شبکه نتفلیکس هرگز فکر نمی کرد که یکی از بهترین و پرمخاطب ترین سریالهای تلویزیونی اش دچار یک بحران اساسی ناخواسته شود. بحرانی که ارتباطی به فیلمنامه ، کارگردانی یا گروه تولید سریال نداشت و در نقطه ای قرار گرفت که از مدیریت این شبکه خارج باشد و آن بحران، کوین اسپیسی بود. بازیگر توانمندی که به دلیل رسوایی های متعدد اخلاقی و اتهاماتی که به او وارد شده بود، توسط شبکه از سریال کنار گذاشته شد و هیچ جایگزینی نیز برای او معرفی نشد تا به یکباره پس از 5 فصل، ناگهان فرانک آندرود که شخصیت اصلی سریال بود از ماجرا حذف شود!

نقد فصل ششم سریال خانه پوشالی

بازی فوق العاده اسپیسی در نقش فرانک که تحسین و تمجیدهای فراوانی را برای او به همراه داشت، چنان وزنه سنگینی برای سریال به حساب می آمد که تا مدتها بسیاری در شوک حذف او قرار داشتند و این سوال را از خود می پرسیدند که چطور قرار است کشتی شکسته سریال خود را با چنین وضعیتی به مقصد برساند و از شر این بحران رها شود. حالا پاسخ دادن به این سوال با انتشار فصل ششم این مجموعه راحت تر به نظر می رسد. فصلی که فراز و نشیب های زیادی را در اپیزودهای خود شاهد بوده.

فصل ششم « خانه پوشالی » با یک تصمیم ناگهانی در 8 قسمت منتشر شده و به پایان می رسد. در ابتدای این فصل اشاراتی به دلایل نبود فرانک صورت می گیرد که بیش از حد کلی و سطحی است. در واقع به نظر می رسد نتفلیکس به اجبار مجبور شده اشاراتی به شخصیت فرانک داشته باشد و در مقابل هیچ تصویری از او به چشم نمی خورد تا نشان دهد تصمیم نتفلیکس برای حذف کامل اسپیسی از جریان داستان قاطعانه بوده است.

نقد فصل ششم سریال خانه پوشالی

با حذف شخیصت فرانک، حالا کلیر فرصت بیشتری برای خودنمایی در داستان پیدا کرده و رابین رایت نیز به خوبی از پس ایفای نقش محوری خود در فصل ششم برآمده است. اضافه شدن دو شخصیت از خانواده شپرد نیز توانسته قصه را با چالش های گوناگونی مواجه سازد و در مجموع حضور این دو شخصیت به پیشبرد فیلمنامه کمک کرده است. اما ایرادی هم که می توان به حضور آنها در داستان گرفت این است که خیلی زودتر از آنچه که ظرفیت فیلمنامه ایجاب می کند، به شخصیت های مهم تبدیل می شوند و همه این موارد فارغ از منطق حضورشان در داستان است. یعنی جایی که آنها اشاراتی به فرانک دارند و حتی به نیکی از او یاد می کنند اما این در تناقض با رویه خانواده شپرد در گذشته است و اشاره مناسبی هم به این تناقض نمی شود.

باید به نکات مثبت فراوانی که در فصل ششم « خانه پوشالی » وجود دارد نیز اشاره کرد که آن بلوغ شخصیت کلیر آندرود در فصل ششم است. زن قدرتمندی که رفته رفته با به بدست آوردن قدرت، روح انسانی او درهم شکسته و حالا تبدیل به انسانی شده که برای رسیدن به قدرت و تسلط بیشتر دست به هرکاری می زند. کلیر در فصل ششم بهترین عملکرد را دارد و مخصوصا در اپیزودهای آخر به اوج جنون خود می رسد که منجر به فاجعه ای می شود که پیش از این فرانک هم آن را لمس کرده بود. اپیزودهای پایانی فصل ششم « خانه پوشالی » هیجان و استرس این مجموعه را به اوج خود می رساند. هرچند که شخصیت های فرعی در آن به درستی پرورش نمی یابند.

نقد فصل ششم سریال خانه پوشالی

اما ایراد اصلی فصل ششم را باید در پایان بندی سریال دانست که عجیب و غیرمنتظره است. برای سریالی که همواره در اوج بوده و حتی فصل ششم آن نیز با تمام فراز و نشیب هایش، هنوز هم جذابیت های زیادی برای تماشا دارد ( اگر تعصب مان را به کوین اسپیسی حذف کنیم و با حذف او از سریال مشکلی نداشته باشیم! ). قطعاً حُسن ختام این سریال نمی تواند پایان بندی مورد علاقه طرفداران این مجموعه باشد. پایان بندی سریال سوالات بیشماری را مخصوصاً درباره فرانک آندرود بر جای می گذارد و چند ابهام دیگر هم به آن می افزاید! شاید باید گفت که کوین اسپیسی با اقداماتش نه تنها به زندگی خود بلکه به یکی از بهترین ساخته های تاریخ تلویزیون نیز لطمه وارد کرد.

 

 

منتقد : محمدرضا قاری

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید