fid16152244

در صنعت سینما معمولا کمپانی‌های بزرگ با تبلیغات خود، فیلم‌هایشان را به علاقمندان معرفی می‌کنند ولی گاهی پیش می‌آید فیلم‌های خوبی به علت تبلیغات ضعیف‌تر آنچنان مورد توجه علاقه‌مندان به سینما قرار نمی‌گیرند. در دنیای انیمیشن این موضوع بسیار پررنگ‌تر است. انیمیشن sing که به تهیه کنندگی کمپانی تازه تاسیس ایلومینیشن اینترتینمنت (سازنده انیمشن‌های من نفرت انگیز و زندگی مخفی حیوانات خانگی) تهیه شده است، یکی از آن فیلم های دیدنی سال گذشته بود که کمتر مورد توجه قرار گرفت.

فیلم داستان سررراستی دارد، داستان فیلم در شهری می گذرد که شخصیت‌هایش حیوانات هستند، در این شهر کوآلایی (متیو مک کناهی) که صاحب سالن نمایشی ورشکسته است، سعی می کند با برگزاری یک مسابقه خوانندگی دوباره رونقی به کسب‌و‌کار خود بدهد. برای این کار اعلامیه ای پخش می کند و با تعیین جایزه از علاقه‌مندان به خوانندگی دعوت می کند.

rs 18349 2311113 osc231

ماجرای فیلم کمی شبیه به مسابقات خوانندگی است که در شبکه‌های مختلف تلویزیونی پخش می شود و از این جهت بسیار قابل توجه است. در ادامه ماجراها و اتفاقاتی پیش می آید که نه تنها مشکلاتش را حل نمی کند بلکه گره کارش را کورتر می کند. از نقاط قوت فیلم شخصیت پردازی دقیق و منسجم فیلم است، با وجود تعدد شخصیت‌ها همگی به اندازه پرداخت شده‌اند و داستان مخصوص به خود را دارند و هیچ کدام به شکل تیپ رها نشده اند و بازیگران معروف و مسلطی مانند اسکارلت یوهانسن، ریز ویترسپون، ست مک فارلن و جان سی رایلی به جای آنها صداپیشگی می کنند.

از ویژگی های دیگر فیلم موسیقی فیلم است که با وجود ارجاعات فراوانش (حدود مورد85) به موسیقی های معروف، چند قطعه اریجینال بسیار شنیدنی و جذاب دارد که باعث می‌شود بعد از شنیدن بخواهید آنها را بارها پیش خود زمزمه کنید. فیلم هیچگاه سعی نمیکند تماشاگرانش را به زور بخنداند یا متاثر کند، بلکه تمام تلاش سازندگانش بر روایت درست داستانشان است که خوشبختانه در این امر موفق بوده‌اند و مانند بسیاری از انیمیشن‌های موفق این سال ها مخاطب را تا انتها با خود همراه می کنند و با اینکه شخصیت های فیلم اکثرا بزرگسال هستند ولی سازندگان هوشمندانه نگاهی کودکانه به تمام شخصیت‌ها و ماجراها دارند.

4156g233L

نکته جالب توجه در فیلم خوانندگی اکثر شخصیت‌های فیلم است و جالب اینجاست که صداپیشه‌های فیلم در این کار به شدت عالی عمل کرده‌اند و به مثابه یک خواننده واقعی و حرفه‌ای توانسته‌اند بینندگان را تحت تاثیر قرار دهند.

اما متاسفانه این فیلم با وجود نقدهای مثبت و امتیازهای بالایی که در سایت‌های مختلف گرفت، در فهرست انیمیشن های نامزد اسکار قرار نگرفت. با این وجود به خاطر طنز سرخوشانه، موسیقی شاد و شخصیت‌های بامزه فیلمی دلنشین و تماشایی است که دیدنش در کنار دوستان و خانواده خالی از لطف نیست.

 

منتقد : احمد مرزبان