صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : « لاله » همچنان حاشیه می سازد

« لاله » همچنان حاشیه می سازد

aslani-34k

پس از اين كه ماه‌هاست پروژه جنجالي «لاله» و اسي نيك‌نژاد در خبرها حضوري جدي داشتند، حالا با سه خبر تازه به نظر مي‌رسد حواشي اين ماجرا به نقطه تازه رسيده است. اولين خبر كه به گزارش اختصاصي خبرنگار روزنامه «جوان» منتشر شد، اين بود:  «اين پروژه كه تاكنون با حواشي فراواني همراه بوده است، دستمزدهاي بسيار بالايي به عوامل خود پرداخت مي‌كند كه بسيار بالاتر از دستمزدهاي رايج در سينماست. طبق آخرين اطلاعات به دست آمده، اين پروژه براي حضور يك فيلمبردار در مقام مدير فيلمبرداري با وي ماهانه مبلغ  ۵۰‌ميليون تومان قرارداد بسته و اين فيلمبردار را به مدت هفت ماه به خدمت گرفته است.

دستمزد ۵۰ ميليوني ماهانه در شرايطي به اين فيلمبردار پرداخت مي‌شود كه وي به عنوان فيلمبرداري جوان، بابت فيلمبرداري يك فيلم سينمايي به طور كامل ۵۰ ميليون تومان دستمزد دريافت مي‌كند و رقم دريافتي وي از پروژه لاله چيزي حدود دو برابر دستمزد واقعي او در سينماست.
ضمن اينكه اين فيلمبردار به دليل فيلمبرداري فيلم جديد بهمن قبادي در تركيه نيز مدتي از سوي مسئولان سينمايي ممنوع الكار بوده و مشخص نيست چگونه به همراهي با چنين پروژه‌اي ترغيب شده است.
در ماه‌هاي اخير انتقادهاي صورت گرفته از اين پروژه سينمايي سبب شده تا گروه فراواني از هنرمندان حرفه‌اي و متعهد سينماي ايران از حضور در اين فيلم انصراف دهند و به همين دليل سازندگان فيلم به چنين بذل و بخشش‌هايي از بيت المال براي جذب عوامل فيلم دست زده‌اند.»

در اين خبر روزنامه اصولگراي جوان اسمي از فيلم‌بردار نيامد، ولي همگان متوجه تورج اصلاني شدند كه مدتي بود نامش به اين فيلم سنجاق شده بود. اين فيلم‌بردار بين‌المللي و تواناي ايران در خبري حضور در «لاله» را تكذيب كرد. سوره نوشت: «در حالی که حرف و حدیث بر سر تولید فیلم سینمایی «لاله» به کارگردانی اسی نیک‌نژاد همچنان ادامه دارد، و از مدتی قبل نام تورج اصلانی به عنوان فیلمبردار این پروژه شنیده می‌شد، این فیلمبردار از همکاری در این پروژه میلیاردی انصراف داد.
اصلانی پیشتر از همکاری در فیلم سینمایی «گزارش یک جشن» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا انصراف داده بود تا فیلمبرداری فیلم سینمایی «سوت پایان» به کارگردانی نیکی کریمی را انجام دهد.
او فیلمبرداری فیلم‌های سینمایی «سن پطرزبورگ»، «بغض»، «بدرود بغداد»، «ترانه تنهایی تهران»، «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین» و … را برعهده داشته است.
به نظر می‌رسد با انصراف فیلمبردار این پروژه که گفته می‌شد دستمزدی بالا برای همکاری با نیک‌نژاد دریافت کرده، حاشیه‌های فیلم سینمایی «لاله» وارد فازی تازه شود.»

خبر بعدي، رفتن اسدالله نيك‌نژاد (ملقب به اسي) نیک‌نژاد از ايران بود. همشهري نوشت: «چند روزی است که نيك نژاد از ایران رفته و درباره دلایل سفرش صحبت‌های ضدونقیضی به گوش می‌رسد. از سویی گفته می‌شود نیک‌نژاد باتوجه به میزان مخالفت‌هایی که با تولید فیلم لاله صورت گرفته، تصمیم گرفته به آمریکا بازگردد و از ساخت فیلم در ایران منصرف شده است.
این در حالی است که برخی از عوامل تولید فیلم می‌گویند نیک‌نژاد اعلام کرده برای جذب سرمایه‌گذار از ایران می‌رود. پروژه میلیاردی لاله جزو آثارپرهزینه سینمای ایران است که ظاهرا سازمان سینمایی تنها بخشی از آن را تامین خواهد کرد و قرار است سرمایه‌گذار خارجی نیز در تولید این پروژه مشارکت داشته باشد…

پس از این ماجرا دیگر خبری از کارگردان پاییز صحرا نبود تا اینکه امسال اعلام شد قرار است پروژه فاخر لاله توسط این فیلمساز در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی جلوی دوربین برود. طبیعی بود که با اعلام این خبر دوباره سوابق هالیوودی نیک‌نژاد، مرور و با حضور او مخالفت شود و باتوجه به داستان داوری ناکام نیک‌نژاد در جشنواره بیست‌ونهم فجر، شمقدری و همراهانش قطعا پیش‌بینی این ماجرا را می‌کردند.

اما این‌بار سطح مخالفت‌ها از رسانه‌ها و اهالی سینما بالاتر رفت و پای مجلس شورای اسلامی هم به ماجرا باز شد. شمقدری به دیدار اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس رفت و کوشید خیال پارلمان‌نشینان را راحت کند. پیش از آن نیز رئیس سازمان سینمایی کشور به دفاع تمام قد از اسی نیک‌نژاد پرداخت و حتی کوشید سابقه حضور او در فیلم‌های غیراخلاقی هالیوود را نیز به نوعی توجیه کند. سیدمحمدحسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به دفاع از پروژه لاله پرداخت و اعلام کرد که اجازه بدهید فیلم ساخته شود، بعد درباره‌اش قضاوت کنید و ساختنش دلايل مهمي دارد و براي دفاع از اين كار دلايل محكمي دارند.

در واقع مدیران ارشاد با وجود مخالفت‌هایی که هر روز هم بردامنه‌اش افزوده می‌شد به دفاع از این پروژه جنجالی پرداختند. در تاریخ سینمای ایران سابقه نداشته برای فیلمی که هنوز ساخته نشده این میزان جنجال و سروصدا به راه بیفتد و از این نظر اسی نیک‌نژاد صاحب رکوردی شده که شاید دیگر هیچ کارگردانی نتواند به آن دست یابد.

حالا اسي نيك‌نژاد كارگردان جنجال‌ساز اين پروژه در حالی ایران را ترک کرده که هنوز تکلیف این پروژه روشن نیست. آیا فیلم سرانجام ساخته خواهد شد؟ نکته اینجاست که اگر هم این اتفاق رخ دهد، احتمالا مرحله آماده‌سازی فیلم برای اکران به زمانی خواهد رسید که عمر دولت دهم به پایان رسیده است. فعلا که نیک‌نژاد از ایران رفته و پشت سرش علامت سؤال‌های زیادی را به جا گذاشته است.

آخرين خبرها حاكي از هزينه‌شدن بيش از يك ميليارد تومان براي ساخت ادوات و اتومبيل براي صحنه‌هاي اين فيلم شده است! بايد منتظر ماند و ديد سرنوشت اين فيلم كه حواشي پيش‌توليدش قطعاً فيلمنامه جذاب‌تري دارد، چه خواهد شد!

سینمای ما

ذره بین : آقا دست ما رو هم بگیری بیاری توی این پروژه، یه عمر مدیونت می شیم!

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها