به سختی می توان کسی را در دنیا یافت که جی کی رولینگ را نشناسد و با دنیای جادوگری جذاب او آشنا نباشد. نویسنده ای که « هری پاتر » را به کودکان و نوجوانان جهان معرفی کرد و به حدی در گسترش دنیایی که خلق کرده موفق بود که تبدیل به یک افسانه شد. اما خب ، مانند هر محصولی که نقطه انتهایی دارد و تاریخ انقضاء ، دنیای « هری پاتر » رولینگ هم به پایان رسید و او « جانوران شگفت انگیز » را خلق کرد و اینبار پا را فراتر گذاشته و خودش به عنوان فیلمنامه نویس مشغول به فعالیت شد. بعید می دانم کسی بتواند استعداد رولینگ را به عنوان نویسنده انکار کند اما فیلمنامه نویسی تابع قوانینی است که حداقل رولینگ در « جنایات گریندل والد » خیلی به آن پایبند نبوده است.

جانوران شگفت انگیز : جنایات گریندلوالد (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald)

داستان فیلم پس از اتفاقات فیلم « جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها » رخ می دهد. گریند والد ( جانی دپ )  که در زندان به سر می برد، موفق به فرار می شود و پس از آن به دنبال کریدنس ( ازرا میلر ) می گردد چراکه فکر می کند او م تواند قدرت فوق العاده ای در اختیارش قرار دهد. اما گریندلوالد تنها فردی نیست که به دنبال کریدنس است بلکه افراد زیادی به دنبال او هستند و...

شاید جمله ناامید کننده ای به نظر برسد، اما به نظر می رسد مهمترین ایراد فیلم در فیلمنامه ای باشد که جی کی رولینگ آن را به رشته نگارش درآورده. قسمت دوم « جانوران شگفت انگیز » فاقد نیروی محرکه است و همه چیز در سطح باقی مانده چراکه ازدیاد شخصیت ها منجر به این شده که مخاطب گیج شود و خط اصلی داستان نیز کیفیت لازم را نداشته باشد. به نظر می رسد که جی کی رولینگ عجله زیادی داشته تا شخصیت های خلق شده اش را به سینما بیاورد و به مخاطب معرفی کند در صورتی که می شد این شخصیت ها به مرور و در قسمت های بعدی معرفی شوند تا از این سردرگمی رهایی یابند.

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

گریندلوالد قرار بوده تا شرورِ جی کی رولینگ باشد. شخصیتی که بی شباهت به ولدمورت در دنیای « هری پاتر » نیست ( می دانم مقایسه اش طرفداران رولینگ را عصبانی می کند! ) ، اما فیلمی که نام « جنایات گریندلوالد » را یدک می کشد، به این معناست که ما قرار هست شخصیت محوری را شاهد باشیم که داستان را به سیطره خود در می آورد و ما را مجذوب تصویر می کند. موضوعی که درباره گریندلوالد رخ نمی دهد او یک شخصیت کاملاً معمولی با افکار معمولی است که می تواند شخصیت منفی هر فیلم دیگر باشد که حتی اسمی از آن در عنوان فیلم مشاهده نشود! البته این را هم باید اضافه کرد که شاید خسته کننده بودن گریدنل والد به این دلیل است که فیلم پراکندگی بسیاری دارد و نمی تواند تمرکز خود را حفظ کند.

خوشبختانه هنوز دیوید یاتس ( کارگردان ) در فیلم حضور دارد که بتوانیم به توانایی های کارگردانی او اعتماد کنیم و اعتمادمان رنگ نبازد. یاتس کار خود را در ساخت « جنایات گریندلوالد » به خوبی انجام داده و جلوه های بصری فیلم نیز تماشایی از آب درآمده تا حداقل خسته کنندگی داستان را جبران کرده باشد! اما حتی یاتس هم نمی توانسته با فیلمنامه جی کی رولینگ معجزه کند و اثر منسجمی خلق کند. اینکه ما هنوز می توانیم از تماشای تصویر لذت ببریم یعنی باید از دیوید یاتس تشکر کنیم!

 

نقد و بررسی ویدئویی فیلم (Fantastic  Beasts: The Crimes of Grindelwald ) را با حضور نسیم عارفی و آیدا سروری در برنامه « سینگرام » ببینید :

جود لاو در میان بازیگران بهترین عملکرد را دارد هرچند که فیلم زمان چندانی را به او اختصاص نمی دهد. جانی دپ در نقش گریندلوالد، فراتر از یک نقش آفرینی معمولی نمی رود. او اگرچه ناامیدمان نمی کند و می توانیم مطمئن باشیم که همیشه سطح استاندارد بازیگری را رعایت می کند، اما نباید انتظار این را هم داشته باشید که نقش آفرینی منحصر به فردی از او در فیلم ببینید. ادی ردماین هم یکی از بازیگران خوب فیلم است و رولینگ باید مفتخر باشد که او را در این  فیلم در اختیار داشته.

طرفداران جی کی رولینگ عادت کرده اند که همواره در بازه یک تا صد، صد را در اختیار داشته باشند و به دیگران فخر بفروشند، اما « جانوران شگفت انگیز : جنایات گریندلوالد » اینبار نمی تواند آنان را به فخر فروشی تشویق کند. اینبار ازدیاد داستانهای فرعی و شخصیت و موقعیت ها باعث شده که تجربه نابی را پشت سر نگذاریم. باید منتظر قسمت های بعدی این عنوان باشیم تا بتواند ریخت و پاش هایی که در « جنایات گریندلوالد »  انجام داده را سر و سامان ببخشد و به یک اتحاد برسد.

 

5                                                                          Photo Gallery2  

 

منتقد : دیوید ساندرلند

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

جانوران شگفت انگیز : جنایات گریندلوالد (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald) جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل ‌والد ( Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald )

کارگردان : David Yates

نویسنده : J.K. Rowling

بازیگران :       

Johnny Depp...Grindelwald

Eddie Redmayne...Newt Scamander

Zoë Kravitz ...    Leta Lestrange

Ezra Miller...Credence Barebone

رده سنی : PG-13 ( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

ژانر : ماجراجویی

زمان : 134 دقیقه