صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : آیا داستان ترسناک عروسک آنابل ( Annabelle ) واقعی است؟ + تصاویر

آیا داستان ترسناک عروسک آنابل ( Annabelle ) واقعی است؟ + تصاویر

عروسک آنابل (Annabelle)

عروسک آنابل (Annabelle) که در برخی از فیلم های ترسناک دارای عنوان آنابل دیده می شود در واقع بر اساس یک عروسک واقعی ساخته شده است، عروسکی که گفته می شود باعث وحشت دو پرستار جوان و قتل یک مرد شده است. این عروسک در یک قاب شیشه ای قرار داشته که دعایی روی آن حک شده و یک لبخند مصنوعی زیر موهای قرمزش دیده می شود.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، زیر قاب شیشه ای عروسک آنابل یک تابلو سفید به اندازه کارت پستال قرار دارد که روی آن نوشته شده: «هشدار، به هیچ وجه باز نکنید». برای هر شخص بی اطلاعی این عروسک نیز عروسکی بزرگ شبیه «آن بد لباس» (Raggedy Ann) است که در اوایل قرن بیستم تولید شد اما عروسک آنابل چیز دیگری است.

عروسک آنابل (Annabelle)

این عروسک سال هاست به خاطر تسخیرهای شیطانی اش شناخته شده و دستکم دو مورد تجربه نزدیک به مرگ را موجب شده است. با این وجود، علاقه به عروسک شیطانی آنابل الهام بخش یک فرانچایز چندصد میلیون دلاری در صنعت سینما شده است. اما داستان عروسک آنابل تا چه اندازه واقعیت دارد؟ آیا آنابلِ عروسک محملی بیجان برای یک روح شیطانی در جستجوی یک انسان گمشده است یا یک عروسک بچگانه ساده و بی خطر که برای یک عمر داستان های سودآور مربوط به ارواح مورد سوء استفاده قرار گرفته است؟

اد و لورین وارن

اد و لورین وارن

تاریخچه عروسک آنابل واقعی

عروسک آنابلی که در موزه خانگی اسرارآمیز اد و لورین وارن نگهاری می شود اگر چه فاقد پوست شیشه ای و ویژگی های شبه زنده عروسک آنابل سینمایی است اما عادی و ساده بودنش آن را ترسناک ساخته است. ظواهر دوخته شده آنابل عروسک، از جمله لبخند نصفه و نیمه و بینی سه گوش نارنجی روشن او یادآور خاطرات عروسک های دوران کودکی است. اگر می توانستید از اد و لورین وارن سوال کنید (که البته نمی توانید چون اد در سال ۲۰۰۶ و لورین نیز در سال ۲۰۱۹ از دنیا رفتند) به شما می گفتند که اخطار زیر جلد شیشه ای عروسک آنابل فراتر از یک اخطار ساده است.

عروسک آنابل

به ادعای این زوج متخصص در زمینه ارواح خبیثه و شیطانی، این عروسک مسئول دو تجربه نزدیک به مرگ، یک حادثه مرگبار و یک سری فعالیت های شیطانی است که در عرض نزدیک به ۳۰ سال رخ داده اند. اولین حادثه مرتبط با این عروسک ترسناک را می توان در سال ۱۹۶۸ دید زمانی که آنابل یک عروسک بسیار جدید بود. این داستان توسط دو زن جوان به وارن ها گفته شده و بعدها توسط این دو بارها و بارها روایت شد. بر اساس این داستان، عروسک آنابل هدیه ای از جانب مادر به یک پرستار جوان به نام دونا (یا دیردره)  برای جشن تولد ۲۸ سالگی او بوده است.

دونا که ظاهراً با دیدن این هدیه از جانب مادرش متعجب شده بود آن را به خانه ای که با دوست پرستارش، انجی، اجاره کرده بود برد. در ابتدا آنابل یک عروسک بسیار دوست داشتنی بود که روی کاناپه اتاق پذیرایی قرار داشت و با صورت رنگارنگش از مهمانان استقبال می کرد. اما مدت کوتاهی بعد دو پرستار به این نتیجه رسیدند که آنابل در اتاق حرکت می کند. دونا او را روی کاناپه اتاق پذیرایی گذاشته و سر کار می رفت اما وقتی باز می گشت عروسکش را در اتاق خواب و در حالی می یافت که در بسته بود. دونا و انجی همچنین چندین بار نوشته هایی با عنوان «به من کمک کنید» را در خانه خود پیدا کرده بودند. به ادعای آنان، این نوشته ها روی یک کاغذ پوستی نوشته شده بود که از قبل در خانه آن ها وجود نداشت.

عروسک آنابل

لورین وارن و آنابل اصلی

علاوه بر این، نامزد انجی که نام او لو بود یک روز که خانه نامزدش بود صدایی از اتاق خواب شنید که شبیه وارد شدن کسی با زور و خشونت بود. او بعد از رفتن به اتاق خواب متوجه چیز خاصی نشد تنها عروسک آنابل را در حالی که رو به پایین روی کف زمین افتاده بود یافت. مدت کوتاهی بعد لو متوجه دردی رو به افزایش روی سینه خود شده و وقتی پایین را نگاه کرد جای دو چنگال خونین را روی سینه خود دید که دو روز بعد محو شدند. بعد از این ماجرا، دو پرستار از یک رمال خواستند که مشکل آن ها را حل کند. او نیز یک جلسه احضار روح تشکیل داده و مدعی شد که عروسک آنابل در تسخیر روح یک کودک مرده به نام آنابل است، دختری که جنازه او سال ها قبل در نقطه ای پیدا شده بود که اکنون آپارتمان دونا و انجی روی آن ساخته شده بود.

رمال ادعا کرد که این روح از نوع مهربان و بی خطر بوده و تنها می خواهد دوست داشته شده و از او مراقبت شود. این دو پرستار نیز ظاهراً از توضیحات رمال قانع شده و تصمیم گرفتند به روح دخترک اجازه دهند در داخل این عروسک باقی بماند. به گفته وارن ها این آغاز دردسرهای دو پرستار بود. آن ها بر این باور بودند که در واقع یک نیروی شیطانی در جستجوی یک میزبان انسانی در داخل عروسک آنابل بوده است و نه یک نیروی مهربان و خیرخواه.

عروسک آنابل

نظر وارن ها در این باره چنین بود: «ارواح اشیاء بی جانی انند خانه و عروسک را به تسخیر در نمی آورند بلکه انسان ها را تسخیر می کنند. یک روح غیرانسانی می تواند خود را به یک مکان یا شیء وصل کرده و این اتفاقی است که در مورد آنابل رخ داده است. این روح کنترل عروسک را بدست گرفته و برای این که شناخته شود این تصور را ایجاد کرده که عروسک زنده است. در واقع روح نمی خواسته متصل به عروسک باقی بماند و تنها به دنبال یک میزبان انسانی بوده است». بدین ترتیب دو پرستار هنوز از ماهیت شیطانی و خیالات این روح مطلع نبودند. در تلاش برای بیرون کردن روح عروسک آنابل از خانه، این دو از یک کشیش به نام پدر هاگان کمک می خواهند و او نیز با مافوق خود که پدر کوک نام دارد تماس می گیرد و او نیز به وارن ها اطلاع می دهد.

این دو به سرعت متوجه تمام نشانه های تسخیر شیطانی مانند تله پورت (حرکت کردن عروسک)، تجسم مادی (نوشته های کاغذ پوستی) و نشانه های وجود یک هیولا (جای چنگال روی سینه لو) شدند. بدین ترتیب آن ها به سرعت دستور جن گیری در خانه این دو توسط پدر کوک را صادر کردند. در ادامه وارن ها عروسک آنابل را به موزه مرموز خود منتقل کردند به این امید که قدرت شیطانی آن به پایان برسد که البته به ادعای این دو تفکر اشتباهی بوده است.

دیگر اعمال شیطانی عروسک آنابل

دیگر اعمال شیطانی عروسک آنابل

بدنبال بیرون بردن عروسک آنابل از آپارتمان دونا و انجی، وارن ها متوجه چند فعالیت و فرآیند غیرطبیعی دیگر مرتبط با آن شدند که اولین آن ها تنها دقایقی پس از بیرون کردن روح از کالبد آن رخ داد. بعد از عملیات جن گیری در آپارتمان پرستاران، وارن ها آنابل را در صندلی پشت ماشین خود نشانده و کمربند او را بستند و تصمیم گرفتند که از بزرگراه به خانه نروند زیرا می ترسیدند که عروسک جدیدشان هنوز در تسخیر روح شیطانی باشد.

اما حتی یک مسیر فرعی ایمن نیز در نهایت برای آنان دردسرساز شد. در راهشان به سمت خانه، لورین ادعا کرد که ترمزها چند بار گیر کرده و از کار افتاده بودند که چندین بار نزدیک بود به تصادفات مرگبار منتهی شود. وی ادعا می کند که به محض اینکه اد آب مقدس را از کیفش بیرون آورده و روی عروسک ریخت، مشکل ترمز حل شد. بعد از رسیدن به خانه، اد و لورین عروسک را در اتاق مطالعه اد قرار دادند و شاهد حرکت و معلق شدن عروسک در هوا و طول اتاق بودند. حتی بعد از اینکه عروسک آنابل در یک دفتر خارج از ساختمان و در بسته قرار داده شد نیز به ادعای وارن ها، بعد از مدتی عروسک در خانه پیدا می شد. در نهایت وارن ها تصمیم گرفتند که آنابل را برای همیشه به زنجیر بکشند. آن ها یک شیشه بسیار خاص و محکم داشتند که دور آن یک لایه چوبی قرار داشته و روی آن دعاهایی نوشته شده بود.

عروسک آنابل

اد برای تمام عمرش هر چند وقت یکبار دعایی طلسم گونه را در برای این عروسک می خواند تا از محبوس ماندنش مطمئن شود. یک بار کشیشی که به خانه وارن ها آمده بود عروسک آنابل را برداشته و توانایی های شیطانی او را به سخره گرفت. اد در این مورد به او هشدار داد اما کشیش جوان صحبت های او را جدی نگرفت. در نهایت وقتی کشیش در حال بازگشت به خانه بود، خودرو او تصادف وحشتناکی داشت که نزدیک بود به مرگ وی منتهی شود. او ادعا کرد که پیش از تصادف آنابل را در آینه جلوی ماشین خود دیده است.

عروسک آنابل

چند سال بعد یک بازدید کننده دیگر روی جلد شیشه ای عروسک آنابل ضربه زده و گفته بود که مردم احمق هستند به قدرت شیطانی این عروسک باور دارند. ظاهراً در راه بازگشت به خانه این مرد جوان کنترل موتورسیکلت خود را از دست داده و مستقیماً با یک درخت برخورد می کند که به مرگ او منتهی شده و نامزدش نیز تنها به شکلی معجزه آسا زنده می ماند. او بعدها ادعا کرد که در هنگام حادثه در حال خندیدن و جوک گفتن در مورد عروسک آنابل بوده اند.

عروسک آنابل

سال ها بعد در سال ۲۰۱۴، جیمز وان داستان آنابل را نوشت که در مورد یک عروسک چینی کوچک با خصوصیات واقعی یک دختر بچه و علاقه شدید به خشونت بود که در واقع وان در آن از آنابل واقعی الهام گرفته بود، هر چند تفاوتی هایی بین ان دو نیز وجود داشت. نسخه سینمایی بسیار ترسناک تر بوده و موهای طبیعی داشت. امروزه نیز اگر چه اد و  لورین وارن فوت کرده اند اما میراث جن گیری آن ها توسط دخترشان جودی و شوهرش تونی اسپرا ادامه دارد.


 

خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

بهترین فیلمهای ترسناک تاریخ سینما که باید دید! + تصاویر

ترسناک ترین فیلمهای تخیلی تاریخ سینما که باید ببینید! + تصاویر

15 سریال ترسناک جذاب و تماشایی که باید ببینید! + تصاویر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها