صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور پس از حذف « روز سینما » از تقویم : از اول هم «روز سینما » نداشتیم!!

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور پس از حذف « روز سینما » از تقویم : از اول هم «روز سینما » نداشتیم!!

37632

 

منصور واعظی پیرامون حذف روز سینما از تقویم رسمی کشور توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ما روزی را از تقویم حذف نکردیم و تنها روز سینما از متن تقویم به ضمیمه منتقل شده است.

«منصور واعظی» دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور درباره حذف «روز سینما» از تقویم کشور، توضیح داد: روزی را از تقویم حذف نکردیم، از این رو اخباری که در رسانه ها منتشر شد، اخباری غلط است.

وی افزود: روز ۲۱ شهریور را به عنوان «روز سینما» در تقویم داریم؛ اولا این روز هیچ گاه به عنوان روز ملی سینما نبوده و از ابتدا که مصوب شد، ۲۱ شهریور به عنوان روز سینما نام گذاری شد.

به گفته دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، در سال ۱۳۸۹ مصوبه ای داشتیم که در آن شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد به دلیل حجم زیاد مناسبت ها، این روزها مجددا باید مورد بازبینی قرار گیرد و مواردی که جنبه ملی داشته و برای عامه مردم مهم است باید در «متن» تقویم قید شود و موضوعاتی که تنها برای بخشی از اقشار مهم است در «ضمیمه» تقویم قرار گیرد، بر این اساس در سال ۸۵ این بررسی انجام شد، به این دلیل ۵ مناسبت را از متن تقویم و ۶ مناسبت را از ضمیمه تقویم حذف کردیم و ۳۶ مناسبت را از متن تقویم به ضمیمه تقویم رسمی کشور منتقل کردیم که یکی از این ۳۶ مورد مربوط به «روز سینما» بود.

این مقام مسئول اضافه کرد: علت این موضوع آن بود که سینما یک موضوع ملی و برای همه مردم نبوده و تنها اختصاص به قشر خاصی دارد و بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این مناسبت نمی توانست در متن تقویم قرار گیرد، بنابراین از سال ۱۳۸۹ ابلاغ شد و در ضمیمه تقویم قرار دارد.

واعظی در ادامه سخنان خود برای روشن شدن موضوع به وجه تمایز متن و ضمیمه تقویم اشاره کرد و گفت: تفاوت متن و ضمیمه تقویم در این است که همه تقویم هایی که در کشور ما منتشر می شود موظف هستند در همان روز مربوطه مناسبت های متن تقویم را درج کنند، اما درباره ضمیمه تقویم این الزام وجود ندارد یعنی ناشر می تواند همه مناسبت های ضمیمه را در روز خود و یا در چند صفحه در ابتدای تقویم چاپ کند.

وی در پایان اینگونه خاتمه سخن داد که، به هر حال «روز سینما» از تقویم حذف نشده بلکه در ضمیمه تقویم قرار دارد و هیچ گاه هم نامش «روز ملی سینما» نبوده است.

فارس

ذره بین : کم کم داریم به شرایطی نزدیک می شویم که بگویند اصلا چیزی به اسم سینما نداشتیم از اول!

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها