image 13960719615 pho311

مراحل پیش تولید « کوه میان ما » نخستین بار در سال 2012 انجام شد اما تا سال 2014 ، چندین فیلمنامه نویس مختلف به استخدام درآمدند تا بتوانند فیلمنامه اثر را سر و سامان دهند و شرایط ساخت آن را مهیا نمایند. در واقع طی این دو سال، نویسندگان گوناگونی برای مدت چند ماه زمان خود را برای نوشتن فیلمنامه صرف می کردند و سپس نویسندگان دیگر استخدام می شدند تا آن را بازنویسی نمایند و این پروسه تا 2 سال ادامه یافت! در کنار نوشتن فیلمنامه، گزینه های گوناگونی هم به عنوان بازیگران اصلی فیلم مطرح می شد که هرکدام از آنها پس از مدتی انصراف خودشان را از حضور در فیلم اعلام می کردند. بازیگرانی نظیر مایکل فاسباندر، چارلی هانام ، مارگوت رابی و رزاموند پایک از جمله کسانی بودند که نامشان برای حضور در فیلم اعلام شد اما در نهایت نقش ها به کیت وینسلت و ادریس البا رسید.

داستان فیلم درباره دکتری به نام بن (ادریس البا) و یک عکاس خبری به نام آلکس (کیت وینسلت) می باشد که یک سفر هواپیمایی را در کنار یکدیگر تجربه می کنند اما دیری نمی گذرد که هواپیمای آن دو در کوهستان سراسر پوشیده از برف سقوط می کند. آلکس و بن در این سقوط زنده می مانند اما برای اینکه در سرمای کوهستان از بین نروند، مجبور می شوند مسیر طولانی را برای زنده ماندن طی نمایند این در حالی است که غذای بسیار کمی در اختیار دارند و...

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Mountain_Between_Us/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

« کوه میان ما » در ژانری به نام « زنده ماندن » ( یا به زبان انگلیسی : Survival ) دسته بندی می شود. آثاری که معمولاً از محبوبیت های ویژه ای نزد علاقه مندان به سینما برخوردار است و در سالهای گذشته آثار خوش ساختی مانند « بازگشت » گونزالس ایناریتو و حتی « مکس دیوانه » در این ژانر روانه سینما شده است. « کوه میان ما » نیز از حضور دو بازیگر مطرح برخوردار است که می تواند عامل مهمی برای جذب مخاطب باشد اما این جذابیت تنها در دقایق ابتدایی می تواند ذهن تماشاگر را به خود جلب نماید و پس از آن فیلم می بایست قصه و روایت خود را مطرح نماید.

فیلم در دقایق نخست بسیار سریع و غیرمنتظره داستان خود را پیش می برد. در همان دقایق ابتدایی چند دقیقه ای بیشتر طول نمی کشد که دو شخصیت اصلی سوار بر هواپیما سقوطی ترسناک را در کوهستان پوشیده از برف تجربه می کنند. به نظر می رسد که فیلمساز خیلی علاقه ای به مطرح نمودن مقدمه نداشته و بی محابا به سراغ موضوع اصلی اش رفته تا زمان را از دست نرود. اما مشکل اینجاست که پس از سقوط هواپیما، مشکلات فیلم یکی پس از دیگری عیان می گردد که باعث سقوط آهسته اما پیوسته فیلم می گردد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Mountain_Between_Us/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

بزرگترین ایراد فیلم را می توان در منطق روایی آن و البته چارچوبی دانست که توسط فیلمنامه نویس و کارگردان مشخص شده یعنی ایجاد یک رابطه عاشقانه در دل کوهستان؛ آن هم در شرایطی که بحران و مرگ در فاصله حداقلی از قهرمانان داستان به سر می برد. در « کوه میان ما » کوهستان بزرگترین دشمن دو شخصیت اصلی داستان است و به نظر می رسد که نسبت به آنان بی رحم باشد چراکه هربار موقعیت ترسناکی را مهیا می سازد تا بن و آلکس یک قدم به مرگ نزدیک شوند. آنها از طرفی بابت سرما در عذاب هستند و از طرف دیگر ذخیره غذای حداقلی آنان مقاومت شان در برابر طبیعت را به حداقل می رساند. اما ایده فیلمساز در این حجم از بحران این بوده که آنها عاشق یکدیگر شوند!

عشق و علاقه ای که شاید بر روی کاغذ ایده بدی هم نباشد و بتوان از دل بحران، امید به زندگی را هم با توسل به عشق به تصویر کشید. اما منطق روایی و دیالوگ های عجیب و غریب دو شخصیت اصلی داستان که برگرفته از جملات روانشناسی کتاب های مشهور است، کمکی به ایجاد و باورپذیری این رابطه عاشقانه نمی کند. در واقع آنچه که بن و الکس بر زبان می آورند تناسبی با کوهستان، بحران و مرگ ندارد و به سختی می توان نشانه هایی از منطق را در آن یافت! این عامل باعث می شود تا تماشاگر نتواند به درک درستی از بن و آلکس و قرار گرفتن آن دو در کنار یکدیگر برسد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Mountain_Between_Us/thumbs/phoca_thumb_l_7.jpg

به این موارد می بایست تعلیق حداقلی فیلم را نیز اضافه کرد که برگرفته از کلیشه های رایج ژانر است و هیچ خلاقیتی هم در نحوه اجرای آن به کار نرفته است. تماشاگر در طول داستان همواره یک قدم از فیلمساز جلوتر است و طبعاً غافلگیری که مد نظر سازندگان فیلم بوده هرگز به سراغ مخاطب نمی آید بطوریکه تماشاگر حتی احساس نمی کند که دو قهرمان داستان اصلاً در بحران به سر می برند یا در حال بحران سازی! شاید بهتر می بود تا سازندگان بخش هایی را به عنوان عنصر غافلگیری در دل داستان ایجاد می کردند تا همه چیز تا این حد شسته و رفته نباشد.

اما عاملی که می تواند « کوه میان ما » را از این خستگی و ملال آور بودن تا حدی دور نماید، بازی دو بازیگر مطرح فیلم است که جذاب و تماشایی است. این دو اگرچه در برقراری ارتباط با یکدیگر موفقیت چندانی کسب نمی کنند، اما در بازی انفرادی عملکرد مناسبی را از خود به نمایش گذاشته اند. البا که در دو سال اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای در سینما داشته و حالا به عنوان یکی از بازیگران قابل اعتماد به نقش های اصلی گمارده می شود، به خوبی توانسته شرایط بحرانی که در آن گرفتار شده را به تصویر بکشد و کیت وینسلت نیز اگرچه بهترین بازی اش را در فیلم شاهد نیستیم، اما روی هم رفته قابل قبول و مناسب است.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Mountain_Between_Us/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

« کوه میان ما » در میان آثار سبک « زنده ماندن » اثر جذابی محسوب نمی شود. موقعیت های کلیشه ای و عاشقانه بی ربط و ضعیفی هم که در طول داستان ایجاد می شود، توان زنده نگه داشتن اشتیاق مخاطبش را ندارد. سازندگان قصد داشته اند عشق و یکی شدن را دلیل زندگانی برشمارند اما این تعریف یک خطی زمانی که به فیلمنامه تبدیل می شود، نیازمند پرداخت و پرورش موقعیت های صحیح و اصولی است که تاثیرگذاری مناسبی در ذهن مخاطب داشته باشد. « کوه میان ما » با آن پایان بندی عجیب و غریبش نمی تواند بیشتر از یک فیلم فراموش شدنی باشد. پایان بندی که یکی را از وصال برچیده و عشق دیگری را در قلب آن یکی جای می دهد تا در آن طرف هم آن یار سفر کرده تجدید نظر کرده و به آغوش آن یکی که همسفر بود بازگردد! کوهستان هم که بهانه ای در پیشکش عشق!

 4                                                                        Photo Gallery2

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

کوه میان ما : montyuyd22The Mountain Between Us

کارگردان : Hany Abu-Assad

نویسنده : J. Mills Goodloe, Charles Martin

بازیگران :       

Idris Elba...Ben Bass

Kate Winslet...Alex Martin

Beau Bridges...Walter

Dermot Mulroney...Mark

رده سنی : PG-13 ( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

ژانر : اکشن

زمان : 112 دقیقه