نقد و بررسی فیلم آرگو ( Argo )

 

ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در ایران در سال 1979 ، یکی از جنجالی ترین اتفاقات میان ایران و ایالات متحده به حساب می آید. این قضیه از جایی آغاز شد که شاه 1سابق ایران پس از فرار از کشور، تا مدتها مقصد نامعلومی برای اقامت داشت و بسیاری از کشورها به وی و خانواده اش اجازه اقامت در آن کشور را نمی دادند. اما با موافقت نسبی ایالات متحده با حضور شاه سابق ایران در این کشور، موج اعتراضات در داخل ایران که خواستار بازپس دادن محمدرضا پهلوی به ایران و محاکه وی بودند، با شدت زیادی شکل گرفت.

 در روز 13 آبان، همزمان با راهپیمایی برای گرامیداشت روز دانش آموز، عده ای از دانشجویان پیرو خط امام ، تصمیم گرفتند تا برای ابراز انزجار از آمریکا ، سفارت این کشور را در تهران ( که گفته می شد لانه جاسوسی آمریکاست ) به اشغال خود در آورند. در این بین کارمندان سفارت آمریکا در تهران مقاومت بسیاری از خود نشان دادند و سعی نمودند تا تمام اسناد و مدارک محرمانه ای را که در دست داشتند از بین ببرند، اما بطور کامل موفق به انجام اینکار نشدند و دانشجویان پس از ورود به محوطه سفارت، توانستند از نابودی تمامی اسناد جلوگیری بعمل آورند و در آخر هم تمامی کارکنان سفارت آمریکا را دستگیر کرده و از سفارت خارج کنند.این اتفاق سبب ایجاد بحران در روابط میان آمریکا و ایران شد، بطوریکه تمام تلاش های پیش از آن برای برقراری روابط احتمالی با آمریکا برای همیشه از بین رفت.

 دولت آمریکا در زمان وقت ، سعی کرد تا با ارسال یک گروه از نیروهای ویژه ،گروگانها را آزاد کرده و به خانه بازگرداند، اما این عملیات پس از آن که هواپیمای این گروه در ایران در منطقه « طبس » به دلیل وزش طوفان از بین رفت، به یک شکست انجامید. پس از این واقعه، گفتگوهای زیادی میان ایران و آمریکا برای آزاد کردن گروگانها انجام شد که در نهایت پس از چند شکست متوالی، بالاخره با پذیرش پیمان نامه ای به نام « الجزایر » ، امریکا در قبال آزاد شدن گروگانهایش در ایران، متعهد شد تا برخی امتیازاتی را که به سبب خروج شاه از ایران بدست آورده بود، بازپس دهد.

 تسخیر سفارت آمریکا در ایران اگرچه تا مدتها تیتر خبرگزاری ها و رسانه های سرتاسر جهان بود، اما اتفاقی دیگر هم در جریان تسخیر سفارت آمریکا در تهران به وقوع پیوسته بود که در آن دوران، بصورت وسیع به آن پرداخته نشد و آن این بود که تعداد 6 نفر از کارمندان سفارت آمریکا در هنگام تسخیر این سفارت بدست دانشجویان خط امام، موفق شده بودند از آنجا فرار کرده و خود را به محل اقامت سفیر کانادا در تهران برسانند و برای مدت 2 ماه در آنجا مخفی شوند.

 آنچه که به عنوان شرح این واقعه تاریخی برای اذعان عمومی در آمریکا و کانادا منتشر شده این هست که یکی از جاسوسان سازمان سی آی اِی ( CIA ) برای نجات این 6 نفر تصمیم می گیرد تا خود را به عنوان سازنده یک فیلم علمی - تخیلی به نام « آرگو » جا بزند و به همراه چند نفر به ایران بیایند تا بتوانند به بهانه تصویربرداری بخشی از فیلم که در صحرا باید انجام شود، این شش نفر را از ایران خارج کنند و همینطو هم می شود. ظاهرا این مامور سازمان سی آی اِی با افرادش به ایران می آیند و موفق می شوند با 6 کارمند سفارت آمریکا که از سفارت گریخته بودند، دیدار کرده و در2 نهایت آنها را با پاسپورت جعلی کانادایی از ایران خارج کند.

 اینکه این روایت تا چه حدی به واقعیت نزدیک هست، هنوز کسی به درستی نمی داند. از طرفی دولت آمریکا پس از مطرح شدن این موضوع از دولت کانادا بابت همکاری صمیمانه با آنها در جریان این اتفاق تشکر کرده و از طرف دیگر ایران بعد از این اتفاق، ناگهان رابطه اش را با سفارت کانادا به حالت تعلیق در آورد که همه این مسائل دست به دست هم داد تا وقوع چنین اتفاق مهمی علناً تایید شود. صادق قطب زاده، وزیر امور خارجه وقت ایران نیز در طی اظهار نظری درباره این ماجرا عنوان کرده بود که :« ‌کانادا با این اقدام خود، قوانین بین‌المللی را که مدعی دفاع از آن هست و همچنین حق حاکمیت ملی ایران را نقض کرده است. »

 « آرگو / Argo » به کارگردانی بن افلک ، فیلمی است که قرار هست به شرح وقایع خروج شش نفر از کارمندان سابق سفارت آمریکا از ایران بپردازد. این فیلم اولین بار در جشنواره فیلم « تورنتو » در کانادا به نمایش در آمد و همزمان با نمایش « آرگو » ، کانادا بلافاصله اعلام کرد که سفارتش را در تهران تعطیل کرده است! این اقدام شاید به سبب اتفاقاتی باشد که در سالهای اخیر مابین طرفین پیش آمده بود، اما اینکه در خلال جریان جشنواره تورنتو و همزمان با این فیلم ، این اقدام صورت بگیرد کمی تا حدودی جنبه تصادفی بودن قضیه را تحت شعاع قرار می دهد. همچنین بن افلک کارگردان این فیلم در جریان برگزاری همین جشنواره، گریزی هم به سفارت تعطیل شده کانادا در تهران زد و این اقدام دولت کانادا را تحسین برانگیز عنوان کرد. حال بعد از تمامی این حواشی، « آرگو » سرانجام به اکران عمومی در آمده است تا داستانش را برای مخاطبان عام سینما روایت کند. داستان از این قرار هست :

 سال 1979 هست و پس از برکنار کردن محمدرضا پهلوی از سلطنت و برچیده شدن نظام شاهنشاهی در ایران، در یک اقدام غیرمنتظره، عده ای از دانشجویان تحت عنوان " داشنجویان خط امام " تصمیم می گیرند به سفارت آمریکا در تهران حمله کنند و تمام کارمندان آن را دستگیر کنند و نهایتاً در این راه موفق هم می شوند. اما 6 نفر از اعضای سفارت ، موفق می شوند تا از در پشتی این محوطه پا به فرار بگذارند و در خانه سفیر وقت کانادا در تهران و همسرش ، پناه بگیرند. دولت آمریکا با اطلاع از این موضوع تصمیم می گیرد هرطور که شده این 6 نفر را از خاک ایران خارج کند تا امنیت جانی آنها به خطر نیفتد، آنها به خوبی می دانند که در شرایط بحرانی کنونی روابط بین دو کشور، امکان استرداد گروگان ها به این راحتی امکان پذیر نیست، از این رو تصمیم به اجرای نقشه ی خطرناکی می گیرند که ریسک انجام آن بسیار بالاست. نقشه از این قرار هست که یک مامور سازمان اط3لاعات آمریکا (CIA ) به نام تونی مندز ( بن افلک ) تصمیم می گیرد خود را با عنوان یک فیلمساز که قصد ساخت یک فیلم تخیلی به نام « آرگو » را دارد، جا بزند تا از این طریق بتواند وارد ایران شود و به ملاقات کارمندانی که حالا در سفارت کانادا مخفی شده اند برود. وی در راه سفر به ایران یک اکیپ سینمایی با حضور جان چمبرز ( جان گودمن ) و ( آلن آرکین ) را با خود همراه می کند اما ...

 بدون شک برای یک مخاطب غیر ایرانی، تماشای « آرگو » بسیار لذت بخش خواهد بود چراکه داستان این فیلم با قدرت و کم نقص ، روایت می شود و تماشاگر را به خوبی تا انتها نگه می دارد. اما شاید تماشای « آرگو » برای یک مخاطب ایرانی که این مسائل جزوی از تاریخ کشورمان به حساب می آید،کمی متفاوت باشد. فیلم با یک معرفی کوتاه از تاریخچه ایران آغاز می شود و به اتفاق دهم نوامبر که حمله به سفارت آمریکاست، پایان می یابد.

 جدای از این مقدمه تاثیرگذار، باید گفت که در هیچ کجای این روایت به دخالت مستقیم آمریکا در ایران اشاره ای نمی شود و در واقع این سناریو به نحوی آماده شده که ایران در هر صورت مقصر اصلی قلمداد شود! در « آرگو » مستقیماً به این نکته اشاره می شود که " ایرانیان به سفارت آمریکا حمله کرده اند و کارمندان را به گروگان گرفتند "؛ شاید تا اینجای داستان کسی نتواند مقاومتی در برابر این روایت انجام دهد چراکه در هر صورت دانشجویان خط امام در 13 آبان ( به هر دلیلی ) سفارت آمریکا در ایران را اشغال کردند و کارمندان آن را هم دستگیر کرده بودند. در قوانین بین المللی ، ورود بی اجازه به حریم سفارت یک کشور، به معنای بی احترامی و حتی حمله به خاک آن کشور محسوب می شود که این موارد می تواند منجر به بروز یک بحران بسیار عمیق میان طرفین مناقشه باشد. خوب یا بد ، سفارت آمریکا در تهران در زمان مذکور اشغال شد و جهانیان ، اولین باری که نام ایران اسلامی را شنیدند، همراه با اشغال سفارت یک کشور بود که در نوع خودش در تاریخ بی نظیر بود.

 شاید بتوان اعتراض بن افلک به اشغال سفارت را مجاز دانست ( در ایران هم موافق و مخالف زیادی درباره این اتفاق وجود دارد ) اما از اینکه مردم ایران در سرتاسر فیلم به عنوان موجوداتی " شبه وحشی " نشان داده شوند، نشان از ضعف عمیق دید وی دارد. مردم ایران در « آرگو » انسانهایی هستند که ظاهراً هیچ اراده ای از خودشان ندارند و طرفدار بی چون و چرای خشونت هستند. این دید کاملاً سطحی سازندگان باعث شده که باورپذیر بودن « آرگو » برای منِ ایرانی ، تا حدود زیادی امکان پذیر نباشد، چراکه کاملاً هویداست اتفاقاتی که در خلال فیلم رخ می دهد با اغراق و تخیل همراه بوده است و عبارت « این فیلم براساس یک داستان واقعی ساخته شده است » که در ابتدای فیلم نمایش داده می شود را به حاشیه می راند.

 « آرگو » از لحاظ جزییات مربوط به داخل ایران ضعیف عمل کرده و البته این را هم بگویم که این موضوع برای هیچکس به جز ما مخاطبین ایرانی این فیلم مهم نخواهد بود که این دکور و صحنه پردازی ها صحیح ساخته 4شده اند یا خیر! از این رو سازندگان زحمت چندان زیادی به خود نداده اند تا به جز استفاده از " ریش " و " عینک " ، از موارد دیگری برای به تصویر کشیدن ظاهر ایرانیان استفاده کنند و باید بگویم ایرانیان در « آرگو » همان انسانهایی هستند که چندین ساله تمام جهان آنها را از رسانه های دولتی و خصوصی مشاهده کرده اند.

 اما اگر بخواهم از موارد ایرانی این فیلم بگذرم، باید عرض کنم که « آرگو » یکی از بهترین تریلرهای سال است که احتمالاً در چندین رشته از جمله بهترین کارگردانی و بهترین بازیگری نقش مکمل مرد ( برای آلن آرکین ) ، کاندید جایزه اسکار خواهد شد. بن افلک پس از ساخت دو فیلم بسیار موفق « شهر / The Town » و « رفته عزیزم رفته / Gone Baby Gone »، در « آرگو » به یک پختگی کامل در روایت داستان رسیده است و این پختگی را می توانید در فریم به فریم فیلم مشاهده نمائید.

 یکی از نکات تحسین برانگیز در کارگردانی « آرگو » این بوده که تماشاگر اگرچه پیش از تماشای این فیلم به خوبی از آغاز و پایان داستان مطلع هست، اما افلک به طور کامل موفق به ایجاد حس تعلیق در تماشاگر شده، بطوریکه 30 دقیقه پایانی فیلم که فرار مندز و افرادش قرار هست اوج داستان « آرگو » باشد ، به شدت نفس گیر و جذاب است. همچنین افلک کاری ناممکن را هم ممکن کرده و آن ایجاد حس طنز در برخی صحنه های فیلم بوده که خوشبختانه با کنترل کامل انجام شده و فیلم را از یکدستی خارج نکرده است. ایجاد حس طنز آن هم در فیلمی در ژانر تریلر که براساس یک رخداد تاریخی مهم ساخته شده باشد، می تواند منجر به از هم پاشیدن حس همراهی تماشاگر شود، اما افلک به خوبی این بخش از فیلم را مدیریت کرده و باید بگویم که او در مجموع یک اثر یکدست و فوق العاده جذاب به مخاطب ارائه داده است.

 بن افلک در مقام بازیگری، هرگز در حد یک ستاره نبوده و بطور کلی با در نظر گرفتن کارنامه بازیگری او می توان گفت که او برای بازیگری ساخته نشده است. اما اینبار وی در نقش اصلی فیلم ، قابل قبول و باورپذیر هست و تماشاگر هم به خوبی او را تا انتهای فیلم همراهی می کند، فکر می کنم این اولین بار هست که بن افلک را تا این حد قانع کننده در نقش اصلی دیده ام ! به غیر از افلک، باید به بازی عالی آلِن آرکین بی حوصله را هم اضافه کنم که بهترین بازی فیلم را انجام داده و اگر آکادمی روی خوشی به این پیرمرد نشان دهد، می تواند بار دیگر به اسکار فکر کند. حضور جان گودمن هم موثر هست.

 دادن امتیاز به « آرگو » برایم کار بسیار مشکلی هست چراکه باید به مواردی توجه کنم که شاید هرگز در یک فیلم دیگر تا این حد به آن واکنش نشان نمی دادم. شاید من اگر ایرانی نبودم و نمی دانستم که در حقیقت چه اتفاقاتی در تاریخ روابط دو کشور به وقوع پیوسته، می توانستم این فیلم را بهترین تریلر سال با در نظر گرفتن تمام جوانب عنوان کنم، اما وقتی که به « آرگو » نگاه می کنم و می بینم که در نهایت تمام کاسه کوزه های این جریان و پیشینه آن هم سر ما شکسته شده ( شاید لازم باشد یکی در این میان کودتای 28 مرداد را به درستی به آنها یادآوری کند تا اینقدر خلاصه وار که در ابتدای فیلم نشان داده می شود، از کنارش نگذرد!)، نمی توانم به این راحتی « آرگو » را از لحاظ محتوای فیلمنامه باور کنم و به آن نمره کامل بدهم. « آرگو » از لحاظ سینمایی یک اثر یکدست و کامل است اما جزییاتش مربوط به ایران، اشکالات فراوانی دارد که با نگاه چندباره به آن کاملاً نمایان می شود که این اثر مستقل ساخته نشده و عوامل بسیاری در شکل گیری آن دخیل بوده است.

44

                                  Photo Gallery                                                  trailer icon

 

منتقد : میثم کریمی           

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید


5

 آرگو : Argo

 کارگردان : Ben Affleck

 نویسنده : Joshuah Bearman ، Chris Terrio

 بازیگران :

Ben Affleck ... Tony Mendez

Bryan Cranston ... Jack O'Donnell

Alan Arkin ... Lester Siegel

John Goodman ... John Chambers

و...

ژانر : تریلر

رده سنی : R( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 120 دقیقه

دیدگاه‌ها

+2

امیر

این فیلم جایزه اسکار گرفت !!!!! :lol: :lol:
خدایا شکرت واسه اسکار , و خدایا شکرت واسه مردم خودمون که میگن ایرانیا وحشی ان.
آمریکا 100 سال بوجود اومده , به 1000 کشور حمله کرده , اونوقت ما وحشی هستیم .
ما وحشی هستیم که صدام به کمک امریکا و اروپا هشت سال بهمون حمله کردن ,
ما وحشی هستیم که 40 سال تحریم شدیم توسط امریکای مهربون ,
ما وحشی هستیم که 50 درصد مردم امریکا به یه وحشی رای دادن , برمیگرده میگه مردم ایران تروریستن .
کلا ما وحشی هستیم .
امریکا یه مهربونی که دلش واسه همه میسوزه
-1

ناهید

به نظر من فیلم بسیار زیبا بوده و اکثر مطالب هم واقعی بوده. یکم از دایره ای که دورخودمون کشیدیم بیاین بیرون و از بیرون گود خودمونو ببینیم که کی هستیم که بهمون برمیخوره کسی در موردمون حرف میزنه
-4

Aria

من قصد توهین واقعا ندارم چون خودم یک ایرانیم. تو فیلم اگه ایرانیا رو به شکلی آدمای خشن نشون دادن نمیشه گفت دروغه چون واقعا اون موقعه مردم ایران خیلی مردم وحشی (البته ببخشیدا) بودند
-3

حقیقت

سلام . کمی اغراق داشت اما داستان کلی فیلم درباره وقایع و مناظر درست بود.
از فیلم بگذریم ...
بد نیست بدونید سفارت خانه یعنی مرکز جاسوسی .فکر میکنید توی سفارت خانه ها چه میگذره و عمده فعالیت هاشون حول چه محوریه ؟
ساده اید اگر فکر کنید فقط این میون آمریکا و چند کشور خاص فعالیت های ناپسند دارند...
با این منطق باید به سفارت خونه ی تمام کشورها حمله برد و تمامی جاسوسان رو از بین برد!
منظورم رو متوجه شدید! ما نمیتونیم جلوی خیلی از کارهارو بگیریم اما میتونیم استفاده ی دیگری بکنیم .
اگر برادرهای انقلابی میدونستند که از روابط بین کشورها چه بهره ها برده میشه ، هیچ وقت یک هدف رو قربانی صدها هدف نمیکردند.
متاسفانه بعد از تسخیر سفارت امریکا ، این نوع رفتارها و حمله بردن ها بازهم تکرار شده ...
فیلم باعث شد تا روی رفتارها و فرهنگ ها تفکر عمیقی بکنم ...
دید جهان نسبت به ما چگونه ست؟
+3

بهزاد

به نقل از سیاوش:
سلام به نظرم فیلم اغراق و دروغش تو جزییات خیلی زیاد بود صحنه هایی از فیلم فقط برای نشون دادن چهره سیاه از ایرانیاس..صحنه ای که مامورا اول که میان داخل سفارت مستقیم میرن سروقت یک زن و چشماشو میبندن..یا اونجایی که اخر فیلم مامورایی که تو اتاق بازجویی هستن یه حالت بیخبری بیخیالی و اطاعت بدون فکرن و حتی با دیدن عکسو پوستر خوشحالن ..یک بیخبری ناشی از همراهی با موج جمعیت....

در اینکه اغراق بوده شکی درش نیست، اما فرقی نمیکنه، به هر حال به خاطر اشتباه یه عده که خواستن مثلاً بگن خیلی انقلابی هستن،(اما در اصل اصلاً هم انقلابی نبودن و فقط به فکر منفعت طلبی بودن و جرأت جنگیدن تو جبهه رو هم ندلشتن) بدنام شدیم، اصل این کار، یعنی اشغال سفارت اشتباه بود و هیچ توجیهی نداره و نباید این کار توجیح بشه.
+1

bit

به نقل از حسین .ن:
من تمام اون دوران شرکت داشتم هم انقلاب هم جنگ اینقدر به هم نگید با وظن بی وطن وقتش برسه همتون هر کاری بشه برا کشورمون میکنیم .واقعیت تلخه همانطور که جدا شدن بهترین قسمتهای ایران توسط روسها زمان قاجار تلخه .کار ما اشتباه بود اونایی که ریختن تو سفارت والان یا فوت شدهان یا در زندان هستن قبول کردن کارشان اشتباه بود .اگه حمله به سفارت وتسخیر سفارت ما خوبه این کار هم خوب بوده من اونموقع بیست سالم بود اما دلم نمیخواست اینکار بشه وخدا را شکر که کسی کشته نشد تاریخ ودنیا چی می گفتن تا یه سال قبلش همه وساییل امنیتی ونظامی ما امریکایی بود از چی میخواستن جاسوسی کنن.جاسوسی میکردن قطع رابطه .ریختن اسیر گرفتن اونم جایی که جزئی از خاک اون کشور عمل زشتیه که متاسفانه تو کشور ما مد شده ویه سری برا خود نمایی .حاضرم قسم بخورم برا خودنمائی نه وطن پرستی میرزن دم سفارت .اینا وطن پرست نیستن وطن پرست کشور ومردمش را وحشی وبی منطق نشان نمیده .حق گرفتن راه داره ..هرکی هر جوابی برا من داره بگه .اونروز گلوم پاره شد گفتم نرید تو کی گوش کرد تاوانش را مردم هنوز پس مدهن منهم اونموقع خوشحال شدم گروگانها را ازاد کردن .وتو این فیلم هم از فرارشون ما هم بودیم برا نجات دیپلمات هامون همین کار را میکردیم .این هم یه فیلمه مثل یه فیلم ببینیم .اما کاری بود که شد واز همون موقع ایرانی که بی ویزا همه جا میرفت وعزیز بود شد تروریست . حق یارتان


پس شما هم از اینکه رفتید توبه کنید. به هر حال سیاهی لشکر بودید. اما خاک هم نگرانی نداره، چند متر بیشتر نبوده، البته من شدیدا مخالف این کارهام، اما امریکا عمریست همه ی خاک ها رو لگد مال کرده، چهره اش خراب نشده، چون ابزار تبلیغات دستشه، و ما هم اصغر فرهادی رو داریم، که کمک می کنه بهشون

س

به نقل از صدف:
حالا خوبه همه ی این صحنه های حمله به سفارت و هزاران بار توی تلویزیون ایران دیدیم ، یکبار از سفارت بتزدید کنید بد نیست .... کلا هر چیزی هم که بوده ایرانی ها نباید وارد سفارت خانه آمریکا میشدن ، اونجا خاک اون کشوره ، حالا شدن هیچ چرا باید بیش از 60 نفر و گروگان بگیرن ؟؟ .... و متاسفم متاسفم بخاطر مغز کوچیک این افراد که مثلا آدم های دین داری هستند اما انسانیت ندارند ... با ديدن فيلم فقط اشك ريختم يك لحظه خودمو جاي خانواده ي اون 60 نفر گذاشتم حالا اون 6 نفر که فرار کردند اما اون بیچاره هایی که 444 روز گروگان بودن چی ؟؟

به نقل از صدف:
حالا خوبه همه ی این صحنه های حمله به سفارت و هزاران بار توی تلویزیون ایران دیدیم ، یکبار از سفارت بتزدید کنید بد نیست .... کلا هر چیزی هم که بوده ایرانی ها نباید وارد سفارت خانه آمریکا میشدن ، اونجا خاک اون کشوره ، حالا شدن هیچ چرا باید بیش از 60 نفر و گروگان بگیرن ؟؟ .... و متاسفم متاسفم بخاطر مغز کوچیک این افراد که مثلا آدم های دین داری هستند اما انسانیت ندارند ... با ديدن فيلم فقط اشك ريختم يك لحظه خودمو جاي خانواده ي اون 60 نفر گذاشتم حالا اون 6 نفر که فرار کردند اما اون بیچاره هایی که 444 روز گروگان بودن چی ؟؟

عزیز کوچولو، امثال شما زیادن که هنوزم برای امریکایی ها گریه می کنند، هر وقت خلی گریه ات گرفت به 300000 شهیدی فکر کن که همین جماعت رو دست کشور گذاشتند، تو جریانات انقلاب هم خیلی ها کشته شدند. شما گمون کنم از اونایی هستید که موی بلوند و چشم آبی دوست دارید. به هر حال مشابه شما تو کشور فراوون هست
-2

صدف

حالا خوبه همه ی این صحنه های حمله به سفارت و هزاران بار توی تلویزیون ایران دیدیم ، یکبار از سفارت بتزدید کنید بد نیست .... کلا هر چیزی هم که بوده ایرانی ها نباید وارد سفارت خانه آمریکا میشدن ، اونجا خاک اون کشوره ، حالا شدن هیچ چرا باید بیش از 60 نفر و گروگان بگیرن ؟؟ .... و متاسفم متاسفم بخاطر مغز کوچیک این افراد که مثلا آدم های دین داری هستند اما انسانیت ندارند ... با ديدن فيلم فقط اشك ريختم يك لحظه خودمو جاي خانواده ي اون 60 نفر گذاشتم حالا اون 6 نفر که فرار کردند اما اون بیچاره هایی که 444 روز گروگان بودن چی ؟؟

سیاوش

سلام به نظرم فیلم اغراق و دروغش تو جزییات خیلی زیاد بود صحنه هایی از فیلم فقط برای نشون دادن چهره سیاه از ایرانیاس..صحنه ای که مامورا اول که میان داخل سفارت مستقیم میرن سروقت یک زن و چشماشو میبندن..یا اونجایی که اخر فیلم مامورایی که تو اتاق بازجویی هستن یه حالت بیخبری بیخیالی و اطاعت بدون فکرن و حتی با دیدن عکسو پوستر خوشحالن ..یک بیخبری ناشی از همراهی با موج جمعیت....
+2

الهه

فیلم فوق العاده حذابه..و واقعا اخر فیلم نفس ادم حبس میشه.اما چیزی که هست اینه که چرا ما نمیتونیم انقدر جذاب در مورد ایران و ایرانی فیلم بسازیمو به همه دنیا نشون بدیم...چرا کسانی مثل اقای فرهادی که این قدرت رو دارن مدام از خیانت و فقرو صفات بد دیگه ایران فیلم میسازن...حتی یه جمله یا سکانس فیلم ایرانیها رو خوب نشون نداد...اول فیلم اشاره به مصدق کردن واینکه کودتا درواقع حمله اونا به ایران بوده...و اینکه اونا تمام مدت به شاه ایران کمک میکردن و حالا مردم عصبانین...حتی اینجا هم داره توهین میکنه و اینکه وقتی شاه ...پس بقیه هم همونن....و اینکه مردم ایران انتقام جو هستن که حالا دارن این کارا رو میکنن...در جایی ارگز کتاب سگ سفید نوشته رومن گاری خوندم که حتی یه جمله ساده علیه فرانسه باعث عصبانیتش میشه...حالا ما یلم هایی ارگزین دست حتی برامون جذابه...کاش روزی همه ایرانیها بتونن به عنوان یه ایرانی سربلند باشن نه فقط عده ای خاص
+4

ونسا

به نظر من این فیلم کاملا واقعی هست و دروغی در کار نیست وقتی ما کشورمون عرضه ی ساختن یه فیلم اینجوری رو نداره تا جواب دنیارو بدیم از بقیه کشورها نباید انتظاری داشته باشیم ما خودمون عرضه ی حفظ تاریخمون رو نداریم واقعا اونا باید داشته باشن.
-2

علی تک

به نقل از کیوان:
من همون اول تا اتمن از همون اول فیلم با خواندن زیر نویسو تاریخ ایران به دروغ با این فیلم مشکل پیدا کردم .و فیلم دیگه ندیدم .این بابا نویسنده به نظرم خیلی بیسواد بوده تشریف داشته که نرفته تاریخ مملکتو بخونه بعد داستانشو بنویسه .


شما بقیه فیلم رو بخاطر زیرنویس از تاریخ ایران رو ول کردید
تبریک به اقا بن افلک بابت فیلمی خوش ساخت که لیاقت اسکار هم داشت لذت بردم از فیلم .متاسفانه خشونت تو فیلم ک ایرانی ها داشتن هنوز به چشم میخوره .
-3

کیوان

من همون اول تا اتمن از همون اول فیلم با خواندن زیر نویسو تاریخ ایران به دروغ با این فیلم مشکل پیدا کردم .و فیلم دیگه ندیدم .این بابا نویسنده به نظرم خیلی بیسواد بوده تشریف داشته که نرفته تاریخ مملکتو بخونه بعد داستانشو بنویسه .
+8

میثم اهوازی

به نقل از مژگان:
من همین الان فیلم و دیدم و هرچقدر در طول فیلم سعی کردم تصور کنم که ما انقدرها هم خشونت نداشتیم نتونستم,وقتی پیکرهای بالای جرثقیل و دیدم یاد روزایی افتادم که تو خیابونامون زمان خاتمی محکومین زندانی رو میاوردن شلاق میزدن,یاد زمانی افتادم که بخاطر حجاب بارها وبارها نیروی انتطامی جوری رفتار میکرد که الان با دزدش نمیکنن ,یاد صحنه ای افتادم که نیروی انتظامی با وجود التماس و ضجه یه مادر ,دخترش و انداخت تو ماشین برد! یاد مسولین وحشی و عقده ای مدرسه مون افتادم, الانم که زندانامون پر هستن از متفکرینمون و دردمون شده دیش های خونه ها که اونارم با وحشیانه ترین روش ممکن ضبط میکنن. تو فیلم آرگو شاید آب و تاب بعضی صحنه هارو به اقتضای فیلم بودنش زیاد کردن ولی خشونتش واقعیه,ما ایرانیها به هموطن خودمون رحم نداریم چه برسه به خارجیا تازه تو فرهنگمون خارجیا رو بیشتر تحویل میگیریم.نمیگم امریکاییا خوبن ,اونام سیاستای ضدبشری خودشون و صددرصد دارن ولی ما هم نباید بیخودی بهمون بر بخوره باید اصلاح بشیم ,قدرت داشته باشیم تا فیلمایی بسازیم که حرف برا گفتن داره

دست مریزاد به شما بانوی شجاع و آزاده....
+9

مهدی

به نقل از سعید:
بیاین واقع گرا باشیم
فیلم تحریف و دروغی نداشت اتفاقی بوده که افتاده
این که میگن ایرانی ها رو وحشی نشون دادن یا به دور از فرهنگ خب اون موقع مردم داشتن انقلاب میکردن وضع ایران وخیم بوود و مردم تحت افکار عمومی داخل بودن و دانشجویان عصبی بودن.خود منو الکی بسیجیا تو 4 شنبه سوری گرفتن در حالی که ما برای تماشا رفته بودیم تازه در منطقه ی 1 تهران بهمون دستبند زدن الکی بدون هیچ گناهی هرچند که بعد 3 ساعت ولمون کردن اما واقعا زدنمون و مثل حیوون باهامون رفتار کردن حالا شما تصور کن یه بیگانرو اون موقع می گرفتن چیکارش می کردن!
کسایی که این حرف می زنن تجربه نکردن و نمی دونن!!!
دولت ایران خودش می تونست سفارت رو به صورت قانونی و بین المللی محاکمه کنه حتی وجه جهانی آمریکارو خراب کنه اما بجاش خودشو مثل تروریست ها نشون داد تعرض کرد هرچند که اگه به دیالوگ های bryan cranston با ben affeleck تو فیلم دقت میکردین که گفتن خودمون باعث شدیم که اینجوری بشه


ببینید دوست عزیز خود گروگان های آمریکایی هم گفتن ایران اون شکنجه ها رو روی ما انجام نداده و اون صحنه های آرگو یه دروغ تاریخیه، اون وقت شما تاریخ کشورت رو ندیده و نخونده ول کردی چسبیدی به فیلم جهت دار و ضد ایرانی و معتقدی که دشمنت تاریخ کشورت رو با صداقت برات تعریف میکنه! در صورتی که اینطور نیست.
نکته ی دیگه اینکه اولا شما این حق رو نداری که به بسیجی ها توهین کنی. بسیجی ارزش و قرب و منزلتش خیلی بالاست و همه ی ما مدیون فداکاری ها و ایثارهاشون هستیم که شاید هیچ وقت کسی جز خدا ازشون خبردار نشه.
کسی که بی جهت مزاحم مردم بشه، مردم آزاریه که خودشو بسیجی جا زده و اول از همه هم بسیجی با این مردم آزار برخورد میکنه.
در ضمن معلوم نیست که واقعا تو این قضیه شما بدون هیچ خطا و مبرای کامل بودید یا نه. والله اعلم.
+2

ارش کماندار

سلام دوست من امیدبخش متاسفانه اطلاعات شما کم بود برای همین من قدری شما رو روشن می کنم 1. حچاب هنر پیشه زن قانون حجاب طبق دستور آیت الله خمینی، دربارهٔ اجباری شدن حجاب در ادارات دولتی اجرا شد و در سال ۱۳۶۲ مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون مجازات اسلامی، برای عدم رعایت حجاب در معابر عمومی، مجازات تعیین نمود. همینطور که دیدید قانون رو اقای بن افلک از من و شمای ایرانی بهتر بلد بوده 2. متاسفانه برای توریستها من رفتار خودمان در برابر خودمان را میسنجم و مثال ان تحمل ما در برابر نظر مخالف است .متاسفانه انقدر استدلالهای دیگر شما سطحی بودند که نظر را به خواننده می سپارم و وقتی برای پاسخ ندارم
-4

امیدبخش

با سلام و احترام به وبلاگ حرفه ای شما دوستان عزیز فیلم ارگو غیر از این که از لحاظ تیکنیک سینمایی فیلم موفق و خوبی هست و منکر اشغال سفار ت در سال 58 نیستم ولی این عزیزان که این فیلم را ساختن از قانون اساسی ایران اشنایی نداشتند در ایران حجاب اجباری هست حتا برای اتباع خارجی هیچ زنی نمیتواند بی حجاب کامل باشد حتا وقتی بزرگان سیاسی با دیمبلمات های ایرانی در تهران ملاقات میکنند در ویزای که برای سفر به ایران میگیرند قید میشود که حداقل در ظاهر باید بوشش داشته باشند چگونه در این فیلم بازیگر زن که در نقش کاردار سفارت امریکا بازی میکند ازاد بدون روسری در بازار تهران قدم میزند من متولد 1355 هستم و هنوز یک مورد ندیدم که خانمی توریست اجازه داشته باشد کامل بدون حجاب یا بدون روسری باشد همین چیز کوچک که در فیلم رعایت نشده مشخص هست که زیاد با قانون اساسی ایران اشنایی نداشته باشند در ضمن شما میدانید که ایرانیان بیشتر از هر کسی از توریست استقبال میکنند و به توریست لبخند میزنند و به او ولکام میگویند چگونه ان مرد در بازار بدون اینکه متوجه باشد این ها از سفارت هستند با ان ها اینگونه برخورد میکرد من خودم یک چبی هستم و اطلاح طلب ایا کسی در ایران یک بار هم دیده است که مجرم را در خیابان ها دار بزند و چند روز در دید عموم بگذارند فقط در جنگ های طلیبی در اروبا در قرن 19 چنین تصویری در فیلم ها دیده بودیم بزرگنمایی خشونت ایرانیان در این فیلم زیادی تو ذوق میزند خیلی بی نمک شده کسانی که در اروبا و امیریکا تحصیل کرده باشند میدانند که ایران اینگونه که در فیلن اشاره میشود نیست اگر اقای روحانی و در مجلس اسلامی اصلاح طلبان بتواند همیشه به قدرت برسند افکار روحانی و مجلس اعتدال .ایران هم بزودی عضو کشور های دمکرات به بیش میرود به شرط اینکه اندیشه احمدی نزادی برای همیشه خاموش شود
+9

ali

در این فیلم انقلابیون و سپاه خیلی شبیه به انقلاب و شورش هایی که در کوبا بودند مخصوصا که نیروهای مسلح در فرودگاه مانند همان حال و هوای کوبا بود
-5

عرفان

اول فیلم تاریخ ایرانو خیلی خلاصه نشون میده و جوری نشون میده انگار ما هیچ فرهنگ و تمدنی نداشتیم ، بعد شاه رو نشون میده که انگار در اون زمان فقط داشت ظلم میکرد و هیچ پیشرفتی نداشتیم جدا از اینکه یک کشور دوست و نزدیک با ایران بود، و چیزی که بشدت ناراحتم کرد این بود که شهبانو با شیر خودشو میشست و مردام از گرسنگی داشتن میمردن، یک نیست بگه اخه بانویمیم اول ایران ب؟واخهب؟مامردا، مگه ارث پدر کسیو،ا خورده بود،اشکم داشت در میومد

نیلوفر

به جای حرف زدن یه فیلمی بسازین که مظلومیت ایران و کشورهایی که آمریکا بهش حمله کرده رو نشون بدیم. لعنت به اون آمریکایی که این همه ادعای بشر دوستی داره، .ولی بزرگ ترین سازنده اسلحه است . به کشورهای خاورمیانه رحم نکرده و بچه های بی گناهو میکشه.
اون جاسوسای عوضی سفارت هم برن بمیرن
+12

سعید

بیاین واقع گرا باشیم
فیلم تحریف و دروغی نداشت اتفاقی بوده که افتاده
این که میگن ایرانی ها رو وحشی نشون دادن یا به دور از فرهنگ خب اون موقع مردم داشتن انقلاب میکردن وضع ایران وخیم بوود و مردم تحت افکار عمومی داخل بودن و دانشجویان عصبی بودن.خود منو الکی بسیجیا تو 4 شنبه سوری گرفتن در حالی که ما برای تماشا رفته بودیم تازه در منطقه ی 1 تهران بهمون دستبند زدن الکی بدون هیچ گناهی هرچند که بعد 3 ساعت ولمون کردن اما واقعا زدنمون و مثل حیوون باهامون رفتار کردن حالا شما تصور کن یه بیگانرو اون موقع می گرفتن چیکارش می کردن!
کسایی که این حرف می زنن تجربه نکردن و نمی دونن!!!
دولت ایران خودش می تونست سفارت رو به صورت قانونی و بین المللی محاکمه کنه حتی وجه جهانی آمریکارو خراب کنه اما بجاش خودشو مثل تروریست ها نشون داد تعرض کرد هرچند که اگه به دیالوگ های bryan cranston با ben affeleck تو فیلم دقت میکردین که گفتن خودمون باعث شدیم که اینجوری بشه
+10

یک ایرانی انقلابی

به نظر من محتوا ی فیلم و اون چیزی که به بیننده می قبولونه از هر چیز دیگه ای توی یه فیلم مهم تره.کما اینکه توی این فیلم ایرانو ایرانیو غیر واقعی نشون میده.جوری که ما یه چیزی به آمریکا بدهکار شدیم این وسط!!!!! جالب اینجاست برای جلب افکار عمومی و برای اینکه نظر کل مردم جهان به فیلم جلب شه و همه ببیننشٰ بهش اسکار بهترین فیلمو دادن.درسته که کارگردانی و روایت فیلم خوبه ولی اینکه باعث میشه نظر مردم جهان نسبت به ایران عوض شه خیلی بده
+12

محمد حسین

با سلام
فیلم تا حدی درست و واقعی بود فیلم چون آمریکایی ها رو دنبال میکرد نه ایرانی ها رو زمانی که هواپیما از روی باند بلند شد و از بلند گو پیام خروج از مرز اعلان شد بیننده احساس خوشحالی بسیار میکند هرچند بیننده خود ایرانی و انقلابی باشد.
بازی Ben Affleck و همچنین کارگردانیش عالی بود
همچنین بیننده زمانی که ben AFFLECK کنار پسر کوچکش خوابیده متوجه آرامش بسیار زیاد آن خانه در آمریکا میشود و تظاد آن با جنگ و خشونت در آن بیرون در کشوری چون ایران.
فیلم تقریبا واقعیت را منعکس میکرد به غیر از این که سعی داشت ایرانی ها را احمق نشان دهد و گاهی ایرانی ها را زیادی خشن نشان میداد
و تلاش افراط گونه ای داشت تا ایرانی ها را ریش و سیبیلو نشان دهد که این هم درست نبود البته در فضای آن زمان ایران خشونت تا حدی وجود داشته
+8

جاسم

ما چه کارهایی رو برای خوب نشان داده شدن خود انجام دادیم که از بد نشان داده شدن خودمون عصبانی هم میشویم و البته میان بعضی از دروغ هایی که تحویل بیننده داد یک جاهایی هم چیز های درست نشان داد.
-1

پارسا

فقط یه قسمت از حرفهای نادر طالب زاده واسه ی کسایی که میگن ایران در حمله به سفارت اشتباه کرده و این فیلم واقعیت محضه و توهینی به ایرانی ها نیست کافیه .....
تسخیر لانه جاسوسی و واقعه طبس شکست برای آمریکا بود/ فیلم «آرگو» تبلیغاتی است

وی در ادامه به شکست آمریکا در تسخیر لانه جاسوسی اشاره کرد و گفت: برای آمریکا از دست دادن سفارت در یک وضع خاص و گروگانگیری یک شکست به شمار می‌آمد. شکستی تحقیر‌آمیز بود، فیلم آرگو، فیلمی تبلیغاتی و پروپاگانداست البته خوش ساخت است .

طالب‌زاده درباره ادعای فیلم که داستانی واقعی را مدعی شده است گفت: انتهای فیلم داستان‌پردازی کامل است ، البته گروگانگیری وجود داشت اما شش نفر از در پشتی سفارت خارج شدند زیرا اصلا قصد این را نداشتند که سفارت را تسخیر کنند و سفارت مورد محاصره نبود . از سوی دیگر من از یکی از مورخین چند روز پیش شنیدم اول به وزارت خارجه رفتند بعد به سفارت کانادا و در نهایت با پاسپورت به کشورشان بازمی‌گردند. حال چرا باید این شش نفر با همدر فیلماز ایران خارج شوند و... برای ساخت این درام شاید سی سال کار کردند برای این که گروگانگیری برای آمریکا برگ برنده نداشت. آنها در طبس هم شکست خوردند .آنها با دست خالی فیلم می‌ سازند و چیزی برای گفتن ندارند.
+13

سجاد

من اين فيلمو نديدم ولي اينطور كه شما نقد كرديد اين فيلم نقششو به عنوان ايران هراسي كارشو خوب انجام داده :cry:
+18

حسین .ن

من تمام اون دوران شرکت داشتم هم انقلاب هم جنگ اینقدر به هم نگید با وظن بی وطن وقتش برسه همتون هر کاری بشه برا کشورمون میکنیم .واقعیت تلخه همانطور که جدا شدن بهترین قسمتهای ایران توسط روسها زمان قاجار تلخه .کار ما اشتباه بود اونایی که ریختن تو سفارت والان یا فوت شدهان یا در زندان هستن قبول کردن کارشان اشتباه بود .اگه حمله به سفارت وتسخیر سفارت ما خوبه این کار هم خوب بوده من اونموقع بیست سالم بود اما دلم نمیخواست اینکار بشه وخدا را شکر که کسی کشته نشد تاریخ ودنیا چی می گفتن تا یه سال قبلش همه وساییل امنیتی ونظامی ما امریکایی بود از چی میخواستن جاسوسی کنن.جاسوسی میکردن قطع رابطه .ریختن اسیر گرفتن اونم جایی که جزئی از خاک اون کشور عمل زشتیه که متاسفانه تو کشور ما مد شده ویه سری برا خود نمایی .حاضرم قسم بخورم برا خودنمائی نه وطن پرستی میرزن دم سفارت .اینا وطن پرست نیستن وطن پرست کشور ومردمش را وحشی وبی منطق نشان نمیده .حق گرفتن راه داره ..هرکی هر جوابی برا من داره بگه .اونروز گلوم پاره شد گفتم نرید تو کی گوش کرد تاوانش را مردم هنوز پس مدهن منهم اونموقع خوشحال شدم گروگانها را ازاد کردن .وتو این فیلم هم از فرارشون ما هم بودیم برا نجات دیپلمات هامون همین کار را میکردیم .این هم یه فیلمه مثل یه فیلم ببینیم .اما کاری بود که شد واز همون موقع ایرانی که بی ویزا همه جا میرفت وعزیز بود شد تروریست . حق یارتان
-6

یک ایرانی

سلام بر و بچ اهل سینما لطفا اگه دوست دارید از نظرات بقیه با خبر بشید لطفا کلید قلتکی موس رو چند بار دیگه هم بچرخونید چون دوست عزیزی که اسم خودش رو وب گرد گذاشته انگار سه دقیقه قبل از گذاشتن پیام از پای اخبار صدا و سیما بلند شده :lol:

وب گرد

به نقل از وطن پرست متعادل:
به نقل از محسن:
نقدو کامل خوندم .... متاسفانه چیزی هست که داره اتفاق میفته و ما باید با حقیقت با مسایل روبه رو بشیم که عوضی ها دارند همه جوره تخریب میکنند ما ایرانی ها رو

چطور؟ مگه گروگان گیری سفارت آمریکا اوایل انقلاب اتفاق نیفتاده؟ یعنی چیزی که حقیقت داره علیه کشورمون هست؟ خدا رو شکر تمام مدارکش مستدل موجوده و کسی نمی تونه اتفاقی که افتاده رو انکار یا تحریف کنه. در ضمن این حمله به سفارتها ظاهرا عادت پسندیده ای برای ایرانی ها شده...هنوز یک سال از حمله به سفارت انگلیس نمی گذره... برادران پرشور اگر کمی خودشون رو کنترل کنند و وحشی بازی در نیارند گزک دست هیچکس نمیدن...چه خوشمون بیاد چه نیاد چهره مون توی دنیا آدم های خشنی هست که دایم در تظاهرات هستند و بعد نماز جمعه ها جان بر کف فریاد مرگ بر دنیا سر میدیم.


مگه نمیدونی توی جنگ جواب حمله حملست میخوای همینطوری وایستی نگاه کنی تا روحتو بکشن ؟؟؟
باید دفاع کنی دیگه نه اونا خیلی خوب بودن خیلی به قوانین خودشون حتی! عمل کردن؟؟
-2

وب گرد

به نقل از تورج:
سلام دوستان خوبم. اینکه ما هر لحظه حاضریم واسه دفاع از یه وجب از خاکمون جونمون رو فدا کنیم شکی نیست اما باید قبول کنیم که اشتباهات زیادی مرتکب شدیم اینکه تعدادی جوان جوگیر و بی فکر بریزن و سفارت یه کشور رو تسخیر کنن میتونه یک گام رو به عقب با تبعات منفی و انزوایی برای ما داشته باشه.تا کی میخایم سرمون رو مثل کبگ زیر برف کنیم و از دیدن و کسب تجربه از حقایق تلخ اطرافمون بگذریم

ای بابا دیگه جوابشونو چطور باید داد اونا بعده اقلابم که توسط مردم ایران اتفاق افتاده بود دست از سرمون برنداشته بودن ومخفیانه یک کارای میکردن ا انقلاب سقوط کنه حقشون بود چرا باید اسنادو از بین می بردن؟؟؟؟
+5

وب گرد

به نقل از محمد:
اصلا هم فاجعه نیست. هر کی خربزه می خوره پای لرزشم می شینه ! همین تویی که سی و چند ساله 22 بهمن میری پرچم یه کشور رو که نماد ملت اونه اتش می زنی، همین تویی که صبح از روی پرچم راه میری وارد دانشگاه می شی، همون ادمایی که به سفارت یه کشور که همه ی دنیا می دونن خاک اون کشوره و حتی امریکایی ها می تونستن شلیک کنند و نکردند تجاوز می کنند باید منتظر بدتر از ارگو باشند ! ارگو با کمی تحریف در جزئیات بازگو کننده ی جریانات واقعی رخداده بوده که خیلی ها هنوز هم بهش افتخار می کنند. . هیچ توهینی هم به ایرانی ها نشده بلکه نمایش توهینی هست که ایرانی ها مرتکبش شدند. چشمتونو باز کنید و دوباره ببینید. یه روز شماها به این عمل افتخار می کردید ! و هنوزم بعضی ها افتخار می کنند. . سفارت انگلیس رو که بدتر از این بستید منتظر فیلم اونها هم باشید. فاجعه، عملی بود که انجام شد و تا اینو جلو چشمتون نیارند خودتون نمی بینید.

[quote name="محمد"]اصل ا هم فاجعه نیست. هر کی خربزه می خوره پای لرزشم می شینه ! همین تویی که سی و چند ساله 22 بهمن میری پرچم یه کشور رو که نماد ملت اونه اتش می زنی، همین تویی ....

هه
کجایه کاری اون موقع که به به وچه چه شون میکردیم (قبله انقلاب) وخیلی از مردم باور کرده بودن آمریکا خوبه ! چه نفعی برامون داشت با اون قوانینو قرار دادهای مضخرفشون (کاپیتولاسیون)خ وب جواب دادن تو کلا دوستداری؟؟!
می دونی یعنی چی باورشون شده بود که ایران ماله خودشونه کثافتا....
-2

وب گرد

به نقل از یک دانشجو:
پارسال فیلم فرهادی جایزه اسکار برد ولی نفهمیدیم چرا؟ ولی به هر حال خوشحال شدیم (اکثریت)

امسال فیلم بن افلک جایزه برد. باز هم نفهمیدیم چرا؟
ولی به هر حال ناراحت شدیم (اکثریت)

به نظر من هیچکدوم از این دو فیلم ارزش اسکار نداشتند
(ضمن احترام به زحمات آقای فرهادی عزیز)

هیات داوران اسکار باید داوری را از هیات داوران کن یاد بگیره


اتفاقا خوب بلده هدفش همینه...
-3

وب گرد

به نقل از امید:
به نقل از sepideh:
نمی خوام با تعصب نظر بدم و بگم این فیلم تصویر درستی نشون داده یا نه. اما چیزی که خیلی واضح است اینه که این فیلم در برابر جانگو و لینکلن مثل بنز و تویوتا می باشه و اصلا در حدی نبود که جایزه اسکار بگیره از این اتفاق ها همه جا می افته و تو ایران هم کلی جایزه سیاسی داده می شه ولی متاسفم که همیشه باید حق یه عده خورده بشه از تارانتینو و اسپیلبرگ بگیر تا کارگردان های خوب ایرانی که به خاطر سفارش بگیر ها حقشون پامال میشه

باور کن اگر جانگوی آزادشده و لینکلن هم اسکار می گرفتن باز ایران می گفت این اسکارها سیاسیه


باور کن سیاسیه
-6

پاییز

من چهارده سالمه ؛ به عبارتی چهارده سال و دو ماه و نه روز ؛
و امشب دیدم آرگو رو ؛
و فقطـ محض علاقه به دنبال کردن کارهای ویکتور گاربر ؛
من نمی دونستمـ چرا،
ولی گریه می کردم و عصبانی بودمـ ؛
می تونم بگم آرگو برام بسیار بسیار جذّاب بود ، فیلمی قدرتمند ،
عواملی قوی و کاملاً همه چیز " عالی" .
من حتی از ایرانی های آرگو "متنفّر" شدمـ.
زیاد .
خیلی زیاد .
و جایی از فیلم بلند شدم برم آب بخورم و تو راهم تلویزیونو دیدم که آقایی روحانی در کانال هشت چنان زیبا حرف میزد ...
یادِ تمام نواهایی افتادم که با آنها بزرگ شده ام،
یادّ تمـ ـ ـآمِ آرزوهای نوجوانی ام که از همین ایران و اسلامم گرفته ام.
یاد اشک هایی که تو روضه ها ریختم؛
یاد دهه ی اوّل محرّمی که قشنگ ترین روزهای زندگین.
من به ایرانی بودنم افتخــ ـآر می کنم ؛
و به آقای "افلک" تبریک می گم که چنان نبوغی دارد که واقعه ای را اینقدر ظریف و تاثر برانگیز ورق بزند ,
- کـ ـآملاً بی صدا ورق بزند بدون اینکه مخاطب بفهمد چه شد و از کجا بود که داستان ورق خورد؛
بدون اینکه مخاطبی غیر ایرانی،یا مخاطبی که مانند من عمرش به آن سال ها نمی رسد ، بفهمد این جمله ای که الان گفته می شود پشتوانه اش چیست ؟؟؟ -

و آیا این نکات جای تبریکـ ـ ندارد ... ؟
من به این آقا ، و به آقای گاربری که در تایتانیک بهترین و صلاحترین الگوی مردِ زندگیمـ بود،تبریک می گم .
برای این "توانمندی" که خدا بهشان داده.
و حسرت می خورم که غربی ها چه می کنند با این عقل و توانشان برای نابودیِ ما و ما ....

به عواملِ آرگو تبریک می گمـ؛
" و امیدوارم خدا هدایتشان کند ؛
امیدوارم قدرت این را پیدا کنند که حقیقت را بیابند،
و اگر یافتند،بپذیرند، علاقه مند شوند .
رستگار شوند.؛ "
یا علی.
+22

زهرا

ولي خيلي بد بود كه توي اسكار كاملا ريد به ايرانيا كفت از همسر عزيزم تشكر ميكنم كه منو ياد ايرانيا نميندازه :-?
+10

Honey

مشکل ما ایرانی ها این هست که فقط بلد هستیم خودمون را خراب کنیم.
شما اول برید ببینید داتشجو ها چرا به سفارت حمله کردند. تاریخ کشورتون را مطالعه کنید تا یه کسانی مثل بن افلک که قصد شست و شوی مغزی شما و جهان را دارند اینطور مسخره اتون نکنند.
مطمئنا حمله به سفارت کشوری مورد تایید هیچ دولتی نیست ولی جاسوسی در سفارت هم جرمی بس بزرگ تر از اون هست.
دانشجویان هم مدارک را جمع آوری کردند برای اینکه نشون بدهند که دولت آمریکا جاسوسی در این کشور صورت داده که موفق هم شدند.

خارج شدن اون 6 نفر چیزی بود که خودشون میخواستند و صورت دادند.

مثل ایرانی های منافقی که خارج شدند و ...

من برای نقد فیلم حرفی ندارم ولی شما چیزی را میبینید که دشمن میخواهد ببینید و باز هم چنین صحنه هایی را باور دارید.
بدون شک در هر انقلابی هم همه و ردگیری هایی هم هست که کلا در هر انقلابی اتفاق میافتد. من برای مردم خودم متاسفم که عقلشون به چشمشون هست و حاضر نیستند کمی در مورد تاریخشون و هویتشون تحقیق کنند.

آمریکت هیچ وقت نفع شما را نخواسته و نمیخواهد اونوقت شما....!!!!!
+3

زمستان

عزیزم اعظم من تا حدودی با تو موافقم ولی این حادثه توسط نسلی صورت گرفت که شاید اگر بخواهیم انها را در ان زمان تصور کنیم چیزی شبیه همین میشد من با تو موافقم ما دور از تمدن نیستیم ولی فضای ان دوران ما را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث رفتارهایی شد که نمی توانم ان را به عنوان نقطه درخشان ببینم
+15

اعظم/ز

من به عنوان یک ایرانی با تمام تعصبی که رو کشورم دارم لخظفارغ از ه به لحظه دلهره را با 6 دیپلمات فراری تجربه کردم و در تمام لحضات فیلم آرزو میکردم به سلامت فرارکنند. فیلم خیلی زیبائی بود ولی خودمونیم به عنوان یک ایرانی که با زیرو بم فرهنگ ایران آشنا هستیم قبول دارید خیلی چیزهاش تصنعی بود؟ از پوشش آدمهاش گرفته تا برخوردشون و زیادی دور از تمدن بودنمون؟

زمستان

سلام دوستان من فیلم رو دو بار دیدم و میخواستم نظرم روبگم ولی به نظر میرسه ما در اینجا داریم با تعصبات سیاسی به فیلم نگاه میکنیم و نه برای لذت بردن پس اجازه میخوام که اول نظر خودم رو اینطور بیان کنم من هرگز برای کسی در حکومت وقت تکبیر نگفتم همانطور که برای شخصی در انطرف اب هورا نکشیدم انچه درنظرمن مهم بوده خود انسان بدور از دسته بندیهاست متاسفانه هر کدام از قدرتهای کنونی خودشون رو برحق می دونن در صورتی که درذات درونی ونمای بیرونی تفاوت فقط در رنگ پرچمهاست وبه گفته یک نویسنده من هرگز جان خود را برای دو وجب پارچه سر میله پرچم نخواهم داد ودراین شرایط که هرکدام از طرفین تصور میکنند خدا با انهاست بدیهی است از حرف خود کوتاه نخواهند امد واین داستان سر درازی خواهد داشت درنهایت درباره فیلم باید گفت از نظر ساختاری و فیلمنامه واقعا خوب عمل کرده بازیگران نقششون رو خوب بازی میکنند فیلم با ایجاد دلهره از اغاز با حمله به سفارت تا لحظه های پایانی در فرودگاه ودر هواپیما تماشاگر را با بازیگران هم داستان میسازد من به عنوان یک تماشاگر این فیلم را نسبتا خوب میدانم
:-)
+2

حسین

به اعصابت مسلط باش و از تجربه بزرگترها کمک بگیر کوچولو
-1

Dear

به نقل از حسین:
dear
اگه فیلمو نگاه کرده باشی که اصلا فکر نکنم دیده باشیش برگه دوم هر فردی دست خودش بود و بصورت مجزا و جداگانه ( برو فیلمو نگاه کن)
در مورد نزدیکی برج مراقبت با باجه بلیت فروشی باید بگم که یه چیزایی اختراع شده به نام بیسیم که شاید دست بزرگترات دیده باشی میتونستن با اون هماهنگ کنن
اینم بگم که طبق قوانین بین الملل میتونن هواپیما رو به راحتی و مثل آب خوردن فرود بیارن
در ضمن اون قسمتی که چند تا بچه داشتن عکسارو به هم میچسبوندن خیلی مسخره بود و نشون از بی تجربگی افلک در فهم ساختاری فیلم بود

برو بچه برو هم سن خودتو سرکار بزار ، آقای به اصطلاح بیسیم
چند تا بیسیم میخوای جلوت بریزم تا اونجات پاره شه تو اصلا بیسیم میدونی چیه خوب؟ماموریت میدونی چیه؟چند بار تا حالا رفتی متهم گرفتی که بیسیم بدن دستت؟باز اومدی به من میگی بیسم و دست بزرگترات ببین...
-10

Dear

آقایون به اصطلاح منتقد منفی فیلم آرگو خودتونم که جر بدید بن افلک تا حالا 3 اسکار و بسیاری دیگر از جوایز رو با این فیلم برده منم میگم دمش گرم کارش درسته حالا شما بشینین هی سوتی کشکی بگیرین و چرت وپرت بگین و بگید که سیاست آمریکاس

آخرش به هیچ جا نمیرسین چون رسما دارین زر میزنین...
+5

آلام

فیلم آرگو کاملآ مشخصه که از سمت سیاست مداران امریکای همایت شده. این را به کارگردان و نویسنده و... این فیلم میگم که شما باید برین واس جک و جونورا فیلم بسازین که باهاتون عشق کنن. :D
-2

حسین

افتاد آقای مرتضی به اصطلاح منتقد
داشتی حرف علی آقا رو
+7

علی

به نقل از مرتضی:
به نقل از حسین:
dear
اگه فیلمو نگاه کرده باشی که اصلا فکر نکنم دیده باشیش برگه دوم هر فردی دست خودش بود و بصورت مجزا و جداگانه ( برو فیلمو نگاه کن)
در مورد نزدیکی برج مراقبت با باجه بلیت فروشی باید بگم که یه چیزایی اختراع شده به نام بیسیم که شاید دست بزرگترات دیده باشی میتونستن با اون هماهنگ کنن
اینم بگم که طبق قوانین بین الملل میتونن هواپیما رو به راحتی و مثل آب خوردن فرود بیارن
در ضمن اون قسمتی که چند تا بچه داشتن عکسارو به هم میچسبوندن خیلی مسخره بود و نشون از بی تجربگی افلک در فهم ساختاری فیلم بود

پسر جان صحنه چسبوندن عکسهارو خود تلوزیون ایران هم نشون داد زیاد هول ورت نداره .. این فیلم هر چی بوده شک نکن راست بوده چون صحنه ای که وزیر خارجه وقت ایران داره خط نشون میکشه واسه کانادایی هایی که امریکایی هارو فرار دادن هم هست.

اتفاقا اصلا هم این طور نبوده،لطفا از خودتون حرف در نیارید!!!
دانشجویان اسناد را بازیابی کردند نه بچه های پنج -شش ساله که زبان انگلیسی بلد نیستند!!
-6

مرتضی

به نقل از حسین:
dear
اگه فیلمو نگاه کرده باشی که اصلا فکر نکنم دیده باشیش برگه دوم هر فردی دست خودش بود و بصورت مجزا و جداگانه ( برو فیلمو نگاه کن)
در مورد نزدیکی برج مراقبت با باجه بلیت فروشی باید بگم که یه چیزایی اختراع شده به نام بیسیم که شاید دست بزرگترات دیده باشی میتونستن با اون هماهنگ کنن
اینم بگم که طبق قوانین بین الملل میتونن هواپیما رو به راحتی و مثل آب خوردن فرود بیارن
در ضمن اون قسمتی که چند تا بچه داشتن عکسارو به هم میچسبوندن خیلی مسخره بود و نشون از بی تجربگی افلک در فهم ساختاری فیلم بود

پسر جان صحنه چسبوندن عکسهارو خود تلوزیون ایران هم نشون داد زیاد هول ورت نداره .. این فیلم هر چی بوده شک نکن راست بوده چون صحنه ای که وزیر خارجه وقت ایران داره خط نشون میکشه واسه کانادایی هایی که امریکایی هارو فرار دادن هم هست.
+2

حسین

dear
اگه فیلمو نگاه کرده باشی که اصلا فکر نکنم دیده باشیش برگه دوم هر فردی دست خودش بود و بصورت مجزا و جداگانه ( برو فیلمو نگاه کن)
در مورد نزدیکی برج مراقبت با باجه بلیت فروشی باید بگم که یه چیزایی اختراع شده به نام بیسیم که شاید دست بزرگترات دیده باشی میتونستن با اون هماهنگ کنن
اینم بگم که طبق قوانین بین الملل میتونن هواپیما رو به راحتی و مثل آب خوردن فرود بیارن
در ضمن اون قسمتی که چند تا بچه داشتن عکسارو به هم میچسبوندن خیلی مسخره بود و نشون از بی تجربگی افلک در فهم ساختاری فیلم بود
-11

dear

آخه عزیز من شما که از نقد سر در نمیاری چرا الکی صحبت میکنی میخوای جواب تک تک سوالاتو بدم تا بفهمی؟ بفرما :
1- پاسپورت ها از قبل حاضر شده بوده و فقط جعل امضای اونا مونده بوده ، پاسپورت ها خیر سرشون تقلبی بوده اصلی نبوده که صبر کنن حاضر شه براشون
2- برگه دوم این شش نفر جدا از یکدیگه نبوده که به گمشدنش شک کنن ، اینا یه گروه بودن که میخواستن خارج بشن و نام هر شش نفر در یک برگه دوم بوده نه برگه های مجزاو جداگانه
3- برج مراقبت کنار باجه بلیط فروشی نیست که بپرن توش بگن هواپیما رو متوفق کن ، اگه فیلمو درست نگاه میکردی متوجه میشدی که یه عده رفتن تا جلو هواپیما رو بگیرن ، یه عده هم رفتن به سمت برج مراقبت ولی هر دو دیر رسیدن
4- اینم که چرا درخواست از سپاه نکردن برای فرود هواپیما رو برو از مسئولین وقت اون زمان ایران بپرس چون بن افلک چیزی که واقعیت بوده رو ساخته نمی تونسته بیاد نظریه پردازی کنه که الان هواپیماهای جنگی به اینا اخطار فرود بدن!

خب حالا فهمیدی درست فیلم نگاه کردن یعنی چی؟واقعا برای تو و اون کسانی ک بهت رای مثبت دادن متاسفم...
+7

تورج

سلام دوستان خوبم. اینکه ما هر لحظه حاضریم واسه دفاع از یه وجب از خاکمون جونمون رو فدا کنیم شکی نیست اما باید قبول کنیم که اشتباهات زیادی مرتکب شدیم اینکه تعدادی جوان جوگیر و بی فکر بریزن و سفارت یه کشور رو تسخیر کنن میتونه یک گام رو به عقب با تبعات منفی و انزوایی برای ما داشته باشه.تا کی میخایم سرمون رو مثل کبگ زیر برف کنیم و از دیدن و کسب تجربه از حقایق تلخ اطرافمون بگذریم

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی

جستجو