صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : نگاهی به آنچه که در جشنواره فیلم برلین 2015 گذشت

نگاهی به آنچه که در جشنواره فیلم برلین 2015 گذشت

2 1 201521321155

در شصت و پنجمين دوره جشنواره بين المللي فيلم برلين که از 15 بهمن شروع شد و تا 26 بهمن استمرار يافت، رويدادهاي متنوعي شکل گرفت و فيلم هاي جالب متعددي به نمايش درآمد.

يکي از فيلمهايي که در اين فستيوال معتبر (و به واقع دومين جشنواره جهان بعد از کن فرانسه و همپا با ونيز)پخش شد و هواداران زيادي پيدا کرد، کاري از آنتون کوربين و محصول مشترک کشورهاي استراليا، آلمان و کانادا به نام «زندگي» بود، «زندگي» که اولين نمايش بين المللي اش را در برلين سپري کرد و سناريوي آن را لوک ديويس استراليايي نوشته، داستان دوستي بين جيمز دين هنرپيشه معروف و جوانمرگ آمريکايي و دنيس استاک عکاس نشريه مگنام است. اين عکاس در سال 1955 از سوي مديران نشريهاش مامور گرفتن يک سري عکس از جيمز دين شد و همين مسئله باب دوستي را بين آنان گشود و آنها در سطح آمريکا دست به سفرهايي زندند که موجب شهرت و اعتبار بيشتر استاک از طريق عکسهايي شد که از جيمز دين گرفت و چاپ شد، هر چند اين بازيگر در ادامه همان سال و در حالي که 25 سال بيشتر سن نداشت، در يک تصادف جان باخت و از طريق همين مرگ زودرس به گونه اي افسانه اي شد. در اين فيلم رل جيمز دين را دين دي هان بازي کرده و رابرت پاتينسون هم ايفاگر نقش دينس استاک است ديگر فيلم سينماي استراليا که در جشنواره امسال برلين پخش شد، کاري به نام Elixir ساخته برودي هيگز بود. اين فيلم در باره يک مهاجر بوسنيايي است که به برلين مي آيد تا آن جا به کارهاي هنري بپردازد و چهره اي معروف شود. ديگر فيلم استراليايي قابل ذکر در برليناله 2015 کاري بود به نام «هواپيماي کاغذي» از رابرت کانلي که فيلم افتتاحيه بخش جوانان اين فستيوال محسوب ميشد.

جاسوس و مادربزرگ بدطينت

نيکول کيدمن و کيت بلنشت معروفترين هنرپيشه هاي زن 25 سال اخير استراليا در برلين امسال نيز با کارهاي تازه خود رويت شدند. کيدمن در «ملکه صحرا» فيلم جديد ورنر هرزوگ آلماني رل گرترودبل را بازي ميکند که يک کاشف و مسافر و به واقع جاسوس در اوايل قرن بيستم و در خدمت نيروهاي اروپايي بود، بلنشت با دو فيلم به برلين امسال آمده بود. از يک سو او رو به روي کريستين بيل و ناتالي پورتمن در فيلم جديد ترنس ماليک که «شواليه جام ها» نام دارد ظاهر شده و از جانب ديگر در نسخه تازه «سيندرلا» محصول والت ديسني هم رل مادربزرگ بدطينت اين قصه مشهور و ديرپاي ادبيات کودکان را که تا به حال دهها اقتباس سينمايي، تلويزيوني و تئاتري و موزيکال و غيرموزيکال و انيميشن و غير کارتوني از آن عرضه شده، بازي کرده و با اين فيلم نير در برلين 2015 به چشم خورد.

پاتينسون در قالب اوتول

رابرت پاتينسون که در سطور قبلي به حضور وي در يکي از رلهاي اصلي فيلم «زندگي» اشاره کرديم، در برلين 2015 فيلم ديگري هم داشت که دومي همان «ملکه صحرا» ساخته ورنر هرزوگ بود و او در اين فيلم رل مشهور تن.اي لارنس را بازي ميکند که توسط پيتر اوتول فقيد در «لارنس عربستان» شاهکار سال 1963 ديويد لين به نقشي ماندگار و تاريخي تبديل شد.

در همين فيلم «ملکه صحرا» جيمز فرانکو بازيگر، سناريست و کارگردان جوان آمريکايي نيز حضور دارد و او نيز رل يک افسر بريتانيايي به نام هنري کودوگان را بازي ميکند.وي نيز از دو فيلميهاي برلين 2015 بود زيرا براي ويم وندرز هم در فيلم «همه چيز رو براه خواهد شد» بازي کرده بود. او در اين فيلم نويسندهاي است که بعد از آسيب ديدن در يک تصادف رانندگي به کلي تغيير رفتار و رويه ميدهد و زندگي را جور ديگري ميبيند.

نقش مهم فرانکو

براي فرانکو که بسيار پرکار است شرکت در دو فيلم در يک جشنواره امري عادي است و او در فستيوال اخير سان دنس در آمريکا در سه فيلم شرکت داشت. يکي از آنها «داستان واقعي» بود که وي را مقابل جونا هيل قرار داد. ديگري «من مايکل هستم» که فرانکو در آن بازي قوی را عرضه کرده است و او در Yosemite هم رل اصلي را بازي کرده بود و اين فيلمي است که گابريل ديميستر براساس سه داستان کوتاه فرانکو ساخته است.

در ميان اين فيلمها «من مايکل هستم» به برلين امسال نيز آورده شده بود. جاستين کلي کارگردان اين فيلم است در اين شهر به خبرنگاران گفت بدون حضور و کمکهاي فرانکو که تهيه کننده فيلم هم هست، ساخت آن هرگز امکانپذير نميشد.

بازگشت به آلمان

رايان رينولدز بازيگر مرد جوان آمريکايي با فيلم «زن طلايي» به برلين آمده بود. در اين فيلم رينولدز وکيل يک زن مسن (هلن ميرن) است که برخي متعلقاتش شامل يک نقاشي با ارزش کشيده شده توسط کليمت در ايام جنگ جهاني دوم بدست نازيها ميافتد و او 60 سال بعد در معيت وکيلش به آلمان ميرود تا آنها را پس بگيرد اما طبعاً با مشکلات اداري و شخصي بزرگي در آنجا مواجه ميشود.

شارلوت رامپلينگ بريتانيايي که در آستانه 70 سالگي همچنان فعال و در فيلمهايي از کشورهاي مختلف اروپايي حاضر است و دوام هنرياش طولاني و برخلاف جيمز دين بسيار ديرپا بوده است، با فيلم جديدي به نام «45 سال» در برلين شرکت کرده بود. اين فيلم درباره زن (راملينگ) و شوهري (تام کورتني) است که جشن چهل و پنجمين سال ازدواجشان را برپا داشتهاند اما رسيدن نامهاي به شوهر که در آن به وي خبر ميرسد جو نامزد قبلياش و زني که پيش از وصلتاش با رامپلينگ با وي آشنا شده بود. در کوه هاي يخزده الپ پيدا شده و مشخص شدن اين مسئله براي زن او مراسم را تلخ و بيرنگ ميکند و آينده زندگي مشترکشان را به خطر مياندازد.

اينها نمونه ها و شمه اي از خبرسازان فستيوال برلين 2015بودند. جشنوارهاي که قضاوت درباره بخش مسابقه آن با هيات داورياي به سرکردگي دارن آرونوفسکي کارگردان آمريکايي بود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها