صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 فیلم وسترن برتر تاریخ سینما با امتیاز 100 درصد از Rotten Tomatoes+ تصاویر

10 فیلم وسترن برتر تاریخ سینما با امتیاز 100 درصد از Rotten Tomatoes+ تصاویر

فیلم وسترن

وسترن ها به طرز مشهور و شناخته شده ای به اصطلاح بگیر نگیر ندارند وقتی پای تحسین منتقدان در میان باشد. فیلم های وسترن گاهی اوقات بسیار مورد تحسین و توجه قرار می گیرند و گاهی اوقات نادیده گرفته می شوند اما در طی دهه ها، تنها چند فیلم وسترن خاص بوده اند که توانسته اند امتیاز کامل ۱۰۰ درصد را در راتن تومیتوز کسب کنند. در وبسایت راتن تومیتوز که یکی از معتبرترین وبسایت ها در حوزه رتبه بندی فیلم ها و سریال هاست، فیلم ها می توانند «تازه» (fresh) یا «پوسیده» (rotten) باشند و این معیار تقریباً شبیه قبولی یا مردودی است و منتقدان سینما امتیازهای خود به هر فیلم و سریالی را بر اساس امتیازی از یک تا صد رتبه بندی می کنند.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، داشتن امتیاز ۱۰۰ درصد در راتن تومیتوز بدین معناست که تمام منتقدان، این فیلم را در طیف مثبت و بالای این معیار قرار داده و کسی آن را در میان فیلم های پوسیده رتبه بندی نکرده است هر چند این امتیازات ضرورتاَ به این معنا نیست که آن فیلم بی نقص است. برای فیلم های وسترن، رسیدن به امتیاز ۱۰۰ درصد معمولاً سخت به دست می آید اما برخی از فیلم های کلاسیک این ژانر توانسته اند در طی سال ها که از انتشارشان می گذرد، این امتیاز قابل توجه را حفظ کنند. تعداد اندکی از این فیلم ها، از کم بودن تعداد نقدهای منتقدان سود برده اند، دستکم در مقایسه با بلاک باسترهای وسترن امروزی که بیشتر از ۲۰۰ نقد را از طرف منتقدان دریافت می کنند. اگر چه امتیاز راتن تومیتوز به معنای بی نقص بودن یک فیلم نیست، امتیاز ۱۰۰ ردصد همچنان نشانه ای قوی از کیفیت کلی فیلم به شمار می آید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم وسترنی آشنا کنیم که امتیاز نادر ۱۰۰ درصد را از منتقدان راتن تومیتوز دریافت کرده اند.

۱۰- Stagecoach

۱۰- Stagecoach

به عنوان یک وسترن ماندگار و نمادین از یکی از اولین و تاثیرگذارترین فیلمسازان ژانر وسترن، فیلم Stagecoach ساخته جان فورد در سال ۱۹۳۹ حاوی هنرنمایی جان وین در اولین نقش بزرگ خود است که او را به شهرت رساند، هر چند کلر ترور بازیگر برنده جایزه اسکار نیز در این فیلم حضور داشت. به عنوان اقتباسی از یک داستان کوتاه نوشته ارنست هیکاکس، این فیلم وسترن کلاسیک جان فورد و جان وین در مورد گروهی غریبه است که سوار یک دلیجان می شوند تا سفری خطرناک را از آریزونا تا نیومکزیکو آغاز نمایند. در هنگام نوشتن این مطلب، فیلم Stagecoach امتیاز ۱۰۰ درصد را از نقدهای ۴۷ منتقد در راتن تومیتوز دریافت کرده است و منتقدان به اجماع گفته اند که این وسترن نماد بهترین چیزهایی است که ژانر وسترن می تواند ارائه دهد.

فیلم Stagecoach از نگاه بسیاری یکی از موثرترین فیلم های وسترن تاریخ سینماست که به خاطر تاثیر فرهنگی اش، توسط بایگانی ملی فیلم ایالات متحده برای ثبت در این آرشیو انتخاب شده است. علاوه بر نقشی ستاره ساز که برای جان وین داشت، این فیلم دو جایزه اسکار بدست آورده و در ۵ بخش دیگر نیز نامزد دریافت اسکار شد. بسیاری از کلیشه های وسترن کلاسیک شامل استفاده از دره یادبود به عنوان لوکیشن فیلمسازی، تعقیب و گریز سوار بر اسب و تیراندازی و تبادل آتشی که در پایان فیلم رخ می دهد، همگی از این فیلم نشأت می گیرند. در حالی که Stagecoach هنوز هم مورد تمجید طرفداران این ژانر قرار گرفته و امتیاز ۱۰۰ درصد راتن تومیتوز نیز به این موضوع اشاره دارد، این فیلم اخیراً به خاطر تصویرسازی نامناسب و بد از بومیان آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است.

My Darling Clementine

۹- My Darling Clementine

شاهکاری دیگر از جان فورد، فیلم My Darling Clementine ساخته سال ۱۹۴۶، هنری فاندا را در نقش یک هفت تیرکش مشهور به نام وایت ایرپ در دورانی دارد که به تیراندازی مشهور در او کی کورال منجر شد. همانند فیلم دلیجان، این وسترن ساخته فورد نیز یکی از تاثیرگذارترین فیلم های تاریخ سینمای آمریکاست و برای درج در آرشیو ملی ایالات متحده انتخاب شد. فیلم My Darling Clementine امتیاز ۱۰۰ درصد را از ۳۲ منتقد راتن تومتیوز دریافت کرده است و منتقدان به اجماع آن را دراماتیزه سازی هیجان انگیزی از شخصیت افسانه ای وایت ایرپ می دانند.

این فیلم که به اندازه امتیاز راتن تومیتوز آن قابل توجه است، تاثیر قابل توجهی بر ژانر وسترن و کلیت سینما گذاشته است. کارگردانان بسیاری از جله آکیرا کوروساوا گفته اند که این فیلم تاثیر بسیاری بر آن ها و کارهایشان گذاشته است. فیلم My Darling Clementine از نگاه بسیاری بهترین فیلم کارنامه هنری جان فورد شناخته می شود. این فیلم به خاطر تمرکز منحصربفردش بر رابطه بین وایت ایرپ و کلمنتاین قابل توجه است، موضوعی که روحی عمیق تر از فیلم های وسترن معمول به این داستان می بخشد.

The Treasure of the Sierra Madre

۸- The Treasure of the Sierra Madre

فیلم The Treasure of the Sierra Madre ساخته سال ۱۹۴۸ همفری بوگارت را در یک ماجراجویی کلاسیک نشان می دهد که از زمان انتشارش الهام بخش فیلم های بسیاری بوده است. به عنوان فیلم وسترن دیگری که برای ثبت در آرشیو ملی ایالات متحده انتخاب شده و سه جایزه اسکار را به دست آورد، فیلم The Treasure of the Sierra Madre حاوی دیالوگی مشهور از کلاه طلایی، سردسته راهزنان مکزیکی است که می گوید: «نشان؟ ما نشان نداریم. ما به نشان نیازی نداریم. لزومی نمی بینم که به شما نشان های گندیده نشان دهم». این فیلم بر اساس ۵۵ نقد توانسته امتیاز ۱۰۰ درصد را از منتقدان راتن تومیتوز دریافت کند و منتقدان آن را فیلمی تاریک اما بامزه دانسته اند که بارها بازسازی شده اما هرگز تکرار نشده است.

۷- Red River

۷- Red River

فیلمی که در دوران اوج قدرت ستارگی جان وین ساخته شد، فیلم Red River ساخته سال ۱۹۴۸ یک روایت بسیار ساختگی از اولین انتقال گله های گاو از تگزاس به کانزاس را از طریق مسیر مشهور چیشولم ارائه می دهد. با دو نامزدی اسکار و ثبت در آرشیو ملی فیلم ایالات متحده، فیلم Red River یکی از بهترین آثار جان وین است که شخصیت رنج کشیده او در فیلم، مزرعه داری به نام توماس دانسون، پیچیدگی بسیار خاصی دارد. همبازی او مونتگومری کلیفت نیز به خاطر بازی پرتنش خود در نقش پسرخوانده او به نام مت گارث بسیار مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. فیلم Red River بر اساس ۳۳ نقد توانسته امتیاز ۱۰۰ درصد را در راتن تومیتوز کسب کند، اگر چه برخی منتقدان به اشکالات و نقص های پایان داستان اذعان می کنند.

همچنین فیلم Red River بحث برانگیز نیز شده است، زیرا هاوارد هاکس به عنوان کارگردان فیلم توسط هاوارد هیوز، دیگر فیلمساز مشهور آن دوران، به دادگاه کشانده شد زیرا هیوز مدعی بود که اوج داستان این فیلم شباهت بسیاری به فیلم The Outlaw دارد، فیلمی که هاکس در آن دوران روی آن کار می کرد. این موضوع در کنار مشکلات هاکس با تدوین اورجینال فیلم باعث شد که چند نسخه از این فیلم وجود داشته باشد. اگر چه در آن دوران استاندارد نبود اما هاکس همچنان به شکل سیاه و سفید این فیلم را فیلمبرداری کرد زیرا بر این باور بود که تکنولوژی تکنی کالر باعث می شود که توجه مخاطب از داستان دور شده و واقعیت گرایی فیلم کاهش یابد.

Fort Apache

۶- Fort Apache

فیلم Fort Apache ساخته سال ۱۹۴۸ با بازی هنری فاندا، جان وین و وارد بوند در فضای پساجنگ داخلی در آریزونا روایت می شود، جایی که یک کهنه سرباز سابق اکنون کنترل پایگاه فورت آپاچی را در اختیار دارد. این فیلم همچنین حاوی بازی شرلی تمپل در نقش دختر شخصیت هنری فانداست. فیلم Fort Apache به این خاطر مورد توجه قرار می گیرد که یکی از اولین فیلم های وسترن هالیوودی بود که تصویری خوب و همدردانه از بومیان آمریکا ارائه می کرد و به خاطر احترام و اعتبار در این زمینه مورد تحسین قرار گرفت. این فیلم امتیاز ۱۰۰ درصد را در راتن تومیتوز در اختیار دارد اگر چه تنها ۲۱ منتقد به آن امتیاز داده اند.

فیلم Fort Apache به خاطر نقدهای اجتماعی و سیاسی تندش مورد توجه قرار گرفته است که توازن مناسبی با یک وسترن اکشن تیپیکال دارد. این فیلم اولین فیلم در سه گانه سواره نظام جان وین است که پیش از She Wore a Yellow Ribbon و Rio Grande ساخته شد. این دو دنباله نیز جان وین را در نقش های مشابهی داشتند، جایی که یک افسر پیر سواره نظام پس از دوران جنگ داخلی، در مرکز داستان قرار می گیرد و هر سه فیلم به درگیری های پس از این جنگ داخلی با بومیان آمریکا می پردازند.

Winchester ’73

۵- Winchester ’73

فیلم Winchester ’73 ساخته سال ۱۹۵۰، جیمز استوارت را در نقش یک مامور قانون دارد که در جستجوی یک یاغی بد نام است، سناریویی که در اغلب فیلم های وسترن کلاسیک آمریکایی دیده می شود. این فیلم که توسط آرشیو ملی فیلم آمریکا انتخاب شد، به عنوان اولین فیلمی که در آن بازیگر نقش اصلی بخشی از درآمد فیلم را به خود اختصاص داد اهمیت خاصی دارد. این فیلم بر اساس ۲۸ نقد امتیاز ۱۰۰ درصد را در راتن تومیتوز کسب کرده و اگر چه منتقدان از آن خوششان آمد اما کمتر منتقدی Winchester ’73 را در زمره بهترین فیلم های وسترن تاریخ سینما قرار داده است.

استوارت که با بازی در فیلم It’s a Wonderful Life به شهرت رسید، به لطف چانه زنی های مدیر برنامه هایش برای بدست آوردن بخشی از سود فروش فیلم، توانست کنترل زیادی روی پروژه داشته باشد و گفته می شود که استوارت یکی از کسانی بود که نقش مهمی در دادن مسئولیت کارگردانی این فیلم به آنتونی مان داشت. همچنین این فیلم یکی از اولین نمونه هایی است که در آن یک بازیگر شخصیت سینمایی خود را از طریق انتخاب فیلم، بازتعریف می کند. استوارت تا آن زمان به خاطر ایفای نقش یک مرد معمولی با یک زندگی ساده روزمره شناخته می شد اما Winchester ’73 فرصتی به او داد تا نقش متفاوت را بازی کند که یک کلانتر سرسخت و انتقامجوست. بیشتر منتقدان به بازی تحسین برانگیز استوارت به عنوان یکی از نقاط قوت فیلم اشاره کرده اند.

Old Yeller

۴- Old Yeller

فیلم Old Yeller ساخته دیزنی در سال ۱۹۵۷ یک داستان در مورد بلوغ است که بیشتر به خاطر پایان تکان دهنده اش شناخته می شود اما این فیلم از زمان انتشارش به عنوان یک وسترن باکیفیت بالا نیز مورد توجه بوده است. این فیلم به رابطه یک پسر نوجوان با یک سگ ولگرد که بخش مهمی از یک خانواده است می پردازد، تا اینکه این نوجوان مجبور می شود پس از ابتلای سگش به هاری، آن را معدون کند. فیلم Old Yeller دارای امتیاز کامل ۱۰۰ بر اساس ۲۲ نقد در راتن تومیتوز است و منتقدان آن را یک فیلم ماندگار و موثر در ارتباط با داستان بلوغ می دانند.

این فیلم تاثیر قابل توجهی روی نسل کاملی از سینماروهای جوان دارد، زیرا مرگ اوج داستان فیلم از غم انگیزترین پایان بندی تاریخ سینما به شمار می آید. بیش از ۵۰,۰۰۰ نفر به عنوان بیننده در راتن تومیتوز به این فیلم امتیاز داده اند که نشان می دهد چه تعداد از بینندگان در مقایسه با دیگر فیلم های این فهرست، با این فیلم آشنایی دارند. به عنوان دارنده یکی از مشهورترین پایان بندی های تاریخ سینما، فیلم Old Yeller با امتیاز کامل ۱۰۰ درصد از نگاه منتقدان، یک ناهنجاری و امتیاز خاص به شمار می آید.

The Shooting

۳- The Shooting

فیلم The Shooting ساخته سال ۱۹۶۶ بسیاری از شخصیت های کلاسیک وسترن آمریکایی را در خود دارد، شخصیت هایی مانند یک هفت تیرکش تندخو، یک جایزه بگیر سابق و یک زن جوان مرموز. اما این فیلم با تنش قابل توجهی که در داستان خود دارد، چیزهای بیشتری را به ژانر وسترن آورده است. فیلم The Shooting در واقع یکی از اولین نقش آفرینی های جک نیکلسون است، جایی که وی نقش یک هفت تیرکش به نام بیلی اسپیر را بازی می کند. این فیلم بر اساس ۲۲ نقد امتیاز ۱۰۰ درصد را در راتن تومیتوز در اختیار دارد اگر چه نقدهایی به تولید کلی فیلم و داستان آن وجود دارد. رازآلودگی و پیچیدگی متن داستان و توانایی آن در افزایش تنش باعث شده که بسیاری از نقص های فیلم جبران شود و این موضوع امتیاز ۱۰۰ درصد منتقدان راتن تومیتوز برای The Shooting را بسیار قابل توجه تر می سازد.

El Dorado

۲- El Dorado

فهرست بازیگران فیلم El Dorado ساخته سال ۱۹۶۷ بسیار قابل توجه بوه و این موضوع خود نقش مهمی در امتیاز ۱۰۰ منتقدان راتن تومیتوز به فیلم داشته است. علاوه بر جان وین، رابرت میچم، جیمز کان و اد آزنر در فیلم بازی می کنند که نقش مهمی در موفقیت این وسترن کلاسیک دارند. اد آزنر نقش یک تاجر ثروتمند و بیرحم را بی نقص بازی می کند، رابرت میچم در نقش کلانتری که به دلیل اعتیاد شدید به الکل توانایی انجام وظایفش را ندارد می درخشد و وین و کان نیز در نقش هفت تیرکش هایی نجیب که به خاطر مردم عادی با انسان های فاسد درگیر می شوند بخش زیادی از جذابیت فیلم را به خود اختصاص می دهند. فیلم El Dorado بر اساس ۲۴ نقد توانسته امتیاز کامل ۱۰۰ درصد را در راتن تومیتوز در اختیار داشته باشد و بسیاری از منتقدان علیرغم داستان کلیشه ای اش، به جذابیت و اثرگذاری داستان El Dorado اذعان کرده اند.

The Grey Fox

۱- The Grey Fox

فیلم The Grey Fox ساخته سال ۱۹۸۲ یکی از وسترن های متعددی است که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است، فیلمی که در آن داستان زندگی و ماجراجویی های یک راهزن دلیجان ها به نام بیل ماینر روایت می شود، یک راهزن بسیار معروف و مودب که از نگاه بسیاری مبدع عبارت «دست ها بالا» در هنگام سرقت بوده است. ریچارد فارنسوورث نقش ماینر را بازی می کند و در این وسترن غیرمعمول، با توجه به منشاء کانادایی داستان و شخصیت اصلی، درخششی قابل توجه دارد. فیلم The Grey Fox بر اساس ۲۹ نقد توانسته امتیاز کامل ۱۰۰ درصد را از منتقدان راتن تومیتوز دریافت کند و اکثر منتقدان روح ماجراجویانه داستان را ستوده اند.

در حالی که بسیاری از عناصر نمادین ژانر وسترن در فیلم The Grey Fox وجود دارد اما قدرت اصلی این فیلم در عبور از برخی از کلیشه های ژانر وسترن است. برای مثال، فیلم داستان ماینر بعد از اینکه ۳۰ سال در زندان روده را روایت می کند، از این رو معرفی او به دنیایی که شناختی از آن ندارد، در این ژانر بسیار نادر است زیرا ستارگان فیلم حس می کنند که از دنیایی آشنا به درون دنیایی غریب و ناآشنا کشیده شده اند. اما بخش زیادی از تحسین و جذابیت فیلم به فارنسوورث باز می گردد که به خاطر تصویر فوق العاده ای که از یک یاغی قوی و پیر ارائه می کند بسیار مورد تمجید قرار گرفته است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رهگذر
رهگذر
4 ماه قبل

لیست خوبیه . ممنون

حمید
حمید
5 ماه قبل

تو الدورادو دین مارتین بازیگره نه میچم

حمید
حمید
5 ماه قبل
پاسخ به  حمید

ببخشید با ریوبراوو اشتباه کردم

حمیدرضا
حمیدرضا
5 ماه قبل

کل متن فارسی اما نام فیلم انگلیسی حداقل نام فارسی فیلم ها را هم بنویسید