17 5 18 8393814432

با بالا گرفتن تب تماشای سریالهای آمریکایی در ایران، سریالهای « گمشده » و « فرار از زندان » از جمله اولین آثاری بودند که در ایران مورد توجه قرار گرفتند و طرفداران بسیاری را به خود جلب کردند. سریال « فرار از زندان » در سال 2009 با مرگ قهرمان داستان یعنی مایکل اسکافیلد به پایان راه رسید و پرونده اش بسته شد اما شبکه فاکس اعلام کرد که قرار است فصل پنجم را بصورت مینی اپیزود در 9 قسمت منتشر کند. اما سوال اینجا بود که آیا باز هم مایکل اسکافیلد در نقش اصلی این سریال حضور خواهد داشت و اگر پاسخ مثبت است، چطور امکان دارد که او زنده مانده باشد؟

پس از انتشار سریال مشخص شد داستانی که سازندگان برای سریال در نظر گرفته اند ساده تر از پیش بینی هاست. داستان درباره همان شخصیت معروف سریال « فرار از زندان » است که اینبار در زندانی در یمن گرفتار شده و اینبار دوستانش قرار است به سراغش بروند تا ببینند او چرا زنده است و چرا در این زندان به سر می برد.

2342355534334566

همین داستان کوتاه چند اپیزود از فصل پنجم سریال « فرار از زندان » را تشکیل می دهد. در ابتدای فصل پنجم مطابق انتظار ما با بازخوانی شخصیت های اصلی سریال و جمع شدنشان در کنار یکدیگر مواجه هستیم و سپس رجوع به مایکل که حالا هویتش نیز دچار تغییراتی شده و هیچکس نمی داند که در ذهن او چه چیز می گذرد. فصل پنجم آغاز نسبتاً مناسبی داشت و طرفداران قدیمی این سری را امیدوار به اپیزودهای بعدی نگه داشت اما این انتظار خیلی به نتیجه خوشایندی منجر نشد.

با انتشار قسمت های بعد مشخص شد که هسته اصلی سریال که نقشه های فرار سرشار از خلاقیت و همچنین تعلیق مناسب بود، در سری جدید به کار گرفته نشده و همه چیز بسیار پیش پا افتاده و سریع در حال پیشروی است بطوریکه سازندگان در یک اپیزود چندین پیچش داستانی مختلف را مطرح می کنند اما به حدی در روایت آن عجله می کنند که فرصتی برای بسط و گسترش آن وجود ندارد. در طرف دیگر، مثلاً در اپیزود پنجم شخصیت ها در تمام طول دقایق فیلم سرگردان هستند با این توضیح که یک حرکت عاقلانه در ابتدای دقایق این اپیزود می توانست از چند ده دقیقه تلف شدن زمان تماشاگر جلوگیری نماید!

prison break s544

مشکل اصلی در فصل پنجم سریال « فرار از زندان » را می توان عجله سازندگان برای انتشار هرچه سریعتر این سریال عنوان کرد که باعث شده حوادث فیلم قابل مقایسه با فصل های گذشته نباشد. « فرار از زندان » به کنش و واکنش میان شخصیت ها و حوادث جذابی که در طول داستان رقم می خورده مشهور بوده اما اینبار در اپیزود پنجم فقدان مغز متفکری که در جبهه مخالف مایکل و همراهانش باشد، منجر به خلق صحنه هایی شده که حوصله تماشاگر را سر می برند. دشمنان مایکل متشکل از انسانهایی با درجه هوشی ضعیفی است که هیچ جذابیتی در داستان بوجود نمی آورند و شخصیت های قدیمی نیز به دلیل فیلمنامه ضعیف در برقرار کردن ارتباط با مخاطب ناتوان هستند. اوج بی برنامگی سازندگان را می توان در اپیزود ششم مشاهده کرد جایی که کلیت سریال به تیراندازی های بی معنی و مخفی شدن های بی هدف می گذرد.

priso434k

فصل پنجم « فرار از زندان » رفته رفته به آخر راه خود نزدیک می شود ( چنانچه سازندگان برخلاف نظر قبلی شان قصد ادامه سریال را نداشته باشند ). اپیزودهای این فصل نیز سیر نزولی خود را با شیب تند ادامه داده و بعید به نظر می رسد که بتواند در اپیزودهای باقی مانده تغییر محسوسی در روند داستان ایجاد نماید. فیلمنامه بدون جزئیات باعث شده فصل پنجم « فرار از زندان » برای طرفداران قدیمی این مجموعه ناامید کننده باشد.

 

 

پوریا دانایی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید