2 1 2015930185619

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس از عملکرد صدا وسیما انتقاد کرد و افزود: ضعف آشکار مدیریت در این سازمان غیر قابل چشم‌پوشی است.

به گزارش مووی مگ به نقل از ایسنا، یونس اسدی در نطق میان دستور خود در جلسه‌ علنی دیروز مجلس گفت: در صدا و سیما هر کس زودتر بلند شد صاحب این سازمان است و به نظر من باید یک ارزیابی از برنامه‌های این رسانه انحصاری انجام شود تا ببینیم چند درصد مردم از آن راضی و چند درصد از آن ناراضی هستند و به رسانه‌های بیگانه روی آورده‌اند.

اسدی افزود: چند دستگی و چندگانگی در بدنه‌ صدا و سیما سردرگمی مراکز استان‌ها، ضعف شدید در برنامه های تدارک دیده شده، از حضور گرم عروسک‌های خز تا آوردن خر و کره خر در برنامه‌های پربیننده‌ صدا و سیما یک توهین بزرگ به مردم ایران است و از جمله عجایبی است که در تنها رسانه‌ی کشور خودنمایی می‌کند. وی با بیان این که این ضعف آشکار مدیریت غیرقابل چشم پوشی است تصریح کرد: در غیاب رقابت رسانه‌ای چه بلایی بر سر تربیت فرزندان ما به اسم نهادخانواده و چه مصیبتی بر سر فرهنگ غنی اسلام می‌آورند؟ خدا می‌داند.

واکنش علیرضا خمسه

علیرضا خمسه درباره انتقاداتی که به آوردن خر به برنامه‌ «خندوانه» در کمدی استندآپ او مطرح شد، توضیح داد: اتفاقی که در برنامه «خندوانه» افتاد، فقط گوشه چشمی به ادبیات عامیانه کشورمان داشت، نه توهین به ملت؛ چراکه مسلما کسی که 40 سال است در حوزه‌ی هنر کار می‌کند به مخاطبانش بی‌احترامی نمی‌کند.

این بازیگر پیشکسوت طنز در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: غفلت ما در بسیاری از زمینه‌ها باعث شده گنجینه‌های فرهنگی و اجتماعی‌مان به یغما برود. به عنوان مثال در مورد مولوی، این عارف بزرگ آنقدر غفلت کردیم تا ترک‌ها (کشور ترکیه) سند این بزرگمرد را به نام خودشان زدند. همچنین در زمینه طنز مکتوب هم کوتاهی‌های بسیاری کردیم که این کوتاهی‌ها هم در فرهنگ رسمی و هم در فرهنگ غیررسمی کشورمان قابل مشاهده است.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در فرهنگ شفاهی که در فرهنگ هر کشوری باید زنده بماند و از آن است که آبشخور می‌گیرد، ما مشخصا برنامه‌ «ملانصرالدین و خرش» را داریم که مجموعه‌ای از بسیاری حکمت‌ها، مثل‌ها و گره‌های اجتماعی را در خودشان جای داده‌اند. قطعا شخصیت ملانصرالدین و خرش برای پر کردن اوقات فراغت خلق نشده‌اند؛ چراکه اگر این طور بود، قرن‌ها دوام نمی‌آوردند، به همین خاطر ما وقتی از چنین گنجینه‌های طنز و فرهنگی هنری کشورمان غفلت می‌کنیم دیگران به این گنجینه‌ها دسترسی پیدا می‌کنند و سندش را به نام خود می‌زنند. شخصیت ملانصرالدین و خرش هم از جمله شخصیت‌هایی است که چند سالی است کشور ترکیه در مجامع جهانی آن‌را به نام خودش ثبت کرده است؛ در حالی که این شخصیت در بین افکار عمومی کشورمان سال‌هاست که مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرد. خمسه ادامه داد: کسانی که هیچ اطلاعی از پیشینه فرهنگی‌شان ندارند، فکر می‌کنند آمدن یک خر در کتاب و برنامه تلویزیونی توهین است؛ بنابراین من هم کسانی را که آنقدر با فرهنگشان آشنایی ندارند را مورد خطاب قرار نمی‌دهم. فقط خواهشم از دیگر دوستان این است که به کتاب‌های دیگر ملانصرالدین استناد کنند تا مطالبی برایشان یادآوری شود. اتفاقی که در برنامه «خندوانه» افتاد فقط گوشه چشمی به آن ادبیات عامیانه داشت نه توهین؛ چراکه کسی که 40 سال است در عرصه هنر فعالیت می‌کند به مخاطبش بی‌احترامی و توهین نمی‌کند