صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم کسانی که آرزوی مرگ مرا می کنند (Those Who Wish Me Dead)

نقد و بررسی فیلم کسانی که آرزوی مرگ مرا می کنند (Those Who Wish Me Dead)

کسانی که آرزوی مرگ مرا می کنند (Those Who Wish Me Dead)

 

فیلم کسانی که آرزوی مرگ مرا دارند (Those Who Wish Me Dead) براساس رمانی به همین نام ساخته شده است. اثری به کارگردانی تیلور شریدان که پس از سال ها متوجه شده استعدادش در نویسندگی و کارگردانی به مراتب از بازیگری بالاتر است و حال بیشتر خود را در این عرصه محک می زند. شریدان در جایگاه کارگردان، در سال 2017 فیلم « Wind River» را روانه سینما کرد که با استقبال منتقدان مواجه شد. حال او پس از 3 سال با کارگردانی « Those Who Wish Me Dead» یک بار دیگر به سینما بازگشته است.

اوون ( جک ویبر ) حسابداری است که به دلیل ورود به یک پرونده جانش در خطر است و به همین دلیل به همراه پسرش قصد فرار از مهلکه را دارد. در سویی دیگر، هانا ( آنجلینا جولی ) آتش نشان افسرده ای است که به دلیل ناکامی در یک ماموریت در گذشته از وضعیت روحی خوبی برخوردار نیست و به نظر می رسد که به یک تلنگر نیاز دارد که به شرایط عادی بازگردد و…

کسانی که آرزوی مرگ مرا می کنند (Those Who Wish Me Dead)

« Those Who Wish Me Dead » اثری نئو وسترن است که قواعد کلاسیک این ژانر را با فضای مدرن ترکیب کرده اما در این مسیر چنان درگیر کلیشه ها شده که از همان دقایق اولیه، انتهای فیلم به راحتی برای تماشاگر قابل حدس است. البته اگر مشکلات فیلم به قابل پیش بینی بودن آن خلاصه می شد می توانستیم از « کسانی که آرزوی مرگ مرا می‌کنند » به عنوان اثری معمولی یاد کنیم که صرفاً برای یک بار تماشا می توانست گزینه ایده آلی باشد، اما مشکلات فیلم بسیار بزرگ تر از این حرف هاست!

فیلم از لحظه ای که آغاز می شود، درگیر ابهامات فراوان است و به نظر می رسد شریدان عمداً ابهامات را در طول فیلم بی پاسخ می گذارد. پاسخ هایی که حداقل می توانست لکنت را از روایت قصه حذف نماید تا در نهایت یک پیام اخلاقی در انتهای قصه بر جای بماند. اما فیلم به شکل عجیبی، چند قصه مختلف را روایت می کند که هرکدام از این روایت ها، ضعیف و پر اشکال است. نخستین قصه ای که فیلم به آن می پردازد، خرابکاری است که جک و پاتریک مامور پاکسازی آن شده اند.

کسانی که آرزوی مرگ مرا می کنند (Those Who Wish Me Dead)

در این بخش از فیلم اطلاعات مشخصی وجود ندارد. آن ها در ابتدای فیلم به دلایلی که نمی دانیم، یک خانه را به همراه صاحبش که نمی شناسیم، منفجر می کنند و سپس سراغ فرد دیگری می روند تا او را هم به دیار باقی بفرستند. تماشاگر در طول فیلم هرگز متوجه نمی شود که چه اتفاقی افتاده که باعث شده دو نفر در مسیر حرکت شان هرکس را که رویت می کنند یک گلوله در سرش خالی می کنند! آیا پای یک رسوایی بزرگ مالی در میان است؟ یا رسوایی یک سیاستمدار؟ یا مواد مخدر؟ فیلم هرگز پاسخی به این ابهامات نمی دهد و از تماشاگر می خواهد این موارد را فراموش کند و کاری با جزئیات جنایت نداشته باشد اما در عین حال، شخصیت های قصه را هم درک کند و برای سرنوشت شان نگران شود!

در بخش دیگر، فیلم ماجرای یک آتش نشان به نام هانا را روایت می کند که در یک برج مراقبت در جنگل حضور دارد. فیلم برای پرداخت شخصیت هانا به یک فلشبک بی کیفیت اکتفا می کند. فلشبکی که به ما می گوید او در دل آتش نتوانسته جان چند کودک را نجات دهد و به همین دلیل عذاب وجدان امانش را بریده است. « Those Who Wish Me Dead » تا پایان فیلم، اطلاعات بیشتری درباره هانا به مخاطب نمی دهد. پرداخت کلیشه ای شخصیت هانا حتی در مقایسه با سطحی ترین وسترن های تاریخ سینما نیز یک مرحله عقب تر است! اوضاع زمانی بغرنج تر می شود که کودک و هانا به یکدیگر می رسند تا فیلم شعارهای مختلفش درباره انسان دوستی و درد وجدان را از طریق گفتگوی میان این دو به تماشاگر انتقال دهد!

کسانی که آرزوی مرگ مرا می کنند (Those Who Wish Me Dead)

در ادامه نیز فیلمساز این دو قصه سراسر ایراد را به بدترین شکل ممکن به یکدیگر گره می زند تا حفره های فیلم به مراتب بیشتر شود. جایی که انواع و اقسام سوال های اساسی به واسطه ابهاماتی که فیلم رقم زده شکل می گیرد اما فیلمساز، بدون حل کردن مشکلات مسیر داستان را به سمت خشونت و تقابل فیزیکی سوق می دهد و در این میان، خشم طبیعت را هم وارد داستان می کند تا پیامی زیست محیطی هم به مخاطبش داده باشد.

در میان بازیگران فیلم، مشهورترین چهره آنجیلینا جولی است. بازیگری که در چند سال اخیر به دلیل فعالیت های بشر دوستانه، در دنیای بازیگری گزیده کار شده است. با این حال، جولی با بازی در این فیلم دستاورد جدیدی در عرصه بازیگری کسب نمی کند. او یکی از معمولی ترین نقش آفرینی های دوران بازیگری اش را در این فیلم تجربه کرده است. در بخشی از فیلم زمانی که کودک به او می گوید:« استخوانی! » او با لبخندی غرور آمیز به دوردست خیره شده و می گوید:« من قلمی ام رفیق..قلمی! ». دیالوگی که به نظر می رسد در دورهمی پشت صحنه گفته شده و سپس گفته اند:« کی به کیه، همین رو جلوی دوربین هم بگید! ». وضعیت دیگر بازیگران هم تعریفی ندارد.

کسانی که آرزوی مرگ مرا می کنند (Those Who Wish Me Dead)

« Those Who Wish Me Dead » به هیچ عنوان نمی تواند بر ذهن مخاطب تاثیری بگذارد. فیلم که به پایان می رسد، متوجه نمی شویم که چرا باید در دل این قصه صحبت از آتش نشانان و بحث فداکاری آنان در میان باشد در حالی که قصه اصلی درباره جنایت در یک شهر دیگر و پاکسازی عوامل آن است! اینکه هانا یک آتش نشان افسرده است و نیمی از فیلم به ذکر مصیبت او در گذشته اختصاص می یابد،باعث ایجاد چه پیشرفتی در روایت قصه می شود؟ یا اینکه اصلاً در دنیای فیلم چه خبر است که همه به جان یکدیگر افتاده اند! متاسفانه « Those Who Wish Me Dead » قبل از اینکه به تیتراژ پایانی برسد برای مخاطب به پایان می رسد.

 

10

 

 

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

کسانی که آرزوی مرگ مرا می‌ کنند (Those Who Wish Me Dead) کسانی که آرزوی مرگ مرا می کنند (Those Who Wish Me Dead)

کارگردان : Taylor Sheridan           

نویسنده : Michael Koryta، Charles Leavitt، Taylor Sheridan

بازیگران :

Angelina Jolie…Hannah

Finn Little…Connor

Jon Bernthal…Ethan

Nicholas Hoult…Patrick

ژانر : درام

درجه سنی: R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال )

زمان : 60 دقیقه 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها