نقد فیلم مرد خاکستری (The Gray Man)

فیلم مرد خاکستری (The Gray Man) بر اساس رمانی به همین نام در سال 2009 ساخته شده است. رمانی که پس از انتشار فیلمسازان زیادی در صدد ساخت یک نسخه سینمایی از آن بودند اما هر بار پروژه به دلایلی به سرانجام نمی‌رسید تا نام این پروژه در میان پروژه‌های شوم هالیوود قرار بگیرد. در این سال‌ها از بازیگران بسیاری برای حضور در اقتباسی سینمایی «مرد خاکستری» نام‌برده شد. برد پیت و چارلیز ترون از جمله بازیگران مطرحی بودند که عنوان می‌شد قرار است ستاره فیلم باشند اما در نهایت این اقتباس سینمایی با بازی رایان گاسلینگ، کریس اوانز و آنا د آرماس از طریق نتفلیکس منتشر شد.  

داستان فیلم درباره یک قاتل محکوم به زندان (رایان گاسلینگ) است که پس از ملاقات با یک مأمور سیا، تصمیم می‌گیرد تبدیل به مزدور این سازمان شود و در عوض، زندگی خارج از زندان را تجربه کند. بااین‌حال، او طی یک مأموریت با اطلاعات ممنوعه‌ای مواجه می‌شود که ...

مرد خاکستری

«The Gray Man» اگرچه از رمانی اقتباس شده که سال انتشار آن 2009 است، اما شباهت‌های عجیب و انکارناپذیری به فیلم اکشن «کماندو» با بازی آرنولد شوارتزنگر در سال 1985 دارد و اتفاقاً شخصیت‌های داستانش نیز از لحاظ ظاهری به اثر مذکور شباهت دارند! در فیلم مورد اشاره آرنولد شوارتزنگر پس از ربوده شدن دخترش توسط مأموران مزدور، برای آزادی او ارتشی را یک‌تنه نابود می‌کرد! در فیلم «مرد خاکستری» نیز داستان همان مسیر را طی می‌کند و تنها چند موضوع فرعی به آن اضافه شده است. برادران روسو حتی در دیالوگ‌نویسی اثر نیم‌نگاهی به فیلم مذکور داشته‌اند و تکه کلام‌های آرنولد شوارتزنگر و شخصیت‌پردازی بذله‌گوی او را این بار با رایان گاسلینگ در نسخه جدید جایگزین کرده‌اند!

مشکل بزرگ این جاست که «کماندو» حتی در اوج محبوبیت اکشن‌های بی‌مغز در هالیوود نیز به‌شدت مورد انتقاد بود (مخصوصاً در بخش  فیلمنامه). چند دهه بعد اما «مرد خاکستری» به همان سبک و سیاق روانه سینما شده. اکشن سریع و بی توقفی که در آن کوچک‌ترین خبری از منطق، جاذبه و البته آدم معمولی نیست! لوکشین فیلم نیز به طور ناخوشایندی به طور دائم در حال تغییر است تا چند خط دیالوگ شخصیت‌های قصه در کشورهای مختلف بیان شود! رویه ای که البته به طور مستقیم به بازاریابی ربط دارد و نه به فیلمنامه.

نقد فیلم مرد خاکستری (The Gray Man)

در «The Gray Man» عنصری به نام شخصیت‌پردازی وجود ندارد و آدم‌ها تنها کالبدی هستند که از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر رفته و چند گلوله شلیک می‌کنند و این فرایند بارهاوبارها در طول فیلم تکرار می‌شود! در این وضعیت، شخصیت اصلی داستان نامیراست و مانند آرنولد شوارتزنگر در «کماندو»، نه گلوله تانک بر او اثری می‌گذارد و نه ارتش سربازان در کشورهای مختلف توانایی غلبه بر او را دارند! به شخصیت‌های اصلی بی‌هویت اصلی فیلم باید شخصیت‌های فرعی را هم اضافه کرد که وضعیتی به‌مراتب بدتر دارند. یکی از این شخصیت‌ها قاتل کرایه‌ای است که ظاهراً بسیار بی‌رحم است اما در یک‌لحظه و پس از شنیدن یک کلمه، متحول شده و در جبهه مثبت ماجرا قرار می‌گیرد!

رایان گاسلینگ در نقش شش، تلاش زیادی برای باورپذیر بودن انجام داده اما نتیجه کار ناامیدکننده است. از دوران «کماندو» قهرمانان سینمای اکشن تغییرات روحی و جسمی فراروانی را تجربه کرده‌اند اما رویکرد شخصیت شش در فیلم، همان قهرمان کلاسیک رویین‌تن است! آنا د آرماس، دیگر بازیگری است که نه مشخص می‌شود از کجا آمده و نه هدف و حتی ارتباطش با شش مشخص است! اما جالب‌ترین شخصیت فیلم، لوید است که کریس ایوانز نقش آن را ایفا می‌کند. شخصیتی که به طور بامزه‌ای مشابه Vernon Wells در فیلم «کماندو» است. او هم در شخصیت‌پردازی و هم در نحوه بیان دیالوگ و حتی مبارزه آخر فیلم، قدم‌به‌قدم اتفاقات فیلم «کماندو» را تکرار می‌کند که عجیب و غیرمنتظره است.

نقد فیلم مرد خاکستری (The Gray Man)

مرد خاکستری (The Gray Man) همان‌طور که اشاره شد، اکشن بی توقفی است که حتی یک‌لحظه به شما اجازه اندیشیدن نمی‌دهد و با فیلمنامه‌ای سطحی و تکراری، مخاطب را درگیر گلوله و آرپی‌جی و یک دوجین ماشین می‌کند که در طول فیلم قرار است منفجر شوند. «مرد خاکستری» اثر 200 میلیون دلاری نتفلیکس است که تمام المان‌های موردعلاقه این کمپانی برای ساخت فیلم اکشن را در خود دارد؛ گلوله، انفجار ماشین، تعقیب و گریز خیابانی و آدم‌هایی که احتمالاً کودن‌ترین انسان دنیای زیستی خود هستند!

10

 

 

 

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب به‌صورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می‌گردد.

به صفحه اینستاگرام مووی مگ بپیوندید