صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم خیابان جامپ شماره 22 ( 22 Jump Street )

نقد و بررسی فیلم خیابان جامپ شماره 22 ( 22 Jump Street )

p2331321ju2m13

قسمت اول فیلم « خیابان جامپ شماره 22 » که « خیابان جامپ شماره 21 » نام داشت، در سال 2012 ساخته شد و در عین ناباوری یک اکشن – کمدی جمع و جور بود که توانست به راحتی دل تماشاگران سینما را بدست بیاورد و تبدیل به اثری پر فروش شود. حالا دو سال پس از موفقیت های قسمت اول ، قسمت دوم این فیلم با نام « خیابان جامپ شماره 22 » ساخته شده که مشخصاً هدفی جز فروش در گیشه و پُر کردن جیب تهیه کنندگانش نداشته است و تبلیغات عظیمش در تقریباً هر جایی که امکان تبلیغ داشته ، این موضوع را اثبات می کند که تهیه کنندگان بسیار بیشتر از قسمت قبل روی این فیلم حساب باز کرده اند.

داستان فیلم پس از اتفاقات قسمت اول که در دبیرستان گذشت،رخ می دهد. اشمیت ( جونا هیل ) و جنکو ( چنینگ تاتم ) که توانسته بودند با انجام ماموریتشان در قسمت قبل مبلغ قابل توجهی را به حساب اداره شان منتقل کنند، اینبار نیز از جانب کاپیتان دیکسون ( آیس کیوب ) ماموریت می یابند تا به یک دانشگاه بروند و در آنجا یک دلال مواد مخدر که احتمال می رود باعث مرگ یک زن شده باشد را بیابند و تحویل قانون دهند. اما اشمیت و جنکو پس از ورود به دانشگاه بجای تمرکز بر انجام ماموریت، درگیر مسائل دیگری می شوند که…

وضعیت « خیابان … » واضح و عیان است.http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/06/phoca_thumb_l_2-f4e.jpg فیلم به سینما آمده تا بفروشد و در این راه نیز به نظر می رسد که بتواند بسیار موفق ظاهر شود. « خیابان… » در قسمت دوم علناً موضوع مشخصی برای روایت داستان در نظر نگرفته و ایده بازگشت دو دوست و قهرمان اصلی داستان به محیط تقریباً مشابه قسمت اول، یکی از ساده ترین و دم دستی ترین ایده هایی بود که می شد که نویسندگان داستان آن را بکار بگیرند. متاسفانه در بخش قصه گویی ، « خیابان جامپ شماره 22 » کمترین حرفی برای گفتن ندارد و احتمالاً نگارش این بخش تنها کارِ یک آخر هفته آرام بوده است!

اما فارغ از فیلمنامه درب و داغانی که « خیابان … » دارد، هوشمندی سازندگان قسمت دوم این فیلم نیز جای تحسین فراوانی دارد. دو کارگردان جوان این فیلم یعنی فیل لورد و کریستوفر میلر به درستی از جدی گرفتن فیلمشان خودداری کرده اند و تا می توانستند محیط داستان را هجو آمیز کرده اند. این دو کارگردان به خوبی می دانستند که « خیابان جامپ شماره 22 » قرار نیست از بابت داستان و حفره های متعددی که در فیلمنامه وجود دارد راهی برای گریز داشته باشد به همین جهت تقریباً تمام المان هایی که در آن ضعف داشته اند را به هجو کشیده اند تا این ضعف ها خود به خود رنگ ببازد و کمتر کسی هم بتواند از آن انتقاد کند. 

با اینحال شوخی ها در قسمت دوم ، نه تنها کیفیت خود را حفظ کرده اند بلکه پیشرفت قابل ملاحظه ای هم داشته اند. این شوخی ها بامزه و واقعاً خندهhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/06/phoca_thumb_l_1-b34.jpg دار هستند و البته تعدادی از آنها که به همجنس گرایی اشاره دارد شاید که بحث ها و انتقاداتی را هم به همراه داشته باشد اما روی هم رفته شوخی هایی که نویسندگان در « خیابان جامپ شماره 22 » آن را به رشته نگارش در آورده اند، بامزه است و اغلب آنها هم گرفته. البته مشخصاً نمی توان با قطعیت درباره تمام شوخی های فیلم نظر مثبتی داشت چراکه در بعضی از دقایق فیلم این شوخی ها رنگ لودگی به خود می گیرند و به اصطلاح وطنی، به آثار « شونه تخم مرغی » مبدل می شوند! اما خوشبختانه این لحظات در فیلم به حدی نیستند که بتواند آسیبی به پیکره اصلی شوخی های جذاب فیلم بزند.

جونا هیل و چنینگ تاتم مشخصاً دلیل اصلی ساخته شدن قسمت دوم این فیلم بوده اند. ترکیب این دو بازیگر در قسمت قبل به خوبی جواب داد و تماشاگران نیز استقبال بسیار خوبی از آن بعمل آوردند. هیل و تاتم در قسمت دوم نیز رابطه دوستی بسیار خوبی دارند و اتفاقا در این قسمت این پیوند ناگسستنی تر از هر زمان دیگری است. جونا هیل که یکی از بهترین کمدین های حال حاضر هالیوود است و اتفاقا یکی از کسانی هست که علاوه بر بازیگری، در نوشتن انواع شوخی ها نیز تبحر خاصی دارد ، همچنان بامزه است و دیالوگ های تیز و کنایه دارش با تاتم هم تماشاگر را مطمئناً به خنده وا خواهد داشت. تاتم هم مشابه قسمت قبل، پر انرژی هست و البته به خوبی در سالهای گذشته توانسته خودش را به عنوان یک بازیگر کمدی مطرح سازد. ترکیب دو http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/06/phoca_thumb_l_4-7ba.jpgنفره تاتم و هیل اصلی ترین دلیل جذابیت تماشای « خیابان جامپ شماره 22 » است و اصطلاحاً این فیلم « بادی مووی » ( معادل فارسی مشخصی ندارد؛ شاید بتوان این ژانر را « رفاقتی » نامید! ) را زنده نگه داشته است. همچنین نباید از بازی خوب آیس کیوب هم در نقش کاپیتان دیکسون غافل شد که علی رغم حضور کمرنگ ترش به نسبت دو بازیگر اصلی فیلم، توانسته به خوبی در این نقش نمایش عالی داشته باشد. آیس کیوب با آن چهره خشن و بی اعصابش در سالهای گذشته گزینه خوبی برای آثار اکشن بود اما حالا می بینیم که آن چهره عبوث و خشن، به راحتی می تواند خنده را به لبان تماشاگر بیاورد و این یک موفقیت برای آیس کیوب تلقی می شود.

« خیابان جامپ شماره 22 » کمدی سرگرم کننده ای است که ابداً خودش را جدی نگرفته و کلید موفقیتش هم بدون شک همین ویژگی بارزش است. این فیلم می توانست تا این حد همه چیز را به هجو نگیرد ( از هالیوود گرفته تا به تمسخر گرفتن افراد مشهور و دنباله های هالیوود و… ) و بر روی شوخی های کلامی اش تمرکز کند اما در این صورت « خیابان جامپ شماره 22 » ابداً نمی توانست اثری تا این حد خوشایند به نظر برسد. این فیلم بی آنکه بخواهد آسیبی به روحیه سخت گیرانه مخاطب بزند، تنها مخاطبش را به کمی خندیدن دعوت می کند و از او می خواهد که هیچ چیز را جدی نگیرد چراکه همه چیز در این فیلم مسخره و احمقانه هست و خود سازندگان هم اتفاقاً به آن تاکید داشته اند!

7                                    Photo Gallery2                                            trailer icon2

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!         

 

خیابان جامپ شماره 22 : 22 Jump Street222dd125

کارگردان : Phil Lord ، Christopher Miller

نویسنده : Oren Uziel ، Michael Bacall

بازیگران :         

Jonah Hill…Schmidt

Channing Tatum…Jenko

Ice Cube…Captain Dickson

Wyatt Russell…Zook

و…                     

ژانر : کمدی – اکشن

رده سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 112 دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها