2 1 2015127113928

فیلم «تاکسی» ساخته جعفر پناهی پس از موفقیت اش در بردن جایزه خرس طلا جشنواره برلین، از هفته آینده در سینماهای پاریس به نمایش عمومی در می آید.

به گزارش مووی مگ به نقل از بانی فیلم، بردن جایزه اصلی برلین توسط جعفر پناهی و اکران «تاکسی» در شهر پاریس باعث شده از هم اکنون توجه علاقمندان سینمای ایران به سوی شصت و هشتمین دوره جشنواره کن متمرکز شود.

مسئولان فستیوال بین المللی فیلم کن اعلام کرده اند کنفرانس مطبوعاتی شصت و هشتمین دوره این فستیوال را صبح پنجشنبه 27فروردین (16 آوریل) را برگزار کنند. قرار است در این نشست مطبوعاتی اسامی فیلم های انتخاب شده و همچنین نام اعضای هیات داوران در اختیار رسانه های بین المللی قرار گیرد. بنا به اطلاعات رسیده، امسال از ایران 33 فیلم بلند و تعدادی هم فیلم کوتاه برای حضور در چهار بخش این جشنواره   (مسابقه، نوعی نگاه، هفته منتقدین و 15 روز کارگردانان) درخواست داده اند که بیشتر سازندگان شان از کارگردانان تازه نفس ایران هستند. برخی از فیلمسازان ایرانی دور از وطن نیز فیلم هائی از امریکا، انگلستان، آلمان، ترکیه، عراق و چند کشور دیگر پیشنهاد کرده اند. بین فیلم های دیده شده، سوژه های این آثار اغلب پیرامون مسائل اجتماعی- انتقادی، دور می زند. اما در برخی از آنها تلاش شده کمتر جنبه انتقاد مستقیم وسرراست به اوضاع داخلی داشته باشد.

ازیین استعدادهای تازه نفس، کارگردانان آن جرات بیشتری در انتخاب سوژه ها به خرج داده اند، اما نوآوری خاصی که باعث شگفتی در مقطع بازبینی فیلم ها شود، دیده نشده است. هرچند باید یادآوری کرد که کمیته های انتخاب همچنان در حال تماشای فیلم ها هستند و تعداد زیادی از آثار ارسال شده توسط اعضای کیته های مزبور دیده شده اما هنوزکار بازبینی فیلمها به پایان نرسیده است.

نکته دیگر این که شنیده شده برخی از فیلمسازان ایرانی مایل نیستند پیش از قطعی شدن حضور فیلم شان در بخش های مختلف کن، نام شان در رسانه ها منتشر شود به همین دلیل بانی فیلم ز چاپ اسامی فیلمهای ایرانی پیشنهاد شده به کن، تا مشخص شدن نهایی خود داری می کند. از سوی دیگر شنیده شده که احتمال پذیرفته شدن یک فیلم کوتاه در بخش مسابقه – سینه فونداسیون – بسیار بالاست و یک فیلم کوتاه بسیار خوب هم شانس بالائی در بخش مسابقه فیلم های کوتاه دارد. اما در این میان چیزی که صد در صد مشخض است، انتخاب شدن فیلم یک فیلمساز جوان ایرانی ساکن یونان برای بخش سینه فونداسیون است. این فیلم با طرح بلند سینمائی اش برای یافتن سرمایه گذاران مشترک در کن حضور خواهد داشت. از امسال ریاست این مهمترین جشنواره جهانی بر عهده «پییر لسکور» خواهد بود. او به جای ژیل ژاکوب ، این جشنواره را مدیریت خواهد کرد. احتمالا لسکور سیاست های نوینی در پیش خواهد گرفت که بزودی معلوم خواهد شد.

همچنین برای اولین بار دونفر عهده دار مسئولیت ریاست هیات داوران را برعهده خواهند گرفت این دو نفر فیلمسازان صاحب سبک آمریکایی، برادران کوهن هستند.

جشنواره کن امسال از 13 تا 25 ماه مه بر پا خواهد شد.