صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : گزارشی از اختتامیه جشنواره فیلم « مقاومت »

گزارشی از اختتامیه جشنواره فیلم « مقاومت »

84185

رئیس سازمان سینمایی در مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت گفت: ما باید برای فیلمسازان پژوهشگاه دفاع مقدس داشته باشیم که آنها با اطمینان بیشتری کار خود را ادامه دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، شب گذشته ۸ مهرماه با حضور جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی، استاندار کرمان، جمعی از هنرمندان و خانواده شهدا در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن برعهده محمدرضا شهیدی فر بود، محمد خزاعی دبیر جشنواره فیلم مقاومت گفت: این جشنواره تقدیم به شهدای گمنامی است که امشب در میان ما و در این باغ موزه حضور دارند. من همیشه این دغدغه را داشتم که چرا بعضی از شهدا گمنام هستند و به این نتیجه رسیدم که آنها حاضر نبودند حتی نامشان مطرح شود تا ریا نباشد.

وی افزود: جا دارد از سازمان سینمایی، وزارت ارشاد، مسئولان استان کرمان، سپاه پاسداران، رسانه ها و هنرمندان و… که ما را در برگزاری این جشنواره یاری کردند، قدردانی کنم. خزاعی اظهار امیدواری کرد: جشنواره فیلم مقاومت تاثیرات خود را بر حوزه سینما و جامعه داشته باشد. در این جشنواره مباحث استراتراتژیک مطرح شد. فیلمسازان داخلی از مشکلات سینمای دفاع مقدس گفتند. فیلمسازان خارجی نیز از دغدغه وجوه مشترک برای سینمای مقاومت سخن گفتند.

وی ادامه داد: فیلسمازان خارجی معتقد بودند تا یک اتحادیه یا سازمانی تاسیس شود تا بحث سینمای مقاومت به اشتراک گذاشته شود. دبیر جشنواره درباره برنامه های دیگر این رویداد افزود: در این دوره نشست ها، کارگاه های آموزشی و بازسازی سالن های سینمایی را شاهد بودیم. نشست های تخصصی با حضور اکبر نبوی برگزار شد و حدود ۱۰ هزار بیننده در کرمان به تماشای فیلم های جشنواره نشستند.

خزاعی در ادامه عنوان کرد: امروز جشنواره مقاومت در ۸۰ منطقه به پایان می رسد. که هر کدام با شور و نشاط برپا شدند. ما در مناطق زلزله زده حضور پیدا خواهیم کرد و حدود ۴۵ هزار دانش آموز فیلم ها را می بینند. پس از آن نیز در کشورهای مختلف جهان جشنواره را برگزار می کنیم.

پس از نمایش تصاویری از شهدای کرمان و پخش نماهنگی از مراحل برگزاری جشنواره مقاومت، هیات انتخاب و داوری بخش جلوه گاه نور با موضوع شهدای ترور معرفی شدند. جوایز این بخش باحضور اکبر نبوی، احمد مرادپور، محمدرضا شرف الدین، سردار نوری (فرمانده سپاه کرمان) اهدا شد.

عبدالستار کاکایی کارگردان “کامیاب” برگزیده بخش جلوه گاه نور بعد از گرفتن جایزه خود گفت: در سفری که به مناطق زلزله زده داشتم. در یکی از روستاها مردی من را بر سر خرابه های خانه اش و جایی که گاوهای او دفن شده بودند، برد. همانجا آرزو کردم اگر من جایزه نقدی دریافت کردم برای او یک گاو شیرده بخرم.

مرتضی علی عباس میرزایی یکی دیگر از برگزیده های این بخش در هنگام دریافت جایزه افزود: همانطور که در تیتراژ فیلمم آمده آن را به پیشگاه امام زمان(عج) تقدیم می کنم. محمد حسین حقیقی کارگردان فیلم “استاد” نیز ضمن تقدیر از فیلمبردار فیلمش عنوان کرد: من خیلی خوشحالم که نیروهای جوان در سینما فعال هستند. امشب مراسم عروسی دختر شهید دکتر علیمحمدی است که فیلمم را درباره او ساختم. از شما می خواهم برای خوشبختی این زوج دعا کنید. من تندیس این جشنواره را به این دختر جوان تقدیم می کنم.

در ادامه این مراسم فیلمی کوتاه درباره حاج قاسم سلیمانی به نمایش درآمد و با حضور سردار نقدی رئیس سازمان بسیج، جباری رئیس بنیاد روایت فتح و محمد خزاعی دبیر جشنواره، تقدیر نامه سلیمانی توسط دکتر فداکار یکی از معاونین وزارت ارشاد دریافت شد.

سردار نقدی در ادامه این مراسم، پس از ادای احترام به پیامبر اکرم(ص)، امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس، شهدای فلسطین و غزه، سیدحسن نصرالله و هنرمندان گفت: شما هنرمندان عزیز مغناطیس شهدا را جذب کردید و امروز اینجا جمع شدید که عنوان کنید اگر میدان جنگی نیست، آمده ایم تا پروانه وار دور شهدا بگردیم و قیام مظلومین را به همه برسانیم.

وی ادامه داد: نه فقط سینما بلکه هر هنری وسیله ای است برای رسیدن تعالی انسان به جایگاه بالا تا مورد بهره برداری قرار گیرد. از طرف دیگر می تواند وسیله ای باشد برای افتادن به دام شیطان. سردار نقدی افزود: هر هنرمند باید جایگاه خود را در تاریخ مشخص کند. شما هنرمندان ایمان، روحیه و انگیزه به ایستادگی را در مردم تقویت می کنید و هنر اینجا به کمک مقاومت می آید و می تواند روحیه مردم را ارتقا بخشد.

وی با اشاره به آثار طنز دفاع مقدس گفت: در عرصه هنر مقاومت طنز هم وجود دارد، طنزی که چهره جباران را برملا می کند. در هنر مقاومت نقد هم دیده می شود، نقدی که امیدبخش است و نباید تصویر مایوس کننده ای ارائه کند.

سردار نقدی در ادامه عنوان کرد: عرصه هنر ما پر از فیلمسازان متعهدی است که مقاومت را شناختند و خودشان عنصری از مقاومت هستند. ما به همه شما افتخار می کنیم. ما از پیشنهادی که فیلمسازان خارجی برای تشکیل اتحادیه مقاومت دادند استقبال می کنیم. امیدوارم جشنواره مقاومت روز به روز درخشان تر حرکت کند.

اهدا جوایز بخش بین الملل

در ادامه این مراسم جوایز بخش فیلم های مستند و آثار بلند سینمایی بین الملل اهدا شد که محمد باشه آهنگر پس از دریافت جایزه بهترین فیلم، گفت: بالاخره بخت “ملکه” باز شد. این جایزه متعلق به مرحوم سیدابوالقاسم حسینی است که پس از جشنواره فیلم فجر به رحمت خدا رفت. سیاوش واقعی فیلم “ملکه” غلام ضرغامی است که سال ها دیده بانی در جنگ را برعهده داشت. او مانند آرش کمان گیر بود. من این جایزه را با کک محمد خزاعی به این جانباز ۷۰ درصدی هدیه می کنم.

پس از اهدای جایزه بزرگداشت احمد میرعلایی به عنوان تهیه کننده فیلم های دفاع مقدس از رضا ایرانمنش بازیگر سینما تقدیر شد. وی در این ارتباط گفت: چند سالی است که کار جنگی در سینما کم شده که دلایل عدیده ای دارد. خوشحالم روز به روز جشنواره مقاومت پربارتر برگزار می شود.

وی افزود: از اینکه عزیزانی چون حاتمی کیا، احمد مرادپور، علی شاه حاتمی، پرویز شیخ طادی و محمد حسین حقیقی در این عرصه فعالیت می کنند خوشحالم اما در همین سال ها هرچند کارهای طنزی در حوزه دفاع مقدس ساخته شده که ارزش ها را زیر سوال نبرد اما کارهایی هم دیدیم که سری دوم و سوم آن ساخته شد که…! ایرانمنش ادامه داد: این روزها حاتمی کیا در حال ساخت فیلمی درباره شهید چمران است. آنها عزیزانی هستند که ارزش ها را می شناسند و جنگ را از نزدیک می شناسند. ما در حوزه طنز سریال خوبی مثل “خوش رکاب ” را داریم که ارزش ها را زیر پا نگذاشته است.

حسن نجاریان نیز پس از دریافت جایزه خود در این بخش گفت: امروز معلم دینی من آقای جباری در مراسم حضور دارند، من از ایشان درس های زیادی آموختم. وی با اشاره به فیلم موهن افزود: آن فیلمساز باید بداند که پا روی دم شیر گذاشتن کار ساده ای نیست و عاقبت ندارد. من کارم را در سینما با میرعلایی و شمقدری شروع کردم و امیدوارم تا جایی که توان دارم در خدمت سینمای دفاع مقدس باشم.

برادر مرحوم ابوالقاسم حسینی نیز پس از دریافت جایزه وی گفت: از خادمان کریم سینمای دفاع مقدس بود. امیدوارم کسانی که در سینمای دفاع مقدس فعالند، با شهدا محشور شوند. پس از این نیز محمد خزاعی خاطره ای از این مرحوم بیان کرد. در بخش اهدای جوایز عماد مغنیه، فرزندان این شهید بر روی صحنه حاضر شدند و فاطمه مغنیه دختر وی گفت: زمان به سرعت می گذرد و جنگ به شکل جنگ فرهنگ و اندیشه تغییر شکل پیدا کرده و باید ما در این بخش عظممان را جزم کنیم.

وی افزود: از اینکه جایزه ای به نام سردار مغنیه اهدا می شود، خوشحالم و به نظرم جای تقدیر دارد. به نام خون شهدا از همه دست اندرکاران این جشنواره قدردانی می کنم. مسعود اطیابی پس از دریافت جایزه برای فیلم “ریسمانی نزدیک تر از رگ” گفت: این روزها ترجمه ای از مقاومت توسط دشمن رخ می دهد که مساوی بر تروریسم است. باید ترجمه درستی از این مقاومت بیان شود که همان صبر و پایداری و عدم توافق با دشمن است.

اطیابی با اشاره به حضور نماینده ایران در اسکار افزود: من از منتقدان و اهالی رسانه انتقاد دارم. این روزها که جشنواره مقاومت در حال برگزاری بود، مطبوعات به اسکار پرداختند در صورتی که اسکار حتی ارزش تحریم هم ندارد باید مطبوعات از خون شهدا خجالت بکشند. زیرا به جای پرداختن به جشنواره مقاومت درباره اسکار مطلب می نویسند. من از میرکریمی جمله ای شنیدم درباره اسکار که می خواهم دست او را ببوسم.

جمال شورجه نیز پس از دریافت جایزه “۳۳ روز” گفت: این جایزه متعلق به دو نفر است که مرا در ساخت این فیلم همراهی کردند. آنها دو بازیگر لبنانی فیلم هستند.

یکی از داوران زن بخش بین الملل جشنواره مقاومت پس از اهدای جوایز این بخش عنوان کرد: تجربه خوبی از حضور در این جشنواره آثارداشتم. من در اینجا متوجه شدم مقاومت ایران در جنگ چگونه بوده و از آن تصویر فوق العاده ای دریافت کردم و از مهمان نوازی مسئولان و مردم کرمان تشکر می کنم. در ادامه از امیر سرتیپ دوم بالار قائم مقام بنیاد حفظ آثار، جباری،خزاعی، طالبی،رشیدی با کتابهایی از مسعود فراستی در ارتباط با سینمای دفاع مقدس تقدیر شد.

سینمای دفاع مقدس راه خود را پیدا کرده است

جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی در ادامه گفت: دفاع مقدس برای ما و حوزه فرهنگ مصداق یک استوانه و ستون یک خیمه است.سینمای دفاع مقدس عمود خیمه سینمای ایران است. وی افزود: کسانی با کج فهمی و عمل سهوی، کاری کردند که جریان سینمای دفاع مقدس از مسیر اصلی باز بماند و آنها با این کار به سینما آسیب زدند. باید ما با سرمایه های خودمان و ارزش های دفاع مقدس فعالیت های فرهنگی را پربار کنیم.

شمقدری ادامه داد: دفاع مقدس می تواند سینما را به اوج برساند. این یک افتخار است که در دو دوره جشنواره دفاع مقدس پربار برگزار شد. وی در ادامه عنوان کرد: ما ۱۰ درصد سینمای ایران را به سینمای دفاع مقدس تخصیص دادیم. ۱۴ درصد پروانه ساخت ها در حوزه دفاع مقدس است و هم اکنون نیز ۷ فیلم در حال تولید و آماده نمایش هستند. ۵ فیلم نیز قرار است در حوزه مقاومت در عرصه بین الملل ساخته شود.

وی با اشاره به فیلم “۲۲روز” گفت: ما برای نگارش فیلمنامه این اثر با دکتر محمود الزهار صحبت کردیم. متن اولیه را ایشان نوشتند. برای ما افتخار است که یک مقام عالی رتبه حماس در این کار همکاری می کنند. شمقدری تاکید کرد: به لطف خدا سینمای دفاع مقدس راه خود را پیدا کرده است ولی ما در عرصه اکران این فیلم ها مشکل داریم. متاسفانه در این بخش کم کاری دیده می شود. باید همه به هم کمک کنیم، مردم هم باید با حضور خود از این آثار حمایت کنند.

وی افزود: برگزاری جشنواره مقاومت اتفاق خوبی است. این جشنواره موضوعی نیازمند آثار دفاع مقدس است. از همه نهادهای ذی ربط می خواهیم در تولید این آثار کمک کنند.

شمقدری عنوان کرد: برای حمایت از فیلمساز دفاع مقدس، فقط بودجه و ابزار کافی نیست. بلکه بزرگترین حمایت این است که باید این حوزه به زبان سینما برای مخاطبین ارائه شود. ما باید برای فیلمسازان پژوهشگاه دفاع مقدس داشته باشیم که آنها با اطمینان بیشتری کار خود را ادامه دهند. امیدوارم از امشب فصل جدیدی در سینمای ایران و دفاع مقدس گشوده شود. در ادامه پس از اجرای قطعات موسیقی توسط دکتر محمد اصفهانی جوایز بخش مسابقه سینمای ایران اهدا شد.

جوایز “بوسیدن روی ماه” به مادران شهید رسید

منوچهر محمدی تهیه کننده “بوسیدن روی ماه” پس از دریافت جایزه بهترین کارگردانی گفت: آقای اسعدیان از اینکه نتوانستند در این مراسم حضور داشته باشند عذرخواهی کردند. ایشان جایزه خود را به مادران شهدای کرمان تقدیم کردند. این جایزه به خانم فاطمه پناخواه مادر دو شهید حمیدرضا و علیرضا مظهری تقدیم کردند.

سعید سعدی نیز پس از دریافت تندیس بهترین فیلم برای روزهای زندگی افزود: خدا را شاکرم که این جایزه نصیبم شد. امیدوارم بتوانم برای شهدا و خداوند کار کنم و راهم را ادامه دهم. هنگامه قاضیانی نیز پس از گرفتن جایزه خود گفت:امیدوارم همه در کنار هم با صلح و آرامش کار کنیم. دوست باشیم و وحدت میان ما باشد. باران امروز نشانه خوبی بود. برای همه آرزوی آرامش دارم.

میلاد کی مرام نیز افزود:از خدا همیشه می خواستم چیزی به من بدهد که جنبه آن را داشته باشم. از داوران تشکر می کنم که این جایزه را به من دادند و بدون اینکه سن و سال من را در نظر بگیرند. “ملکه” حاصل دسترنج یک گروهی است که در راس آن مرحوم حسینی بودند. من در این کار از باشه آهنگر بسیار آموختم.

در پایان نیز منوچهر محمدی پس از دریافت جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران گفت: من این جایزه را به مادر شهیدی هدیه می کنم که بیست و چند سال در انتظار فرزند خود است.

حاشیه ها:

مراسم اختتامیه جشنواره دفاع مقدس در راس ساعت مقرر، آغاز شد

در ابتدای این مراسم و قبل از شروع رسمی آن، صحنه های جنگ هشت سال دفاع مقدس بازسازی شد. این مراسم با آتش بازی همراه بود. که به همین دلیل یکی از درخت های باغ موزه دفاع مقدس آتش گرفت که بلافاصله مهار شد!

برگزیدگان بخش بین الملل جشنواره اغلب حضور نداشتند تا جوایز خود را دریافت کنند.

این مراسم در فضای باز باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد که سردی هوا مدعوین را در بخش پایانی پراکنده کرد.

یکی از جوایز بخش بین الملل به فیلم “مسیر ایرلندی” کن لوچ تعلق گرفت که حضور اثری از این کارگردان در بخشی از جشنواره قابل توجه بود و نظر مدعوین را به خود جذب کرد.

محمد اصفهانی قطعاتی در ارتباط با دفاع مقدس را اجرا کرد.

در پایان مراسم به دلیل سردی هوا و طولانی بودن برنامه، بیشتر صندلی ها خالی بود.

پس از اتمام مراسم مهمانان به ضیافت شام استاندار کرمان دعوت شدند.

در این مراسم هنرمندانی چون غلامرضا موسوی، پوران درخشنده، مهدی مسعود شاهی، سعید راد، محمدرضا شریفی نیا، سید ضیا هاشمی، ابوالقاسم طالبی، رابعه مدنی، علی اوسیوند، کوروش سلیمانی، احمد میرعلایی، سجادپور، امیر اسفندیاری، محسن علی اکبری، جهانگیر الماسی، انسیه شاه حسینی، نقی نعمتی، اکبر نبوی، مهدی فقیه، علی شاه حاتمی و… حضور داشتند.

خبرگزاری مهر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها