نقد و بررسی فیلم مورتال کامبت (Mortal Kombat)

سری بازی های « Mortal Kombat » یکی از محبوب ترین بازی های کامپیوتری در طول تاریخ محسوب می شود. عنوانی که نخستین بار در سال 1992 منتشر شد و از آن زمان تا به امروز نسخه های متعددی از آن روانه بازار شده است. محبوبیت این بازی در دهه 90 سبب شد تا دو فیلم سینمایی براساس آن ساخته شود. فیلم هایی که یک شکست تمام عیار محسوب می شدند و انتقادات از آن ها چنان بالا گرفت که ساخت دنباله برای آن ها از دستور کار خارج شد. حالا پس از گذشت بیش از دو دهه، هالیوود یک ریبوت عنوان « مورتال کامبت » ساخته که به لطف محبوبیت بازی، یکی از مورد انتظارترین فیلم های سال به شمار می رفت. اما آیا « مورتال کامبت » توانسته به انتظار هوادارانش پاسخ مناسبی دهد یا مثل گذشته آن ها را در ناامیدی به حال خود رها می کند؟

داستان فیلم درباره دنیای بیرونی است که قصد دارد پس از تصاحب دهمین پیروزی خود بر زمین چیره شود. در این شرایط، مبارزینی در زمین باید خود را آماه مواجه با این افراد خبیث نمایند.کول یانگ ( لویس تان ) مبارز ناامیدی است که خیلی همت بلندی برای اینکه بتواند در مسابقات به پیروزی برسد ندارد اما نشانی بر بدن کول هک شده که باعث می شود او یکی از برگزیدگان باشد و این در حالی است که بی هان (جوئی تسلیم ) در صدد نابودی او و دیگر مبارزین است اما ...

نقد و بررسی فیلم مورتال کامبت (Mortal Kombat)

بازی « مورتال کامبت » در سال های اخیر به لطف شخصیت های جدیدی که به قصه اضافه کرده، داستانی جذاب را در کنار گیم پلی عالی به گیمرها عرضه کرده که باعث محبوبیت بیشتر این عنوان شده است. اما در نسخه سینمایی « مورتال کامبت » کوچکترین توجهی به این داستان غنی نشده و فیلمنامه به بدترین شکل ممکن داستان فیلم را پیش می برد. در مقدمه فیلم شاهد تقابل بی هان از قبیل لین کویی و هانزو هاساشی از قبیله شیرای ریو هستیم. دو شخصیتی که سمبل بازی های « مورتال کامبت » از بدو انتشار این سری از بازی ها بوده اند و ماجرای تقابل آن ها از دیرباز مورد توجه گیمرها بوده است.

اما در فیلم « مورتال کامبت » هیچ اشاره مشخصی به دلایل درگیری این دو در ابتدای فیلم نمی شود! فیلم که آغاز می شود، بی هان و هانزو هاساشی در حال نبرد با یکدیگر هستند و تنها در میان گفتگویشان، اشاره ای به قبیله خودشان و انتقامی که قصد گرفتن آن را دارند می کنند که برای کسانی که آشنایی با بازی کامپیوتری ندارند، یک ابهام تمام عیار به شمار می رود. البته که در نسخه سینمایی از پیچیدگی های روابط این دو کاسته شده و خبری هم از کوآن چی که مسبب تقابل این دو بود نیست! در نسخه سینمایی بی هان یا همان ساب زیرو، به دلایلی که در فیلم شرح داده نمی شود به جان این و آن افتاده و هرجا که قدم می گذارد سعی در نابودی آن دارد!

نقد و بررسی فیلم مورتال کامبت (Mortal Kombat)

مشکل دیگر فیلمنامه مربوط به ورود شخصیت جدیدی به نام کول یانگ به جمع مبارزین است. شخصیتی که در نسخه سینمایی خلق شده و هیچ ارتباط قبلی با شخصیت های کلاسیک « مورتال کامبت » ندارد. کول یانگ برخلاف دیگر مبارزین این عنوان، فاقد شخصیت پردازی است و بی هویت ترین شخصیت فیلم محسوب می شود! ایده اضافه شدن قهرمان جدید به فیلم در حالی که سال ها لیو کانگ به عنوان قهرمان زمینی ها شناخته می شد، ایده عجیب و غریبی بوده که سازندگان آن را به تماشاگران تحمیل کرده اند و نتیجه کار نیز ناامید کننده است. کول یانگ شبیه هیچکدام از شخصیت های جسور و منحصر به فرد « مورتال کامبت » نیست و بیشتر متکی بر فرمول سینمایی کلیشه ای " فرد ناامید و شکست خورده ای که می تواند دنیا را نجات دهد " است. از این رو، حضور او در فیلم یک وصله کاملاً اشتباه به فیلم بوده است.

( این پاراگراف بخش هایی از داستان را لو می دهد ) روند قصه « مورتال کامبت » نیز سردرگم است و تکلیفش را با مخاطب مشخص نمی کند. قهرمانان زمینی پس از ورود به محل حضور لیو کانگ، به عجیب ترین شکل ممکن شروع به مبارزه با یکدیگر می کنند بی آنکه اتفاق خاصی برای پیشرفت و تبدیل شدن شان به افراد برگزیده رخ دهد! روند قصه حتی در نیمه دوم فیلم بحرانی تر هم می شود. جایی که زمینی ها به یکباره پا به فرار می گذارند و به جهانی دیگر می روند اما چند دقیقه بعد با نقشه ای کودکانه به زمین باز می گردند تا یقه هرکدام از شخصیت های خبیث داستان را در یک استیج متفاوت ( که براساس بازی طراحی شده ) بگیرند و به زندگی شان پایان دهند! در این بین ناگهان هم سر و کله اسکورپیون بی آنکه دلیل منطقی برای آن شرح داده شود پیدا شده و شالام شوربای فیلم تکمیل می شود!

نقد و بررسی فیلم مورتال کامبت (Mortal Kombat)

به لطف بودجه قابل توجه 90 میلیون دلاری ، انتظار می رفت که فیلم بتواند تا حدی دنیای بزرگ بازی را به تصویر بکشد اما کارگردان فیلم یعنی سایمون مک کوید، به بدترین شکل ممکن از این ظرفیت استفاده کرده است. فیلم متاسفانه دنیای بیرونی که شنگ سونگ و رفقایش در آن حضور را با استفاده از ضعیف ترین جلوه های ویژه کامپیوتری به تصویر کشیده است. دنیای بیرونی که البته هیچ ویژگی قابل اشاره ای هم جز قدم زدن شنگ سونگ و نصیحت های مخربانه او ندارد. متاسفانه کیفیت جلوه های ویژه « مورتال کامبت » ناامید کننده است و سازندگان در طراحی ساده ترین المان ها از جمله چشمان براق رِیدن نیز دچار ضعف بوده اند. با توجه به پیشرفت های تکنولوژی، می توانستیم انتظار داشته باشیم که حداقل این بار گورو بتواند ظاهر ترسناکی داشته باشد اما طراحی او چیزی شبیه به هالک در حالت عصبانی است!

متاسفانه « مورتال کامبت » در بخش بازیگری هم ضعیف است. بازیگران فیلم حتی در مقایسه با نسخه سال 1995 نیز ضعیف تر هستند و برخی از آن ها از جمله تادانابو آسانو در نقش رِیدن یک ناامیدی تمام عیار است. شخصیت اصلی داستان یعنی کول یانگ توسط بازیگری به نام لویس تان ایفا می شود. بازیگری که در طول فیلم نه به درستی حس را به مخاطب انتقال می دهد و نه در دیالوگ گفتن تسلط چندانی دارد. بازیگران نقش کانگ لو و لیو کانگ نیز وضعیت بهتری از تان ندارند.

نقد و بررسی فیلم مورتال کامبت (Mortal Kombat)

« مورتال کامبت » علی رغم انتظار فراوانی که در طرفداران این سری از بازی ها ایجاد کرده بود، باز هم مانند دو نسخه سینمایی قبلی، تماشاگران را ناامید کرد. اولین تجربه سینمایی سایمون مک کوید چنان سطحی و پر ایراد است که مخاطبین به سختی می توانند دوباره به سراغ تماشای آن بروند. عدم درک صحیح از عنوان « مورتال کامبت » و بی توجهی به ریشه های آن باعث ساخته شدن فیلمی شده که نیمی از شخصیت های محبوب « مورتال کامبت » در آن حضور ندارند و آن نیمی دیگر هم که در فیلم دیده می شوند، سرگردان و گیج هستند! « مورتال کامبت » به عنوان اثری مستقل می تواند به عنوان یک فیلم رزمی مخاطبین را تا حد زیادی راضی کند اما زمانی که به نام اقتباس از بازی « مورتال کامبت » می رسیم، سوالات یکی پس از دیگری در طول فیلم تکرار می شوند که سازندگان هیچ پاسخی برای آن نداشته اند.

 

 

10

 

 

 

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

مورتال کامبت  (Mortal Kombat) نقد و بررسی فیلم مورتال کامبت (Mortal Kombat)

کارگردان : Simon McQuoid            

نویسنده : Greg Russo، Dave Callaham

بازیگران :

Lewis Tan...Cole Young

Jessica McNamee...Sonya Blade

Josh Lawson...Kano

Joe Taslim...Bi-Han / Sub-Zero

ژانر : اکشن

درجه سنی: R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال )

زمان : 110 دقیقه