8286892 3x2 940x627 w7023331

نخستین قسمت از فیلم موزیکال « ماما میا! » با بازی ستارگان هالیوود اثری سرخوش و رنگارنگ بود که با آهنگ های نوستالژیک گروه " آبا " طرفداران بسیاری را به سینما کشاند. داستان فیلم نیز برگرفته از قطعه معروف گروه موسیقی " آبا " تحت عنوان « ماما میا! » بود که آن شعر، کلیات فیلمنامه قسمت نخست را تشکیل می داد. در جریان ساخت آن فیلم نیز ترانه های معروف این گروه از جمله « SOS » بازخوانی شد که نتیجه البته که خیلی امیدوار کننده نبود اما به اندازه کافی سرگرم کننده بود که کسی خیلی توجهی به ایرادات فیلم نداشته باشد. حالا پس از گذشت 10 سال قسمت دوم این اثر منتشر شده است و آمده که « دوباره شروع شود »

داستان فیلم 5 سال پس از اتفاقات قسمت نخست رخ می دهد. در این قسمت سوفی ( آماندا سیفرید ) پس از مرگ مادرش دونا ( مریل استریپ ) تصمیم می گیرد دوباره رستوران یونانی که مادرش اداره می کرد را باز کند. در عین حال ما به گذشته و سال 1979 می رویم. زمانی که دونا ( اینبار با بازی لیلی جیمز ) به تازگی از کالج فارغ التحصیل شده و ارتباطی را با هری ( هیو اسکاینر ) ، بیل ( جاش دیلان ) و سم ( جرمی اروین ) را آغاز کرده که...

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/Mamma_Mia_Here_We_Go_Again/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

ساختن یک دنباله برای « ماما میا! » یکی از عجیب ترین و بی اهمیت تصمیماتی بود  که می شد در صنعت فیلمسازی گرفت. اینکه در قسمت نخست نویسندگان موفق شده بودند از متن یکی از شعرهای گروه " آبا " یک فیلمنامه خلق کرده و اثر را با حضور ستاره های مشهوری روانه سینما کنند به اندازه کافی ایده ترسناک و ریسک پذیری بود که البته به سرانجام رسید و فروش قابل توجهی نصیب سازندگان شد. اما ساخت یک فیلم دیگر براساس الگوی قسمت نخست، تصمیم به مراتب عجیب تری بوده که نتیجه آن اینبار به خود داستان کشیده شده یعنی جایی که تمام آنچه که در تصویر نقش بسته تکرار اتفاقاتی است که در قسمت نخست شاهد آن بوده ایم.

در این قسمت نیز مطابق انتظار قطعاتی از " آبا " با حضور بازیگران جوان تر اجرا شده و البته برای خالی نماندن عریضه، چند قطعه بسیار مشهور این گروه که در قسمت نخست اجرا شده بود در اینجا نیز بار دیگر بازخوانی شده اند تا حوصله تماشاگر خیلی سر نرود! کلیت داستان نیز درباره زندگی گذشته دونا است که اینبار لیلی جیمز در نقش جوانی او ظاهر شده است. شاید بتوان گفت که یکی از دلایل موفقیت قسمت نخست « ماما میاً » حضور ستارگان پرتعداد فیلم بود که در کنار یکدیگر دقایق جالبی را سپری می کردند و مخصوصاً تقابل پیرس برازنان و مریل استریپ با اجرای فاجعه بار آهنگ « SOS » یکی از لحظات جالب فیلم به شمار می رفت! اما در قسمت دوم علی رغم اینکه ستارگان قسمت نخست به جز مریل استریپ ( البته برای دقایقی در فیلم بازی کرده ) حضور دارند، اما اینبار هیچ نکته جالب توجهی در فیلم به چشم نمی خورد که بتوان به آن اشاره کرد و از دیدن آن لذت برد.

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/Mamma_Mia_Here_We_Go_Again/thumbs/phoca_thumb_l_4.jpg

« دوباره شروع شد » دقیقاً همان فرمولی را به کار می گیرد که در قسمت نخست شاهد آن بوده ایم با این توضیح که اینبار بازیگران جوان تر اجرای برخی لحظات موزیکال اثر را عهده دار بوده اند و البته باید گفت که در مقایسه با همکاران مسن شان به مراتب وضعیت بهتری داشته اند! اجرای آنان قابل قبول تر و دقیق تر از کسانی مانند پیرس برازنان است که با اجرای آهنگ « SOS  » در قسمت قبل لحظات به همگان این نکته را اثبات نمود که خوانندگی می تواند کار هرکسی باشد به شرط آنکه اراده لازم را داشته باشد.

در مجموع باید هنگام تماشای « ماما میا! : دوباره شروع شد » منطقی بود. این فیلم ابداً اثری نیست که در هنگام تماشای بتوان بر روی محتوای آن تمرکز کرد و جزئیات سینمایی در آن یافت. « دوباره شروع شد » یک اثر تماماً تابستانی است که برای بسیاری از تماشاگرانی که به دنبال شادی هستند ساخته شده و به همین جهت هم در ساخت قسمت دوم شادی و شور و لحظات موسیقی محور بیشتری به چشم می خورد که در نهایت همگی آنها قرار است به این پیام کلی ختم شود که در کنار یکدیگر لحظات خوشحالی را سپری نمائیم و در این میان از نوستالژی های گروه " آبا " غافل نشویم که هنوز هم می توانند شادی آفرین باشند.

 

5                                                                          Photo Gallery2  

 

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

 

ماما میا! دوباره شروع شد (Mamma Mia! Here We Go Again) mamamiai2233

کارگردان : Ol Parker            

نویسنده : Ol Parker ، Richard Curtis

بازیگران :       

Lily James...Young Donna

Amanda Seyfried...Sophie

Meryl Streep...Donna

Dominic Cooper...Sky

رده سنی : PG-13 ( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

ژانر : موزیکال

زمان : 114 دقیقه