صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : جنجال بر سر حذف نماینده نیجریه از رقابت اسکار / آکادمی اسکار مجبور به پاسخگویی شد!

جنجال بر سر حذف نماینده نیجریه از رقابت اسکار / آکادمی اسکار مجبور به پاسخگویی شد!

شیردل

به دنبال انتقادهای شدید به تصمیم آکادمی اسکار مبنی‌بر رد صلاحیت فیلم نیجریه‌ای «شیردل» برای رقابت در اسکار بین‌المللی، آکادمی دلایل خود را اعلام کرد.

به گزارش مووی مگ به نقل از مهر ، آکادمی اسکار صلاحیت نماینده سینمای نیجریه برای حضور در رقابت بهترین فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۰ را رد کرد.

این تصمیم با انتقادهای شدید روبه‌رو شد و حالا آکادمی بیانیه‌ای منتشر کرده تا دلیل خود را بیان کند و اصلی دلیل این بوده که فیلم «شیردل» ساخته ژنویو انناجی دربرگیرنده تنها ۱۱ دقیقه دیالوگ غیرانگلیسی است.

در بیانیه آکادمی آمده است: ما آوریل ۲۰۱۹ اعلام کردیم که اسم بخش «فیلم خارجی زبان» اسکار به بخش «فیلم بلند بین‌المللی» تغییر کرده و همچنین تاکید کردیم مقررات این بخش نباید تغییر کند. هدف این جایزه همان است که بود و برای بررسی فیلم‌هایی است که بیرون از آمریکا و به زبانی غیر از انگلیسی ساخته شده باشند.

در بیانیه همچنین آمده با ارزیابی فیلم‌هایی که امسال به این بخش ارسال شدند، فیلم «شیردل» دربرگیرنده تنها ۱۱ دقیقه دیالوگ غیرانگلیسی است که موجب می‌شود این فیلم حائز شرایط حضور در این بخش نباشد.

کمیته انتخاب نیجریه هم در واکنش به این توضیحات اعلام کرد: این تصمیم، فیلمسازان ما را ترغیب می‌کند تا در آینده به دستورالعمل‌های آکادمی بیشتر توجه کنند.

این کمیته تاکید کرد: نیجریه برای اولین بار در رقابت اسکار شرکت کرده بود و به همین دلیل به این شرط که فیلم باید بیشتر غیرانگلیسی زبان باشد، کمتر توجه کرد. این فیلم کمدی ۹۵ دقیقه‌ای بیشتر به زبان انگلیسی است و بخش کوتاهی از آن به زبان ایگبو است.

در هر حال زبان انگلیسی، زبان رسمی نیجریه است که نتیجه دهه‌ها استعمار انگلیس در این کشور تا سال ۱۹۶۰ یعنی سال استقلال آن، بوده‌است. البته چندین زبان‌ بومی در این کشور صحبت می‌شود که ایگبو و بوروبا از جمله آن‌ها هستند.

با وجود اظهارات مصالحه‌جویانه کمیته انتخاب نیجریه و پذیرش نظرات آکادمی اسکار، این تصمیم آکادمی در رسانه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی برانگیخت و چهره‌های متعددی به این تصمیم اعتراض کردند.

ایوا دوورنی کارگردان سرشناس از جمله معترضان بود که نوشت در حالی که حتی اسم این بخش تغییر کرده و از آن به عنوان فیلم بین‌المللی به جای فیلم خارجی زبان یاد می‌شود، دیگر نباید بر عنصر زبان به عنوان عنصر تعیین‌کننده تاکید کرد. یعنی یک کشور برای حضور در رقابت آکادمی باید زبان رسمی خودش را تغییر دهد؟

اننانجی کارگردان «شیردل» که از چهره‌های شناخته شده نیجریه است هم در توییتر از حمایت دوورنی تشکر کرد و گفت «شیردل» به همان زبانی ساخته شده که ما در نیجریه صحبت می‌کنیم. وی یادآوری کرد که انگلیسی پلی بین بیش از ۵۰۰ زبانی است که در نیجریه به آن صحبت می‌شود. وی افزود: مستعمره شدن انتخاب ما نبود. این استعمار با استعمار فرانسوی‌ها هیچ فرقی ندارد، ولی فیلم کشورهای فرانسوی زبان می‌توانند راهی اسکار شوند.

انناجی از طیفی است که صنعت فیلم نالی‌وود را ایجاد کرده‌اند و اپرا وینفری از وی به‌عنوان جولیا رابرتز آفریقا یاد کرده بود. این فیلم که اولین فیلم ساخته شده توسط این بازیگر آفریقایی است یکی از ۱۰ فیلم معرفی شده از کشورهای آفریقایی برای اسکار ۲۰۲۰ بود که رکوردی برای اولین‌بار از نظر تعداد در اسکار داشتند. انناجی در فیلم «شیردل» به عنوان بازیگر هم جلوی دوربین رفته است. این فیلم نخستین بار در جشنواره فیلم تورنتوی امسال دیده شد.


 

خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

شانس اصلی اسکار بهترین فیلم خارجی وارد میدان شد! / کره جنوبی فیلم « انگل » را به اسکار فرستاد

مهمترین شانس ها اسکار 2020 در شاخه بهترین فیلم کدام آثار هستند؟ + تصاویر

تعداد فیلمهای ارسال شده برای اسکار بهترین فیلم خارجی به 69 رسید + معرفی آثار

قوانین اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی تغییر کرد

32 انیمیشن بلند به رقابت های اسکار 2020 وارد شدند + لیست

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها