صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : بهترین فیلم های سال 2022 براساس واقعیت + تصاویر

بهترین فیلم های سال 2022 براساس واقعیت + تصاویر

۱۰. ررر (RRR)

هالیوود مانند سال‌های دورتر، در سال ۲۰۲۲ نیز نشان داد که ژانر تاریخی را می‌ستاید. چه با یک فیلم پرفروش حماسی از دهه ۱۹۵۰، چه داستانی ریویژنیستی با الهام از سال‌های نه‌چندان دور یا فیلمی در مورد وایکینگ‌ها.

به گزارش مووی مگ به نقل از 30نما، اما همان‌گونه که فیلم «۳۰۰» یا «آرگو» ثابت کردند، درس تاریخی که هالیوود بدهد می‌توانند پر از اطلاعات غلط و لغزش‌های سهل‌انگارانه باشد. بعضی از بهترین فیلم‌های سال گذشته دقت و صحت تاریخی بالایی برخوردار بودند اما برخی دیگر به ورطه فانتزی فرورفتند. «کلایدر» به تازگی فهرستی از ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۲۲ بر اساس صحت تاریخی منتشر کرده که در ادامه می‌آید.

۱۰. ررر (RRR)

یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲ به کارگردانی «اس.اس. راجامولی» با زمانی بیش از سه ساعت در مورد یکی از انقلاب‌های معروف هند که کمی اغراق‌‌آمیز بود. یکی تغییرات فیلم نسبت به حقیقت این بود که «کومارام بهیم» با بازی «ان. تی. راما رائو جونیور» و «الوری سیتاراما راجو» با بازی «رام چاران» هرگز با یکدیگر ملاقات نکرده‌اند. «ای دیوگن»، «آلیا بات»، و «شریا سارن» دیگر بازیگران این فیلم بودند که داستانی در دهه ۱۹۲۰ و مبارزه دو برادر با استعمار بریتانیا روایت می‌کند. راجامولی می‌گوید این فیلم را از «شجاع‌دل» (Braveheart) «مل گیبسون» الهام گرفته است: «بزرگ‌ترین منبع الهام برای من «شجاع‌دل» مل گیبسون است. خیلی دوستش دارم. روش او در بالا بردن درام پیش از اکشن تأثیر زیادی روی من داشت.»

۹. بلوند (Blonde)

۹. بلوند (Blonde)

«بلوند» به کارگردانی «اندرو دومینیک» و بازی «آنا د آرماس» در نقش «مریلین مونرو» اولین فیلم نتفلیکس بود که به خاطر صحنه‌های زننده و ناخوشایندش رده سنی بالاتر از ۱۷ ساله دریافت کرد. داستان فیلم از رمانی به همین نام نوشته «جویس کارول اوتس» اقتباس شده که رمانی خیالی است و نگاهی متفاوت می‌اندازد به نحوه نفوذ مونرو به هالیوود. بسیاری از روابط فیلم در واقعیت ریشه ندارند یا دست کم در سطح شایعه‌اند. هرچند فیلم فاقد جذابیت‌های بصری نیست، اما به عقیده بسیاری به واقعیت وفادار نمانده است. لهجه اسپانیایی د آرماس نیز یکی از نکات بحث‌برانگیز فیلم در اولین ماه‌های اکران بود.

۸. آمستردام (Amsterdam)

۸. آمستردام (Amsterdam)

«آمستردام» به کارگردانی «دیوید او. راسل» که با همه ستارگانش به یک شکست تجاری انجامید، داستانی در مورد یک «دسیسه تجاری» روایت می‌کند. این فیلم تأکید می‌کند که «بسیاری از این اتفاقات واقعاً روی داده‌اند» اما بسیاری از بخش‌های قصه یا دست کم نحوه نمایش آن ساخته ذهن سازندگان است. «کریستن بیل» و «جان دیوید واشینگتن» در «آمسترادام» نقش دو سرباز زخمی را بازی می‌کنند که در بلژیک با یک پرستار با بازی رابی برخورد می‌کنند. سال‌ها بعد در دهه ۱۹۳۰، این سه به قتل متهم می‌شوند و خود را گرفتار توطئه‌ای می‌بینند که «ریشه در هولناک‌ترین دسیسه‌های پنهان تاریخ آمریکا» دارد. «مارگو رابی»، «رابرت دنیرو»، «آنیا تیلور-جوی»، «رامی مالک»، «مایکل شنان»، «زویی سالدانا»، «کریس راک»، «مایک مایرز»، «تیموتی اولیفانت» و «تیلور سوییفت» نقش‌آفرینی کرده‌اند.

۷. زن شاه (The Woman King)

۷. زن شاه (The Woman King)

«زن شاه» با تحسین منتقدین مواجه شد و چند جایزه را در ماه‌های پایانی سال دریافت کرد اما این به معنای دقت تاریخی فیلم نیست. داستان فیلم در مورد دفاع جنگجویان زن داهومی از سرزمینشان به رهبری «ژنرال نانیسکا» با بازی «وایولا دیویس» است. آگوجه و قلمرو داهومی در واقعیت افرادی شرور بودند تا قهرمان. آن‌ها به کشورهای آفریقایی حمله‌ور می‌شدند، اسیران را به بردگی می‌گرفتند و آن‌ها را به فروش می‌رساندند. دیگر بازیگران فیلم «لاشانا لینچ»، «جان بویه‌گا»، «توسو امبدو» و «شیلا اتیم» بودند.

۶. الویس (Elvis)

۶. الویس (Elvis)

فیلم بیوگرافی و پرزرق‌وبرق «الویس» به کارگردانی «باز لورمن» رویدادهای زندگی خواننده را تا حد ممکن دراماتیزه می‌کند اما در پایبندی به واقعیت عملکرد خوبی دارد. در جشنواره فیلم کن از «تام هنکس» پرسیده شد که چگونه خودش را برای این نقش مهیا کرده و آیا در مورد پیشینه آلمانی نقش «سرهنگ تام پارکر» که رابطه نزدیکی با الویس با بازی «آستین باتلر» داشت و لهجه او تحقیق کرده است یا نه. هنکس از پاسخ به پرسش در مورد لهجه طفره رفت اما در عوض گفت: «آیا او یک کلاه‌بردار پست و بی‌ملاحظه بوده؟ بله، وقتی این بحث در میان باشد، اما این موضوع را به شکلی درآورده‌ام که همه راضی باشند. او مردی بود که به هر کارش لذت می‌بخشید – با کمی دستبرد.» این فیلم به نویسندگی لورمن و «کرگ پیرس» روابط پیچیده‌ میان پرسلی و پارکر در طول دو دهه از ظهور پرسلی تا شهرت بی‌سابقه‌اش در آمریکا را بررسی می‌کند.

۵. آزادی (Emancipation)

۵. آزادی (Emancipation)

داستان این فیلم به کارگردانی «آنتوان فوکوا» در مورد شخصیتی تاریخی به نام پیتر با بازی «ویل اسمیت» است، برده‌ای که در سال ۱۸۶۳ از ایالت‌های جنوبی گریخت و خود را به ارتش اتحادیه‌ی شمال رساند. او در آنجا آثار وحشتناک شکنجه‌هایش را به عکسان نشان می‌دهد. این تصاویر در نهایت به روزنامه‌های سراسر دنیا راه پیدا می‌کند و راه را برای منسوخ شدن برده‌داری هموار می‌کند. اسمیت سال گذشته به «جی‌کیو» گفته بود: «در اولین سال‌های دوران بازیگری‌ام، نمی‌خواستم سیاهان را این‌گونه نشان دهم. می‌خواستم یک ابرقهرمان باشم. یعنی می‌خواستم مزیت سیاه بودن را مانند همتایان سفیدپوستم به تصویر بکشم. می‌خواستم نقش‌هایی بازی کنم که به «تام کروز» می‌دادند.»

۴. در جبهه غرب خبری نیست (All Quiet on the Western Front)

۴. در جبهه غرب خبری نیست (All Quiet on the Western Front)

این اقتباس از رمانی به همین نام نوشته «اریک ماریا رمارکو» که نزدیک به ۱۰۰ سال قبل منتشر شد وعده می‌دهد که «چهره واقعی جنگ جهانی اول» را نشان دهد. داستان فیلم در مورد تجارب وحشتناک یک سرباز جوان آلمانی در جبهه غربی جنگ جهانی اول است. «فلیکس کامرر» نقش سربازی را بازی کرده است که با وحشت جنگ رو در رو می‌شود. «دنیل برال»، «سباستین هولک»، «آلبرشت شوخ»، و «آنتون فون لوکه» دیگر بازیگران فیلم بودند.

۳. شمالی (The Northman)

۳. شمالی (The Northman)

«رابرت اگرز» کارگردانی است که ثابت کرده از توجه به جزئیات و محو کردن مرز میان واقعیت و افساه لذت می‌برد. او پیش‌تر در مصاحبه با مجله «توتال فیلم» گفته بود: «استودیو به من اجازه داد تا از تمامی بخش‌های تولید پروژه در دو ماه گذشته استفاده کنم، و من موفق شدم با تاریخ‌شناسان متخصص در زمینه وایکینگ‌ها در سراسر دنیا همکاری کنم و این بی‌نظیر بود.»

«الکساندر اسکارزگارد» در این فیلم نقش یک شاهزاده وایکینگ به نام «املث» را بازی می‌کند که در کودکی شاهد قتل پدرش «شاه هوروندیل» با بازی «ایتان هاک» است. پس از گذشت سال‌ها، او عهد می‌بندد که انتقام خون پدرش را بگیرد و مادرش «ملکه گودرون» با بازی «نیکول کیدمن» را قاتل پدرش «فیولنیر» با بازی «کلیس بنگ» نجات دهد.

۲. عملیات مینسمیت (Operation Mincemeat)

۲. عملیات مینسمیت (Operation Mincemeat)

داستان فیلم «مأموریت مینسمیت» یا «مأموریت گوشت قیمه» در سال ۱۹۴۳ روی می‌دهد وقتی که متفقین مصصم شده بودند مناطق اروپایی اشغال‌شده توسط هیتلر را آزاد کنند. فیلم سرگذشت واقعی «یوان مونتاگو» با بازی «کالین فرث» و «چارلز چاملی» با بازی «متیو مک‌فیدن» را بازگو می‌کند که از طریق جسدی با لباس یک افسران بریتانیایی اطلاعات غطلی در مورد حمله به یونان منتشر کردند، در حالی که هدف واقعی آن‌ها سیسیل بود. «کلی مک‌دونالد»، «پنه‌لوپه ویلتون»، «جیسون آیزکس»، «جانی فلین»، «سایمون راسل بیل»، «هتی موراهان»، و «پل ریتر» بازیگران فیلم بوده‌اند.

۱. تیل (Till)

۱. تیل (Till)

یکی از تأثیرگذارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲ از چند دهه پژوهش «کیت بوچمپ» کمک می‌گیرد که مستند «داستان ناگفته امت تیل» (The Untold story of Emmett Till) را ساخت و باعث شد پرونده در سال ۲۰۰۴ بازگشایی شود. چوکوو فیلمنامه «تیل» را با همکاری بوچمپ و «مایکل رایلی» به نگارش درآورده است. «ووپی گلدبرگ»، «فرانکی فیسون»، و «هیلی بنت» دیگر بازیگران این درام تاریخی بودند. «دنیل ددوایلر» در این فیلم نقش «مامی تیل موبلی» را بازی می‌کند، یک فعال اجتماعی آمریکایی که پس از به دار آویخته شدن پسر ۱۴ ساله‌اش «امت تیل» به دنبال اجرای عدالت است. «جیلین هال» نقش تیل را در این فیلم بازی می‌کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها