سی سال پیش نمایش موزیکال و بسیار موفق « به سوی جنگل » که موسیقی استفن سندهایم و و داستان جیمز لپاین پدید آورنده آن بودند،به نمایش 2po2ee23عمومی در آمد که از آن به عنوان یکی از موفق ترین نمایش های موزیکال تاریخ یاد می شود و با بیش از 1000 اجرا، استقبال بسیار خوبی نیز از آن بعمل آمد. « به سوی جنگل » که روایتی متفاوت از قهرمانان دنیای کودکان داشت، به سرعت به محبوبیتی عظیم دست یافت و الهام بخش ساخت آثار بسیاری در تلویزیون و سینما شد. حال پس از گذشت سی سال، روایت موزیکال جدیدی از این قصه قدیمی توسط راب مارشال به نمایش درآمده که تا حدودی متفاوت از نسخه اصلی می باشد.

داستان درباره نانوایی ( جیمز کوردن ) و همسرش ( امیلی بلانت ) می باشد که قادر به بچه دار شدند نیستند و از این بابت بسیار ناراحت هستند تا اینکه جادوگری ( مریل استریپ ) به آنها اعلام می کند که مشکلشان به دلیل وجود یک طلسم است و آنها باید برای رفع طلسم به جنگل بروند و وسایلی که باعث نابودی این طلسم می شود را بدست بیاورند اما...

نمایش « به سوی جنگل » شامل 2 پرده بود. پرده اول به امیدواری و زندگی زیبای شخصیت های داستان و در واقع همان دنیایی که قهرمانان دنیای کودکان رقم می زدند اشاره داشت اما وجه تمایز این نمایhttp://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Into_the_Woods/thumbs/phoca_thumb_l_15.jpgش و در واقع عامل اصلی شهرت اش، پرده دوم آن بود که به خراب کردن تمام آن دنیای زیبا اختصاص داشت که افراد تا آن زمان در ذهن خود داشتند. در رایت تیره و تار پرده دوم نمایش « به سوی جنگل » ما با قهرمانانی مواجه هستیم که متوجه می شوند آن امیدواری و تلاش برای رسیدن به سرانجام خوش ، خیلی هم نمی تواند به خوشی بینجامد. به عنوان مثال در پرده دوم شاهد این بودیم که سیندرلا و شاهزاده خیلی رویایی هم نبوده اند و شاهزاده به روابط بی بند و بارش مبادرت می ورزیده و حتی جکِ معروف داستان « جک و لوبیای سحرآمیز » نیز پس از نابودی غول ، توسط همسر غول مورد حمله قرار میگیرد! این روایت نامتعارف از قهرمانان برادران گریم ویژگی برجسته نمایش « در دورن جنگل » بود که با موسیقی زیبای استفن سندهایم به یکی از ماندگارترین آثار موزیکال نمایش در تاریخ مبدل شد.

اما در نسخه سینمایی که راب مارشال با تجربه به سینما آورده قضیه تا حدودی متفاوت هست. راب مارشال که یکی از معدود کارگردانان متخصص در ساخت آثار موزیکال در هالیوود به شمار می رود و « شیکاگو » را می توان یکی از موفق ترین آثار او دانست، در اقتباس سینمایی این اثر چنhttp://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Into_the_Woods/thumbs/phoca_thumb_l_8.jpgد شخصیت مختلف از جمله سفید برفی را بطور کامل حذف کرده و از شرارت های بعضی دیگر از شخصیت های داستان نیز کاسته است. البته روایت مارشال از « به سوی جنگل » را می توان اقتباسی نسبتا وفادار به منبع دانست چراکه بسیاری از طرفداران این داستان نگران این بودند که در ساخت نسخه سینمایی پرده دوم این اثر موزیکال بطور کامل حذف شود اما خوشبختانه مارشال به عدم حذف این بخش رای داده و در عین حال از تیره کردن زیاد داستان هم خودداری کرده که این امر باعث شده « به سوی جنگل » صرفاً اثری بی حال و خسته کننده باشد.

شاید جذاب ترین شخصیت داستان در این اقتباس سینمایی ، شخصیت شاهزاده ( با بازی کریس پاین ) باشد که روابط بی قید و بندش که حتی به فریفتن زن نانوا هم می انجامد، در فیلم تماشایی از آب درآمده. با اینحال در طرف دیگر قضیه داستان راپونزل که با فرارش از آن اتاقک معروف تلنگری به آزادی بود، در داستان به خوبی پرداخته نشده است. کاستن از تیرگی این داستان ها سبب شده تا فیلم بتواند به فیلمی بی آزار و خانوادگی در روزهای تعطیل سال نو مبدل شود؛ فیلمی که در نسخه اصلی مخاطب بزرگسال نیز داشت اما در اقتباس سینمایی، بزرگترها احتمالا چندان روی خوشی به آن نشان نخواهند داد.

در میان بازیگران شناخته شده فیلم ، مریل استریپ همچنان درخشان است اما شاید لازم باشد که یکی به وی یادآوری کند که صدای خوبی برای اجرای موسیقی ندارد. استریپ بازی بسیار خوبی در نقش جادوگر دارد و یکی از امتیازات فیلم بهhttp://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Into_the_Woods/thumbs/phoca_thumb_l_9.jpg شمار می رود. امیلی بلانت و آنا کندریک در نقش های زن نانوا و سیندرلا، درخشش چندانی ندارند و فراموش شدنی هستند. کریس پاین اما در نقش شاهزاده جذابیتی نسبی دارد و در مقایسه با دیگر بازیگران وضعیت بهتری دارد. جانی دپ هم که حضورش آنقدر کوتاه است که اصلاً قابل بحث نیست.

در مجموع می توان اقتباس سینمایی « به سوی جنگل » را نمونه ای شسته رفته از منبع اصلی تئاتری اش عنوان کرد که از شدت تیرگی ها کاسته و به خانوادگی تر کردن فضای داستان اقدام نموده است. اثر موزیکال مارشال قدرت تاثیرگذاری که از این داستان انتظار می رفت را ندارد و فیلمی خنثی روانه سینما کرده که پس از به اتمام رسیدنش رغبت چندانی برای مشاهده دوباره آن به جای نمی گذارد. فیلم در مجموع در بهترین زمان سال یعنی تعطیلات سال نو به نمایش درآمده، یعنی زمانی که همه دوست دارند هیچ شرارتی در فیلمی مشاهده نشود و اوقاتشان تلخ نشود.

6                                                                     Photo Gallery2

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!woodk223

 

به سوی جنگل : Into the Woods

کارگردان :Rob Marshall 

نویسنده : James Lapine

بازیگران :         

Meryl Streep...Witch

Anna Kendrick...Cinderella

Emily Blunt...Baker's Wife

Johnny Depp...Wolf

و...      

رده سنی : PG ( مناسب برای افراد بالای 7 سال)

ژانر : ماجراجویی           

زمان : 125 دقیقه