trnahddfo3322

کمیل نانجیانی یکی از کمدین های محبوبی است که در سالهای اخیر در سریالهای تلویزیونی و اجرای استندآپ خوش درخشیده و نامی برای خود دست و پا نموده است. این بازیگر که متولد پاکستان است، اینبار در مقام نویسنده به همراه همسرش، تصمیم به نگارش داستان زندگی خود گرفته اند. زندگی که فراز و نشیب های فراوانی را به خود دیده که مهمترین دلیل آن فارغ از اختلافات شخصیتی، تفاوت فرهنگی بزرگی بوده که میان آنان برقرار بوده است.

داستان فیلم درباره شخصیتی به نام کمیل ( کمیل نانجیانی ) می باشد که پس از آشنایی با دختری به نام امیلی ( زوئی کازان ) به او دل می بندد و این دو عاشق یکدیگر می شوند. اما مشکل بزرگی که در این میان مطرح است اختلاف فرهنگی بزرگ این دو و خانواده هایشان می باشد. خانواده کمیل مسلمان هستند و در ارتباط با عروس آینده شان بسیار سخت گیر و در طرف مقابل نیز پدر و مادر امیلی چندان علاقه ای به کمیل ندارند اما...

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/The_Big_Sick/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

در کمدی - عاشقانه ای به سبک و سیاق « بیمار بزرگ » ، بزرگترین برگ برنده اثر در نحوه شکل گیری روابط شخصیت هاست که چنانچه شوخی های جذاب هم به آن ضمیمه شود، می تواند ضامن موفقیت اثر باشد. « بیمار بزرگ » در این بخش از امتیاز بزرگی برخوردار است و آن حضور کمیل نانجیانی به عنوان بازیگر نقش اصلی و نویسنده اثر می باشد که باعث شده اثر یکدست و بدون گسست باشد.

نانجیانی پیش از این استعداد خود را در خلق شوخی در اجراهایش اثبات کرده بود و حالا برای ساخت فیلم زندگی خودش، شوخی های کلامی تند و تیزی را به رشته نگارش درآورده که در زمان صحیح و در موقعیت مناسب در فیلم مطرح می شوند و تماشاگر را به خود جذب می نماید. برخلاف اکثر کمدی های عاشقانه که شوخی های جنسی در آنها سر به عرش می گذارد، در « بیمار بزرگ » این میزان از شوخی ها تا حد زیادی تعدیل شده و در عوض شوخی های تازه تری در ارتباط با اختلاف دیدگاه فرهنگی دو جامعه و معضل البته تروریست خطاب کردن مسلمانان مطرح کرده که روی هم رفته این اجازه را به مخاطب می دهد تا بتواند پس از مدتها شوخی های اجتماعی کنایه آمیزی را در قاب سینما شاهد باشد که بدیع و تماشایی هستند.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/The_Big_Sick/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

دیگر ویژگی مثبت « بیمار بزرگ » در برقرار کردن ارتباط شخصیت های داستان با یکدیگر می باشد که به آرامی و با پرداخت مناسب شکل می گیرد. عاشقانه ای که میان کمیل و امیلی رخ می دهد، با ظرافت به رشته نگارش درآمده و به مخاطب این اجازه را می دهد تا آنها را باور کنند و نگران به هم رسیدن این دو انسان به یکدیگر باشند. فیلم مطابق قوانین ژانر، در میانه راه بحرانی را رقم می زند و شخصیت های مکمل را وارد داستان می نماید که جذاب ترین شان پدر و مادر دو طرف عاشق ماجراست که باعث بسط داستان و اوج گیری زبانه آتش اختلافات می گردد. این افراد خوشبختانه تبدیل به شخصیت می شوند و برای تماشاگر ملموس.

قطعاً بزرگترین سهم در موفقیت فیلم « بیمار بزرگ » متعلق به کمیل نانجیانی است که ابتدا در قامت نویسنده توانسته داستان زندگی خود را با طنازی به متن تبدیل نماید و در ادامه به بهترین شکل ممکن آن را در مقابل دوربین به نمایش بگذارد. به نظر می رسد که نانجیانی بار دیگر در مقابل دوربین در حال تجربه گذشته سخت خود بوده و از مخاطب می خواهد آنچه را که او تجربه کرده، با جان و دل احساس کند. بازیگران نقش مکمل فیلم از جمله هالی هانتر، نیز بازیهای درخشانی از خود به نمایش گذاشته اند. در مجموع « بیمار بزرگ » بازیهای یکدست و درخشانی دارد و این برای یک اثر کمدی - عاشقانه موهبتی بزرگ است.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/The_Big_Sick/thumbs/phoca_thumb_l_7.jpg

« بیمار بزرگ » از آن دسته کمدی های عاشقانه ای است که در دل مخاطب می نشیند. داستان اختلاف فرهنگی دو انسان از دو جامعه متفاوت همواره در سینما چالش برانگیز بوده و اغلب در آثار کمدی به هجو کشیده می شود. اما در « بیمار بزرگ » این موضوع دستمایه شکل گیر عشق بزرگی می شود که تفاوت ها را در رابطه الزامی می داند و مخاطب را به درک اختلافات فرهنگی تشویق می نماید. فیلم از مخاطبش می خواهد تا پیش قضاوت درباره انسانها و گذشته و فرهنگشان را به سطل زباله بیندازد و آنچه که نیاز دارند را در خودِ فرد جستجو نمایند تا به نتیجه نهایی برسند. « بیمار بزرگ » کمدی عاشقانه ای است که مخاطب را شیفته خود می کند و زمانی که داستان به پایان می رسد، درس بزرگ اخلاقی به او داده است که این روزها کمتر کمدی توان انجام آن را دارد.

  9                                                                    Photo Gallery2

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

بیمار بزرگ : bighh3siccThe Big Sick

کارگردان : Michael Showalter

نویسنده : Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani

بازیگران :       

Kumail Nanjiani...Kumail

Zoe Kazan...Emily

Holly Hunter...Beth

Ray Romano...Terry

رده سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

ژانر : کمدی

زمان : 119 دقیقه