گالیور به جایی رفته بود که مردمانش کوچک بودند و او هرگز مثل آنها را در عمر خویش ندیده بود ... در زمانی که کودک بودیم معمولا داستانهای تخیلی برایمان جذاب جلوه می کرد، احتمالا هم نسلهای من خودشان هم نمی دانند که چرا در زمان کودکیشان همیشه کتابهای تخیلی ( نظیر داستان های ژول ورن ) را برای خواندن به آنها می دانند! سفرهای گالیور ( البته این کتاب بیشتر ماجراجویی است )نیز یکی از این کتابها بود که علاوه بر شهرت جهانی اش در ایران نیز طرفداران بسیار پیدا کرد و هنوز هم چاپ های متعددی از آن منتشر می شود. احتمالا زمانی که جاناتان سویفت سفرهای گالیور را نوشت ، هرگز فکر نمی کرد روزی داستان او به قدری معروف شود که بیش از چند ده مجموعه تلویزیونی از آن ساخته شود. سفرهای گالیور حتی در هنر هفتم نیز بارها به تصویر کشیده شده است و همه ما حداقل چند بار این فیلم را به شکل های گوناگون دیده ایم ( معمولا هر کشوری از این داستان فیلمی می سازد از تلویزیون ما پخش می شود! ) حالا باید بعد از دیدن گالیور اسپانیایی ، آلمانی و... اینبار باید گالیور هالیوودی را نیز تجربه کنیم و بار دیگر به سرزمین لیلی پوت ها قدم بگذاریم.

گالیور ( جک بلاک )  روزنامه نگار است که در یک سفر دریایی برای تهیه ی گزارش کشتی اش دچار طوفان می شود و او را به جزیره ی ای ناشناخته می برد.او به زودی در می یابد که این جزیره مسکونی است و ساکنانی دارد اما ساکنان این جزیره معمولی نیستند آنها کوتوله های ریزی هستند که نامشان لی لی پوت است. جک غول پیکر اکنون در بین آنها پذیرفته شده است و ماجرای گالیور آغاز می شود.

داستان فیلم دستخوش تغییرات زیادی شده و تنها وجه شباهت داستان این فیلم و کتاب ، در گم شدن و بیدار شدن گالیور در سرزمین لیلی پوت هاست. تغییر شخصیت گالیور از یکی دکتر به یک روزنامه نگار نه چندان محبوب ، یکی از بدترین تصمیم هایی بود که می توانست درباره گالیور اعمال کرد! گالیوری که در فیلم سفرهای گالیور وجود دارد اصلا جذاب نیست و شخصیتی بسیار لوده است که شباهت زیادی به جک بلاک نیز دارد!. اگر بخواهم درباره داستان صحبت کنم باید این را بگویم : مردی که کم رو است بعد از یک دزدی ادبی برای خودش شهرتی به عنوان یک سفر نامه نویس بهم می زند ولی خب همیشه ماه پشت ابر باقی نمی ماند و... احتمالا همه شما می توانید حدس بزنید چه اتفاقی می افتد. داستان اصلی گالیور شاید امروز دیگر آن هیجان دهه های گذشته را نداشته باشد ، اما از حیث اینکه زمان نگارش آن به بیش از 2 قرن می رسد حائز اهمیت است ، اما سازندگان فیلم سفرهای گالیور نه تنها شخصیت اصلی را به کل عوض کرده اند ، بلکه شخصیتی را بجای قهرمان داستان قرار داده اند که نمونه مشابه آن را اغلب در کمدی های نازل اینروزهای هالیوود شاهد هستیم و نکته ی مهم دیگری که در این میان وجود دارد این است که فیلم به هیچ عنوان خنده دار نیست! تمام این تغییرات و شوخیهایی که در فیلم قرار داده شده ، شوخیهایی لوس و از مد افتاده هستند و انرژی کاذب جک بلاک در کمدی کردن این صحنه ها تنها باعث بدتر شدن کار شده است. تلاش جک بلاک برای نجات فیلم شبیه به شناگری است که در درون آب قصد پیاده روی عادی خود را دارد! فیلمنامه این اثر را باید یکی از بدترین اقتباس ها به حساب آورد. البته فیلم یک شاهزاده ماری ( با بازی امیلی بلانت ) دارد که حداقل پرستیژ یک شاهزاده را داراست و ارزش دیدن دارد.

دیگرا عوامل فیلم از کارگردان گرفته تا بازیگران ، همگی تنها در حال تقلا برای نجات فیلم می باشند و همانطور که گفتم نه تنها هیچ تاثیر مثبتی بر فیلم نمی گذارد بلکه کار را خراب تر هم کرده اند. جک بلاک بلاک بازیگری است که همواره مورد علاقه کودکان و نوجوانان بوده ولی در جلب رضایت قشر بزرگسال موفق نبوده است. این فیلم نیز اتفاق جدیدی در کارنامه هنری او شکل نمی دهد و همچنان به نظر من در عین حال که قصد بامزه بودن را دارد ، یک بی مزه کامل است! تنها در این بین شاید بتوان امیلی بلانت را راضی کننده توصیف کرد. بلانت پیش از این هم بارها در نقشهای ملکه و شاهزاده ( مثل فیلم ملکه ویکتوریا ) حضور موفقی پیدا کرده بود و در این فیلم نیز در نقش شاهزاده ماری به راحتی از پس نقشش برآمده است هر چند شخصیت شاهزاده ماری و رابطه عاطفی او با داریموف که بخاطر عشق او به زندان افتاده یکی از نقات ضعف فیلم به حساب می آید و احتمالا برای پر کردن زمان فیلم در آن گنجانده شده است. گفته می شود بلانت برای حضور در این فیلم پیشنهاد بازی در مرد آهنی 2 را قبول نکرده که در نوع خودش جالب است.

سفرهای گالیور یا سفرهای جک بلاک! بهرحال فیلمی نیست که حداقل برای بزرگسالان جذابیتی داشته باشد. برای من که کودکیم را با چنین داستانهایی سپری کرده ام ، قبول شخصیت لوسی به نام گالیور که جک بلاک آن را ایفا می کند غیر ممکن است!  اما اگر فرزند کوچکی دارید که تابحال سفرهای گالیور را ندیده ( که فکر کنم بعید باشه ! ) شاید بتونه از این گالیور بی عرضه و فوق العاده بی مزه لذت ببره !.

منتقد : میثم کریمی

سفرهای گالیور: Gulliver's Travels

کارگردان : Rob Letterman

نویسنده : Joe Stillman ، Nicholas Stoller

بازیگران :

Jack Black  ...  Lemuel Gulliver

Jason Segel  ...  Horatio

Emily Blunt  ...  Princess Mary

Amanda Peet  ...  Darcy Silverman

و...............

ژانر : ماجراجویی - کمدی

درجه سنی :  PG( مناسب برای افراد بالای 7 سال)

زمان : 93دقیقه