صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : جشنواره فیلم کن از تنها کارگردان زن برنده جایزه نخل طلایی تقدیر می کند

جشنواره فیلم کن از تنها کارگردان زن برنده جایزه نخل طلایی تقدیر می کند

IMAGE635008453216409472

جین کمپیون جایزه یک عمر دستاورد بخش دو هفته کارگردانان شصت و ششمین جشنواره فیلم کن را دریافت می‌کند.

انجمن کارگردانان فرانسه بانی بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن در شب افتتاحیه این بخش با اعطاء جایزه کالسکه طلایی از جین کمپیون فیلمساز نیوزیلندی تقدیر خواهد کرد.

انجمن کارگردانان فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد جایزه یک عمر دستاورد بخش دو هفته کارگردانان به خاطر ویژگی‌های نوآورانه، شجاعت و استقلال هنری یک فیلمساز به او اعطاء می‌شود.

جایزه یک عمر دستاورد بخش دو هفته کارگردانان اولین بار سال 2002 اعطاء شد. کلینت ایستوود، نانی مورتی، جیم جارموش، دیوید کراننبرگ، آلن کاوالیه، آنیس واردا و نوری بیلگه جیلان از فیلمسازانی هستند که پیش از این جایزه کالسکه طلایی را دریافت کرده‌اند.

کمپیون که ریاست داوران بخش سینه‌فونداسیون و فیلم کوتاه این دوره جشنواره کن را هم به عهده دارد، 16 مه در شب افتتاحیه بخش دو هفته کارگردانان در یک جلسه پرسش و پاسخ شرکت و سپس جایزه کالسکه طلایی را دریافت می‌کند.

او که در استرالیا کار می‌کند، دومین فیلمساز زن از چهار فیلمسازی است که در تاریخ برگزاری جوایز اسکار نامزد جایزه بهترین کارگردانی شده‌اند.

کمپیون همچنین تنها فیلمساز زن است که تاکنون برنده جایزه نخل طلای کن شده است. او این جایزه را سال 1993 برای فیلم تحسین‌شده «پیانو» گرفت.

او اخیرا سریال کوتاه «بالای دریاچه» را تهیه و کارگردانی کرده است. از دیگر فیلم‌های کمپیون می‌توان به «فرشته‌ای سر میز من»، «پرتره یک بانو»، «دود مقدس»، «در برش» و «ستاره درخشان» اشاره کرد. او برای فیلمنامه «پیانو» برنده اسکار شد.

درام «گتسبی بزرگ» به کارگردانی باز لورمان فیلم افتتاحیه شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم کن است که 15 تا 26 مه برگزار می‌شود. استیون اسپیلبرگ رئیس هیات داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره را به عهده دارد.

خبرآنلاین

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها