فیلم «در جبهه غرب خبری نیست» (All Quiet on the Western Front) با ۷ جایزه پیشتاز بفتا شد. این فیلم علاوه بر دریافت بفتای بهترین فیلم، در بخش بهترین فیلمنامه اقتباسشده و بهترین کارگردانی برای «ادوارد برگر» برنده جایزه شد. «آستین باتلر» با «الویس» در بخش بهترین بازیگر مرد و «کیت بلانشت» با «تار» در بخش بهترین بازیگر زن نقش اول برنده جایزه شدند در حالی که جوایز بخش بهترین بازیگر زن و مرد مکمل به «بری کیوگن» و «کری کاندن» از فیلم «بنشیهای اینیشرین» رسید.
پیشتر: «بفتا» (BAFTA) هفتاد و ششم امروز یکشنبه، ۱۹ فوریه برای اولین بار پس از هفت سال از «رویال آلبرت هال» به «رویال فستیوال هال» لندن خواهد رفت. «پرنس ویلیام» و «کیت میدلتون» نیز پس از دو سال در مراسم امسال حضور خواهند داشت. «در جبهه غرب خبری نیست» (All Quiet on the Western Front) با ۱۴ نامزدی یکهتازی میکند در حالی که «بنشیهای اینیشرین» (Banshees of Inisherin) و «همهچیز همهجا همزمان» (Everything Everywhere All at Once) با ۱۰ نامزدی در رتبه دوم قرار دارند.
«ریچارد ای. گرنت» و «الیسون هموند» مجریان مراسمی خواهند بود که از ساعت ۱۹ تا ۲۱ به وقت لندن از بیبیسی وان پخش خواهد شد.
فهرست کامل برندگان بفتا ۲۰۲۳:
بهترین فیلم
در جبهه غرب خبری نیست (All Quiet on the Western Front) – برنده
بنشیهای اینیشرین (Banshees of Inisherin)
الویس (Elvis)
همهچیز همهجا همزمان (Everything Everywhere All at Once)
تار (Tár)
بهترین فیلم بریتانیایی
افترسان (Aftersun)
بنشیهای اینیشرین (The Banshees of Inisherin) – برنده
برایان و چارلز (Brian and Charles)
امپراتوری نور (Empire of Light)
موفق باشی، لئو گرانده (Good Luck to You, Leo Grande)
زندگی (Living)
موزیکال ماتیلدا (Roald Dahl’s Matilda the Musical)
ببین چگونه فرار میکنند (See How They Run)
شناکنندگان (The Swimmers)
شگفتی (The Wonder)
بهترین کارگردانی
ادوارد برگر، ذر جبهه غرب خبری نیست (All Quiet on the Western Front) – برنده
مارتین مکدونا، بنشیهای اینیشرین (The Banshees of Inisherin)
پاک چان-ووک، تصمیم جدایی (Decision to Leave)
دنیل کوان، دنیل شاینرت، همهچیز همهجا همزمان (Everything Everywhere All at Once)
تاد فیلد، تار (Tár)
جینا پرنس-بایتوود، زن شاه (The Woman King)
بهترین بازیگر زن
Cate Blanchett – Tár – برنده
Viola Davis – The Woman King
Danielle Deadwyler – Till
Ana de Armas – Blonde
Emma Thompson – Good Luck to You, Leo Grande
Michelle Yeoh – Everything Everywhere All At Once
بهترین بازیگر مرد
Austin Butler – Elvis – برنده
Colin Farrell – The Banshees of Inisherin
Brendan Fraser – The Whale
Daryl McCormack – Good Luck to You, Leo Grande
Paul Mescal – Aftersun
Bill Nighy – Living
بهترین بازیگر زن نقش مکمل
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever
Hong Chau – The Whale
Kerry Condon – The Banshees of Inisherin – برنده
Dolly De Leon – Triangle of Sadness
Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
Carey Mulligan – She Said
بهترین بازیگر مرد نقش مکمل
Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin
Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin – برنده
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once
Eddie Redmayne – The Good Nurse
Albrecht Schuch – All Quiet on the Western Front
Micheal Ward – Empire of Light
بهترین فیلم اول یک نویسنده، کارگردان یا تهیهکننده بریتانیی
Aftersun – برنده
Blue Jean
Electric Malady
Good Luck to You, Leo Grande
Rebellion
بهترین فیلم غیرانگلیسی
All Quiet on the Western Front – برنده
Argentina, 1985
Corsage
Decision to Leave
The Quiet Girl
بهترین مستند
All that Breathes
All the Beauty and the Bloodshed
Fire of Love
Moonage Daydream
Navalny – برنده
بهترین فیلم انیمیشن
Guillermo del Toro’s Pinocchio – برنده
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red
بهترین فیلمنامه اریجینال
Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin – برنده
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
Tony Kushner, Steven Spielberg – The Fabelmans
Todd Field – Tár
Ruben Östlund – Triangle of Sadness
بهترین فیلمنامه اقتباسشده
Edward Berger, Lesley Paterson, Ian Stokell – All Quiet on the Western Front – برنده
Kazuo Ishiguro – Living
Colm Bairéad – The Quiet Girl
Rebecca Lenkiewicz – She Said
Samuel D Hunter – The Whale
بهترین موسیقی متن
All Quiet on the Western Front – Volker Bertelmann – برنده
Babylon – Justin Hurwitz
The Banshees of Inisherin – Carter Burwell
Everything Everywhere All at Once – E Son Lux
Guillermo del Toro’s Pinocchio – Alexandre Desplat
بهترین کستینگ
Aftersun – Lucy Pardee
All Quiet on the Western Front – Simone Bär
Elvis – Nikki Barrett, Denise Chamian – برنده
Everything Everywhere All at Once – Sarah Halley Finn
Triangle of Sadness – Pauline Hansson
بهترین فیلمبرداری
All Quiet on the Western Front – James Friend – برنده
The Batman – Greig Fraser
Elvis – Mandy Walker
Empire of Light – Roger Deakins
Top Gun: Maverick – Claudio Miranda
بهترین تدوین
All Quiet on the Western Front – Sven Budelmann
The Banshees of Inisherin – Mikkel EG Nielsen
Elvis – Jonathan Redmond, Matt Villa
Everything Everywhere All at Once – Paul Rogers – برنده
Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton
بهترین طراحی صحنه
All Quiet on the Western Front – Christian M Goldbreck, Ernestine Hipper
Babylon – Florencia Martin, Anthony Carlino – برنده
The Batman – James Chinlund, Lee Sandales
Elvis – Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn
Guillermo del Toro’s Pinocchio – Curt Enderle, Guy Davis
بهترین طراحی لباس
All Quiet on the Western Front – Lisy Christl
Amsterdam – JR Hawbaker, Albert Wolsky
Babylon – Mary Zophres
Elvis – Catherine Martin – برنده
Mrs Harris Goes to Paris – Jenny Beavan
بهترین گریم و آرایش مو
All Quiet on the Western Front – Heike Merker
The Batman – Naomi Donne, Mike Marino, Zoe Tahir
Elvis – Jason Baird, Mark Coulier, Louise Coulston, Shane Thomas – برنده
Roald Dahl’s Matilda the Musical – Naomi Donne, Barrie Gower, Sharon Martin
The Whale – Anne Marie Bradley, Judy Chin, Adrien Morot
بهترین صدا
All Quiet on the Western Front – Lars Ginzsel, Frank Kruse, Viktor Prášil, Markus Stemler – برنده
Avatar: The Way of Water – Christopher Boyes, Michael Hedges, Julian Howarth, Gary Summers, Gwendoyln Yates Whittle
Elvis – Michael Keller, David Lee, Andy Nelson, Wayne Pashley
Tár – Deb Adair, Stephen Griffiths, Andy Shelley, Steve Single, Roland Winke
Top Gun: Maverick – Chris Burdon, James H Mather, Al Nelson, Mark Taylor, Mark Weingarten
بهترین جلوههای ویژه
All Quiet on the Western Front – Markus Frank, Kamil Jafar, Viktor Müller, Frank Petzoid
Avatar: The Way of Water – Richard Baneham, Daniel Barrett, Joe Letteri, Eric Saindon – برنده
The Batman – Russell Earl, Dan Lemmon, Anders Langlands, Dominic Tuohy
Everything Everywhere All at Once – Benjamin Brewer, Ethan Feldbau, Jonathan Kombrinck, Zak Stoltz
Top Gun: Maverick – Seth Hill, Scott R Fisher, Bryan Litson, Ryan Tudhope
بهترین فیلم کوتاه انیمیشن
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse – برنده
Middle Watch
Your Mountain is Waiting
بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی
The Ballad of Olive Morris
Bazigaga
Bus Girl
A Drifting Up
An Irish Goodbye – برنده
جایزه ستاره در حال ظهور (با رأی مردم)
ایمی لو وود
دریل مککورمک
اما مکی – برنده
نایومی اکی
شیلا اتیم