2 1 20141219141012

پرويز پرستويي گفت: مجموعه‌اي که با عنوان «من پرويز پرستويي» شکل گرفته است، نه قصد سودجويي دارد و نه اين‌که من قصد تجارت داشتم.

به گزارش مووی مگ به نقل از ایسنا، اين بازيگر پيشکسوت اظهار کرد: آنچه باعث شد که اين مجموعه‌ي صوتي با آهنگ‌سازي «کارن همايون‌فر» منتشر شود، اين بود که هميشه خيلي از علاقه‌مندان به بازيگري و سينما در اين‌باره از من سوال مي‌پرسيدند و من با خودم فکر کردم، شايد با شکل‌گيري چنين مجموعه‌اي بتوانم به اين سوال‌ها پاسخ دهم.

او معتقد است، فکر نمي‌کنم اين آلبوم حد وسط داشته باشد، تکليف اين اثر روشن است؛ آدم‌ها مي‌توانند اين کار را بپسندند يا اين‌که اين‌طور نباشد.

پرستويي در ادامه بيان کرد: انتشار چنين اثري براي افرادي که هنرمندان را دوست دارند و مي‌خواهند درباره‌ي آن‌ها بدانند چيز خوبي است. در واقع، مردم مي‌فهمند که در پس شخصيت يک هنرمند، چه اتفاقي مي‌افتد. در بازيگري فقط بازي کردن سخت است و بقيه‌اش خوش مي‌گذرد.

اين هنرمند پيشکسوت که در اين آلبوم صوتي به روايت زندگي‌اش پرداخته است، گفت: شايد اگر کارن همايون‌فر به‌عنوان آهنگ‌ساز و ليلي کريمان به‌عنوان نويسنده در اين اثر حضور نداشتند، کار به اين خوبي پيش نمي‌رفت.

در بخشي از اين مراسم رونمايي، يکي از حاضران از پرويز پرستويي پرسيد که آيا حمايت دولتي از اين آلبوم صورت گرفته است يا خير که اين هنرمند پاسخ داد همين دو سه هفته پيش بود که يک شرکتي که نمي‌خواهم نام آن را ببرم، به من پيشنهاد داد که يک خانه در نياوران به من بدهد و در ازاي آن، من در 20 مجلس آن‌ها حضور داشته باشم. اگر من قبول مي‌کردم، آب از آب تکان نمي‌خورد، من نه از شخصي چيزي را قبول مي‌کنم و نه اين‌که با دولت دشمني دارم.

او تاکيد کرد: دنياي ما، دنياي ديگري است. ما قرار است خدمتگزار مردم باشيم. اگر قرار بود فقط به زندگي مادي فکر کنم، الان وضع خيلي بهتري داشم.

مراسم رونمايي از آلبوم «من پرويز پرستويي» شامگاه ششم دي‌ماه با اجراي امير آقايي - بازيگر - در فرهنگسراي نياوران برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، معاون وزير ارشاد در امور هنري در سخناني اظهار کرد: من اين اثر را گوش کردم و خاطرات قشنگ و زيبايي که پرويز پرستويي در اين کار مطرح کرد، من را ياد رفاقت‌مان انداخت که سال‌ها از آن مي‌گذرد.

علي مرادخاني با بيان خاطره‌اي درباره‌ي ايفاي نقش پرستويي در فيلم «ديار عاشقان» گفت: هنر وقتي آغاز مي‌شود که شخص از خودش بيرون بيايد و شروع به مقايسه با خودش بکند.

او ادامه داد: ناشر اين اثر مي‌گفت که سعي کرديم در توليد اين آلبوم، مثلث موسيقي، ادبيات و سينما را به‌خوبي ترسيم کنيم. من هم مي گويم بايد از کارن همايون‌فر به‌خاطر کار خوبش تشکر کنيم و به روايت‌هاي پرويز پرستويي هم در اين اثر گوش کنيم. شايد اگر رياضت نبود هنرمند آفريده نمي‌شد.

معاون امور هنري وزير ارشاد تأکيد کرد: پرستويي هنرمند شاخصي است که در عرصه‌ي بازيگري خودش را به شايستگي معرفي کرده است. بارها وقار، سنگيني و منش بزرگ او را ديده‌ايم و ايشان نشان داده‌اند که هنرمند به‌عنوان يک الگو بايد چه منشي داشته باشد.

در ادامه‌ي اين مراسم، ليلي کريمان - نويسنده‌ي مجموعه صوتي «من پرويز پرستويي» در سخناني اظهار کرد:‌ دنياي من، دنياي قلم است و بر من ببخشيد اگر نتوانستم راوي خوبي در راستاي سير و سلوک و تحقق اين اثر باشم.

او ادامه داد: نوشتن بيوگرافي پرويز پرستويي را سال 1389 شروع کردم. البته اين کار را 10 سال پيش وقتي که آقاي پرستويي در فيلم «موج مرده» حضور داشت، آغاز کردم؛ اما به دلايلي، اين کار معطل بود و از طرفي آقاي پرستويي هم راضي نبود، زيرا مي‌گفت هنرمنداني از من پيشکسوت‌تر هم هستند که بايد به آن‌ها پرداخته شود.

کريمان افزود: من با ضبط صوت نزد پرويز پرستويي مي‌رفتم. او زندگي‌اش را براي من تعريف مي‌کرد. گاهي با هم مي‌خنديديم و گاهي اشک مي‌ريختيم، اما وقتي کار را مي‌نوشتم، احساس کردم که نياز است مخاطب اين اثر را با حس و صداي پرويز پرستويي بشنود.او ادامه داد: من از زندگي پر فراز و نشيب او 500 صفحه نوشته بودم و آن را در پنج صفحه خلاصه کردم تا اين‌که پرويز پرستويي آن را خواند و کارن همايون‌فر نيز روي آن موسيقي نوشت و اين اثر توليد شد.

کارن همايون‌فر - آهنگساز اين مجموعه صوتي - هم در سخناني بيان کرد: وقتي ليلي کريمان اين اثر را نوشت و پرويز پرستويي آن را روايت کرد، احساس کردم اين آلبوم اصلا موسيقي نمي‌خواهد، زيرا خودش موسيقي بود. من فقط موسيقي اين کار را کشف کردم و به گوش شما رساندم.

همايون‌فر درباره‌ي چگونگي توليد اين اثر نيز بيان کرد: وقتي در فيلم «صد سال به اين سال‌ها» همکاري مي‌کردم که آقاي پرستويي هم در آن بازي مي‌کرد، وقتي پلان‌هاي آن فيلم را مي‌ديدم، حس عجيبي داشتم و هميشه با خودم فکر مي‌کردم که دوست دارم چنين همکاري شکل بگيرد که خوشبختانه به آرزويم رسيدم.

امير پوريا - منتقد سينما - نيز در اين نشست حضور داشت و در سخناني گفت: اين عبارت تکراري شده است، اما مي‌خواهم بگويم کارن همايون‌فر در دوره‌ي اوج خود در آهنگسازي سينما قرار دارد. وقتي او کاري را مي‌سازد، مطمئن هستيد موسيقي به فيلم لطمه نمي‌زند، اگرچه کارهاي او به فيلم کمک هم مي‌کند.

اين منتقد درباره‌ي انتشار آلبوم «من پرويز پرستويي» گفت: انتشار چنين آثاري، گوش مخاطب را با کاري که خيلي متداول نيست آشنا مي‌کند.

در اين نشست، عليرضا عزيزي - تهيه‌کننده‌ي آلبوم - و خسرو نقيبي - منتقد سينما - نيز حضور داشتند.