1620464

معاون سینما طی نامه ای به وزیر بهداشت، مجموعه طنز «در حاشیه»، نه تنها نشانه تحقیر و نادیده گرفتن ارزش های صنفی پزشکان محترم ندانست بلکه در راستای ایجاد نشاط و ارامش در جامعه عنوان کرد.

به گزارش مووی مگ به نقل از مهر، به دنبال درخواست وزیر بهداشت برای جلوگیری از پخش سریال طنز «در حاشیه»، علی‌اصغر پورمحمدی معاون سیما طی نامه ای به حسن هاشمی ویزر بهداشت، نکاتی را برای رفع سوتفاهم های ایجاد شده بیان کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

«برادر گرامی جناب آقای دکتر هاشمی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام و آرزوی موفقیت

با احترام، در پاسخ به نامه شماره ۱۷۳۹/۱۰۰ مورخ ۲۴/۱۲/۹۳ جنابعالی به ریاست محترم سازمان صدا و سیما، موارد زیر به استحضار می‌رسد:

۱. توجه جنابعالی به مسایل صنفی و امور پزشکان محترم و ارتباط آن با رسانه ملی، بیانگر نگرش صحیح و قابل تقدیر شماست که اینجانب به سهم خود از توجه و عنایت شما به رسانه ملی و اثرگذاری برنامه‌های آن در جامعه قدردانی می‌کنم.

رسانه ملی بر اساس اهداف و سیاست‌های مصوب، موظف است در تحکیم مبانی نظام جمهوری اسلامی، حفظ وحدت و صیانت از اخلاق و منش اسلامی اهتمام داشته باشد. بر این اساس، رعایت شأن و کرامت آحاد جامعه به ویژه اصناف و اقشاری که در جایگاه علمی و سلامت قرار دارند، جزو اولویت‌های مهم رسانه ملی اسـت و از هـرگونه برنامه‌سازی که به نحوی موجب تحقیر، کاهش ارزش و شأن اقوام و اقشار و صنوف مختلف باشد، پرهیز و در این مسیر، نظارت مستمر و جدی دارد.

۲. یکی از نیازهای جامعه، نشاط و بهجت درونی است. رسانه ملی بر اساس وظیفه خود ملزم است که زمینه‌های نشاط و آرامش را با استفاده از زبان طنز، با رعایت و حفظ ارزش‌ها فراهم سازد. در استفاده از قالب طنز، مسایل مختلف اجتماعی به صورتی بازگویی می‌شود که «موضوع» مورد توجه قرار گیرد.

بزرگ‌نمایی مسایل جزیی و استفاده از اشارات شیرین، جزو ذات طنز و فکاهی است و اگر به درستی انجام شود، نشانه تحقیر و نادیده گرفتن ارزش‌های صنفی و خدماتی اقشار مختلف نیست. موضوعات، بهانه‌ای برای انتقال پیام‌های صحیح در بستر ایجاد ابتهاج خاطـر و مطایبه اسـت.

۳. «سلامت» از مقوله‌های جدی جامعه است و هرگز نباید در روند اعتلای آن اختلالی پیش بیاید. خوشبختانه یکی از توفیقات دولت محترم در زمینه سلامت با مدیریت جنابعالی است. رسانه ملی موظف است برای تحقق سیاست‌های کلان کشور در جهت ارتقای سطح سلامت با آن وزارتخانه و نهادهای دیگر، همراه باشد. بدیهی است همه برنامه‌های آن مؤید چنین اهتمامی است.

۴. در مجموعه «در حاشیه»، مسایل جدی صنفی پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران محترم مورد توجه بوده و از هرگونه تحقیر و طعن بر اساس وظایف ذاتی رسانه پرهیز شده است.

۵. ان شاءالله همان طور که در ایام نوروز مشاهده خواهید کرد، این سریال کوشش خواهد کرد همراه با جامعه پزشکی، لحظات پرنشاطی را برای مردم عزیز کشورمان فراهم سازد و مصداق این موضوع باشد که بدون آنکه به هم بخندیم، با هم بخندیم.

در پایان در آستانه حلول سال نو که با نام رسول اعظم (ص) آغاز می‌شود و یاد فاطمی دارد، سرافرازی، سلامت و موفقیت روزافزون را برای جنابعالی و جامعه پزشکی کشور از خداوند بزرگ خواستارم.»