نقد سریال راز بقا

کسی در سریال حضور دارد که من بشناسم؟

بهرام افشاری، بازیگر پرکار چند سال اخیر سینما و تلویزیون ایران بازیگر نقش اصلی سریال «راز بقا» است. سعید آقاخانی که سالهاست طنز می سازد و بازیگر سریال های طنز است نیز در سریال حضور دارد. حسن معجونی، بازیگر مشهور تئاتر و سینما دیگر چهره مشهور سریال است. نیما شعبان نژاد که بیشتر او را با طنز «خندوانه» و سریال «هیولا» به یاد می آوریم دیگر بازیگر این سریال است.

داستان سریال درباره چیست؟

«راز بقا» داستان مرد جوانی به نام رحیم (بهرام افشاری) را روایت می کند که سعی می کند زندگی خوبی داشته باشد تا این که با یک سازمان خلافکار مواجه می شود.

خالق سریال کیست؟

سعید آقاخانی که علاوه بر تجربه های موفق در بازیگری در سه دهه اخیر، در عرصه کارگردانی نیز به چهره ای موفق تبدیل شده است. آخرین سریالی که آقاخانی کارگردانی کرده، «نون.خ» بوده است.

نقد سریال راز بقا

نکات مثبت سریال؟

بخش زیادی از موفقیت شوخی های سریال به دلیل حضور بهرام افشاری است.

«راز بقا» برای خنداندن مخاطب به هر طریقی سعی نمی کند به سمت ابتذال برود که شاید بتوان گفت یک نکته مثبت است.

 نکات منفی سریال؟

فیلمنامه براساس شوخی ساخته شده و ساختار معینی ندارد. در واقع، «راز بقا» مجموعه ای شوخی هایی است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا کمی هم به آن قصه اضافه شود و کلیت سریال را تشکیل دهد!

نبود منطق در داستان ملموس است. حتی اگر این منطق را بپذیریم که سریال نمی خواهد رویه ای جدی داشته باشد و نگاهش هم شبه فانتزی است، باز هم توجیه مناسبی یرای ضعف منطق نیست.

قصه قابل پیش بینی است و شخصیت ها هم کلیشه ای هستند. در واقع همین شخصیت های کلیشه ای باعث می شوند پیش بینی قصه ساده تر باشد.

این سریال محصول کدام شبکه است؟

فیلم نت

نقد سریال راز بقا

عامل تأثیرگذار برای تماشای سریال؟

حضور سعید آقاخانی به عنوان کارگردان و  بازی بهرام افشاری در نقش اصلی.

حرف آخر:

«راز بقا» همانطور که اشاره شد در فیلمنامه با اشکالات بسیاری مواجه است که باعث می شود با یک سریال سطح اول مواجه نباشیم. با این حال، حضور سعید آقاخانی به عنوان کارگردان و تجربه او در ساخت سریال طنز باعث شده تا وضعیت «راز بقا» چندان هم به خرابی دیگر سریال های طنز شبکه نمایش خانگی نباشد. در واقع می توان گفت که «راز بقا» در مقایسه با سریال های دیگر نظیر «ساخت ایران 3» به مراتب سریال بهتری است.

 

منتقد: رضا توسلی

این مطلب به‌صورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می‌گردد.

به صفحه اینستاگرام مووی مگ بپیوندید

 

نام سریال: راز بقادانلود سریال راز بقا

کارگردان: سعید آقاخانی

نویسنده: امیر وفایی

تهیه کننده: سید مصطفی احمدی

بازیگران:

بهرام افشاری

سعید آقاخانی

حسن معجونی

نیما شعبان نژاد

ژانر: کمدی

شبکه نمایش‌دهنده: فیلم نت

کشور: ایران

زبان: فارسی

مدت‌زمان هر اپیزود: 50 دقیقه

تاریخ آغاز پخش سریال: فروردین 1401