نقد سریال ممنوعه

« ممنوعه » جدیدترین سریال شبکه نمایش خانگی است که با حضور بازیگران مطرح سینمای ایران ساخته شده و در تلاش است تا بتواند به جایگاه مناسبی در این عرصه بدست آورد. این سریال را امیرپورکیان کارگردانی کرده و علاوه بر بازیگران مشهور، برای نخستین بار از حضور نیکی کریمی در یک محصول مرتبط با شبکه نمایش خانگی استفاده شده که می تواند کنجکاوی تماشاگر را نسبت به سریال دوچندان نماید.

داستان فیلم درباره گروهی از جوانان است گردهم آمده اند و لحظاتشان را در کنار هم می گذرانند. در میان این جمعیت پسری به نام سامی ( با بازی میلاد کی مرام ) حضور دارد که به تازگی به رابطه اش خاتمه داده و حالا به دختری به نام برکه ( الهه حصاری ) علاقه مند شده و این در حالی است که برکه در رابطه دیگری حضور دارد و...

https://moviemag.ir/images/phocagallery/Serial/mamnooe/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpg

شبکه نمایش خانگی تا به امروز سریال های مطرحی را به خود دیده که از جمله آن می توان به « شهرزاد » اشاره کرد که موفق ترین سریال شبکه نمایش خانگی تا به امروز نیز محسوب می شود. اما پس از « شهرزاد » سریالهای دیگری نیز ساخته شدند که هرکدام دچار ضعف های ریز و درشت در ساختار خود بودند و « ممنوعه » نیز در این لیست در رده بدترین های شبکه نمایش خانگی از این حیث قرار می گیرد. سریالی که نامهای مطرح هم نتوانسته مشکلات ساختاری فراوانی آن را حل کند و اثر را در حد و اندازه های یک اثر معمولی سرپا نگه دارد.

سریال « ممنوعه » با یک مسابقه بوکس زیرزمینی بی اهمیت آغاز می شود که قرار است زمینه چینی مختصری برای روایت زندگی سامی باشد اما چنان بد و بدون جزئیات است که اگر حذف می شد تاثیر بهتری بر جای می گذاشت! در ادامه نیز سریال چندین جوان را در کنار هم می نشاند و بدترین دیالوگ ها و بازیها را به نمایش می گذارد که باعث تعجب مخاطب می شود! همچنین در سریال بطور عجیبی دقایق زائد به چشم می خورد که طی آن قرار است یک دیالوگ تک خطی بیان شود اما چندین دقیقه اَکت بی مورد شاهد هستیم تا به دیالوگ مربوطه برسیم!

https://moviemag.ir/images/phocagallery/Serial/mamnooe/thumbs/phoca_thumb_l_4.jpg

« ممنوعه » مشکلات فنی نظیر صدابرداری را نیز در خود دارد بطوریکه فواصل را رعایت نمی کند و کیفیت صداها یکسان و بدون بالانس است بدون آنکه دوری یا نزدیکی شخصیت ها مطرح باشد! منطق حداقلی نیز داستان باعث می شود تا کمتر بتوانیم آدمهای سریال را جدی بگیریم و برای آنان اهمیت قائل شویم. یکی از ناامید کننده ترین اتفاقات سریال زمانی رخ می دهد که برکه تصادف می کند و سپس مجموعه ای از اتفاقات عجیب رخ می دهد که اصلی ترین آن مواجه سامی و برکه در بیمارستان در قسمت دوم است که به ساده لوحانه ترین روش ممکن انجام می شود و گریم و بازی بسیار بد الهه حصاری نیز وضعیت بد داستان را تکمیل می کند.

« ممنوعه » ابداً آغاز خوبی در شبکه نمایش خانگی نداشته و به نظر می رسد که با یکی از بی کیفیت ترین سریالهای منتشر شده در این حوزه مواجه هستیم. جزئیات سریال « ممنوعه » بطور عجیبی آماتورگونه به تصویر کشیده شده اند و بازی کاملاً تکراری و نخ نما شده و بد میلاد کی مرام نیز این ضعف ها را گسترش می دهد. « ممنوعه » مسیر بسیار سختی را برای ادامه کار پیش روی دارد و نیازمند معجزه است، اما باید امیدوار بود تا سریال بتواند مسیر خود را پیدا کند. 

 

محمد بیات فر

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید