1- کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟!524343

کیرا نایتلی انگلیسی به همراه جود لاو ، شناخته شده ترین بازیگران فیلم هستند. آرون تیلور – جانسون هم در فیلم حضور دارد که قبلاً او را در نقش اصلی فیلم « اردنگی » ( همان Kick A.. ) به خاطر سپرده ایم.

2- داستان فیلم درباره چیست ؟

آنا کارنینا ( کیرا نایتلی ) پرنسس جوان و با عزتی است که با کنت کارنین ( جود لاو ) ازدواج کرده و به نظر می رسد که اکنون زندگی بسیار خوبی داشته باشند. اما آنا به تازگی با فردی به نام آلکسی ورونسکی ( آرون تیلور – جانسون ) وارد رابطه ای مخفیانه شده و بزودی همسرِ آنا از این رابطه با خبر شده و به این ترتیب آنا رسوا می شود. حال آنا باید با خراب شدن وجه جتماعی بالایی که دارد مبارزه کند و...

3- کارگردان کیست ؟    

کارگردان فیلم جو رایت انگلیسی است که متخصص ساخت اقتباس های ادبی است. از جو رایت در سالهای گذشته فیلم تحسین شده « تاوان » و همچنین « غرور و تعصب » را بخاطر داریم که هر دوی آنها از آثار شاخص در سینما به حساب می آیند. پیش از این فیلم ، کیر نایتلی در فیلم « غرور و تعصب » نیز با جو رایت همکاری کرده بود.

4- خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه کنند؟2

رابطه نامشروع میان آنا و آلکسی به اندازه کافی صحنه های عریانی دارد که به شما اعلام کنیم این فیلم را با افراد کم سن و سال نبینید. دیالوگ هایی هم که میان آنا و آلکسی رد و بدل می شود ، به هیچوجه مناسب افراد کم سن و سال نیست.

5- نکات مثبت فیلم ؟

در وصف « آنا کارنینا » تابحال چندین سریال تلویزیونی ساخته شده است اما اینکه به شما بگویند می خواهیم کتاب های معمولا هزاران صفحه ای تولستوی را تبدیل به یک فیلم دو ساعته کنیم، شاید امری محال به نظر برسد، اما جو رایت به خوبی از عهده این کار برآمده و اگرچه این فیلم به هیچ عنوان برجسته نیست، اما توانسته خلاصه ای از کتاب تولستوی را به نحوی به تماشاگر ارائه کند که قابل قبول باشد.

دیالوگ های فیلم شنیدنی است و تا دلتان بخواهد جمله های قصار در آن پیدا می شود؛ این موضوع به دلیل هست که تام استاپرد خوش قلم، فیلمنامه را به نگارش در آورده است.

شاید بتوان از حذف روابط شخصیت های مکمل داستان که در کتاب حضور داشت و در فیلم حذف شده ، به عنوان یک ضعف در این فیلم نام برد اما بیایید منصف باشیم، امکان ندارد که در هنگام اقتباس ادبی بتوان تمام ریز موارد کتاب را هم در فیلم قرار داد؛ حال هرچقدر هم که می خواهند جذاب باشند!

کیر نایتلی در نقش آنا راحت ظاهر شده و به نظر می رسد که حالا دیگر به مرز پختگی کامل در بازیگری رسیده باشد.3

پایان بندی فیلم که از جمله معروفترین لحظات « آنا کارنینا » می باشد، در این فیلم به خوبی به تصویر کشیده شده و حق مطلب را ادا می کند.

فیلمبرداری تحسین برانگیز سیموس مک گاروی جلوه خاصی به فیلم « آنا کارنینا » داده و آن را باشکوه تر از آنچه که در سریال های تلویزیونی دیده بودیم به مخاطب نشان می دهد.

طراحی لباس فیلم را از الان یکی از کاندیداهای احتمالی اسکار 2013 بدانید.

طراحی صحنه فیلم هم ستودنی است.

موسیقی متن فیلم بسیار زیبا و شنیدنی است. این موسیقی را داریو مارینلی ساخته است.

6- نکات منفی فیلم ؟

عدم تعادل در نقش آفرینی بازیگران در فیلم بیش از اندازه مشهود و ناراحت کننده است. در لحظاتی از فیلم ما با یک دکور بی نظیر مواجه هستیم و جو رایت در این سکانس ها از بازیگران خواسته به سبک تئاترهای لندنی در صحنه قرار بگیرند و نقش آفرینی کنند. اما در سکانس های معمولی نظیر موارد بیرون از خانه ، بازی ها به فرم سینمایی باز می گردند! این مشکل واقعا آزار دهنده است.

رابطه میان آلکسی و آنا بیش از حد جنسی و زننده هست که تماشاگر بخواهد برای آنان دل بسوزاند! معمولاً در عشق های ممنوعه همیشه سعی می شود که رابطه مخفی را نشان از عشق آتشین میان دو نفر دانست اما در این فیلم هیچ نشانی از این عشق عمیق به چشم نمی خورد. آلکسی بی حال تر از آن است که بخواهد کسی مثل آنا را عاشق خودش کند!

رفتارهای بیش از حد خونسرد کنت کارنین تماشاگر را عصبانی می کند! به خاطر ندارم که در کتاب تولستوی این شخصیت تا به این حد متفکر و خونسرد بوده باشد و با فهمیدن رابطه مخفیانه همسرش با فردی دیگر، خیلی راحت و خونسرد رفتار کند و با همین خونسردی به همسرش اعلام کند که نمی تواند فرزنداش را ببیند!

ریتم فیلم بعضاً کند و ملال آور می شود.

ضرورتی نداشت که فیلم سکانس های جنسی اش را اینگونه بی پروا نشان دهد.

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

بهجمع هواداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید