mollys ga2424me3

مالی بلوم که فیلم « بازی مالی » براساس سرنوشت زندگی او ساخته شده، یکی از شهروندان عجیب ایالات متحده طی یک دهه اخیر بوده است. وی پیش از فعالیت هایش در قمار،  عضو تیم اسکی ایالات متحده بود و حتی می توانست یکی از موفق ترین ورزشکاران این کشور در بازیهای المپیک باشد. اما گفته می شود که مصدومیت باعث شد تا وی بطور کامل عطای این ورزش را به لقایش بخشید و مسیر دیگری را پیش بگیرد که آن مسیر، برگزاری بازی های پوکر زیرزمینی بود!

مالی در این راه ابتدا برای افراد دیگر فعالیت می کرد اما پس از مدتی بازیهای پوکر زیرزمینی خود را به راه انداخت و در این راه چنان موفق شد که پای سلبریتی های مشهور جهان از جمله لئوناردو دی کاپریو و بن افلک هم به میز این بازیها کشیده شد. اما اتفاقات خوشایند سودآوری که برای مالی در حال رخ دادن بود، با درگیر شدن مافیای روسیه به کسب و کار او بطور کامل تغییر وضعیت داد و سرنوشت متفاوتی برایش رقم زد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/Mollys_Game/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

در فیلم نیز جسیکا چیستن نقش مالی بلوم را ایفا می کند. وی در صدد است با استخدام وکیل موفقی به نام چارلی ( ادریس البا ) از اتهاماتی که دادگاه او را متوجه آن کرده خلاص شود و زندگی عادی خود را پیش بگیرد. بدین منظور چیستن داستان زندگی خود را برای چارلی شرح می دهد و طی آن اشاره می کند که چه روندی را طی کرده که طی سالها توانسته بزرگترین بازیهای پوکر زیرزمینی را هدایت کند و...

« بازی مالی » را آرون سورکین مشهور کارگردانی کرده است. فیلمسازی که البته در تمام سالهای فعالیتش تنها به دلیل فیلمنامه های فوق العاده اش نظیر « استیو جابز » یا « شبکه اجتماعی » به خاطر آورده می شود و پس از گذشت سالها، حال تصمیم گرفته خود بر صندلی کارگردانی تکیه بزند و اثر مطبوعش را کارگردانی کند. تجربه اولی که با فراز و فرودهایی همراه بوده و باید گفت همگی نیز مستقیماً به سورکین مرتبط می باشد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/Mollys_Game/thumbs/phoca_thumb_l_4.jpg

برگ برنده « بازی مالی » در فیلمنامه قدرتمند و پر جزئیاتش می باشد. سورکین پیش از این بارها ثابت کرده که بهترین نویسنده برای اقتباس های سینمایی است و می تواند جزئیات فراوانی از داستان های واقعی را در یک فیلم سینمایی به تصویر بکشد. در این خصوص شاید بتوان به آخرین فیلمنامه او یعنی « استیو جابز » و سکانس تحسین برانگیز گفتگوی میان جابز و شریک سابقش ، وزنیاک ، اشاره کرد. سکانسی که در مدت زمان کوتاهی، جزئیات فراوانی از روابط پر فراز و نشیب این دو را به تصویر می کشید و امضای سورکین را پای فیلمنامه داشت.

در « بازی مالی » نیز وضعیت مشابهی برقرار است. اینبار نیز فیلمنامه که اقتباس کتابِ خانم بلوم می باشد، پر جزئیات است و به بخش های زیادی از داستان زندگی مالی اشاره می کند بطوریکه تماشاگر قادر خواهد بود به اطلاعات کاملی درباره شخصیت اصلی داستان دست پیدا کند. اما مشکل اصلی اینجاست که مالی بلوم، اگرچه داستان بسیار جالبی برای تبدیل شدن به یک اثر سینمایی داشته، اما جزئیات زندگی او فاقد جذابیت برای مخاطب است و مشخصاً معمولی تر و بی اهمیت تر از آن است مخاطب اهمیت چندانی به آن دهد. سورکین در بخش فیلمنامه تمام تلاش خود را به کار بسته تا مالی قابل باور باشد و تماشاگر هیچ اطلاعاتی را درباره او از دست ندهد اما حقیقت آن است که از دست دادن بیشتر اطلاعات درباره مالی بلوم، خیلی تاثیری بر وضعیت کلی فیلم نمی گذارد و حتی شاید لازم بوده جذابیت های سینمایی مختصری نیز به آن افزوده شود.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/Mollys_Game/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpg

با اینحال سورکین فارغ از جایگاه مالی بلوم و کارهای غیرقانونی اش، توانسته تصویری جذاب از زنی قدرتمند را بر پرده سینما به نمایش بگذارد که با توجه به هوش سرشارش، هر لحظه قدرتی بیش از گذشته اش بدست می آورد و همین امر، اعتماد به نفس و جایگاهش را ارتقاء می بخشد. مالی بلوم اگرچه شخصیت قابل تحسینی نیست و اصولاً از نبوغ و توانایی مدیریتش در جهت منفی استفاده نمود، اما فیلم هوشمندانه شخصیت فردی او را تحسین کرده  و جسیکا چیستن نیز در باورپذیری هرچه بیشتر این شخصیت، به یاری او آمده (البته کماکان بسیاری معتقد هستند که بلوم هوش بالایی نداشته و دلایل دیگری را برای موفقیت مالی او ذکر می کنند! )

چیستن یکی از بازیهای به یاد ماندنی سال را در نقش مالی بلوم ارائه داده است. زنی قدرتمند و در عین حال جذاب که هوش سرشارش را می توان در تمام دقایق اثر و در موقعیت های مختلف یافت. چیستن به نظر می رسد که بهترین انتخاب برای بازی در نقش بلوم بوده و یکی از بهترین بازیهای دوران بازیگری اش را به نمایش گذاشته است. در کنار او، بازیگران مطرح دیگری از جمله ادریس البا و کوین کاستنر حضور یافته اند که تحت هدایت سورکین در مقام کارگردان، بر پرده نقره ای درخشان ظاهر شده اند.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9016/Mollys_Game/thumbs/phoca_thumb_l_8.jpg

« بازی مالی » بیش از آنکه تجربه درخشانی برای سورکین در اولین تجربه کارگردانی اش باشد، فیلمنامه درخشانی دارد که مانند تمامی کارهای او، پر جزئیات است. دیالوگ ها، همچنان تاثیرگذارترین بخش اثرِ سورکین را تشکیل می دهد. فیلم چند صحنه درخشان از جمله سکانسِ صحبت مالی با پدرش دارد که تاثیرگذارترین بخش فیلم به شمار می رود و البته مونولوگ هایی که شنیدنی و به سبک و سیاق سورکین به رشته نگارش درآمده اند. « بازی مالی » هرچقدر که در بازیها و فیلمنامه یکی از بهترین های سال به شمار می رود، در بخش کارگردانی اثری معمولی برای نخستین تجربه کارگردان آلن سورکین محسوب می شود.

 

  7                                                                          Photo Gallery2

 

منتقد : میثم کریمی                           

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

بازی مالی: mol3hjryrrhMolly's Game

کارگردان : Aaron Sorkin

نویسنده : Aaron Sorkin

بازیگران :       

Jessica Chastain...Molly Bloom

Idris Elba...Charlie Jaffey

Kevin Costner...Larry Bloom

Michael Cera...Player X

 رده سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

ژانر : بیوگرافی

زمان : 140 دقیقه