صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 فیلم برتر ژانر وسترن که مورد بی توجهی قرار گرفتند! + تصاویر

10 فیلم برتر ژانر وسترن که مورد بی توجهی قرار گرفتند! + تصاویر

کشور بزرگ (۱۹۵۸

روزگاری فیلم های وسترن بر سینمای هالیوود حکمفرما بودند و به همین دلیل در برهه ای از تاریخ سینما صد ها و صدها فیلم وسترن ساخته شد. با این وجود از هر کسی بپرسید که ۵ فیلم برتر این ژانر را نام ببرد به احتمال فراوان عنوان های مشابهی را خواهید شنید که فیلم هایی مانند «خوب، بد، زشت»، «جانگوی آزاد شده»، «نابخشوده» و «با گرگ ها می رقصد» از آن جمله خواهند بود. اگر چه این فیلم ها هر کدام به نحوی و به دلیلی بی نقص و جذاب هستند اما وسترن های بیشمار دیگری نیز وجود دارند که آن توجهی که باید را دریافت نکرده اند.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، چه به دنبال یک فیلم برداری خیره کننده در فضاهایی وسیع باشید و چه از تیراندازی های هیجان انگیز و موسیقی متن های به یاد ماندنی خوشتان بیاید، یک فیلم وسترن خوب در مقیاس یک شاهکار همه این عناصر را در خود دارد. کلیشه ها و پیام های تکراری فیلم های وسترن به مانند گذشته برای مخاطبان امروزی نیز جذابیت دارند و به همین دلیل است که داستان های مشابهی در قالب ژانرهای مختلف بیان می شود. بدین بهانه در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ شاهکار وسترن آشنا کنیم که علیرغم زیبایی هایشان نادیده گرفته شده و شاید شما نیز آن ها را ندیده باشید.

۱۰- کشور بزرگ (۱۹۵۸)

تا جایی که به فیلم های ژانر وسترن مربوط می شود کمتر فیلمی می تواند از لحاظ بزرگی و وسعت به پای فیلم «کشور بزرگ» (The Big Country) به کارگردانی ویلیام وایلر برسد. داستان این فیلم در تگزاس رخ می دهد و در آن یک جنوبی با بازی گرگوری پک به غرب وحشی می آید تا در مزرعه بزرگ پدرش با زن مورد علاقه خود ازدواج کند. بدون اینکه او خبر داشته باشد، خانواده اش بر سر منابع آبی برای سیراب کردن گله گاوهایشان با یک گروه رقیب درگیری دارند. در ادامه ماجرا او هر بار مجبور می شود که با مفهوم مردانگی در غرب وحشی روبرو شود. او از خشونت بیزار است و نیازی نمی بیند که از طریق مبارزه با سرکارگر (چارلتون هیوستون) یا رام کردن یک اسب وحشی خود را ثابت کند. اما وقتی که زن مورد علاقه اش ربوده می شود، او نشان می دهد که سرسخت ترین گاوچران غرب وحشی است و ارتشی از یاغیان را برای بازپس گرفتن نامزدش رهبری می کند.

۹- فراموش شده (۲۰۱۵)

فراموش شده (۲۰۱۵)

علیرغم بهره بردن از ستاره های مشهوری مانند کیفر ساترلند، دونالد ساترلند، دمی مور، برایان کاکس و مایکل وینکات، فیلم وسترن «فراموش شده» یا «متروکه» (Forsaken) که در سال ۲۰۱۵ ساخته نشده از رادار علاقمندان به فیلم های وسترن دور ماند. این اولین بار بود که ساترلندها (پدر و پسر) در کنار هم در یک فیلم بازی می کردند و کیفر نقش یک کهنه سرباز جنگ داخلی را بر عهده داشت که به خانه باز می گشت تا زندگی آرامی بدور از خشونت داشته باشد. دونالد نیز نقش پدر کشیش او را بازی می کند که به گذشته پر از خشونت او دیدگاه مناسبی ندارد. با این وجود گذشته پسرش بار دیگر به سراغ او امده و اگر چه پسر فکر می کند که دوران آدمکشی برای او به پایان رسیده اما ظاهراً هنوز کار مرگ با او تمام نشده است. خیلی زود خبر می رسد که یک هفت تیرکش معروف به شهر آمده و مرد جوان ماجرا مجبور می شود به سبک زندگی گذشته اش که به خیال خودش دیگر کنار گذاشته بود باز می گردد. بازی های فوق العاده و درام موجود در «فراموش شده» باعث شده که نام آن در این فهرست قرار گرفته و به زودی به یکی از فیلم های کلاسیک ژانر وسترن تبدیل شود.

۸- جویندگان (۱۹۵۶)

جویندگان (۱۹۵۶)

جان وین دوران کاری طلایی و موفقیتش در سینمای هالیوود را مرهون فیلم های وسترن بوده و برخی از مشهورترین نقش هایش در فیلم های وسترنی بود که توسط جان فورد ساخته شده است. وسترن کلاسیک «جویندگان» (The Searchers) تاثیری مداوم و پایدار بر روی فیلم های وسترن پس از خود و حتی کل سینما در کل داشته به نحوی که اشاراتی به آن را می توان در فیلم های امروزی نیز دید. این فیلم بر ماجراجویی های یک مرد در اعماق مناطق تحت تسلط قبیله کومانچی تمرکز دارد که می خواهد برادرزاده ربوده شده اش که تنها بازمانده یک حمله مرگبار به خانواده برادرش است را به خانه بازگرداند. این فیلم که داستان آن در فضای درگیری بین مردمان تگزاس و سرخپوستان رخ می دهد، جان وین را در بهترین نقش آفرینی خود نشان می دهد، جایی که او نقش یک کهنه سرباز جنگ های داخلی را بازی کرده که نشان می دهد هنوز هم آنقدر توانایی دارد که به خود و دیگران کمک کند.

۷- هفت دلاور (۱۹۶۰)

هفت دلاور (۱۹۶۰)

اگر چه فیلم «هفت دلاور» (Magnificent Seven) اخیراً بازسازی شد اما نسخه کلاسیک آن را باید از هر لحاظ یک شاهکار سینمایی دانست که بسیار قوی تر و جذاب تر از نسخه بازسازی شده آن است. از فیلم برداری فوق العاده تا شخصیت های متفاوت و موسیقی متن هیجان انگیز، این فیلم همچنان یکی از معیارهای سینمای وسترن به شمار می آید. داستان این فیلم از این قرار است که مردمان یک روستای کوچک که همگی کشاورز هستند تمام دارایی خود را صرف اجیر کردن ۷ هفت تیرکش می کنند که هر یک به دلیلی مشهور است. آن ها با خود عهد می بندند که از روستای مذکور و ساکنان آن در مقابل گروهی از سارقان خشن محافظت نمایند که به یکی از به یاد ماندنی ترین و جذاب ترین رویارویی های مسلحانه در تاریخ سینما منتهی می شود.

۶- چگونه غرب تسخیر شد (۱۹۶۳)

چگونه غرب تسخیر شد (۱۹۶۳)

می توان فیلم «چگونه غرب تسخیر شد» (How The West Was Won) را «انتقام جویان: نبرد ابدیت» ژانر وسترن نامید. با نقش آفرینی ۲۴ نفر از شناخته شده ترین چهره های هالیوود آن دوران، این فیلم تمام شخصیت های مهم سینمای وسترن را در خود داشت؛ از جان وین و جیمز استوارت و گرگوری پک گرفته تا چارلتون هیوستون، هنری فوندا، رابرت پرستون و بسیاری دیگر. داستان این فیلم بزرگ در طی ۵۰ سال رخ می دهد که از سال ۱۹۳۹ آغاز شده و پس از پرداختن به جنگ داخلی و درگیری های مرزی به رشد شهر سانفرانسیسکو در طول دوران تب طلا می رسد. این فیلم در واقع سرگذشت ۴ نسل از خانواده پرسکات را دنبال می کند که از نیویورک تا شمال غربی کشور به ماجراجویی می پردازند.

۵- روزی روزگاری در غرب (۱۹۶۸)

روزی روزگاری در غرب (۱۹۶۸)

به عنوان یکی از بهترین فیلم های وسترن تمام دوران سینما، «روزی روزگاری در غرب» (Once Upon a Time in the West)، پر از لوکیشن های وسیع، موسیقی متن بی نظیر از انیو موریکونه بزرگ و بازی های بسیار قوی بازیگران است. وقتی که مالک حریص خط راه آهن از یک مزرعه دار سمج می خواهد که زمینش را به او بفروشد با مقاومت او مواجه می شد به همین دلیل دارودسته اش را برای ترساندن او اعزام می کند. اما در این رویارویی مزرعه دار کشته می شود و مرگش را به گردن یک سارق محلی می اندازند. همسر جدید مزرعه دار و یک هفت تیرکش مرموز برای انتقام از مالک راه آهن دست به کار می شوند. بازی هنری فوندا در این فیلم در نقش فرانک به عنوان یک شخصیت منفی فراموش نشدنی است.

۴- گروه خشن (۱۹۶۹)

گروه خشن (۱۹۶۹)

فیلم های مدرنی مانند «آرماگدون» و «بی مصرف ها» محبوبیت و شهرت خود را مرهون فیلم هایی مانند «گروه خشن» (The Wild Bunch) هستند که در آن گروهی از یاغیان پا به سن گذاشته برای آخرین سرقتشان قبل از بازنشستگی دور هم جمع می شوند. این گروه در ادامه ماجرا مجبور می شوند که عقب نشینی کرده و در مکزیک مخفی شوند اما این کار آن ها نیز به یک کشتار بزرگ منتهی می شود. این گروه با شخصیت های متفاوتشان به رهبری ویلیام هولدن یکی از به یاد ماندنی ترین سکانس های تاریخ سینمای وسترن را ترتیب می دهند. داستان این فیلم بسیار سرراست، محدود و البته پر از جزییات است که همواره جزو اصول کاری سام پکینپا به عنوان کارگردان بوده است. اخیراً خبر رسیده که مل گیبسون قصد بازسازی این وسترن کلاسیک را دارد.

۳- شین (۱۹۵۳)

شین (۱۹۵۳)

وقتی که یک هفت تیرکش خسته سعی می کند هفت تیر خود را آویزان کرده و به عنوان یک کارگر مزرعه زندگی آرامی را در پیش بگیرد، هرگز فکر نمی کند که به زودی در درگیری بین خانواده ای که برای آن کار می کند و یک مزرعه دار ثروتمند و بیرحم گرفتار می شود. او بار دیگر تفنگش را برداشته و سوار اسب می شود و برای دفاع از خانواده ای که بعد از مدت ها به او آرامش و عشق داده بودند بار دیگر دست به اسلحه می برد. فیلم «شین» (Shane) یکی از فیلم هایی است که تعریف گر ژانر وسترن است و بر بسیاری از فیلم های وسترن پس از خود تاثیرگذار بود.

۲- پیشنهاد (۲۰۰۵)

پیشنهاد (۲۰۰۵)

داستان فیلم «پیشنهاد» (The Proposition) در استرالیای دهه ۱۸۸۰ رخ می دهد که بیشتر شبیه یک نمایشنامه پر از خشونت و درس اخلاقی است. در این ماجرا، پسر میانی خانواده انتخاب سختی را پیش روی خود می بیند؛ یا برادر بزرگ ترش که به خاطر تجاوز و قتل تحت تعقیب است را یافته و به دست قانون بسپارد یا اینکه شاهد اعدام شدن برادر کوچکترش باشد. گای پیرس نقش اول این داستان را بازی می کند، پسر میانی خانواده که با یک انتخاب اخلاقی بسیار چالش برانگیز روبرو شده و نقش آفرینی تاثیرگذار او در کنار بازی ری وینستون در نقش کلانتر بداخلاق و دنی هیوستون در نقش برادر کاریزماتیک اش از عوامل اصلی جذابیت و ماندگاری فیلم «پیشنهاد» در ژانر وسترن بوده است. این فیلم پر از خشونت، خونریزی و بیرحمی است و فرصت دیدن غرب وحشی در کشوری غیر از ایالات متحده را برای شما ممکن می سازد.

۱- مردی که لیبرتی والانس را کشت (۱۹۶۲)

مردی که لیبرتی والانس را کشت (۱۹۶۲)

مرگ یک یاغی بدنام که شهری کوچک را در ترس و وحشت فرو برده بود به سرعت گرفتن موفقیت یک سناتور در عرصه سیاسی منتهی می شود اما وقتی که این سناتور برای شرکت در مراسم تدفین یک هفت تیرکش پیر و مشهور به شهر باز می گردد، واقعیت در مورد مردی که لیبرتی والانس را کشت عیان می شود. فیلم «مردی که لیبرتی والانس را کشت» (The Man Who Shot Liberty Valance) که داستان آن عمدتاً از طریق فلش بک بیان می شود هم یک فیلم وسترن است و هم یک نوآر خاص با روایت های متفاوت و دیدگاه هایی که در نهایت به یک ایده مشترک می رسند. چیزی که در ابتدا بسیار واضح و مشخص به نظر می رسد، با پیشرفت داستان تاریک تر و رازآلودتر می شود و در ادامه این ابهام به یکباره مثل روز روشن می شود. برای دیدن بازی خارق العاده و متفاوت جان وین، جیمز استوارت و لی ماروین، تماشای این فیلم را به شما توصیه می کنیم.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

10 فیلم علمی – تخیلی جذابی که نادیده گرفته شدند! + تصاویر

با بزرگترین نادیده گرفته شدگان اسکار 2019 آشنا شوید! + تصاویر ( بخش اول )

با بزرگترین نادیده گرفته شدگان اسکار 2019 آشنا شوید! + تصاویر ( بخش دوم )

10 اشتباه عجیب در فیلمهای هالیوودی که نمی توان آنها را نادیده گرفت! + تصاویر

کیانو ریوز:می خواستم نقش بتمن و ولورین را بازی کنم اما همیشه نادیده گرفته شدم

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
معراج
معراج
1 سال قبل

چرا فیلم Lone Ranger 2013 تو لیست نیست؟ به نظرم ژانر وسترن رو باز تعریف کرد بهترین فیلم وسترنیه که تا بحال دیدم حتی بهتر از شماره یک لیست