The Possession of Hannah Grace

داستانهای مربوط به تسخیر روح، یکی از محبوب ترین گزینه استودیوهای هالیوود برای فیلمسازی محسوب می شود. شاید بتوان از این حیث شباهت هایی میان سینمای هالیوود و ایران یافت. در سینمای ایران نیز اغلب فیلمهایی را مشاهده می کنیم که بی دلیل ساخته می شوند تا آمار ساخته های سالیانه را افزایش دهند ( که فروش آنها خیلی هم اهمیت ندارد! )،در هالیوود نیز سالانه فیلمهای بسیار کم خرجی در ژانر وحشت ساخته می شوند با این تفاوت که در اینجا هزینه تولید بسیار پائین است و معمولاً آثار سینمای وحشت در حالت عادی به سود دهی مناسب نیز می رسند و در حالت بهتر، به یک موفقیت مالی بزرگ به ارمغان می آورند که راه را برای ساخت دنباله های دیگر باز می گذارد. « تسخیر هانا گریس » از آن دسته آثار ترسناکی است که به سینما آمده تا بتواند جایی برای خود در ذهن تماشاگران دست و پا نماید.

داستان فیلم با دختری به نام هانا گریس ( کیربی جانسون ) آغاز می شود که در حال گذراندن مراحل جن گیری است. جن گیری که روند طبیعی خودش را طی نمی کند و در این میان تلفاتی به بار می نشیند. چند ماه بعد، ما داستان زنی به نام مگان ( شی میچل ) را دنبال می کنیم. پلیس سابقی که به تازگی از اعتیاد رها شده و حالا کاری در بخش نگهداری از اجساد در بیمارستانی واقع در بوستن به دست آورده و از شانس فوق العاده او، یکی از اجسادی که با آن مواجه می شود، جسد هانا است که ظاهراً از دنیا رفته است. اما دیری نمی پاید که مرده راه می افتد و...

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Possession_of_Hannah_Grace/thumbs/phoca_thumb_l_4.jpg

« تسخیر هانا گریس » در محیطی بسیار محدود می گذرد و در این شرایط تنها عاملی که می تواند یک اثر ترسناک را از منجلاب تکرار و حماقت نجات دهد، ایجاد خلاقیت در نحوه ترساندن تماشاگر می باشد. در سالهای اخیر کمتر در سینما شاهد بوده ایم که اثر ترسناک کم خرج بتواند متکی بر فیلمنامه و شخصیت پردازی و بصورت خلاصه، چند لایگی در متن باشد. به همین جهت اغلب تمرکز بر روی عنصر غافلگیری است که با سر و صدا و ترس های لحظه ای که افکت های عجیب و غریب همراه آن است، بر روی تصویر نقش می بندد که « تسخیر هانا گریس » نیز بر همین قواعد تاکید دارد و بصورت کامل پایبند کلیشه های ژانر است.

سوژه دختر جن زده که معمولاً برعکس و به مانند خرچنگ، قدم بر می دارد و صداهای نامفهومی از خود ساطع می کند، همواره از محبوب ترین های نویسندگان سینمایی در ژانر وحشت محسوب می شود و تجربه سالیان اخیر نیز نشان داده که تماشاگران سینما نیز علاقه فراوانی به چنین سوژه ای دارند و اثر را همراهی می کنند. در « تسخیر هانا گریس » نیز همین سوژه در تمام نقاط داستان پیدا می شود. گاهی وسط لابی، گاهی در تخت مخصوص اجساد و گاهی هم بصورت اتفاقی هر جایی که دل تنگش بخواهد یافت می شود و فریادی سر می دهد و از مخاطبش هم انتظار دارد که با هربار دیدن او به وحشت بیفتد!

https://moviemag.ir/images/phocagallery/9018/The_Possession_of_Hannah_Grace/thumbs/phoca_thumb_l_1.jpg

فارغ از سوژه جن زده فیلم، ما با شخصیت زنده ای مواجه هستیم که اصولاً خیلی در مورد او نمی دانیم و فیلم هم خیلی تلاشی برای شناساندن وی به تماشاگر نمی کند. او مطابق انتظار شخصیتی است که راه کارهای فراوانی برای خروج از وضعیت بغرنجی که در آن گرفتار شده پیش رویش قرار دارد اما همواره بدترین را به کار می گیرد تا تنش در داستان حفظ شود و تماشاگر هر لحظه انتظار غافلگیر شدن را داشته باشد. او طعمه ای است تا جناب جن، به بهانه های مختلف در لوکیشن های مختلف حضور بعمل آورد و سعی کند به یکباره ترسی به مخاطب وارد نماید که در اغلب موارد هم ناموفق است. در واقع از جایی به بعد، موجود تسخیر شده بجای آنکه وحشت آفرین شود، سبب شادی روح است!

 « تسخیر هانا گریس » یکی از آثار کم خرج در ژانر ترسناک است که بعید به نظر می رسد بتواند آنچنان موفقیت عمومی در اکران بدست آورد که ساخت دنباله برای آن در دستور کار قرار گیرد. سوژه داستان و پرداخت به آن به حدی تکراری و گرفتار در کلیشه هاست که علی رغم زمان بسیار کوتاه فیلم ( 85 دقیقه با احتساب نام عوامل فیلم! )، به سختی می توان به تماشای آن نشست و ترس را تجربه کرد. البته باید این نکته را نیز ذکر کرد که فیلم بهرحال خواهد توانست از پس بودجه و اقتصاد خود بر بیاید و از این حیث برای کمپانی سازنده یک موفقیت محسوب می شود و به همین بهانه خواهد توانست در آینده چندین دختر جن زده که برعکس بر روی زمین راه می روند و صدای سینه سرماخورده از خود خارج می کنند را به سینما بیاورد!

 

 2                                                         imdb logo22

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

تسخیر هانا گریس  (The Possession of Hannah Grace) The Possession of Hannah Grace

کارگردان : Diederik Van Rooijen

نویسنده : Brian Sieve

بازیگران :                                                      

Shay Mitchell...Megan Reed

Grey Damon...Andrew Kurtz

Kirby Johnson...Hannah Grace / Cadaver

رده سنی : R (مناسب برای افراد بالای 17 سال)

ژانر : ترسناک

زمان : 86 دقیقه