صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : اخراج دختر منیژه حکمت از کانادا به دلیل نقض قوانین پناهندگی!

اخراج دختر منیژه حکمت از کانادا به دلیل نقض قوانین پناهندگی!

منیژه حکمت

مهشید آهنگرانی، دختر منیژه حکمت کارگردان ایرانی و خواهر پگاه آهنگرانی به دلیل تردد به ایران پس از اخذ اقامت کشور کانادا به عنوان پناهنده، شهروندی او از سوی دولت کانادا متوقف شده و در آستانه از دست دادن مجوز اقامت خود در این کشور است.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، مهشید آهنگرانی ۲۰ سال پیش در کانادا درخواست پناهندگی داد و سه سال بعد، اقامت دائم این کشور را به دست آورد. وی که از طریق پناهندگی موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شده بود، در فاصله سال‌های ۲۰۰٨ تا ۲۰١٩ چندین بار به ایران سفر کرده است.

بهانه‌هایی که دختر کارگردان مشهور برای سفر به ایران عنوان کرده: کار بر روی فیلم‌هایی که «حکومت ایران را مورد انتقاد قرار می‌دهند»، «مراقبت از مادر»، «رسیدگی به بازداشت خواهرش در زندان اوین» و «مصادره اموال و وسایل فیلم‌برداری» است.

تا بیش از سال ۲۰۱۲، پناهندگانی که به کشور مبدأ خود سفر می‌کردند بدون از دست دادن اقامت دائم، از پناهندگی در این کشور محروم می‌شدند، اما دولت محافظه‌کار کانادا در سال ۲۰۱۲ متممی را به این قانون افزود که علاوه بر سلب پناهندگی، اقامت دائم این افراد را هم لغو می‌کند. مهشید آهنگرانی و وکیل او می‌گویند که او به دلیل ناآگاهی از این متمم در این وضعیت قرار دارد.

آژانس خدمات مرزی کانادا نخستین‌بار در سال ۲۰١٩ از مهشید آهنگی توضیح خواسته است. او در آن زمان مطلع شده که تمام سفرهایش طی بیش از یک دهه مورد نظارت آژانس خدمات مرزی کانادا بوده و تحقیقات درباره آن در جریان بوده است.

این فیلم‌ساز ایرانی گفته است در حال حاضر اجازه کار ندارد و از خدمات عمومی مانند مراقبت‌های بهداشتی مورد پوشش دولت محروم است.

مهشید آهنگرانی مجری طرح و تهیه کننده ایرانی است که سابقه تهیه کنندگی آثاری همچون بندربند و ۱۹ را در کارنامه هنری خود دارد. او همچنین در آثاری نظیر پوپک و مش ماشاالله، دختری با کفش های کتانی، گربه آوازخوان، خماری و شهر موش ها ۲ به عنوان بازیگر حضور داشته است.

مادر او منیژه حکمت متولد ۱۳۴۱ در اراک، از تهیه‌کنندگان و کارگردانان ایرانی است. اولین فیلم وی فیلم زندان زنان بود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی
1 سال قبل

سرانجام کار کثیف همینه دیگه الان جلوی کسیرو نمیگیرن واسه اقامت گرفتن ولی این جماعت میخوان با زرنگ بازی و شامورتی بازی اقامت بگیرن که گندش اینجوری درمیاد

tameshk
tameshk
1 سال قبل

انشااله قسمت همه شون

هانا عباسی
Hanna
1 سال قبل

عزیزان صادراتی به خانه باز می گردن. وقتی هم از این ور برای دور زدن تحریم پول می گیری، هم از اونور حالش رو نداری بچسبی به کار و زندگیت. استرالیا هم شروع به اخراج این عزیزان کرده.

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

چه خبر مهمی واقعا. اصلا شب خوابم نمی‌برد اگه نمی‌فهمیدم.

بهزاد
بهزاد
1 سال قبل

طفلکی!اگه نتونه برگرده کانادا،چطوری توی این خونه خراب شده و زشت و نفرت انگیزش زندگی کنه؟چطوری واسه آزادی اینجا تلاش کنه و زحمت بکشه و شعار بده؟چطوری هی دم از وطن و ایران و خونه و اینجور چیزا بزنه؟بمیرم براش!خدا کنه زودتر یه پناهگاه دیگه پیدا کنه!

مصطفی
مصطفی
1 سال قبل

به درک