صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم mother and child

نقد و بررسی فیلم mother and child

1 3d9

این فیلم داستان 3 سه زن را روایت می کند . کارن زنی است که 37 سال پیش زمانی که یک نوجوان بود فرزند خودش را برای فرزند حضانت به خانواده دیگری واگذار کرد و اکنون بعد از مرگ مادرش دچار بحران شده است . الیزابت که اکنون یک زن میانسال شده است فردی است بسیار جاه طلب که برای موفقیت دست به هر کاری می زند و بالاخره لوسی که یک آفریقایی- آمریکایی است و قصد دارد تا فرزند یک نوجوان را به فرزند خواندگی قبول کند .

بحث رابطه ی نوجوان ها یکی از پیچیده ترین بحث های امروز تمام دنیا است . جایی که دخترها بدون آگاهی داشتن بر مسئله بلوغ شان تصمیم می گیرند همه چیز را تجربه کند اما ناخواسته دچار مشکلاتی می شوند که حل کردن آن بسیار سخت خواهد بود . داستان این فیلم در مورد این زنان است ، زنانی که نتیجه اشتباهات دوران نوجوانی خود را سالها بعد می بینند . کارن که در 14 سالگی باردار شده بود اکنون بعد از سالها دچار عذاب وجدان شده است و فرزندش الیزابت که اکنون یک زن میانسال است متوجه شده که یک فرزند خوانده است و مادر واقعی اش را هیچ وقت ملاقات نکرده است . نکته مشترک این دو زن در فیلم این است که آنها هر کدام دچار مشکلاتی هستند که به راحتی می توانستند هیچ کدام از آنها را نداشته باشند. در نقطه مقابل شخصیت لوسی قرار دارد که به دلیل باردار نشدن قصد دارد فرزندی را به فرزند خواندگی قبول کند . خوشبختانه زمان پرداختن به تمام این داستان ها به خوبی در فیلم دیده می شود داستان ها نیمه کاره رها نمی شوند. اما با این حال بخش الیزابت و کارن بسیار جذاب تر از دیگر داستان های فیلم است در کل تقابل شخصیت های داستان یکی از نقاط قوت فیلم است به نحوی که بیننده پیوسته انتظار این را می کشد که شخصیت الیزابت و کارن با یکدیگر روبرو شوند تا تقابل مادر و دختر را شاهد باشند ، جو به شدت ناامید کننده فیلم تاثیر زیادی بر روی تماشاگر می گذارد . البته این فیلم ، فیلمی است که بیشتر تماشاگران آن را خانمها تشکیل می دهند و احتمالا آقایان چندان نتوانند با این فیلم ارتباط برقرار کنند مانند خانمها که هیچ وقت نتوانستند با فیلم ” جایی برای پیرمردها نیست ” ارتباط چندانی برقرار کنند !.

رودریگو  گارسیا ” کارگردان این فیلم تبحر زیادی در ساخت درام دارد وی پیش از این با ساختن فیلم ” Nine Lives ” توانسته بود نظر مساعد تماشاگران را کسب کند . ” مادر و فرزند ” هم به لطف داشتن بازیگران حرفه ای که در نقشهایشان به درسی قرار داده شده اند توانسته فیلمی تاثیر گذار شود . بازیهای بازیگران تحسین برانگیز است ، ” آنت بنینگ ” در نقش زنهای رنج کشیده به مانند همیشه عالی ظاهر شده است و دیوانگی یک جورایی برازنده اش هست ! ” نائومی واتس ” در نقش الیزابت بازی خوبی دارد البته این را هم باید عرض کنم که در کل خانم ” واتس ” که نقش دختر کارن را ایفا می کند تنها 10 سال کوچکتر از خانم ” بنینگ ” است ! ولی با اینحال تماشاگر اگر سن واقعی این دو را نداند چندان به مشکلی در هنگام دیدن فیلم بر نمی خورد . ” واشینگن ” تنها شخصیتی در فیلم است که امیدواری به تماشاگر می دهد! بازی قابل قبولی در نقش لوسی داشته است .

درکل ” مادر و فرزند ” فیلم به شدت سردی است که تاثیر تصمیم های دختران نوجوان در بزرگسالی را به تصویر می کشد و این تصویر ناامید کننده که البته همه ما می دانیم چندان دور از واقعیت هم نیست شاید بتواند تلنگری باشد برای ما که در زندگیمان تصمیم های بهتری بگیریم . در کل دیدن فیلم” مادر و فرزند ” برای افراد بالغ البته شدیدا توصیه می شود .

منتقد : میثم کریمی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها