3got3hdsss

فصل هفتم سریال « بازی تاج و تخت » با انبوهی از حواشی گوناگون در حال پخش از شبکه HBO می باشد که در فصل های گذشته این سریال بی سابقه بوده است.

به سرقت رفتن سریال و همچنین اطلاعات شخصی بازیگران این مجموعه توسط هکرها، هر هفته دردسرهای بسیار زیادی را برای مدیران شبکه HBO بوجود آورده از جمله انتشار زود هنگام اپیزودهای این سریال که هربار ضررهای بسیاری را متوجه این شبکه می کند. این موضوع البته نکات مثبتی هم داشته و آن بر سر زبان افتادن بیشتر نام این سریال به واسطه ماجرای هکرها بوده که نقش بسزایی در افزایش مخاطبین این سریال داشته است. اما با اینحال به نظر می رسد که مدیران این شبکه هر هفته باید منتظر دریافت تهدید جدیدی از سوی هکرها و انتشار زودهنگام سریالهایشان و مخصوصاً « بازی تاج و تخت » باشند.

فصل هفتم سریال « بازی تاج و تخت » پس از ماه ها انتظار سرانجام منتشر شده است. سریالی که در 6 فصل گذشته بیشتر از هر سریال دیگری توانسته در جذب مخاطب موفق باشد و طرفداران بسیاری را در سراسر جهان و البته ایران بدست آورد. در این مقاله قصد ندارم تا به جزئیات داستان اشاره ای داشته باشم و بطور کل، روند اپیزود به اپیزود این سریال را شرح دهم، بلکه تلاش شده تا روند کلی این سریال تا به اپیزود پنجم شرح داده شود و تا به یک تصویر کلی از کیفیت آن ترسیم شود.

3got3hds334ss

 فصل هفتم، مطابق انتظار با روندی آرام آغاز شد و اگرچه در همان اپیزود ابتدایی کشتار فراوانی صورت گرفت اما در اپیزود نخست فصل هفتم، سازندگان بیشتر به معرفی مجدد شخصیت های داستان اقدام نمودند تا تماشاگران پس از ماه ها دوباره چشمانشان به دیدن آنها عادت کند و سپس داستان های جدیدشان را رویت نمایند!

خوشبختانه دنیای « بازی تاج و تخت » در شش فصل قبلی به اندازه ای گسترش یافت و پرداخت شخصیت های پر تعداد سریال به حدی عالی بود که بتوان انتظار داستان های هیجان انگیزی از تقابل های گوناگون را در فصل هفت شاهد بود. داستان سریال مطابق انتظار از شمال به جنوب و از شرق به غرب می رود و به روابط فرمانروایان و توطئه و دسیسه آنان در اپیزودهای ابتدایی می پردازد تا مقدمات جنگ های ویرانگری که هرگز در سریال های تلویزیونی به کیفیت « بازی تاج و تخت » نبوده را به تصویر بکشد. جنگ هایی که مشابه آنها را سالها در سینما شاهد بودیم اما برای اولین بار « بازی تاج و تخت » آنها را به یک سریال تلویزیونی منتقل کرد تا سطح استاندارد سریال سازی یک گام افزایش بیابد.

3got3hds3ss33

فصل هفتم « بازی تاج و تخت » پس از مقدمه چینی هایی که بعضاً سرسری و با وسواس کمی صورت می گیرد، رفته رفته اکشن را وارد این فصل می کند و نبردهای گوناگونی از جمله نبرد حرام زاده ها را به تصویر می کشد که مانند همیشه، این نبردها با کارگردانی عالی همراه است. اما نکته حائز و در واقع نقطه عطف نبردهای این فصل، حضور اژدهای دنریس و حمله مهیب آن در میدان جنگ در اپیزود چهارم می باشد که به نوعی قواعد جنگ سنتی را در این سریال برای همیشه به کنار می گذارد و همانطور که کارگردان عنوان کرد، حضور او همانند بمب اتمی بود که اصولاً قواعد جنگ را برهم می ریزد و قاعده خود را در نبرد تنظیم می نماید. سکانس حمله دنریس با اژدها یکی از بهترین های تلویزیون تا به امروز بوده است.

اما فصل هفتم سریال « بازی تاج و تخت » تا به امروز بی ایراد هم نبوده است. مشکلی که می توان آن را به فصل هفتم تعمیم داد، کمرنگ شدن خلاقیت متن و خرده پیرنگ های سریال می باشد که برخلاف فصل های گذشته، اینبار کمتر مخاطبش را غافلگیر و دچار چالش می کند. در این فصل عنصر غافلگیری حداقل تا زمان انتشار اپیزود پنجم، تا حد زیادی از بین رفته است و داستان سر راست تر از فصل قبل دنبال می شود که امیدوارم در اپیزودهای بعدی برطرف شود و عنصر " غافلگیری " به سریال بازگردد. شاید در نگاه اول این موضوع یک مشکل به نظر نرسد چراکه این استاندارد را خودِ سازندگان « بازی تاج و تخت » در میان سریال سازان ایجاد کردند و از روند کلیشه ای فاصله گرفتند، اما با اینحال در فصل هفتم تا به اینجای کار، سازندگان از استانداردهای بالایی که خود در فصل های گذشته تعیین کرده اند کمی عقبگرد کرده اند.

3got3hds334224ss

فصل هفتم « بازی تاج و تخت » کماکان یکی از بهترین های سریالهای تلویزیونی ساخته شده تا به امروز می باشد و همانطور که گفته شد، در فصل های گذشت به حدی به نقطه آرمانی رسیده که حتی افول اندک آن هم سبب نمی شود فاصله آن با دیگر سریالهای تلویزیون به حداقل برسد.

 

 

منتقد : پوریا دانایی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید