4005200e78157bef6c607f3f8794b7a0 M

بعد از یک سال بی‌رونق، پیش‌بینی‌ها حاکی از برگزاری یک جشنواره فیلم فجر داغ و پرچهره است.

به گزارش مووی مگ به نقل از تسنیم، با نگاهی به اسامی فیلم هایی که یا ساخته شده اند و یامنتظر فیلمبرداری هستند، در می یابیم که جشنواره امسال، پر از نام های بزرگاست.هم فیلمسازان نسل دوم مانند مهرجویی و کیمیایی در آن حضور دارند، همکارگردانان نسل سوم و هم کارگردانان نسل چهارم و پنجم که با فیلم های نخستخود، می توانند شگفتی ساز این دوره از جشنواره باشند.

علاوه بر این گونه گونه بودن نسل های مختلف کارگردانان، آنچه از خلاصهداستان ها به دست می آید، تلاش برای ورود به شاخه های نوینی از داستان گوییاست که در صورت هدایت درست داستان و کارگردانی، می تواند به اتفاقات خوبیمنجر شود.

این لیستی از فیلم‌هایی است که احتمال حضور آنها در جشنواره فیلم فجر خواهد بود.

بادیگارد

قطعا یکی از مهمترین فیلم‌های امسال، آخرین ساخته فیلمحاتمی‌کیاست."ابراهیم حاتمی کیا" امسال هم با یک فیلم کنجکاوبرانگیز دیگرقدم در جشنواره خواهد گذاشت و پس از یک دهه دوباره با "پرویز پرستویی" همکاری کرده است.فیلم، این روزها مراحل ساخت موسیقی را پشت سر گذاشته وقطعا در جشنواره حضور خواهد داشت.به جز پرستویی، مریلا زارعی، بابکحمیدیان، محمود عزیزی، فرهاد قائمیان، امیر آقایی، دیبا زاهدی، شیلاخداداد، پریوش نظریه، پدرام شریفی، کامران نجف‌زاده و افسانه ناصری در اینفیلم به ایفای نقش می پردازند.

کسانی که فیلمنامه کار را خوانده‌اند، معتقدند که این فیلم اگر در اجرادرست از آب درآید، یک تحول بزرگ در مجموعه کارهای حاتمی‌کیا خواهد بود. اینچهارمین محصول سینما و تلویزیون ایران درباره مساله‌ای هسته‌ای است. مساله‌ای که به مدت یک دهه زندگی همه ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده بود.

فروشنده

در حالی که گفته می شد"اصغر فرهادی" قرار است اکتبر 2016 فیلمی را بهتهیه کنندگی "پدرو آلمادوار" و با بازی "پنه لوپه کروز" در اسپانیا جلویدوربین ببرد، ناگهان خبر رسید که این کارگردان قصد دارد برای فیلم جدیدخود، "فروشنده"، بازیگران جدیدی را انتخاب کند.بازیگران جدید نیز انتخابشدند و در ادامه، شهاب حسینی و ترانه علیدوستی که پیش از این، سابقه همکاریهای موفقی با فرهادی داشتند نیز به تیم اضافه شدند تا "فروشنده"، به مرحلهتولید برسد.فیلمی که کارش را تقریبا در سکوت خبری آغاز کرد و نخستینرونمایی از آن، در جشنواره سی و چهارم فجر خواهد بود.

فرهادی یکی از معتبرترین کارگردان‌های حال حاضر سینمای ایران است و هرساخته‌اش اتفاقی در سینمای ایران. برخی‌ها معتقند که این فیلم بازگشت او بهدوره اول فیلمسازی‌اش قبل از «چهارشنبه سوری» است. دوره‌ای که او با روایتتلخی‌های زندگی طبقه زیر متوسط، نگاهی کاملا اجتماعی و عدالت‌خواهانهداشت.

مینا

نام حمید نعمت‌الله، نام هیجان‌برانگیز سینمای ایران است. دو سال قبل اوبا ساخت «آرایش غلیظ»، انرژی جدیدی به سینمای از رنگ و رورفته آن روزهاتزریق کرد.این بار او قصد دارد تا برخلاف آثار قبلی خود که با فاصله ازیکدیگر ساخته می شدند، "مینا" را جلوی دوربین ببرد.فیلمی که هم چنان درمرحله پیش تولید قرار دارد و هنوز اخبار چندانی از داستان و عوامل آن منتشرنشده است و حضور آن در جشنواره فجر نیز در هاله‌ای از ابهام است. اما اینفیلم نعمت‌الله یک تفاوت با سایر ساخته‌های او دارد و اینکه او این بار خودتهیه‌کننده فیلمش شده است.

دختر

اواخر سال گذشته بود که "رضا میرکریمی" پروانه ساخت فیلم "دختر" رادریافت کرد اما گویا فیلم به تازگی و در سکوت کامل خبری، جلوی دوربین رفتهاست.قرار بود "هدیه تهرانی" در این فیلم بازی کند اما در نهایت نقش او به"مریلا زارعی" رسید.ماهو الوند، دختر سیروس الوند، نقش اصلی فیلم که هماندختر است را بازی خواهد کرد و "فرهاد اصلانی" هم پدر او خواهد بود.آخرینساخته میرکریمی، "امروز" بود که برخلاف سایر ساخته‌های او با واکنش‌هایمنفی و مثبت کاملا متفاوتی روبرو شد.

میرکریمی نشان داده است که آنچه در فیلم‌های اجتماعی او حرف اول رامی‌زند، معاصرت و هم‌عصری با اتفاقات جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کند،بدون اینکه درگیر موج‌سواری‌های ژورنالیستی شود. خلاصه داستان دختر نشانمی‌دهد که میرکریمی، این بار هم دست به انتخاب سوژه‌ای خاص و کاملا به روززده است: فیلم دختر داستان مردی راروایت می کند که آقای عزیزی نام دارد ومسئول قسمت نگهداری و تعمیرات پالایشگاه آبادان است و برای آمدن خاستگاراندخترش آماده می شود , در همان روز ستاره دختر دیگرش میخواهد به تهران برودتا در مراسم خداحافظی یکی از دوستان هم‌دانشگاهی‌ اش شرکت کند که پدرش بهاین سفر مشکوک است و این شروع اتفاقات جالب این فیلم است

نسیم

ساخته جدید "پرویز شهبازی" مطمئنا به جشنواره فجرخواهد رسید.فیلمی که ازهمان مراحل پیش تولید، مورد توجه رسانه ها بوده و محصول مشترک سینمایایران و لهستان است.فیلمی که گفته می شود برای شرکت در جشنواره حتما با نامجدیدی عرضه می شود.در این فیلم، ساعد سهیلی، آذرخش فراهانی، آزاده نامداریو ساغر قناعت به ایفای نقش می پردازند.داستان

شکل و شمایل بازی آزاده نامداری، مجری جنجالی تلویزیون در این فیلم باعثجنجال‌هایی شده بود.خلاصه داستان آخرین فیلم شهبازی به این شرح است: یکدختر و پسر، در تهران‌گردی‌های خود با مردی برخورد می‌کنند که مشکلی دارد. آن‌ها سعی می‌کنند راه حلی برای این مشکل پیدا کنند و...

امکان مینا

کارگردان پر کار این سال های سینمای ایران ترجیح داده تا جدیدترین ساختهخود را در سکوت کامل خبری جلوی دوربین ببرد.فیلمی که فیلمبرداری آن، 8شهریور آغاز شد و این روزها مراحل فنی پس از پایان فیلمبرداری را پشت سر میگذراند.همکاری مجدد "کمال تبریزی" با "منوچهر محمدی" مورد کنجکاوبرانگیزفیلم است؛ همکاری دو نفری که تجربه های موفقی را پشت سر گذاشته اند و اینبار برخلاف آن تجربیات، در درامی مربوط به دهه 50، همکاری کرده اند و البتهبرخاف دیگر کارهای کارگردان، با بازیگرانی نه چندان چهره. میلاد کی مرام،مینا ساداتی، شاهرخ فروتنیان، بهرنگ علوی، شایسته ایرانی، سیامک صفری،فرزاد باقری و سیامک احصایی بازیگران این فیلم هستند.حال باید دیدکارگردانی چون تبریزی که طی سالهای گذشته به واسطه کارهای نه چندان مطرحخود، زیر فشار رسانه ها و منتقدان قرار داشته با "امکان مینا" خواهد توانستموقعیت درخشان گذشته خود را بازیابد یا خیر.

سنتوری؛ مرد پائیزی

جدیدترین ساخته سینمایی مرد پرکار سینما و تئاتر ایران، قرار است آذرماه کلید بخورد.فیلمی که گویا قرار است پرحاشیه تر از نخستین قسمت ازسنتوری باشد و هم اکنون چند ماهی است که اخبار متفاوت و حاشیه ای، این فیلمرا در بر گرفته است.با این حال هنوز عوامل فیلم قطعی نشده اند اما قدرمسلم ان که فیلم، آذر ماه جلوی دوربین رفته و امسال هم شاهد فیلمی ازمهرجویی در جشنواره خواهیم بود.

مهرجویی؛ چند سالی است که تغییر مسیر داده است. تغییر مسیری که زیاد همبه مذاق منتقدان و مخاطبان سینمای ایران خوش نیامده است و او این سال‌ها باانتقادات وسیعی از جامعه سینمایی و رسانه‌ای مواجه بوده اسا. این روندتقریبا بعد از ساخت اولین نسخه سنتوری آغاز شد و خیلی‌ها گمان می‌کنند کهحالا وقت بازگشت مهرجویی است.

خرمگس

"محمدرضا هنرمند" کارگردانی است که فیلم های جالب او درد هه های 60 و 70هنوز در یادها باقی مانده.پس از آن کارهای سینمایی، هنرمند در دهه 80 بهتلویزیون روی آورد و چند سریال و مجموعه برای جعبه جادویی ساخت اما او هماکنون چند سالی است که نه در سینما فعالیت دارد و نه در تلویزیون.چند سالپیش، خبری منتشر شد که وی قصد دارد فیلمی تحت عنوان "خواهران نازنین" را بهتهیه کنندگی حوزه هنری جلوی دوربین ببرد که این اتفاق رخ نداد اما وی پساز 14 سال دوری از سینما، امسال با فیلم "خرمگس" به جشنواره خواهد آمد.بازهم فیلمی کمدی از این کارگردان دوست داشتنی که در سکوت کامل خبری آغاز شده ونام بازیگران آن نیز منتشر نشده است.

قاتل اهلی

"مسعود کیمیایی" در گفت و گویی اعلام کرده که مصمم است تا این فیلم رابه جشنواره امسال برساند اما تاکنون فیلم وارد فاز فیلمبرداری نشده است.بهگفته کیمیایی، این فیلم 4 بازیگر اصلی دارد که یکی از آنها، خواننده موسیقیپاپ است.این فیلم در فضای امروز تهران می گذرد و هنوز نام هیچ یک از عواملاصلی آن رسانه ای نشده است به جز "عزت الله انتظامی" که حضورش در فیلممسجل شده.

نام کیمیایی، خیلی وقت است که در سینمای ایران تبدیل به نامی بی‌رونقشده است و فیلم‌های جدید او با انتقادات وحشتناکی روبرو شده است.

یتیم خانه ایران

باز هم "ابوالقاسم طالبی" و یک اثر حساسیت زای دیگر.کارگردان دوستداشتنی که این سالها دست بر روی سوژه های حساسی گذاشته، حالا بعد از "قلادههای طلا"، به سراغ "یتیم خانه ایران" رفته است.فیلمی که روند تولید طولانیای را پشت سر گذاشت و قطعا به جشنواره امسال خواهد رسید.در این فیلم،علیرام نورایی، فرخ نعمتی، انوشیروان ارجمند، بهار محمدپور، داریوشاسدزاده، علی شادمان و ایمان صفا به ایفای نقش می پردازند.

یتیم‌خانه ایران داستان قحطی بزرگ در ایران به واسطه جنگ جهانی دوم وحضور متفقین در ایران را روایت می‌کند که موضوع کارنشده‌ای در سینمای ایراناست.

کفشهایم کو؟

فیلم جدید "کیومرث پوراحمد" پس از ساخته ضعیف قبلی او، احتمالا از اوایلآذر ماه کلید می خورد و اگر با سرعت پیش رود می تواند خود را به جشنوارهبرساند.با توجه به اینکه پوراحمد در این فیلم از بیماری آلزایمر مادرش تاسیگرفته، این انتظار می رود که مخاطب با فیلمی احساسی مواجه شود.مجید مظفری،و رضا کیانیان بازیگران این فیلم هستند.

رسوایی 2

"مسعود ده نمکی" هر یک سال در میان، فیلمی برای مخاطبانش دارد.او اینبار تصمیم گرفته تا قسمت دوم "رسوایی" را جلوی دوربین ببرد.این کار را کرد وفیلم آخرین مراحل پست پروداکشن را می گذراند.ترکیب بازیگران فیلم درست بهمانند قسمت اول است با این تفاوت که نقش "الناز شاکردوست" را "سحر قریشی" بازی می کند.پیش از این "اکبر عبدی" در گفت و گویی اعلام کرده بود که برایبازی در این فیلم 200 میلیون تومان دستمزد گرفته است.مطمئنا حضور این فیلمدر جشنواره امسال شور خاصی را رقم می زند و به احتمال فراوان برنامه هاییبرای اکران نوروزی آن به مانند تمام ساخته های کارگردانش، چیده شده است.

ده‌نمکی یعنی جنجال و این یعنی اینکه یکی دو روز جشنواره و احتمالااختتامیه آن تحت تاثیر ژورنالیست بزرگ سینمای ایران، قرار خواهد گرفت. سینماداران ایرانی از الان منتظر اکران نوروز سال بعد هستند. رسوایی 2رکوردها را خواهد شکست؟

اژدها وارد می شود

با نام قبلی "شن، جن، ین" که فیلمبرداری آن، اسفند گذشته به پایانرسید.فیلمی که در جزیره قشم ساخته شده و آنطور که گفته می شود در دهه 40روایت شده و به کمک جلوه های ویژه، زلزله به تصویر کشیده شده است.در اینفیلم که به نویسندگی و تهیه کنندگی و کارگردانی مانی حقیقی ساخته شده است،امیر جدیدی، همایون غنی‌زاده، احسان گودرزی و نادر فلاح به ایفای نقش میپردازند.

مانی حقیقی، معمولا در مسیرهای متفاوتی فیلمسازی می‌کند. این بار با فیلمی شبیه به «کنعان» روبرو خواهیم بود یا با « پذیرایی ساده»؟

نفس

فیلمبرداری سومین ساخته "نرگس آبیار"، عید فطر به پایان رساند و گروه دروقت کامل توانست مراحل فنی فیلم را پشت سر بگذراند.در این فیلم، مهراناحمدی، پانته‌آ پناهی ها، گلاره عباسی، سیامک صفری، شبنم مقدمی و جمشیدهاشم پور به ایفای نقش می پردازند.نفس نیز به مانند ساخته قبلی کارگردان(شیار 143) بر اساس یکی از داستان های آبیار نوشته شده است.

جشنواره فجر 2 سال پیش، تحت تاثیر پدیده «شیار 143» قرار داشت و آبیاربه عنوان یک فیلم‌ساز جوان طراز اول به سینمای ایران معرفی شد. با تجریهقبلی شیار 143؛ در جشنواره فجر امسال، خیلی‌ها منتظر تجربه جدید او هستند.

دراکولا

"رضا عطاران" قصد دارد تا در جدیدترین تجربه خود، کمدی وحشت "دراکولا" را جلوی دوربین ببرد.عطاران این روزها بازی در فیلم "تهران من" محمدحسینفرحبخش را به پایان رسانده و بعید نیست که فیلم جدیدیش را در سکوت کاملخبری آغاز کند.تهیه کننده این کار وی نیز به مانند دیگر کارهایش، "علیسرتیپی" است.هنوز اخبار چندانی راجع این فیلم منتشر نشده است.

صاف کننده

جدیدترین ساخته "مصطفی کیایی" این روزها مراحل پیش تولید را پشت سر میگذراند و قرار است به زودی و با انتخاب عوامل، به مرحله تصویربرداریبرسد.تاکنون تنها حضور "محسن کیایی" در فیلم مسجل شده و گروه در حال رایزنیبا دیگر عوامل هستند.فیلمی که گفته می شود در حال و هوای "خط ویژه" است وبه احتمال فراوان، به جشنواره سی و چهارم خواهد رسید.

بعد از فیلم تلخ «عصر یخبندان»، حالا ظاهرا کیایی در حال ساخت یک تجربه طنز دیگر است.

نگار

"رامبد جوان" پس از پایان استنداپ "خندوانه"، خیلی زود پروژه سینمایی"نگار" را به جریان انداخت و قصد دارد این فیلم جنایی – معمایی را بهجشنواره امسال برساند.در حالی که تصور همه بر آن بود تا وی کمدی "خندنده" را که سالهاست آماده دارد و حتی مجوز ساخت دریافت کرده را جلوی دوربین ببرداما وی قصد دارد تا "نگار" را با بازی خودش، پیمان معادی و نگار جواهریانجلوی دوربین ببرد.

بعد از موفقیت بی‌سابقه خندوانه در تلویزیون، حالا باید ببینیم که رامبد جوان سینما را هم فتح خواهد کرد؟

سیانور

دومین ساخته "بهروز شعیبی" در سکوت کامل خبری پیش می رود.فیلمی که یکعاشقانه پلیسی است و در دهه 50 شمسی روایت می شود.تاکنون تنها حضور "بابکحمیدیان" در این فیلم رسانه ای شده است.فیلم پرلوکیشنی که می تواند خود رابه جشنواره سی و چهارم فجر برساند.

«دهلیز» ساخته قبلی شعیبی در سینما، با موفقیت قابل‌توجهی روبرو شده بود.

خشم و هیاهو

چهارمین ساخته "هومن سیدی" این روزها مراحل پست پروداکشن را پشت سر میگذارد.در "خشم و هیاهو" بازیگرانی چون طناز طباطبایی، نوید محمدزاده، رعناآزادی ور، سعید چنگیزیان، رضا بهبودی، شقایق فراهانی و بهناز جعفری بهایفای نقش می پردازند.پیش از این قرار بود فیلم در تهران و استانبولفیلمبرداری شود اما با تغییر فیلمنامه در میانه راه، سکانس های استانبولتغییر کرد و تمام فیلم در تهران ضبط شد.هنوز اعلام نشده که آیا این فیلم،اقتباسی از رمان موفق "خشم و هیاهو" نوشته "ویلیام فالکنر" بوده یا خیر.

آبجی

"مرجان اشرفی زاده" این روزها "آبجی" رادر میانه فیلمبرداری دارد.در اینفیلم که با نگاهی به مشکلات زنان ساخته شده، گلاب آدینه، معصومه قاسمیپور، پانته آ پناهی ها، حمیدرضا آذرنگ، شیرین یزدان بخش و بابک حمیدیان بهایفای نقش می پردازند.

هلن

"علی اکبر ثقفی" پس از 15 سال دوری از کارگردانی، حال با "هلن" که بهگفته خودش، نگاهی تمام و کمال به گیشه دارد، به سینماها باز خواهد گشت.دراین فیلم پربازیگر که چند روزی است جلوی دوربین رفته، طناز طباطبایی، پژمانبازغی، هوتن شکیبا، ستاره پسیانی، سارا کاشفی، مهرداد فلاحت گر و رویانونهالی به ایفای نقش می پردازند.ثقفی که سالیان اخیر، تهیه کننده فیلم هایپسرش بوده، قصد دارد تا اواخر امسال، فیلم دیگری از وی را تهیه کند.

گذر موقت

"افشین هاشمی" این روزها مشغول ساخت سومین فیلم بلند سینمایی خوداست."عبور موقت" با نام قبلی" آرام خواهیم گرفت" با بازیگرانی چون اسماعیلمحرابی، مسعود کرامتی، پانته آ بهرام، شبنم فرشاد جو و شقایق دهقان درمیانه های راه فیلمبرداری قرار دارد و قطعا به جشنواره سی و چهارم خواهدرسید.

سینما نیمکت

"محمد رحمانیان" کارگردان سرشناس تئاتر، نخستین تجربه سینمایی خود رانیمه های اسفند سال گذشته به پایان رساند.فیلمی که در ابتدا به تهیه کنندگی"فرشته طائرپور"، پروانه ساخت گرفت اما خیلی زود "تورج منصوری" به عنوانتهیه کننده کار اعلام شد.فیلمی در حال و هوای دهه 60 می گذرد و رحمانیان،بازیگران ان را از میان تئاترها انتخاب کرده است.در این فیلم علی عمرانی،مهتاب نصیرپور، هومن برق نورد و اشکان خطیبی به ایفای نقش می پردازند.

دلبری

دومین ساخته "سیدجلال دهقانی اشکذری" تحت عنوان "دلیری" مدت هاست آمادهنمایش است و یقینا در جشنواره امسال حضور خواهد داشت.در این ملودراماجتماعی، هنگامه قاضیانی، عباس غزالی، محمدرضا شیرخانلو و آتیلا پسیانی بهایفای نقش پرداخته اند.فیلم اول اشکذری، "در کنار ابرها" بود.

هفت ماهگی

"هاتف علیمردانی" که با فیلم خوب "به خاطر پونه"، حیات سینمای اجتماعیخود را پس از چند ساخته در سینمای کودک آغاز کرد، این روزها "هفت ماهگی" رادر آخرین مراحل تصویربرداری دارد.فیلمی که در آن، فرشته صدرعرفایی، بارانکوثری، حامد بهداد، پگاه آهنگرانی، احمد مهرانفر و هانیه توسلی بازی کردهاند.چندی پیش خبر تصادف "باران کوثری" در مسیر رسیدن به لوکیشن، نام اینفیلم را در صدر اخبار سینمایی قرار داد و همین اتفاق، پروسه تولید را باکمی تاخیر مواجه ساخت.چندی پیش "مردن به وقت شهریور" علیمردانی روی پردهبود و البته "کوچه بی نام" وی هنوز به نمایش در نیامده است.

هم نام

چهارمین ساخته "کیوان علی محمدی" و "امید بنکدار" تحت عنوان "هم نام" قرار است از آذر ماه جلوی دوربین رفته و به احتمال فراوان به جشنواره خواهدرسید.تاکنون تنها حضور "مرتضی پورصمدی" به عنوان مدیر فیلمبرداری در اینفیلم قطعی شده است و کارگردانان در حال تعیین دیگر عوامل فیلم هستند.

آه ای عبدالحلیم

سومین ساخته "احسان عبدی پور" که تماما در بوشهر می گذرد، یک غافلگیریدارد و آن اینکه، تمام فیلم به شیوه کلاسیک فیلمبرداری می شود."مهتابکرامتی" یکی از دو تهیه کننده فیلم است و مصطفی زمانی و رضا یزدانیبازیگران آن هستند که این روزها آخرین مراحل فیلمبرداری را پشت سر میگذراند.

«تنهای تنهای تنها»، همچنان پراعتبارترین فیلم عبدی‌پور است

50 کیلو آلبالو

تقریبا سه سالی می شود که "مانی حقیقی" برای "50 کیلو آلبالو" پروانهساخت دریافت کرد اما بعد از مدتی اعلام شد که "شهرام شاه حسینی" این فیلمرا کارگردانی کند که بعد به دلایلی وی نیز کنار رفت تا هدایت فیلم، ساختفیلم را دوباره به "مانی حقیقی" پیشنهاد دهد و او این بار پشت دوربین اینفیلم قرار گرفت تا هم ششمین فیلم خود را بسازد و هم با دو اثر در جشنوارهامسال حضور داشته باشد.یک کمدی رمانتیک که فرهاد آییش، سیامک انصاری، مانیحقیقی، سروش صحت، ساعد سهیلی، افسانه بایگان، امید روحانی، بهنوش بختیاری،هادی کاظمی، پژمان جمشیدی، آزاده صمدی و علی صادقی در آن به ایفای نقش میپردازند.

وارونگی

سومین ساخته "بهنام بهزادی" در سکوت کامل خبری جلوی دوربین رفت و نیمههای شهریور نیز پایان یافت.فیلمی که اخبار چندانی از آن منتشر نشده و علیمصفا و سحردولتشاهی بازیگران آن هستند و مطمئنا به جشنواره فجر خواهدرسید.باید دید که آیا این فیلم نیز به مانند ساخته قبلی کارگردان (قاعدهتصادف) با اقبال داوران جشنواره قرار خواهد گرفت یا خیر.

قشنگ و فرنگ

"وحید موسائیان" پس از فیلم پرخرج "فرزند چهارم" و شکست سختی که اینفیلم در گیشه خورد، حالا فیلم پربازیگر "قشنگ و فرنگ" را جلوی دوربینبرد.در این فیلم رضا کیانیان، افشین هاشمی، رعنا آزادی ور، منظر لشگری،امید روحانی، حسین محب اهری، نورالدین جوادیان، سحر آربین، هانیه توسلی،بیتا فرهی و احترام برومند به ایفای نقش می پردازند.

آشوب

"کاظم راست گفتار" که پس از "چک" دیگر فیلمی نساخته بود و در این سالها، تنها یک ثر نافرجام تلویزیونی را در پرونده دارد، هم اکنون مراحل فنیفیلم "آشوب" را انجام می دهد.فیلمی که در دهه 20 شمسی می گذرد و فیلمپرپرسوناژی است به گونه ای که این فیلم، 43 چهره دارد که از میان این چهرهها می توان به فرهاد آئیش، کوروش تهامی، محمدرضا هدایتی، آتیلا پسیانی،یکتا ناصر، امیرحسین صدیق، داریوش فرهنگ، محمدرضا شریفی‌نیا، شهره لرستانی،خسرو امیرصادقی و لیلا اوتادی اشاره کرد.

نیمه شب اتفاق افتاد

دومین ساخته "تینا پاکروان" بعد از فیلم نسبتا موفق "خانوم".فیلم ماههاست که آماده نمایش است و قطعا فرم شرکت در جشنواره را پر خواهد کرد.دراین فیلم که داستان عشق های نامتعارف از عروسی تا عزا را روایت می کند،رویا نونهالی، حامد بهداد، گوهر خیراندیش، آتیلا پسیانی، ستاره اسکندری ورابعه اسکویی به ایفای نقش می پردازند.

عادت نمی کنیم

"ابراهیم ابراهیمیان" پس از ساخت فیلم نه چندان موفق "ارسال آگهی تسلیتبرای روزنامه"، حالا به سراغ "عادت نمی کنیم" آمده و با توجه به پایانمراحل فنی تا آذر، قطعا فرم حضور در جشنواره را پر خواهد کرد.در این فیلم،محمدرضا فروتن، ساره بیات، حمیدرضا آذرنگ، هدیه تهرانی، حدیث میرامینی،پانته آ پناهی ها و شیرین یزدان بخش به ایفای نقش می پردازند.

تهران من

چهارمین ساخته تهیه کننده جنجالی سینما، "تهران من" نام دارد که توسط"کامران قدکچیان" نوشته شده و مدت ها، پروسه بازنویسی را می گذراند.فیلمیکه اواخر مهر ماه جلوی دوربین رفت و عطاران، در قامت نقشی جدی در این فیلمبه ایفای نقش پرداخت.سحر قریشی، هنگامه حمیدزاده، شقایق فراهانی، نگارعابدی و میلاد کی مرام، دیگر بازیگران فیلم هستند.آخرین ساخته فرحبخش درمقام کارگردان، "مستانه" بود که سال گذشته به روی پرده رفت.

به دنیا آمدن

چهارمین ساخته کارنامه عبدالوهاب و دومین ساخته مستقل او که سال گذشتهفیلمبرداری شد و هم اکنون به صورت کامل اماده است و فرم شرکت در جشنواره راپر خواهد کرد.در این فیلم، هدایت هاشمی، الهام کردا، پونه عبدالکریم زاده،رضا مرتضوی، رویا جاویدنیا و مهدی امیری به ایفای نقش می پردازند.

دم کلفت

"سعید سهیلی" سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد فیلمی تحت عنوان"دلواپسان" را جلوی دربین ببرد.وی حتی تا تابستان امسال نیز بر روی ساختاین فیلم اصرارداشت اما به ناگهان اعلام کرد که ساخت این فیلم را به سالآینده موکول کرد و قصد دارد برای امسال، فیلم "دم کلفت" را که فیلمنامه آنرا طی 20 روز به نگارش درآورده جلوی دوربین ببرد.به گفته سهیلی این فیلم، 7بازیگر اصلی دارد که هنوز نام های آنان رسانه ای نشده است.

فصل نرگس

"نگار آذربایجانی" در دومین ساخته سینمایی خود پس از "ائینه های روبرو"،قصد دارد تا "فصل نرگس" را تا چند روز دیگر جلوی دوربین ببرد.فیلمی کههنوز هیچ یک از عوامل آن رسانه ای نشده و گویا قرار است از چهره های جدیدیدر آن استفاده شود.

پل خواب

نخستین ساخته "اکتای براهنی" ماه هاست اماده نمایش شده اما سازندگانتصمیم گرفتند تا نخستین نمایش این فیلم در جشنواره سی و چهارم فجر باشد.دراین فیلم که داستانش برگرفته از رمان "جنایات و مکافات" داستایوسکی است،ساعد سهیلی، هومن سیدی، آناهیتا افشار، اکبر زنجانپور و شهین تسلیمی بهایفای نقش پرداختند.

جنجال در عروسی

"سیدرضا خطیبی" زمانی که فیلم موفق "حریم" را ساخت، همه فکر می کردند اوکه سال ها در آمریکا زندگی کرده، حال توانسته مدیوم وحشت ایرانی را درسینمای ما تعریف کند اما با توجه به موفقیت آن فیلم که خیلی ها از آن بهعنوان بهترین فیلم ژانر وحشت ایران نام می برند، وی در سومین تجربه سینماییخود، به سراغ یک فیلم کمدی رفته است که با توجه به پایان تمام مراحل فنی،قطعا به جشنواره خواهد رسید.در این فیلم، علیرضا خمسه، میرطاهر مظلومی،نعیمه نظام دوست، مرتضی ضرابی و محمد رضا بحری به ایفای نقش می پردازند.

پری دریایی

فیلمی به کارگردانی "امیرمسعود آقابابائیان" که در 6 نقطه از کشورفیلمبرداری شده است و امیر آقایی، پانته آ مهدی نیا، اصغر همت، شاهرخفروتنیان و سیروس کهوری ن‍ژاد در ان به ایفای نقش پرداخته اند.

تمرینی برای اجرا

"محمدعلی سجادی"که کار فیلمسازی را از سال 60 آغاز کرد، هم اکنون 8 سالاست که هیچ فیلمی را جلوی دوربین نبرده است اما او شهریور امسال فیلم"تمرینی برای اجرا" را جلوی دوربین برد که در آن از میکائیل شهرستانی، مهدیمیامی، محمدعلی سجادی، محمود راسخ فر، محمد ساربان و حسین فلاح بهره گرفتهاست.فیلمی که این روزها مراحل فنی را پشت سر می گذراند و باید منتظر ماند ودید سلیقه سجادی پس از 8 سال فیلم نساختن، چه تغییری با گذشته کرده است.

ارادتمند نازنین بهاره تینا

کارگردان پرکار این سال های سینمای ایران، قرار است طی روزهای آیندهفیلم جدید خود را با نام عجیب "ارادتمند نازنین بهاره تینا" جلوی دوربینببرد.هنوز هیچ اطلاعاتی راجع عوامل این فیلم رسانه ای نشده است.فارغ ازاین، کاهانی، ابتدای امسال فیلم "توصیه نمی شود" را در سکوت کامل خبری جلویدوربین برد که رضا عطاران و سعید آقاخانی بازیگران این فیلم هستند که گفتهمی شود نقش سانسورچی های صدا و سیما را بازی می کنند.البته برخی اخبار ضدونقیض نیز وجود دارد که کاهانی در فرانسه یک فیلم دیگر را جلوی دوربین بردهاست که اگر اینطور باشد این کارگردان، در جشنواره امسال با 3 فیلمرکورددار خواهد بود.

خانه یحیی

"حمیدرضا قربانی" در نخستین ساخته سینمایی خود به سراغ "خانه یحیی" رفتهکه نام موقت فیلم است.در این فیلم که هم اکنون در مراحل پیش تولید قراردارد و فیلمبرداری آن به زودی آغاز می شود، مهناز افشار، سهیلا رضوی و سارابهرامی به ایفای نقش خواهند پرداخت.همچنین گروه منتظر تصمیم "علی مصفا" است که ببیند آیا بازی برای این فیلم را می پذیرد یا خیر.

آخرین بار کی سحر رو دیدی؟

درام جنایی "فرزاد موتمن" که این سالها کمی فعال تر از قبل شده است، باوجود اینکه در میانه راه متوقف شده است اما به احتمال فراوان به جشنوارهامسال خواهد رسید.در این فیلم که بر مبنای یک حادثه جنایی واقعی به رشتهتحریر درآمده است، فریبرز عرب نیا، سیامک صفری، آتیلا پسیانی، ژاله صامتی،محمد رضا غفاری و بهاران بنی احمد به ایفای نقش می پردازند.

برادرم خسرو

نخستین ساخته "احسان بیگلری" چند روزی است که جلوی دوربین رفته و میتواند در جشنواره امسال حضور داشته باشد.در این فیلم روانشناختی، شهابحسینی، هنگامه قاضیانی و ناصر هاشمی به ایفای نقش می پردازند.

مشکل گیتی

"بهرام کاظمی" در جدیدترین ساخته سینمایی خود، "مشکل گیتی" را بابازیگرانی چون حمید فرخ نژاد، یکتا ناصر، امیرحسین رستمی، بهنوش بختیاری ورویا نونهالی جلوی دوربین برد.فیلمی که مراحل فنی ر پشت سر می گذارد و اینانتظار می رود که با توجه به بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقشپرداخته اند، سطح کیفی این فیلم به مراتب بالاتر از دیگر ساخته ای کارگردانباشد.

در سکوت

نخستین فیلم بلند سینمایی "ژرژ هاشم زاده" تحت عنوان "در سکوت"چند روزیاست پایان یافته و مراحل فنی فیلم آغاز شده است.در این فیلم، فاطمهمعتمدآریا، پانته آ پناهی ها، سعید پور صمیمی، علیرضا کمالی نژاد، سید جوادیحیوی و احترام السادات برومند به ایفای نقش پرداخته اند.

ماه بر فراز زیراب

جدیدترین ساخته سینمایی "سیامک شائقی"، این روزها اخرین مراحل تدوین راپشت سر می گذارد و خود را برای نمایش در جشنواره سی و چهارم اماده میکند.در این فیلم که در شیرگاه مازندران جلوی دوربین رفته، لادن مستوفی،آزیتا حاجیان، فربد فرهنگ و مهسا طهماسبی به ایفای نقش پرداخته اند.

یک شهروند کاملا معمولی

"مجید برزگر" مدتهاست که این فیلم خود را آماده نمایش دارد و قصد داردتا این ساخته مشترک ایران و جمهوری چک را علاوه بر جشنواره فجر، در جشنوارهالف دنیا نیز شرکت دهند.تمام مراحل پست پروداکشن فیلم در کشور چک انجامشده و بازیگران آن، گمنام هستند.باید دید که برخلاف اثر قبلی کارگردان(پرویز)، این فیلم خواهد توانست به بخش رقابتی جشنواره سی و چهارم راهیابد.

متولد 65
نخستین ساخته "مجید توکلی" را "محمدمهدیعسگرپور" تهیه کرده و "رضا میرکریمی" نیز مشاور کارگردان است.در این فیلمعاشقانه، احسان امانی، مریم سعادت، پدرام شریفی و هنگامه حمیدزاده بازیکرده اند.

عقربه روی 220

گویا بدبیاری های "علیرضا امینی" تمامی ندارد.بعد از تمام حواشی کهگریبانگیر ساخته های قبلی کارگردان شد، گویا قرار بود فیلم جدید او، اوایلتابستان امسال جلوی دوربین برود.امینی اردیبهشت امسال د گفت و گویی اعلامکرده بود که منتظر خالی شدن وقت "حامد بهداد" به عنوان ازیگر نقش اصلی فیلماست اما در آخرین خبری که راجع بازیگرا این فیلم منتشد شد، خبری از حضوربهداد در فیلم نیست و تنها بازیگر قطعی فیلم،"هدیه تهرانی" است.پیش از آننیز خبر حضور "امیر آقایی" و "شبنم مقدمی" در این فیلم تکذیب شد.این فیلمکه مدتهاست مراحل پی تولید را پشت سر می گذارد قرار است به زودی جلویدوربین برود.

من

نخستین ساخته سینمایی "سهیل بیرقی"، "من" نام دارد که چندی پیش پروانهنمایش ان نیز صادر شد اما بعید است سازندگان بخواهند فیلم را قبل ازجشنواره سی و چهارم، اکران کنند.در این فیلم، لیلا حاتمی، امیر جدیدی،‌بهنوش بختیاری و علیرضا استادی به ایفای نقش پرداخته اند.

سال تحویل

سومین ساخته "سیاوش اسعدی" به گونه ای یک فیلم خانوادگی است.اسعدی،فیلمنامه این کار را از روی رمانی به قلم پدرش نوشته، پدرخانم او یعنی مهدیهاشمی و همسر او یعنی نورا هاشمی نیز در این فیلم بازی می کنند.فیلم بهزودی در ایران و ایتالیا کلید می خورد و تلاش بر این است تا با تدوین همزمان، فیلم به جشنواره سی و چهارم برسد.

من سالوادور نیستم

"من سالوادور نیستم" با عنوان قبلی "رویای مارسل" قرار بود توسط "مسعوداطیابی" ساخته شود که بعد به "منوچهر هادی" رسید.فیلمی که کار تصویربرداریآن، نیمه اردیبهشت امسال به پایان رسید و اوایل شهریور نیز مراحل فنی ان بهپایان رسید و کاملا اماده نمایش است.پیش از این قرار بود فیلم به اکرانعمومی برسد اما گویا عوامل فیلم تصمیم گرفته اند فیلم را به جشنواره سی وچهارم بفرستند.در این فیلم، ریوالدو، رضا عطاران، یکتا ناصر، مهدی محرابی،ژیلا صادقی و سوگل محرابی به ایفای نقش پرداختند.

23 روز

سومین ساخته "مهدی گلستانه"، تم متفاوتی با دو ساخته قبلی او (دردسربزرگ و نازنین) دارد.در این فیلم پربازیگر که این روزها مراحل فنی را پشتسر می گذراند، محمدرضا فروتن، هانیه توسلی، شقایق فراهانی، محسن کیایی،مریم بوبانی، خاطره اسدی و نیکی مظفری به ایفای نقش پرداختند.

ربوده شده

پنجمین ساخته "بیژن میرباقری" پس از 6 سال دوری وی از سینما، این روزهامراحل فنی را پشت سر می گذراند.در این فیلم اجتماعی علاوه بر نیکی کریمی وسروش صحت، روزبه بمانی، ترانه سرای برجسته نیز به ایفای نقش پرداختهاست.پیش از این قرار بود مهناز افشار به جای کریمی در این فیلم بازی کند.

زاپاس

"برزو نیک نژاد که هنوز نخستین ساخته سینمایی اش (ناخواسته) اکران نشدهاست، به تازگی پروانه نمایش فیلم دوم خود (زاپاس) را دریافت کرده است و باطی شدن مراحل پیش تولید که گویا از سال گذشته آغاز شده، به زودی وارد فازفیلمبرداری می شود.داستان و عوامل فیلم هنوز رسانه ای نشده است.

لانتوری

سومین ساخته "رضا درمیشیان" که در برهه ای با تعطیلی همراه شده بود، خودرا برای حضور در جشنواره سی و چهارم آماده می کند.در این فیلم عاشقانه،نوید محمدزاده، باران کوثری، مریم پالیزبان، بهناز جعفری، فاطمه نقوی،پریوش نظریه، نادر فلاح، اردشیر رستمی، حسین پاکدل، بهرنگ علوی و ستارهپسیانی به ایفای نقش پرداخته اند.باید دید حساسیت هایی که درباره فیلم قبلیکارگردان (عصبانی نیستم) به وجود امد، بر سر این فیلم نیز وجود خواهد داشتیا خیر.

دعوتنامه
"
مهرداد فرید" که هم اکنون حدود سه سال میشود تا زمینه ساخت "کوروش زنده است" فراهم شود، گویا فعلا از ساخت اینفیلم منصرف شده تا در اقدامی تازه، برای "دعوتنامه" پروانه ساخت بگیرد.فیلمدر مرحله پیش تولید قرار دارد و هنوز اخباری از داستان و عوامل آن منتشرنشده است.آخرین ساخته فرید که به مرحله اکران رسید، "بی تابی بیتا" بود.