آخرین نظرات بازدیدکنندگان

RSS

آخرین فعالیت های جامعه مجازی

  • دوباره داره اول مهر ميشه چه حسى بدى
    profile 21 ساعت پیش
  • friends محمد وغلام اکنون باهم دوست هستند
  • friends مجید وغلام اکنون باهم دوست هستند
  • friends hojabrcr7 وغلام اکنون باهم دوست هستند
  • عاقا امروز از بس از سپاد مشهد خرید کردم فقط سه تا تاکسی گرفتم تا بردمشون خونه!در کل ما خیلی پولداریم.یعنی یکی از فانتزیام اینه که ما خیلی پولداریم:'(.ضمنا حق ارمیا نبود اول بشه!تو روحت مووی مگB-)
    profile 1 روز پیش
 

نقد و بررسی فیلم تپه خاموش : مکاشفات سه بعدی ( Silent Hill: Revelation 3D )

( 26 رأی )
3.7

« تپه خاموش » عنوان یک بازی کامپیوتری ترسناک بسیار محبوب است که دارای تمی روانشناسانه است. داستانهایی که در بازی « تپه خاموش » روایت می شد،1 چنان دارای پرداخت قدرتمندی بودند که از همان ابتدا تمامی طرفدرانش منتظر عرضه یک فیلم سینمایی براساس آن بودند که این اتفاق نخستین بار در سال 2006 به وقوع پیوست. اولین قسمت از فیلم « تپه خاموش » در سال 2006 ساخته و اکران شد و علی رغم کم کاری های آشکاری که در آن به چشم می خورد، توانست رضایت نسبی سینمایی ها و البته طرفداران دنیای بازی را به همراه داشته باشد. حال پس از 6 سال، قسمت دوم « تپه خاموش » با عنوان « مکاشفات» به اکران عمومی درامده که وقایع قسمت سوم از بازی « تپه خاموش » را روایت می کند.

هدر میسن ( آدلاید کلمنس ) نوجوانی 17 ساله است که به همراه پدرش هری ( شان بین ) دائم در حال فرار از گذشته ترسناکی هستند که او خودِ هدر هیچ اطلاعی از آن ندارد. هری به این مسئله آگاه است که آن گروه مذهبی انحرافی در شهر « تپه خاموش » با تمام قوا به دنبال بازپس گیری فرزند خوانده خودشان ( یعنی هدر ) هستند تا او را بار دیگر وارد شهر سایلت هیل ( تپه خاموش ) کنند و یک کابوس وحشتناک را برای وی رقم بزنند، به همین جهت هری بی آنکه بخواد هدر را به درستی از جزییات این مسئله آگاه کند، دائما در حال فرار به مقاصد گوناگون است تا بتواند از « تپه خاموش » دور باشد اما در نهایت همانطور که انتظار می رفت، وی توسط اعضای گروه دزدیده می شود و هدر هم با مشاهده یک نوشته که در آن به او اعلام شده به « تپه خاموش » بازگردد، تصمیم میگیرد برای یافتن پدرش و همچنین آگاهی از حقایق زندگی خودش که پدر همواره از او مخفی می کرده، به شهر « تپه خاموش » برود. اما در این شهر چیزی به جز کابوس های شبانه و هیولاهای ترسناکی که مستقیماً به ترس های همیشگی هدر ارتباط دارند، به چشم نمی خورد و....

می توان شماره سوم از بازی « تپه خاموش » را بهترین قسمت از این سری از بازی ها دانست. در « تپه خاموش 3 » فضاسازی به شدت ترسناک تر و جزییات و کیفت داستان نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده بودند.2 ( طرفدران دنیای بازی به خوبی به یاد دارند که گرافیک این نسخه کماکان بهترین در میان سری « تپه خاموش » است ). سازندگان نیز با اشراف به این مسئله و البته فاصله زمانی زیادی که بین ارائه دو نسخه سینمایی رخ داد، تصمیم گرفتند تا برای ساخت دنباله قسمت اول به سراغ بهترین قسمت از بازیهای « تپه خاموش » بروند و از آن برای ساخت قسمت دوم الهام بگیرند.

« تپه خاموش : مکاشفات» احتمالاً طرفداران بازی و فیلم را به دو دسته موافق و مخالف تقسیم خواهد کرد. دسته موافقان را احتمالاً طرفداران بازی تشکیل خواهند داد چراکه « مکاشفات» بیشتر از هر زمان دیگری الهام گرفته از بازی کامپیوتری مذکور است. تقریباً تمام شخصیت ها و اتفاقات قسمت سوم بازی « تپه خاموش » در « مکاشفات» به تصویر کشیده شده اند و این می تواند خبر خوبی برای کسانی باشد که عاشقانه این قسمت را دوست داشتند و حالا با تماشای آن می توانند یک تجربه جذاب و خاطره نگیز را داشته باشند. البته تفاوت های جزئی هم میان نسخه سینمایی و بازی به چشم می خورد، یکی از این تغییرات مربوط به شخصیت هری می باشد که در نسخه سینمایی ربوده می شود و به دست فرقه مذهبی انحرافی می افتد اما در بازی به خاطر داریم که پس از یک کابوس ترسناک، هدر، پدرش را کشته شده می یابد و سپس برای کشف حقیقت به « تپه خاموش » قدم می گذارد. این موارد اختلافات جزیی ضربه آشکاری به فیلمنامه وارد نکرده اند و طرفداران بازی بابت آن رنجیده خاطر نخواهند شد.

اما برای کسانی که اطلاعی از بازی « تپه خاموش » و کلاً ماجرای این شهر مخوف ندارند، « مکاشفات» شاید یک تجربه بسیار بد و گنگ برایشان به حساب آید. اگر بخواهم خودم را جای افرادی قرار دهم که تنها به دلیل مشاهده یک فیلم ترسناک خوش ساخت به دیدن « مکاشفات» رفته اند، باید عرض کنم « مکاشفات» از لحاظ فیلمنامه به شدت آشفته و ویران است و بسیار مشکل هست که بتوان توازن نسبی در جزییات فیلمنامه و رفتار شخصیت ها یافت. « مکاشفات» با یک مقدمه چینی مناسب و حساب شده تماشاگر را کنجکاو می کند تا درباره شهر وحشتناک « تپه خاموش » بیشتر بداند و در واقع وی را مجاب کند تا داستان را تا به انتها دنبال کند. اما درست در زمانی که هدر پا به « تپه خاموش » 3می گذارد، آشفتگی فیلمنامه و دستپاچگی کارگردان خودش را نشان می دهد.

مایکل جی بست ( کارگردان این فیلم ) تلاش کرده با تمام قوا ،هر دو طرفداران فیلم و بازی را راضی نگه دارد که البته روش مورد استفاده او سبب گنگ شدن هرچه بیشتر داستان برای سینما دوستان شده است. وی با عدم بررسی برخی از موضوعات فیلم و ارجاع دادن آن به دنیای بازی، علناً تماشاگر سینما را به حدی گیج می کند که با توضیحات مختصر دقایق بعد هم نمی توان دردی از مخاطب دوا کرد. هدر در « مکاشفات» بدون اینکه از مسیر مستقیم منحرف شود، دائم در حال رفتن از نقطه A به نقطه B می باشد! شاید این روند برای گیمرها بسیار جذاب و آشنا باشد اما مشکل اینجاست که ما در حال تماشای فیلم « تپه خاموش » هستیم و قرار هست یک داستان قابل قبول با پیچیدگی های منطقی و روابط درست شخصیت ها را مشاهده کنیم، نه اینکه یک دموی واقعی از بازی « تپه خاموش 3 » را شاهد باشیم!

به تمامی اینها باید بعضی از شخصیت های اضافه داستان نظیر وینسنت ( دوست پسرِ هدر که معلوم نیست از کجا سر و کله اش در فیلم پیدا شده ! ) هم اضافه کنم که فلسفه وجودش در فیلم ظاهراً افزایش بارِ احساسی و شکل گیری رابطه رمانتیک میان او و هدر بوده است، اما متاسفانه این حضور ضعیف و بی روح است و فقط به سقوط هرچه بیشتر فیلمنامه کمک کرده. فکر می کنم بیشتری جایی که وینسنت در آن کاربرد خودش را نشان می دهد، لحظه ای است که میان کلی جلوه های ویژه ( CG ) غوطه ور می شود و ما را به هیجان وا می دارد! 

جلوه های ویژه در « تپه خاموش »4 عالی نیست اما قابل قبول است. در « مکاشفات» ما شاهد کلی CG ریز و درشت هستیم که متاسفانه کیفیت آنها در لحظاتی پایین و تاسف برانگیز است؛ البته باید اضافه کنم که جلوه های وِیژه « مکاشفه » تا زمانی که همه چی از دور در حال مشاهده هست مشکلی ندارد اما به محض اینکه کارگردان این CG ها را به نزدیکی شخصیت ها سوق می دهد، کیفیت پایین آنها کاملاً قابل لمس است. در عوض اما جلوه های صوتی بسیار عالی هستند و به خوبی حس ترس را در تماشاگر زنده می کنند. علاوه بر اینها باید به موسیقی گوش نواز آقای « آکیرا یامائوکا » هم اشاره کنم که از دنیای بازی به نسخه سینمایی آورده شده است و شنیدنش بسیار لذت بخش و خاطره انگیز می باشد.

در مورد بازیگران « مکاشفات» می توانم بگویم که آنها راضی کننده نیستند و به نظر می رسد که هیچکدام از آنها بر سر جای خودش قرار ندارد! سرکار خانم آدلاید کلمنس که شباهت بسیار زیاد و عجیب و غریبی هم به میشل ویلیامز مشهور دارد، در نقش هدر راضی کننده ظاهر نشده است. این خانم چهره مهربانی دارد اما وقتی که کسی در شهر « تپه خاموش » باشد و آن اتفاقات وحشتناک را تجربه کند، باید بتوان در صورتش تغییر حالت و ترس را مشاهده کرد که متاسفانه این موضوع در صورت خانم کلمنس به چشم نمی خورد. دیگر بازیگران شناخته شده تر فیلم که حضور کوتاه تری را در این قسمت تجربه کرده اند نیز مشکل عدم پرداخت مناسب ( همان ارجاع به بازی! ) به چشم می خورد. من واقعاً نمی دانم انتخاب چه کسی بوده که کری آن ماس را در نقش این فرد شیطان صفت ( با گرایش به نژاد اِلف ! ) قرار دهد !

در نهایت باید بگویم که « تپه خاموش : مکاشفات» فیلمی ضعیف از لحاظ سینمایی و فیلمی متوسط از نظر گیمرها خواهد بود که شاید حتی بتواند تعداد زیادی از آنها را راضی کند. « مکاشفات» فیلمنامه خوبی ندارد و اتفاقاتی که اینبار در « تپه خاموش » رخ می دهد به شدت گنگ و نا آشنا برای آن دسته از مخاطبین سینماست که هرگز در عمرشان بازی « تپه خاموش » را انجام نداده اند. « مکاشفات» لحظات هیجان انگیز بسیاری دارد ( نظیر نبرد نهایی با آن غول بی شاخ و دم و البته کاملاً آشنا برای گیمرهای عزیز! ) که می تواند دقایق شما را پر کند، ولی اگر می خواهید از این فیلم لذت ببرید به نظرم بهتر است که از طرح پرسش های فراوانی که مطمئناً در ذهن شما بوجود خواهند آمد، بپرهیزید و تنها نظاره گر تیره و تار شدن دنیا در جلوی چشمان هدر و پرستارهای بی چهره ایی باشید که شناسنامه این شهر به شدت مخوف هستند.

  22 and half                                   Photo Gallery                                            trailer icon

 

منتقد : میثم کریمی                                       

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید

 

 تپه خاموش : مکاشفات سه بعدی : Silent Hill: Revelation 3D

 کارگردان : 5Michael J. Bassett

 نویسنده : Michael J. Bassett

 بازیگران :

 Adelaide Clemens...Heather / Alessa

 Kit Harington...Vincent

 Carrie-Anne Moss...Claudia Wolf

 Sean Bean ...Harry

 Radha Mitchell...Rose Da Silva

و...

 ژانر : ترسناک

 رده سنی : R( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

 زمان : 94 دقیقه

 

نظرات   

 
0 #19 xxx 1393-06-24 01:48
سایلنت هیل باید بفهمیش که لذت ببری بازی خور باشی فیلم باز من از یکش بازی کردم تا حال رزیدنت همینطور شاهکارن بازی سن نمیشناسه
Silent Hill 1
* Silent Hill Play Novel
*Silent Hill 2
*Silent Hill 2 Restless Dreams
* Silent Hill 3
*ُ Silent Hill 4 The
بازگو کردن
 
 
-1 #18 yasi 1393-06-07 00:16
من وقتی 4 سالم بود قسمت اول فیلمشو دیدم... واقعا کارم به دکتر کشید :-| خیلییییی به نظرم ترسناک بود :sigh: الان بعد 8 سال هنوزم تاا 2 متریش نرفتممم :cry: :cry:
بازگو کردن
 
 
+1 #17 مهرداد 1393-01-19 15:01
من یه دنیا خاطره های خوب با بازی هاش دارم از قدیم..ولی فیلمش جالب نبود :zzz
بازگو کردن
 
 
0 #16 آرزو 1392-09-28 10:42
سلام بچه ها خوبید؟من دوسال پیش یه نسخه از سایلنت هیل رو دیدم خوب بود اما ی سوال دارم:
اون آقایی که ی مثلث رو سرشه کیه؟ اصلا اون مثلث به چه معناست؟
ازطرفی توی فیلم اویل هم دیدمش. خیلی وقته ذهنم مشغوله :-?
بازگو کردن
 
 
0 #15 باران 1392-09-25 22:07
زیاد با این فیلم اشنایی ندارم.باید ببینم.ممنون ازنقدتون
بازگو کردن
 
 
-4 #14 سعید شکیبایی 1392-09-09 18:19
این فیلم به شدت شیطان پرستانه بود و همه نمادها و عقاید فراماسونرها را میتوان در این فیلم دید.
بازگو کردن
 
 
+3 #13 سام 1392-05-22 20:03
من فیلمو دیدم واقعا باعث خجالته خیلی مسخرس سایلنت هیل یک سری بازی فوق اعاده ترسناک با داستان قوی و وحشت و افسردگی بالاست من خودم عاشق بازیشم مخصوصا قسمت دو و origins اما این فیلم نه داستان بازی خوب جلوه داده نه ترسی توش داره فکر کرده با صحنه های چندش اور میتونه ادمو بترسونه البته بازی سایلنت هیل هم دیگه رو به نابودیه نسخه ی بازگشت به خانه(که تمومش کردم)و رگبار واقعا افتضاهه
بازگو کردن
 
 
0 #12 ayub_s 1392-04-19 13:52
فیلم خیلی مزخرفی بود آقای میثم کریمی بجای دادن امتیاز 2.5 باید بهش نیم میدادن ...
چونکه حس میکنم امتیاز 2.5 هم برای این فیلم زیادیه
بازگو کردن
 
 
0 #11 reyhane 1392-04-19 11:57
salam man filmo didam. ba nazaram ghesmate avalesh behatar bud, shakhsiatha ham ziad tarsnak nabudan
بازگو کردن
 
 
0 #10 Shima 1391-12-21 18:07
B nazre man in film ali bud...albate man tarafdare shadide baziaye silent hill hastam....ntegh ad rajebe bazigara b khosus vinsent ro ghabul nadaram chon kamelan moshakha3 hadaafesh az umadan b birune silent hill chi bud...v tu film b tore kheyli vazeh b un eshare shode..
بازگو کردن
 
 
-4 #9 sarah 1391-11-06 21:56
che filme ganD bood halam beham khord ...ah!!:| filme marmooze hal beham zan:||||||
بازگو کردن
 
 
-1 #8 مهرداد 1391-11-02 10:31
دمتون گرم جالب بود
بازگو کردن
 
 
+1 #7 حسام 1391-10-20 22:16
سلام
ممنون از نقد زیباتون
منتظر نسخه بلوری هستیم تا ببینیم ما (بازی خور-فیلم خور)ها رو راضی می کنه یا نه
بازگو کردن
 
 
+3 #6 محمدعلی 1391-10-09 14:41
فیلم ضعیفی است، تصاویر و جلوه هایش بسیار جلبه اما از لحاظ داستانی بسیار ضعیفتر از نسخه یک آن میباشد به کونه ای که بسیاری از رویدادهای فیلم بدون هیچ دلیلی رخ میدهند، انگار که میخواهن نهایتاً هر جور که شده به نتیجه فیلم نامه نویس برسند، خیلی ضعیف بود.
بازگو کردن
 
 
+2 #5 سولید اسنیک 1391-08-12 12:49
ایول منتقد سایت گیمر هست :lol: آقا یه خبری هم از شماره جدید سایلنت هیل که می خواد بیاد بدی بد نیستا :lol:
بازگو کردن
 
 
+4 #4 MSM 1391-08-10 18:31
خوشم اومد ازت آقای کریمی که اهل بازی های کامپیوتری هم هستی! ;-) اونم درجه یکاش.........
بازگو کردن
 
 
-1 #3 جواد 1391-08-10 12:49
میثم جان الان روی فاز منفی هستی دیگه بازم اره؟؟؟ اخه با سایلنت هیل دیگه چیکار داری مومن؟
بازگو کردن
 
 
+3 #2 جیمز 1391-08-10 11:46
من عاشق بازی سایلنت هیل مخصوصا شماره دومش هستم. فکر نمی کنم که این فیلم هم زیاد باشه
بازگو کردن
 
 
-4 #1 mehdi 1391-08-10 11:28
ممنون از نقد قشنگت.جلو های ویژه ی این فیلم خیلی تصنعی هستش
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

آخرین مطالب
Google+