خیلی شنیده بودم اما پیدا کردنش خیلی سخت بود. یک اکشن نوآورانه کوتاه که من رو به شخصه به اندازه یک بلاک باستر سنگین هالیوودی سرگرم کرد.
  لینک ویدیو در فیسبوک: https://www.facebook.com/video.php?v=10200790141664394
  profile 13 ساعت پیش
 • یک آواتار جدید آپلود کرده
  profile 1 روز پیش
 • شاهگوش | قسمت 4
  توی مسابقه بین شیر و آهو خیلی وقتا آهو برندست !
  چون " شیر برای غذا میدُهِ و آهو برای زندگی " ... پس هدف مهمتر از نیازه !
  photos 1 روز پیش
 • مشهد،سگ تو روحت مووی مگ D:
  profile 1 روز پیش
 

نقد و بررسی انیمیشن Brave ( شجاع )

( 30 رأی )
4.2

یکی از ایرادات همیشگی که به کمپانی عظیم " پیکسار " وارد بوده این هست که اهمیت چندانی به ساخت انیمیشن برای دختران نمی دهد. البته 1این را هم باید در نظر گرفت که کمپانی پیکسار از بدو تاسیس تا به امروز تقریباً تمام افرادی که در آن مشغول به کار هستند را مردان تشکیل می دهند و فکر می کنم تنها تعداد کمی از خانمها باشند که آن هم در پُست های نه چندان مهم در این کمپانی مشغول به کار باشند! در مجموع به نظر می رسد که پیکسار علاقه ی خاصی به ساخت انیمیشن های دخترانه نداشته و سابقه اش هم کاملاً گویای این حقیقت است. اما حالا که پیکسار زیر مجموعه کمپانی " والت دیزنی " شده ( کمپانی دیزنی مالک بیش از نیمی از سهام پیکسار می باشد ) ظاهراً فشارهای دیزنی هم بر روی آنها اثر کرده و اینبار اثری دخترانه را روانه سینما کرده اند. خوشبختانه برخلاف پیکسار ، کمپانی والت دیزنی تا به امروز انیمیشن های دخترانه بسیاری را ساخته که بسیاری از آنها جزو خاطره انگیزترین انیمیشن های تاریخ سینما به حساب می آیند و به نظر می رسد حالا نوبت کمپانی پیکسار هست که در این بخش خودی نشان دهد.

در قرن دهم میلادی در کشور اسکاتلند ، پادشاهی به نام فرگوس ( بیلی کانلی ) و همسرش ملکه الینور ( اِما تامپسون ) زندگی خوب و خوشی را سپری می کنند. پادشاه و ملکه همچنین دختری به نام مریدا ( کلی مک دونالد ) دارند که در حال تربیت او برای اداره کشور در آینده هستند. اما مریدا برخلاف آموزه های مادرش، اعتقادی به رفتارهای سلطنتی و رسمی ندارد و بجایش دوست دارد تا تیراندازی و سوارکاری را بیاموزد! همین اختلافات سبب می شود تا رابطه مریدا با خانواده اش دچار فراز و نشیب های فراوانی شود. اما مشکل اصلی زمانی به سراغ مریدا می آید که خانواده اش تصمیم می گیرند او را به ازدواج مردی درآورند اما مریدا با زیرکی به آن مرد می گوید که در خاندان آنها معمولاً افراد را از همان دوران کودکی برای هم نشان می کنند و ازدواج های خارج از این چارچوب رایج نیست! 2

پس از این ماجرا و بگو مگوهایی که میان مریدا و مادرش بالا می گیرد، مریدا با عصبانیت از قصر خارج می شود و در راه با حباب های آبی رنگی مواجه می شود که او را به سمت کلبه یک جادوگر هدایت می کنند. مریدا پس از آشنایی با جادوگر از او می خواهد تا سحری انجام دهد تا مادرش تا این حد به او و کارهایش خرده نگیرد اما در عوض این جادوگر ملکه را تبدیل به خرسی سیاه می کند، آن هم خرسی که اهالی منطقه به محض دیدنش او را از پای در می آورند! حال مریدا می بایست مشکلی را که بوجود آورده حل کند و...

کمپانی پیکسار اگرچه بعد از مدتها تصمیم گرفته یک انیمیشن دخترانه را روانه سینماها کند اما حتی در ساخت « شجاع/ Brave » هم سعی کرده تا شخصیت اصلی داستان که یک دختر است را متفاوت با دخترهای معمولاً لوس کمپانی دیزنی خلق کند! مریدا به عنوان شخصیت اصلی داستان دختری است که برخلاف کسانی مانند " سیندرلا " ، علاقه ای به جذاب بودن ندارد و در مجموع خوشش نمی آید که نه جذاب باشد و نه مردی به پر و پایش بپیچد! بجایش او علاقه مند هست تا مثل قهرمانان تیراندازی با کمان را بیاموزد و یک سوارکار حرفه ای شود. پیکسار حتی در خلق این شخصیت طعنه های خاصی هم به پرنسس های والت دیزنی می زند و هنگامی که مادر مریدا به او آداب رسوم رفتار سلطنتی را توضیح می دهد، با بی میلی فقط گوش می دهد و سپس با تکان دادن سر به دنیای خودش باز می گردد؛ گویی که این نوع رفتار اصلاً برایش مهم نیست و او دوست دارد راه خود را پیش بگیرد.

« شجاع » اما جدای از تمام تفاوتهایی که با انیمیشن های رایج دخترانه دارد، در اصل یک داستان مادر و دختری است که به خوبی نوشته شده 3و تا پایان فیلم هم به خوبی روایت می شود. مریدا که مادرش تبدیل به خرس شده، تنها 2 روز فرصت دارد تا این طلسم را خنثی کند وگرنه مادرش برای همیشه تبدیل به خرس خواهد شد! در این راه افراد منطقه هم که دل خوشی از این نوع خرس ندارند سعی می کنند تا او را نابود کنند اما مریدا هربار با دلاوری هایش مانع از انجام اینکار می شود تا بدین سان مادرش از اینکه تابحال پی به استعدادهای پنهانی دخترش نبرده شرمسار شود. اما برای اینکه توازن برقرار شود در بخشی از داستان هم مادر مریدا مانع از آسیب رسیدن به دخترش می شود تا تماشاگر با تمام وجود لذت رابطه عاشقانه مادر و دختر را در یک انیمیشن پیکساری احساس کند. در کل می توانم بگویم که پیکسار به مانند همیشه در نگارش فیلمنامه توجه ویژه ای به ذائقه مخاطب خودش داشته و در اینجا هم داستان « شجاع » را دقیقاً مطابق میل قشر مونث جامعه به نگارش درآورده و فکر نمی کنم دختری باشد که از تماشای « شجاع » لذت نبرد.

البته برای من توجه به جزییات تکنیکی انیمیشن « شجاع » بیش از داستان جذابیت دارد چراکه در آن وسواس زیادی به کار رفته است. قطعه های موسیقی اسکاتلندی به کار رفته در این انیمیشن چنان گوش نواز و دل نشین هستند که تماشاگر را مدهوش می کنند. زیباترین این موسیقی ها زمانی به گوش می رسد که جولی فولیس در حال آواز خوانی بر روی قطعات محلی اسکاتلندی می باشد که پیشنهاد می کنم حتما به آن گوش دهید.

« شجاع » از لحاظ گرافیکی هم مانند اغلب انیمیشن های پیکسار، چشم نواز است. زیباترین افکت های گرافیکی را می توانید در موهای پریشان مریدا مشاهده کنید که موج های آن به زیبایی به رقص در می آیند. همچنین محیط جنگل به کار رفته در این انیمیشن بسیار زیبا است و رنگ بندی های تیره جنگل نیز در بهترین حالت ممکن قرار دارد. البته شاید بتوان اصلی ترین ایراد فیلم4 را مربوط به چهره مریدا دانست که جزییات زیادی در آن به چشم نمی خورد. جالب اینجاست که صورت مریدا به عنوان شخصیت اصلی داستان در مقایسه با شخصیت های منفی ، از ظرافت های به مراتب کمتری بهره برده است. شما به راحتی می توانید انواع چین و چروک ها را در صورت شخصیت های منفی داستان مشاهده کنید اما درباره مریدا این جزییات اصلا به چشم نمی خورد.

صداپیشگان انیمیشن « شجاع » کار خود را به خوبی انجام داده اند. صدای کلی مک دونالد در نقش مریدای جسور کاملاً جا افتاده و قابل باور است. همچنین صدای اِما تامپسون در نقش ملکه الینور که همواره نگران مریدا می باشد، مثل همیشه عالی بوده. صدای بیلی کانلی پیشکسوت هم در نقش فرگوس مثل همیشه بی نقص می باشد. بیلی کانلی همیشه انتخاب مطمئنی برای صداپیشگی بوده است.

در مجموع می توان گفت انیمیشن « شجاع » اثری زیبا مانند اکثر ساخته های کمپانی پیکسار است. پیام اصلی این انیمیشن که قصد دارد به مخاطبش ارائه دهد این است که همواره یکدیگر را دوست داشته باشید و اگر هم روزی با یکدیگر اختلاف پیدا کردید ، هرگز این را به حساب دشمنی نگذارید. این هم از پیام اخلاقی!4 star

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید5

 

شجاع : Brave

کارگردان : Mark Andrews،

نویسنده :Brenda Chapman ، Mark Andrews

صداپیشگان :  

Kelly Macdonald ... Merida

Billy Connolly ... Fergus

Emma Thompson ... Elinor

Julie Walters ... The Witch

و...

ژانر : انیمیشن - اکشن

درجه سنی : PG ( مناسب برای افراد بالای 7 سال )

زمان : 93 دقیقه

نظرات   

 
0 #14 مهشید 1393-01-22 12:17
اصلا خوب نبود. اشتباه کردین گفتین ک هفکر نمی کنین دختری باشد که از تماشای « شجاع » لذت نبرد.من که دخترم، بعد از دیدنش از خریدنش پشیمون شدم :-x
بازگو کردن
 
 
0 #13 آنا 1391-11-05 13:12
:lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :roll: :roll: فقط باز هم عکس بگذارید. :lol: :lol: :-) :-) ;-) ;-)
بازگو کردن
 
 
0 #12 b 1391-10-24 16:14
:-x :-* :cry:
بازگو کردن
 
 
+2 #11 علی 1391-08-23 08:14
از نظر محتوا توجه زیادی نکردید در اول و آخر فیلم گوینده به نکات مهمی اشاره می کنه و اون تعیین سرنوشت یک حکومت توسط یه دختره چطور باید این کارو بکنه با کنار گذاشتن غرور خودش و القاء حس اتحاد و همبستگی ودر آخر فیلم این سرنشتو تغییر می ده نه با جادو بلکه با وحدت کلمه و کنار گذاشتن غرور و قانع کردن دیگران در اینکه هر کس باید عشقشو خودش انتخاب کنه
بازگو کردن
 
 
-2 #10 19 1391-08-21 18:58
اقا عرفان منظورتون کرولاین (کارولین) هست؟؟؟
دختره که تو اون دنیاش همه ی خانوادش به جای چشم دکمه داشتن؟
بازگو کردن
 
 
-1 #9 عرفان 1391-08-21 09:24
سلام نقد خوبی بود .
ی سوال ؟
ی انیمیشنی هس یارو میرفت تو تونل وارد ی دنیای دیگه میشد اسمشو یادم رفته جایزه هم گرفته .
اگه میدونید ممنون میشم بگید .
بازگو کردن
 
 
-1 #8 داوود 1391-04-12 18:34
واقعا یکی از بهترین انیمیشن های عمرم بود، از بهتر موسیقی متن این فیلم بود واقعا دل نواز هست، رابطه احساسی مادر و دختر خیلی زیبا جلوه دادن اما من رو یاد دیو و دلبر هم انداخت رابطه ی بین خرس و دختر از کارگردان دیو دلبر
بازگو کردن
 
 
-1 #7 Amir 1391-04-12 02:30
به نظر میرسه آقای کریمی با انیمیشن آشتی کرده!
بازگو کردن
 
 
+1 #6 سبحان 1391-04-10 18:40
انیمیشن خوبی باید باشه
مرسی از نقد خوب شما
بازگو کردن
 
 
+2 #5 نیما بخت همت 1391-04-10 18:28
مرسی از نقدت. من که به شدت منتظر این فیلم هستم.
بازگو کردن
 
 
0 #4 SASY 1391-04-10 16:20
tnx meysi joonam
بازگو کردن
 
 
+2 #3 نگین 1391-04-10 15:50
مرسی از اینکه همه فیلمهای روز رو سریع نقد و بررسی می کنید. دوستتوون دارررررمر
بازگو کردن
 
 
-10 #2 غلام 1391-04-10 15:23
پیام اصلی این انیمیشن که قصد دارد به مخاطبش ارائه دهد این است که همواره یکدیگر را دوست داشته باشید و اگر هم روزی با یکدیگر اختلاف پیدا کردید ، هرگز این را به حساب دشمنی نگذارید..... تو گفتی وما هم باورمون شد. ;-) ;-)
بازگو کردن
 
 
+3 #1 h-v-s 1391-04-10 15:09
عالیه ... باز هم یه اثر ماندگار از کمپانی فوق العاده محبوب پیکسار و والت دیزنی ...
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

مطالب مرتبطآخرین مطالب
Google+