Warrior Nun

خلاصه داستان: در میانه یک جنگ قدیمی بین خیر و شر، یک جوان با قدرتهای غیرقابل توصیف مجدد زنده می‌شود. او در جستجو برای یافتن پاسخ به یک گروه مخفی برخورد می‌کند که قسم خورده اند جهان را از بدی ها محافظت کنند…

سریال راهبه جنگجو (Warrior Nun) جدیدترین سریال نتفلیکس در ژانرهای فانتزی و اکشن است. این سریال اقتباسی از کامیک ها به سبک مانگاست. در ادامه با بررسی فصل اول سریال خواهیم دید که آیا این کار جدید نتفلیکس ارزش دیدن را دارد یا نه؟! اساساً ارتباط گیری بیننده با سریال باید از همان قسمت ابتدایی شروع شود، و چنین ارتباطی زمانی شکل می گیرد که شروع یک داستان با نکاتی جذاب و دیدنی همراه باشد، یا حداقل حس کنجکاوی بیننده را برانگیزد. اما راهبه جنگجو یک سریال فانتزی است که از همان شروع درگیر صحنه های اکشن و در ادامه درام زیاد می شود. یک نکته درگیر کننده این سریال از همان ابتدا شخصیت مرکزی آن با نام ایوا (آلبا باپتیستا) است، چرا که این شخصیت یک یتیم مُرده است که به شکلی ناخواسته به یک راهبه جنگجو تبدیل می شود. اقتباس آزاد از کامیک "آریالا راهبه جنگجو" در این سریال محیط مناسبی برای شروع یک قصه سرگرم کننده با محوریت یک شخصیت خاص فراهم کرده است. شروع سریال کمی گیج کننده است، اما برای من شخصیت ایوا کافی بود تا با پیچیدگی دقایق ابتدایی نیز کنار بیایم. اساساً سریال راهبه جنگجو یک اثر فانتزی با نگاهی زنانه است. از آنجایی که Warrior Nun شخصیت های زن زیادی دارد (از عنوان همه چی گویاست)، خود این موضوع دلیلی شده که بیشتر قسمت ها توسط زنان کارگردانی شود. شاید خالق اصلی سریال(سایمون بری) مرد باشد، اما نگاه اثر زنانه است و این نکته مهمی است.

در دو طیف خیر و شر سریال، شاهد شخصیت های زن متفاوت و در ظاهر استوار هستیم. و همچنین این شخصیت های زن از اکثر نژاد ها هستند، و دلیل این نکته جذب راهبه های متفاوت از سراسر جهان است. داستان به شکلی کوتاه به گذشته اکثر شخصیت ها مهم ناخونک هایی می زند، که این گویای گذشته نه چندان درست بیشتر آنهاست. در واقع گذشته تاریک هر شخصیت باعث گره خوردن او به کلیسا شده، و این گره ناخواسته باعث پُرشدن شکاف موضوع خانه و خانواده در این شخصیت ها گشته است. از ابتدای شروع سریال استفاده از اصطلاحاتی مثل انجمن، فرقه و موجودات اساطیری که گره به ریشه شناسی مسیحیت کاتولیک خورده باعث می شود بیننده با دیدن ظاهر راهبه های مبارز یاد جان ویک و جهانش بیفتد، اما تصور کنید جهان تاریک جان ویک با جهان داستان های جان کنستانتین درهم آمیخته شود، حالا چه اتفاقی خواهد افتاد؟! در واقع سریال راهبه جنگجو چنین فضایی را در خود دارد. البته ضعف بزرگ سریال در فصل اول معرفی شخصیت های فراوان با پشت پرده هایی مرموز است که عمدتاً رها می شوند تا در فصل های بعدی احتمالی واکاوی شوند. اما منظور از راهبه جنگجو این است که از زمان اولین جنگ صلیبی انجمنی مخفی ایجاد شد، که در نتیجه آن هاله یک فرشته به اولین جنگجو راهبه با نام آریالا منتقل گردید و این هاله نسل به نسل به راهبه جنگجو منتخب بعدی انتقال می یافت. قرار گرفتن هاله در بدن فرد منتخب باعث افزایش توانایی های غیر طبیعی او می شود. در واقع راهبه جنگجو با هاله به ابرقهرمانی قدرتمند تبدیل می شود که توانایی رد شدن از دیوار و حتی شفا معجزه آسا زخم هایش را پیدا می کند.

Warrior Nun - راهبه جنگجو سریال

قسمت های مختلف سریال راهبه جنگجو، پر از مونولوگ های در ظاهر سنگین در مورد درگیری بین دین و ایمان است. مباحثه بین شخصیت اصلی و راهبه ها و همچنین بین راهبه ها با هم گویای همین نکته است. البته سریال گاهی به شکلی هوشمندانه به مسیحیت و حتی اختلاف بین علم و دانش و ایمان می پردازد و نیش هایی روانه مذهب می کند. شخصیت های زن و حتی ایوا به عنوان کاراکتر اصلی اظهارنظرهای نیش داری درباره قدرت مردسالاری کلیسای کاتولیک و بی عدالتی خاصی که در آن زنان به فرمان مردان می جنگند و می میرند، می کنند. اما این استدلالها تقریباً به محض شروع، از بین می روند و چیزهای زیادی را نمی گویند. ایده نگهداری از اسرار باورنکردنی در واتیکان، پیش از این در آثاری چون اساسینز کرید یا فرقه حشاشین و کد داوینچی نیز وجود داشته، پس گفتن دوباره آن چیز بکری نیست که در راهبه جنگجو اتفاق افتاده است. اما هرچه سریال در پرداخت شخصیت های مکمل جالبش ایراد دارد، در معرفی و پرداخت شخصیت ایوا مسیر جالبی را پیش گرفته است. از هر نظر آلبا باپتیستا یک راهبه جنگجو ساختار شکن و جالب است. بازی خوب این هنرپیشه جوان پرتغالی یک امتیاز مهم برای این شخصیت محسوب می شود. شخصیت ایوا راهبه جنگجویی است که نمی خواهد راه این عنوان را ادامه دهد و به همین منظور برای فرار از این مسئولیت تا جایی که می شود فرار می کند.

در کل، شخصیت ها و بازیگران خوب بسیاری در این سریال تخیلی Netflix وجود دارند، اما سازندگان خواسته اند در فصل اول روی آلبا باپتیستا تمرکز کنند. این سریال بدون پرداخت مناسب شخصیت ایوا نمی توانست فصل اول خود را پیش ببرد، بنابراین با تمرکز بر روی او خواسته پایش را محکم کند و در فصول آینده احتمالی داستان خود را بهتر گسترش دهد. شخصیت ایوا بعضی اوقات دوست داشتنی و کمی دلپذیر است. و صادقانه بگویم وقتی داستان او را در طول سریال تماشا می کنید و با زوایا مختلف زندگی اش روبرو می شوید، ایوا را مقصر حوادث نخواهید دید. با همه این گفته ها به یک نتیجه دست خواهیم یافت، سریال راهبه جنگجو یک اثر بالقوه سرگرم کننده است. مبارزات و صحنه های اکشن داخل سریال بسیار نادر اما تماشایی است. پوشش ظاهری راهبه های مبارز و نحوه استفاده از سلاح های متفاوت نیز برای بیننده چیز جالبی است. همچنین جدا از طراحی های اکشن جالب، طنز و ارجاعات شیرینی نیز در دل دیالوگ ها و شخصیت ها وجود دارد که دیدنش خارج از لطف نیست. یکی دیگر از نکات برجسته سریال طراحی صحنه و اساساً استفاده از لوکیشن های بکر در اسپانیا است. دیدن کلیسا های باستانی با صحنه آرایی زیبا و شیک، چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد. در کنار این نکات مثبت باید از یک نکته منفی نیز یادی کنیم. این نکته منفی چیزی نیست جز جلوه های بصری خام و بسیار معمولی برای شیاطین این سریال. برای مثال شیطانِ هیولایی کار یعنی تاراسک فقط یک موجود آتشین به ظاهر خفن است که هیچ دلهره ای در بیننده ایجاد نمی کند، البته وضع دیگر شیاطین نیز بهتر نیست. بقیه موجودات شیطانی یک غبار قرمز رنگ هستند که می چرخند و اساساً مردم را به زامبی های عصبانی تبدیل می کنند. تنها نقش موجودات شیطانی در سریال انتقال دادن ایوا در سفر خودشناسی اش به جلو است.

Warrior Nun - راهبه جنگجو سریال

بنابراین، با گفتن تمام این نکات و جزئیات سوال هایی پیش می آید، اساساً چه چیزی در این سریال مورد بحث است؟ آیا جهان در معرض خطر است؟ یا آیا ایوا نیاز دارد که خود را بشناسد و تمرین خود را شروع کند و از یک آخرالزمان جلوگیری کند؟ یا چیزی دیگر! خُب، هیچ یک از اینها تا دو قسمت پایانی مشخص نیست. و البته دو قسمت پایانی نیز بدون پاسخ دادن به بیشتر سوالات، شما را در خماری یک شوک گیج کننده بزرگ ترک می کند. هرچند این چیز خوبی نیست، اما به نظر در طول سریال خوب اجرا شده است.شاید بزرگترین شکایت من از داستان Warrior Nun همین پایان آن باشد. در نتیجه سریال راهبه جنگجو ممکن است یک ماجراجویی فانتزی عمیق و ساختار شکن نباشد، و چیز جدیدی به این سبک آثار اضافه نکند، اما داستان اصلی و غیرمنتظره خود را بسیار خوب روایت می کند، و همچنین قهرمان سریال با بازی آلبا باپتیستا دلیل خوبی برای دیدن ادامه این سریال به بیننده می دهد. و در پایان فراموش نکنید که این سریال بسیار سرگرم کننده است.

           

 

منتقد : امیر پریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید