صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم گودزیلا ( Godzilla )

نقد و بررسی فیلم گودزیلا ( Godzilla )

godzilla342111

گودزیلا نام هیولایی عظیم الجثه است که اولین حضورش بر پرده سینماها به مجموعه فیلمهایی ژاپنی به نام « گودزیلا » در دهه 50 میلادی باز می گردد. اولین فیلم سینمایی ساخته شده براساس این شخصیت در ژاپن به فروش و محبوبیت بسیاری دست یافت و پس از آن دنباله هایی برای این مجموعه ساخته شد که تحت عناوینی همچون « گودزیلا علیه گیدورا » و مواردی مشابه، روانه سینماها شد و تا چند دهه فیلم محبوب ژاپنی ها بود.

اما سالها بعد و هزاران کیلومتر دورتر در هالیوود، سری فیلمهای « پارک ژوراسیک » استیون اسپیلبرگ که حول محور دایناسورها می چرخید، به فروش بسیار بالایی دست یافته بودند و تهیه کنندگان نیز که از این استقبال به وجد آمده بودند، تصمیم گرفتند راهی برای در صحنه بودن این دایناسورهای عظیم الجثه در سینما پیدا کنند که « گودزیلا » و سابقه درخشانش را به یاد آوردند. البته آمریکایی ها در همان سالهایی که گودزیلا در ژاپن در اوج محبوبیت بود، تلاشهایی هم انجام دادند تا بلکه بتوانند این هیولای عظیم را به نوعی وارد داستانهای آمریکایی هم بکنند اما نتیجه کار چندان رضایت بخش نبود. به همین جهت در سال 1998 فیلمی تحت عنوان « گودزیلا » به کارگردانی رولند امریش و بازی متیو برودریک و ژان http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/05/phoca_thumb_l_1-409.jpgرنو به اکران عمومی در آمد که از هر نظر اثری بسیار سطحی و فاجعه بار محسوب می شد که نشانی از عظمت گودزیلا بر پرده سینماها نداشت. در واقع گودزیلایی که رولند امریش به سینماها آورده بود ابدا شباهتی به خودِ گودزیلا نداشت و بیشتر شبیه به دایناسوری بود که تحت تاثیر رادیو اکتیو قرار گرفته و کمی چهره اش دچار دگرگونی شده! حال پس از گذشت 16 سال از فاجعه رولند امریش بر پرده سینماها، بار دیگر فیلمی براساس شخصیت تقریبا فراموش شده ” گودزیلا ” ساخته شده که تفاوت های آشکاری با نسخه سال 1998 دارد.

فیلم با مقدمه ای جالب آغاز می شود که اشاره به زادگاه گودزیلا یعنی ژاپن دارد. فیلم در آغاز تماشاگر را به سال 1999 می برد و با زن و شوهری به نامهای جو و سندرا برادی ( به ترتیب با بازی برایان کرنستون و ژولیت بینوش ) آشنا می کند که در ژاپن در حال بررسی تحقیقات اتمی هستند اما دیری نمی گذرد که همسرِ جو از دنیا می رود و دنیا روی سر جو خراب می شود. سپس فیلم به زمان حال می آید و داستانِ پسر این زوج به نام فورد ( آرون تیلور جانسون ) را روایت می کند که هم اکنون به عنوان یک خنثی کننده بمب در خدمت ارتش نیروی دریایی آمریکا است و دارای همسر ( الیزات اولسن ) و یک فرزند 4 ساله است. فورد پس از اینکه به وی خبر می رسد پدرش در ژاپن دستگیر شده، به ژاپن می رود تا پدرش که هنوز نتوانسته فقدان مرگ همسرش را فراموش کند و کماکان معتقد است که اتفاقات غیرطبیعی 15 سال گذشته بر اثر زلزله طبیعی نبود و منشا دیگری داشته را به سان فرانسیسکو بیاورد. در همین حال خبر می رسد که یک موجود عظیم الجثه از دریا خارج شده و در حال آمدن به سمت شهر است و…http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/05/phoca_thumb_l_5-b51.jpg

« گودزیلا » را گرت ادواردز کارگردانی کرده که به دلیل ساخت یک اثر هیولا محور مستقل به نام « هیولاها » نزد سینماگران شناخته می شود. « هیولاها » که در سال 2010 به نمایش در آمد، توانست بازخورد مناسبی نزد مردم و منتقدان سینما بدست بیاورد و می توان گفت که بصورت غیرمنتظره ای، بسیار خوب از آب درآمد. « هیولاها » برعکس آثار مشابه ای که در آن هیولا به چشم می خورد، اصلاً شتابی در به تصویر کشیدن هیولای داستان نداشت و بیشتر پایبند به روابط میان شخصیت ها و روایت داستان بود. این ویژگی اصلی فیلم « هیولاها » حالا در فیلم « گودزیلا » نیز مشاهده می شود و به همین جهت مخاطب باید مدتها صبر کند تا اولین حضور گودزیلا را در فیلم مشاهده نماید.

« گودزیلا » سال 2014 برخلاف نسخه 1998 ، توجه ویژه ای به توسعه شخصیت های داستان داشته و تا جایی که فیلمساز این امکان را داشته و کمپانی به کارگردان اجازه داده، ما شاهد پرداخت شخصیت ها در داستان هستیم. روابط میان فورد و جوئی برودی، قلب تپنده فیلم به شمار می رود و با اینکه ویژه نیست و انتظاری هم بابت منحصر به فرد بودنش وجود ندارد، اما خوشبختانه به خوبی در جریان فیلم شکل گرفته و حداقل می شود که مخاطب از مشاهده این روابط آزار نبیند. گرت ادواردز به خوبی مخاطب را با گذشته شخصیت اصلی داستان روبرو می کند و تمام دلایل لازم برای تصمیمات او در جریان فیلم را واکاوی می کند و شاید این اولین بار باشد که در سری فیلمهای « گودزیلا » پرداختی با اینچنین جزئیاتی به چشم می خورد.

البته تلاش ادواردز برای پرداخت http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/05/phoca_thumb_l_7-cfd.jpgشخصیت، درباره دیگر شخصیت های داستان به توفیق چندانی نرسیده است. همسرِ فورد در فیلم که الیزابت اولسن نقش آن را ایفا میکند، تاثیر بسزایی در پیشبرد داستان ندارد و توجه چندانی به پتانسیل حضور در فیلم نشده است. اِلی همواره در سایه حضور دیگر شخصیت ها قرار گرفته و از این جهت شاید یکی از شخصیت های زائد داستان باشد. هرچند اگر بطور خلاصه بخواهیم داستانی که در « گودزیلا » روایت می شود را مورد بررسی قرار دهیم، باید گفت که این داستان نصفه و نیمه ابداً ظرفیتی بیش از آنچه که هم اکنون بر پرده سینماها نقش بسته، ندارد و نباید خیلی به آن سخت گرفت.

اما خودِ جناب گودزیلا از نیمه های فیلم ، سر و کله اش در داستان پیدا می شود و انتظار تماشاگر را می شکند. خوشبختانه گودزیلا، برخلاف نسخه 1998 ، دارای شباهت های بسیاری به اثر کلاسیک ژاپنی سال 1954 دارد و از این حیث می توان اولین لحظه مشاهده وی را مساوی با زنده کردن نوستالژی های دوران کودکی برشمرد. البته گودزیلای داستان تغییرات ظاهری هم داشته که از جمله آن می توان به چاق تر(!) شدنش اشاره کرد که به نظر می رسد با توجه به انتقال داستان از ژاپن به ایالت متحده، دچار چنین تغییر فیزیکی در جثه اش شده باشد. اما سازندگان که همواره اعلام کرده اند به نسخه کلاسیک این مجموعه وفادار مانده اند، در طراحی چهره گودزیلا ظرافت بسیاری به خرج داده اند و به راحتی می توان گفت چهره گودزیلا کاملا مشابه نسخه کلاسیک سال 1954 طراحی شده است.

در بخش اکشن نیز « گودزیلا » فارغ از بهم ریختگی های آشنای آثار بلاک باستری می باشد و این بهترین اتفاقی http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/05/phoca_thumb_l_8-4d8.jpgبود که می توانست برای این فیلم رخ دهد. خوشبختانه هیولای عظیم الجثه داستان ، تنها شخصیت محوری فیلم است و اُبُهت و ترسناک بودن آن به خوبی به تصویر کشیده شده است. گودزیلای گرت ادواردز مانند گودزیلای رولند امریش در سال 1998، فکر نمیکند و حتی در اواخر داستان وجه درام داستان را به جلو سوق نمی دهد! این گودزیلا واقعاً هیولایی عظیم الجثه است که سنگینی گام هایش لرزه بر تن مخاطب می اندازد و صدای مهیب اش که در اینجا با کمی تغییر در اوج و فرود مواجه شده، همچنان تاثیرگذار تر از هر نعره دایناسوری است!

آرون تیلور جانسون در نقش اصلی این فیلم ، جدی تر از همیشه هست و خبری از بامزگی هایش در فیلم « اُردنگی » در اینجا ندارد. تیلور به خوبی موفق شده تا در نقش فورد که کاملا جدی است، خود را به عنوان بازیگر نقشهای اصلی تثبیت کند و فکر میکنم که حضور موفق تیلور جانسون در « گودزیلا » باعث شود تا از این پس بیشتر نام او را در آثار پر هزینه هالیوود شاهد باشیم و شاید هم به رسم سنت یک دهه ی گذشته، موفقیت های وی باعث شود تا یک نقش ” اَبَرقهرمانی ” نصیبش شود! دیگر ستاره فیلم برایان کرانستون است که حالا با به اتمام رسیدن سریال محبوب « برکینگ بد » ، می توان ردپای او را در آثار سینمایی هم مشاهده کرد. کرانستون در نقش جوئی برودی، حضور مهمی در داستان ندارد اما با اینحال کار خود را به خوبی انجام داده. ژولیت بینوش مشهور هم حضور کوتاه مدتی در فیلم دارد و این حضور به قدری کوتاه است که بهتر باشد اصلا در مورد آن صحبتی صورت نگیرد! الیزات اولسن

godz923

هم همانطور که اشاره شد، حضور چندان ارزشمندی در داستان ندارد و شاید اگر می شد که فورد را مجرد به تصویر کشید، حتی داستان جذاب تر میشد!

« گودزیلا » در مجموع ، بهترین نسخه از این هیولا در سینمای هالیوود محسوب می شود و اگر بخواهیم از نسخه کلاسیک ژاپنی سال 1954 صرف نظر کنیم، باید بگویم که « گودزیلای » گرت ادواردز بهترین نسخه از گودزیلایی است که تابحال بر پرده سینماها ظاهر شده است. این گودزیلا جلوه های ویژه تماشایی دارد و اکشن منسجم فیلم هم تماشاگر را سر شوق می آورد. در میان اینهمه زرق و برق و جلوه های ویژه و هیولا، « گودزیلا » داستانی را هم تعریف میکند که شخصیت ها در آن زنده هستند و می شود که مخاطب از تماشای آن لذت ببرد. پس مطمئن باشید که این « گودزیلا » می تواند شما را بسیار سرگرم کند هرچند که کماکان فیلمنامه مطابق انتظارات، مشکلاتی را به خود می بیند که فکر نمیکنم برای کسی اهمیت داشته باشد.

7                                    Photo Gallery2                                            trailer icon2

منتقد : میثم کریمی                                                                 

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!          

 

 

گودزیلا : godzilla282iGodzilla

کارگردان :Gareth Edwards 

نویسنده : Max Borenstein ، Dave Callaham

بازیگران :         

aron Taylor-Johnson…Ford Brody

Sally Hawkins…Vivienne Graham

Juliette Binoche…Sandra Brody

Bryan Cranston …Joe Brody

Elizabeth Olsen…Elle Brody

و…                     

ژانر : اکشن

رده سنی : PG-13( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

زمان : 123 دقیقه

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها