کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟!1

مشهورترین بازیگر فیلم اِتان هاوک است که یکی از بازیگران بسیار خوب هالیوود به شمار می رود. البته هاوک در دوران بازیگری حرفه ای خودش بیشتر در فیلمهای مستقل حضور یافته تا آثار پر هزینه هالیوودی.

داستان فیلم درباره چیست ؟

الیسون اوزولت ( اِتان هاوک ) نویسنده ای است که اینروزها سخت به دنبال یافتن یک سوژه جذاب برای نگارش کتاب جدیدش است. او پس از جستجو به خانه ای می رسد که گفته می شود در آنجا قتل و جنایت رخ داده است. الیسون که ظاهراً سوژه جذابش را یافته ، به همراه همسر و دو فرزندش به این خانه نقل مکان می کنند تا بیشتر درباره جزییات این جنایت تحقیق کنند اما وی در این خانه یک فیلم سوپر8 را می یابد و با تماشای آن، زندگی برای خودش و خانواده اش تبدیل به کابوس می شود و...

کارگردان کیست ؟

اسکات دریکسون که فیلم خوب « جن گیری امیلی رز / The Exorcism of Emily Rose » را در کارنامه هنری اش دارد. از دریکسون تا به امروز 3 ساخته بلند سینمایی مشاهده شده که به ترتیب « جن گیری امیلی رز » ، « روزی که زمین از حرکت ایستاد / The Day the Earth Stood Still » و آخری هم که همین فیلم « ش2121455وم » بوده است. خیلی ها به آینده کاری دریکوسن در هالیوود امیدوار هستند.

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه کنند؟

« شوم » فیلم خشن و ترسناکی هست و به نظرم والدین باید حواسشان خیلی به عزیزانشان در هنگام تماشای این فیلم باشد!

نکات مثبت فیلم ؟

فیلم داستانی تکراری و با همان عناصر آشنای فیلمهای ترسناک را در خود دارد اما همه این کلیشه ها به بهترین شکل ممکن در فیلم مورد استفاده قرار گرفته اند. « شوم » تکراری است اما همین ترس های تکراری هم برای ترساندن مخاطب کافی است.

عجیب هست اما باور کنید که در یک فیلم ترسناک سال 2012 ، شخصیت های داستان به خوبی پرداخته شده اند!

خوشبختانه « شوم » اصلاً عجله ای برای پیشبرد داستانش ندارد و با ضرباهنگ مناسبی داستانش را برای تماشاگر روایت میکند. مدتها بود که wwerwerewrفیلم ترسناکی که در آن کارگردان برای نشان دادن صحنه های ترسناک فیلم به آب و آتش نزند ، ندیده بودم!

در « شوم » علی رغم اینکه اغلب سیستم ایجاد ترس بصورت کلیشه ای به کار گرفته شده، اما چندتایی هم ابتکار و نوآوری در شیوه ترساندن به چشم می خورد که روی هم رفته بدجوری دل شما را خالی خواهد کرد!

یکی از نکات جالب در تماشای « شوم » برای من این موضوع بود که توانستم خانم ژولیت ریلانس که یکی از خوب های تئاتر است را در سینما و یک فیلم خوب ببینم. خانم ریلاس یک سر و گردن از تمام شخصیت های مادران فیلمهای ترسناک که اغلب بی استفاده هستند، بالاتر است و پرداخت بهتر و عمیق تری هم دارد.

جلوه های صوتی و فیلمبرداری عالی است.

اِتان هاوک در « شوم » عالی است. وی در این فیلم به خوبی می ترسد و باعث می شود تا ما هم که داستان را از زاویه او می بینیم، به وحشت بیفتیم!

در مجموع باید بگویم که اگر فیلمهایی نظیر « توطئه / Insidious  » و « فعالیت های ماوراء طبیعی » موفق شدند تا شما را بترسانند، « شوم » نیز به راحتی قادر به ایجاد دقایق دلهره آوری برایتان خواهد بود. شما در این فیلم سرتاسر دلهره را تجربه خواهید کرد.

نکات منفی فیلم ؟

من مدتهاست که با مقوله حضور شخصیت کلانتر در فیلمهای ترسناک مشکل دارم. نمی دانم چرا همیشه باید در فیلمهای ترسناک چنین شخصیتی در داستان وجود داشته باشد تا ریتم فیلم را کند کند!

در مقایسه با دیگر فیلمهای ژانر ترسناک این روزهای هالیوود، « شوم » مشکل آزار دهنده برجسته ای ندارد و یک اثر یکدست به شمار می رود.

 منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید