Phantom Thread M23

« رشته خیال » به صورت پیش فرض می توانست یکی از مورد انتظارترین آثار سال باشد چراکه بازگشت پُل توماس اندرسون و البته دنیل دی لوییس به سینما بود. کارگردان و بازیگری که قبلاً همکاری موفقی را در « خون به پا می شود » تجربه کرده بودند و از جمله بهترین های تاریخ سینما به شمار می روند. اما زمانی که دی لوییس اعلام کرد حضورش در « رشته خیال » آخرین حضورش در عرصه تصویر خواهد بود و پس از آن بطور کامل بازنشسته خواهد شد تا زمان بیشتری را به همراه خانواده اش سپری نماید، تمام اخبار مربوط به فیلم تحت شعاع این خبر قرار گرفت. تصمیمی شوک برانگیز که علاقه مندان به سینما را مات و مبهوت کرد تا شاهد بازنشسته شدن یکی از بهترین بازیگران تاریخ سینما باشند. این خبر موجب شد تا انتظار برای اکران اثر جدید پُل توماس اندرسون بیش از تمام آثار قبلی اش باشد.

داستان فیلم در دهه 50 میلادی روایت می شود و داستان خیاطی مشهور به نام رینولدز ( دنیل دی لوییس ) را روایت می کند. رینولدز برای افراد سرشناس از اهالی کاخ سلطنتی گرفته تا ثروتمندان مرفه جامعه، لباس هایی منحصر به فرد دوخته و عرضه می کند. و به کار خود مغرور است، زنان زیادی را در زندگی اش ملاقات کرده اما آشنایی او با آلما ( ویکی کریپس ) حکایت دیگری می یابد. رینولدز رفته رفته متوجه می شود که حضور آلما او را از ریتم اصلی زندگی اش دور کرده اما...

124fff3c2

پُل توماس اندرسون یکی از معدود کارگردانان تاریخ ایالات متحده محسوب می شود که همواره تصویری پیچیده از روابط انسانها و کشمکش آنان را به تصویر کشیده است. وی در « مگنولیا » داستان فقدان در وجود انسانها را به تصویر کشید و بعدها در « مرشد » که به اشتباه یکی از نادیده گرفته شده ترین آثار یک دهه اخیر سینما به شمار می رود، تسلط پگی بر همسرش را به عنوان بخشی از داستان مطرح نمود. به نظر می رسد که اندرسون همواره دغدغه به تصویر کشیدن پیچیدگی رفتاری انسانها در تقابل با یکدیگر را دارد و باید گفت که در سینمای معاصر هالیوود، کمتر فیلمسازی است که توانسته باشد جزئیاتی در حد و اندازه های آثار اندرسون به مخاطب ارائه داده باشد.

در « رشته خیال » اینبار تقابل انسانها با یکدیگر، در روابط عاشقانه میان یک خیاط و پیشخدمتی جوان گره می خورد. رابطه ای که در فیلمنامه بی نقص اندرسون به سادگی و با یک نگاه و لبخند آغاز می گردد. از آن دست نگاه های عاشقانه ای که هر انسانی احتمالاً روزگاری آن را تجربه کرده باشد. رینولدز نیز با همین لبخند ساده شرایط ورود آلما به زندگی اش را مهیا می سازد به این خیال که او نیز تبدیل به یکی از زنانی خواهد شد که برای مدتی در زندگی اش حضور داشته اند. اما خیاط خیلی زود متوجه می شود که تحسین آلما و اندازه گیری لباسها بر قامت او، تنها ویژگی نیست که قرار است با آن مواجه شود.

5212eee14

سیر تحول روابط بین رینولدز و آلما در « رشته خیال » نقطه قوت اثر جدید اندرسون می باشد. رابطه ای که به سادگی آغاز می گردد اما رفته رفته پیچیدگی های رفتاری انسانها با توجه به موقعیتی که در آن قرار می گیرند، آغاز می گردد. روند تغییراتی که به آهستگی و با استادی توسط اندرسون روایت می شود تا تماشاگر هیچ جزئیاتی را از دست ندهد. در واقع اندرسون از مقدمه جذاب فیلم، تماشاگر را در رابطه میان رینولدز و آلما غرق می کند تا مخاطب در اواسط فیلم به یکباره حس منحرف شدن از مسیر اصلی داستان و عدم درک منطق آدمهای داستان را تجربه نکند.

« رشته خیال » به درستی رابطه زوج داستان را وارد بحرانی عجیب و ناخواسته می کند. بحرانی که کاملاً قابل پیش بینی است و ما به ازای بیرونی آن به راحتی در جامعه مدرن قابل رویت می باشد. آلما که پیشخدمتی ساده و مطیع بوده، با حضور در زندگی رینولدز و آشنایی با شرایط رفتاری و زندگی حرفه ای او، نبوغ نهانش را آشکار می سازد و از زنی فرمانبردار، تبدیل به سلطه گری قدرتمند می گردد که می تواند قواعد معین نماید و رینولدز را به چالش بکشد. فیلم به خوبی توانسته سیر تغییر و تحول شخصیت آلما را به تصویر بکشد و از او انسان باهوشی ترسیم نماید که به راحتی قادر به کنترل شخصیت مکانیکیِ رینولدز است. او اگرچه عاشق است اما نحوه ارائه آن را زمانی که در کنار رینولدز رشد می کند، تغییر می دهد تا قدرت خود را عیان سازد.  

phantom t2hread p532

بدیهی است که در سوی دیگر، فیلم به رینولدز و تغییر شخصیت او می پردازد. خیاط مغرور و مسلطی که در خیال، خود را مسلط بر شرایط و زندگی قلمداد می کرد اما به تدریج متوجه می شود که رابطه اش با آلما، شاید قدرتی حتی بیشتر از دستان هنرمندش دارد! او حالا دیگر فقط آلما را به جهت بررسی قامت لباس هایش نمی بیند و دچار تنشی عجیب و غیرمنتظره در درون خود شده است. رینولدز آرام و قانونمند، بطور غیرمنتظره ای توسط آلما به فردی با افکار مشوش مبدل می گردد که حتی در بدیهی ترین جزئیات زندگی نیز نمی تواند آرامش گذشته را داشته باشد.

به فیلمنامه بی نقص اندرسون که روند تدریجی تغییر خلق و خوی انسانها در هنگام رقم خوردن عاشقانه هایشان را به تصویر می کشد ، باید قاب بندی های هنرمندانه این کارگردان خلاق و طراحی جزئیات صحنه را نیز اضافه کرد که از بهترین های سال به شمار می رود. اندرسون که در این اثر فیلمبردار محبوب همیشگی اش را در اختیار نداشته، خود تصمیم گرفته تا به عنوان فیلمبردار در پشت دوربین قرار بگیرد و نتیجه نیز فوق العاده و تحسین برانگیز است. نسبت قرارگیری شخصیت ها در قاب دوربین در دقیق ترین فرم ممکن قرار دارد و می تواند جزئیات آموزشی فراوانی برای علاقه مندان به هنر فیلمسازی داشته باشد. توجه به زیبایی شناسی نیز در تمام دقایق فیلم به چشم می خورد که از جمله آن می توان به لباس های به نمایش درآمده در فیلم اشاره نمود که بیانگر وضعیت کلی صحنه است؛ گاهی سرخ و آتشین و گاهی آرام و خاموش.

phantom thr324

بازی دنیل دی لوییس در آخرین تجربه بازیگری اش قابل توجه و بی نقص است. او ایفاگر نقش پر جزئیات رینولدز بوده که از انسانی مسلط به فردی مشوش مبدل می گردد که وی با استادی توانسته آن را به تصویر بکشد تا غزل خداحافظی اش از سینما با شکوه به پایان رسیده باشد. تماشای بازی او در « رشته خیال » می تواند بارها و بارها تکرار شود تا جزئیات و ابعاد گوناگون آن درک شود. اما نکته جالب درباره تیم بازیگران فیلم، حضور بازیگر گمنام لوکزامبورگی به نام ویکی کریپس می باشد که پا به پای دی لوییس در این فیلم می درخشد. وی اگرچه سالهاست در سینما حضور دارد اما تا به امروز ایفاگر نقش های کوچک بوده و بازی در « رشته خیال » می تواند نام او را بیش از گذشته بر سر زبانها بیندازد.

« رشته خیال » درامِ پیچیده انسانی است که به آرامی جریان می یابد و در یک غافلگیری محض به پایان می رسد. اثری که آرام اما پیوسته مسیر خود را می یابد تا داستان دو عاشق و معشوق را روایت کند. زوجی که در نگاه اول وضعیت شان ساده به نظر می رسد اما در ادامه تقابل قدرت شان منجر به تغییراتی شگرف در جهان بینی شان می گردد. آلما و رینولدز عاشق هم هستند اما در عین حال قصد چیره شدن بر یکدیگر را دارند. داستانی تواٌم با تخریب و غرورِ پیوسته که به نظر می رسد داستان زندگی همه انسانهاست.

 

10                                                                          Photo Gallery2

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

رشته خیال : Phantom Thread alte66Phantom Thread

کارگردان : Paul Thomas Anderson

نویسنده : Paul Thomas Anderson

بازیگران :       

Daniel Day-Lewis...Reynolds Woodcock

Vicky Krieps...Alma

Lesley Manville...Cyril

 رده سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

ژانر : درام

زمان : 130 دقیقه