لوییس زامپرینی را می توان نمادی کامل و یکدست از مقاومت در برابر سختی ها در تاریخ معاصر دانست. زندگی زامپرینی احتمالاً یکی از دردناک تریjjdjwoeewddن و در عین حال آموزنده ترین داستانهای بشر در قرن بیستم بوده است که پس از گذشت بیش از نیم قرن، هنوز هم به دست فراموشی سپرده نشده.

لوییس زامپرینی ( در فیلم با بازی جک اوکانل ) پسر جوانی بود که در سال 19 سالگی در مسابقات المپیک 1936 در برلین شرکت کرد و به شهرت رسید. اما پس از آن با وقوع جنگ جهانی دوم به نیروی هوایی آمریکا پیوست تا در جنگ شرکت کرده باشد. زامپرینی در سال 1943 زمانی که با هواپیمای بمب افکن در حال انجام وظیفه بود ، هواپیمایش در اقیانوس آرام سقوط می کند و وی به مدت 47 روز بدون آب و غذا به سختی خود را زنده نگه می دارد تا اینکه به دست نیروی دریایی ژاپن می افتد و به اردوگاه اسرای این کشور برده می شود و متحمل شکنجه و دردهای بسیاری می گردد. وی در این اردوگاه با یک افسر بی رحم ژاپنی با نام واتانابهhttp://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Unbroken/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg ( در فیلم با بازی تاکاماسا ایشیهارا ) مواجه می شود که از هیچ خشونتی درباره زندانیان دریغ نمی کند و به شدیدترین وجه ممکن با آنان بدرفتاری انجام می دهد. در نهایت با پایان جنگ جهانی دوم زامپرینی به کشورش باز می گردد و واتانابه نیز به دلیل جنایت های متعدد جنگی که مرتکب شده بود ،تا سالهای سال مخفیانه زندگی کرد و تنها در اواخر عمرش بود که در یک مصاحبه درباره دوران جنگ جهانی دوم صحبت کرد.البته واتانابه در آن مصاحبه هم درباره اقداماتش عذرخواهی نکرد. زامپرینی که واتانابه را بخشیده بود، تصمیم گرفت به ملاقات او برود اما واتانابه این ملاقات را نپذیرفت و مدتی بعد هم درگذشت.

حال این روایت پر سوز و دردناک توسط آنجلینا جولی به فیلم تبدیل شده تا بتواند رنج و مشقت های زامپرینی را بر پرده نقره ای نمایان کرده باشد، اما روایت جولی از این جریان با اینکه باشکوه و عظیم است، اما در اجرا چندان پخته و پر مغز نیست.http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Unbroken/thumbs/phoca_thumb_l_4.jpg

« شکست ناپذیر » به خوبی اکثر بخش های مهم کتاب خانم لورا هيلنبراند که فیلم از آن اقتباس شده را در خود جای داده. مقدمه فیلم درباره زامپرینی و صحبت های تاثیرگذار برادر او که مشوق او در اراده پولادین اش می شود، به خوبی به تصویر کشیده شده است و سکانس سقوط هواپیما و رنج های دریایی زامپرینی که با حضور تمام مدت کوسه ها در کنار او جریان داشته، همگی با استفاده از بهترین تکنیک های سینمایی ساخته شده است اما مشکلات « شکست ناپذیر » نه در تکنیک کارگردانی بلکه در روند داستان و فیلمنامه است که تا حدود زیادی باعث عدم انسجام و یکدستی فیلم شده است.

فیلم جدید جولی، دربرگیرنده مضامین تحسین برانگیزی از جمله اراده ، شکست ناپذیر بودن و سرخم نکردن در مقابل ظلم است. اما این مضامین بسیار تک خطی و به دور از پیچیدگی های رفتاری شخصیت های داستان روایت می شوند. http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Unbroken/thumbs/phoca_thumb_l_11.jpgدر واقع مسیری که جولی در « شکست ناپذیر » ترسیم کرده آدمهایی هستند که وظایف تعریف شده ای دارند؛ زامپرینی که قهرمان داستان است و قرار هست اسطوره مقاومت باشد و واتانابه که باید نماد پلیدی و بدی باشد و تماشاگر از او متنفر باشد. اما جولی به هیچکدام از این شخصیت ها پر و بال بیشتری برای معرفی و شناخت بیشتر توسط تماشاگر ارائه نکرده است و به عنوان مثال شاید بهتر می بود که تماشاگر می توانست به شناخت بهتری از واتانابه و دلایل رفتارهای سادیستی اش در هنگام تماشای فیلم برسد اما جولی ترجیح داده ، تنها روایتی تک خطی از حماسه ای تک نفره که توسط زامپرینی رقم خورد را به تصویر بکشد و کاری به پرورش شخصیت های داستان نداشته باشد.

از طرفی لحن کلیشه ای داستان هم در اینجا رنگ و روی قابل توجهی دارد و حتی جولی هم نتوانسته در ساخت یک اثر بیوگرافی از کلیشه ها فرار کرده باشد. در بخش هایی از فیلم که مرتبط به المپیک است، تصاویری طولانی از تلاش بی اندازه زامپرینی به تصویر کشیده می شود که قرار هست معرف روحیه جنگندگی او باشد اما این بخش از داستان بیشتر از اینکه بخواهد بر مخاطبش تاثیر بگذارد، باعث سر رفتن حوصله او می گردد چراکه ابدا اتفاقی ویژه در آن رخ نمی دهد و http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Unbroken/thumbs/phoca_thumb_l_9.jpgاز تکنیک های تکراری نظیر " اسلوموشن " به منظور بزرگ جلوه دادن موقعیت استفاده می شود.

با اینحال « شکست ناپذیر » از لحاظ فنی فیلم قابل احترامی است. جولی زحمت زیادی برای ساخت دومین فیلم بلند سینمایی خودش کشیده است با اینکه ساخت فیلمی در حال و هوای « شکست ناپذیر » نیازمند وجود یک کارگردان با تجربه در پشت دوربین است. جولی با استفاده از نماهای بزرگ از اردوگاه ها و نماهای جذاب زیر آب، مجموعه تصاویری خلق کرده که تماشایش واقعا لذت بخش است.

جک اوکانل ستاره فیلم « شکست ناپذیر » است. بازی او در نقش زامپرینی تماشایی و لذت بخش است و باید گفت که او متحمل رنج های فراوانی برای بازی در نقش زامپرینی شده است و نمایش قابل توجهی هم در فیلم داشته. ستاره موسیقی پاپ ژاپن به نام " میاوی " که البته در اینجا با نام کاملش یعنی تاکاماسا ایشیهارا حضور دارد، دیگر بازی خوب فیلم را در نقش افسر سادیستی ژاپنی رقم زده ، هرچند که احتمالاً مورد شماتتhttp://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Unbroken/thumbs/phoca_thumb_l_10.jpg ژاپنی ها قرار خواهد گرفت! در مجموع می توان نمره کاملی را به بازی بازیگران فیلم « شکست ناپذیر » داد.

« شکست ناپذیر » اثری تماشایی و حماسی است که از لانگ شات های بسیار زیبا و داستانی سوزناک بهره می گیرد که به زیبایی به تصویر کشیده شده اند. فیلم البته مشکلاتی هم دارد که از جمله آنها می توان به شخصیت پردازی نه چندان قوی ، روایت تک خطی داستان و همچنین پیروی از برخی کلیشه های آشنای ژانر بیوگرافی اشاره کرد که البته با توجه به اینکه این فیلم، دومین فیلم آنجلینا جولی در مقام کارگردان است، شاید بتوان کمتر به آن سخت گرفت. « شکست ناپذیر » در مقایسه با فیلم قبلی جولی یعنی « سرزمین خون و عسل » فیلم بزرگتری است و زحمت بیشتری برای ساخته شدنش کشیده شده است. با اینحال تماشای « شکت ناپذیر » به مدت بیش از 2 ساعت ، یک اراده پولادین همچون اراده زامپرینی می خواهد!

6                                                                     Photo Gallery2

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!23un43

 

شکست ناپذیر : Unbroken

کارگردان : Angelina Jolie

نویسنده : Joel Coen ، Ethan Coen

بازیگران :         

Jack O'Connell...Louis Zamperini

Domhnall Gleeson...Phil

Garrett Hedlund...Fitzgerald

Takamasa Ishihara...Watanabe

و...      

رده سنی : PG-13 ( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

ژانر : بیوگرافی              

زمان : 137 دقیقه