20160326111948 1

در طول تاریخ سینمای ایران فیلم‌های زیادی با وجود داشتن مجوز رسمی و قانونی ساخت و پروانه اکران، به دلیل اعمال  فشارهایی با منابع مشخص یا نامشخص و به دلایلی که اغلب، مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را مصلحت لقب می‌دهند مورد تحریم قرار گرفتند و از پرده پایین کشیده شده اند و این بحثی است که محدود به دولت های دهم و یازدهم نمی‌شود و به‌طور نسبی در تمام ادوار مدیریت فرهنگ و هنر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح بوده و اتفاق افتاده است.


اما در این گزارش عملکرد وزارت ارشاد دو دولت دهم و یازدهم در زمینه توقیف و اکران آثار سینمایی بررسی می‌شود.

توقیف فیلم‌ها به دو شکل پیشگیری از اکران و پایین کشیدن از پرده سینما پس از صدور مجوز نمایش همواره پابرجا بوده و موضوعی است که علاوه بر اهالی سینما که به طور مستقیم با آن در ارتباط هستند، اظهارنظرهای مردم و مجلس شورای اسلامی و حتی برخی رسانه‌ها نیز در آن موثر بوده و در مواردی مجوزهای ساخت و نمایش سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از سکه انداخته‌ است. در مواردی هم پیش آمده فیلمی که برای اکران عمومی مشکلی ندارد با تحریم حوزه هنری مواجه شده و از اکران آن در سینماهای متعلق به این نهاد فرهنگی- هنری جلوگیری شده است. 

در گزارشی که می‌خوانید لیست فیلم‌ها توقیف شده توسط وزارت ارشاد هر دو دولت دهم و یازدهم آورده شده است. در این لیست فیلم‌هایی وجود دارد که در ادامه توقیف در دولت گذشته هم‌‍چنان در توقیف به‌سر می‌برند و برخی فیلم ها از توقیف خارج شده و اکران شدند و برخی فیلم‌ها نیز در دولت یازدهم به طور رسمی توقیف شدند. سرنوشت برخی فیلم‌ها مثل «رستاخیز» نیز به ایجاد یا خوددداری از اصلاحات و تغییرات بستگی دارد. در این میان فيلم هايي هم هستند كه از ساخت آن ها چند سالی می گذرد اما بازهم نتوانسته اند در اكران عمومی قرار بگيرند.

شایان ذکر است؛ در سال  1393و با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییرات وزارت فرهنگ و ارشاد دولت جدید و انتصاب معاونان،محمد علی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس طی نامه ای به حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی خواستار جلوگیری از اکران فیلم‌های مرتبط با حوادث انتخاباتی سال 88 تا زمان رسیدگی به شکایات و پرونده‌ها شده است.

خرس :
«خرس» ساخته خسرو معصومی که جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده آن است، هم‌چنان در توقیف به‌سر می‌برد و در دولت یازدهم نیز تاکنون رنگ اکران به خود ندیده است. این فیلم داستان بازگشت یک رزمنده به خانه و غافلگیر شدن او را روایت می‌کند. بازیگران این فیلم پرویز پرستویی،مریلا زارعی، فرهاد اصلانی، علی اوسیوند، ناصر آقایی و... در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

مهمونی کامی:
« مهمونی کامی » ساخته علی احمدزاده به عنوان بهترین فیلم جشنواره «پراگ» برگزیده شده بود. این فیلم در وزارت ارشاد به نمایش درآمد و در مقطعی با وجود نداشتن مجوز اکران، شایعه توزیعش در شبکه نمایش خانگی منتشر شد که این فیلم در نهایت توسط وزارت ارشاد هر دو دولت دهم و یازدهم توقیف شد. داستان اين فيلم درباره عده ای جوان است كه به قصد رفتن به يك مهماني عازم شمال می شوند. 
نازنین فراهانی، پگاه آهنگرانی، مینا ساداتی، مهدی کوشکی و... بازیگران این فیلم هستند.

این یک رویاست:
«این یک رویاست» یکی دیگر از فیلم‌هایی است که برای اهالی رسانه نمایش داده شده است. کارگردان فیلم گفته است: عنوان «زیرزمینی» را برای فیلمم قبول ندارم و این فیلم مشکلی برای مجوز داخلی برای اکران عمومی ندارد.
فیلم «این یک رویاست» با بازی حدیث میرامینی، الهام کردا، حمید ابراهیمی، مهدی پورموسی و مهران رجبی، به مشکلات یک دختر جوان در شهر تهران می‌پردازد که سرگشته به دنبال راه چار‌ه‌ای است تا بتواند بدهی‌های خود را پرداخت کند. این فیلم در سال 93 و 94 هم رنگ اکران را ندید.

بلوک 9 خروجی 2:
عده ای عقیده دارند دلیل راه نیافتن فیلم «بلوک 9 خروجی2» به بخش مسابقه جشنواره فجر تلخی بیش از حد قصه آن است.البته این فیلم از گروه فیلم‌هایی است که  از دیگر فیلم‌هایی است که مسئولان سازمان سینمایی سال گذشته آن را برای اهالی رسانه نمایش دادند.
این فیلم داستان زن و شوهری که چندسال از جدایی‌شان می‌گذرد را روایت می‌کند که بعد از مرگ مادربزرگ، برای بهبود و سلامت روحی دخترشان به مسافرت می‌روند. دراین فیلم امیر جعفری،‌ پانته‌آ بهرام و حمیدرضا آذرنگ حضور دارند.


پریناز:
«پریناز» تنها فیلمی بود که پس از نمایش در سالن وزارت ارشاد، پروانه نمایش عمومی آن صادر شد اما همچنان خبری از اکران عمومی آن نیست. فرهاد آئیش،مژگان بیات،مصطفی زمانی، طناز طباطبایی،حمید فرخ نژاد،شبنم قلی خانی،فاطمه معتمدآریا و فرخ نعمتی بازیگران این فیلم هستند.
این فیلم که گفته می‌شود حتی مشکل ممیزی و اصلاحات نیز نداشته خبری از اکران عمومی آن نیست. توقیف این فیلم به گفته کارگردان آن هیچ دلیل روشنی نداشته است.


سپید و سیاه:
داستان این فیلم که بیش از پنج سال است توقیف شده، سفری است از سیاهی به سپیدی در آخرین روز سال 1388 که فرید، جوان 22 ساله از جنوبی‌ترین نقطه تهران تا شمالی‌ترین نقطه سفری را در یک‌ روز آغاز می‌کند و به معنای جدیدی از عشق می‌رسد.
مهرداد صدیقیان، مهناز افشارزاده، صدرالدین شجره، شهرزاد کمال‌زاده ونگین معتضدی بازیگران این فیلم بودند.

صد سال به این سال‌ها:
فیلم سامان مقدم هشت سال است که در توقیف به سر می‌برد و روایتگر زندگی زنی است که در طول سی سال اتفاقات مختلفی برای او رخ می‌دهد.
رضا کیانیان،پرویز پرستویی،فاطمه معتمدآریا، علی قربان‌زاده،پوریا پرستویی،امیرحسین آرمان،نگار جواهریان،بهاره افشاری،ابراهیم آبادی بازیگران این فیلم هستند. معتمد‌آریا یک‌بار نسبت به توقیف این فیلم واکنش نشان داده است.


آشغال‌های دوست‌داشتنی:
این فیلم محصول سال ۱۳۹۱و به نویسندگی کارگردانی و تهیه‌کنندگی محسن امیریوسفی است محوریت این فیلم که درخصوص حوادث بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ است از دولت دهم موفق به دریافت مجوزاکران نشد و در دوره وزارت ارشاد دولت یازدهم نیز نتوانست پروانه نمایش برای سی‌ودومین جشنوارهٔ فیلم فجر یا اکران عمومی دریافت کند. 

جواد شمقدری دراواخرکارمعاونت سینمایی دولت دهم درخصوص این فیلم گفت: اگر ما به این فیلم مجوز ندهیم، دولت بعدی هم این فیلم را اکران نخواهد کرد.این فیلم به هیات انتخاب سی و سومین و سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر نیز راه نیافت و فرصت بازبینی پیدا نکرد. در نهایت علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم گفت: این فیلم پروانه نمایش ندارد و اکران هم نخواهد شد.
محمد حیدری در اولین نشست خبری جشنواره فیلم فجر این فیلم را معضل هرساله جشنواره‌ها اعلام کرد و این تعبیر با واکنش‌ شهاب حسینی که به‌عنوان مشاور دبیر انتخاب شده بود همراه شد و به همین دلیل استعفا کرد. 
شهاب حسینی، هدیه تهرانی، شیرین یزدان بخش،حبیب رضایی،نگار جواهریان و صابر ابر در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.


گزارش یک جشن:
داستان این اثر به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا  و با بازی رضا کیانیان، بهروز شعیبی، مریلا زارعی، طناز طباطبایی و رویا تیموریان در قالبی اجتماعی و در یک جشن عروسی روایت می‌شود. این فیلم محصول سال 1389 است و در این پنج سال در توقیف به سر می‌برد. «گزارش یک جشن» به مسئله جوانان به‌عنوان یکی از بحران‌های امروز جامعه می‌پردازد.


خیابان‌های آرام:

فیلم «خیابان‌های آرام» داستان یک خبرنگار است که در یک روز کاری خود با حوادثی در سطح شهر روبه رو می‌شود  و سایر بازیگران این فیلم عبارتند از:
نیکی کریمی ،حسن معجوني، لعيا زنگنه، محمدرضا فروتن و رضا داودنژاد و مينه لی هاکوپيان ديگر بازيگران فيلم کمال تبريزی هستند. در این فیلم نیکی کریمی در نقش یک خبرنگار ظاهر شده است.  


عصبانی نیستم:
«عصبانی نیستم» دومین اثرسینمایی رضا درمیشیان و محصول سال ۱۳۹۲ است. 
مضمون فیلم «عصبانی نیستم» به اتفاقات رقابت انتخاباتی سال 88 می‌پردازد و از سوی وزارت ارشاد دولت سابق و فعلی توقیف شده است. اما این فیلم در همان مقطع زمانی، در شصت‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم برلین به عنوان تنها نماینده سینمای ایران به نمایش درآمد.
باران کوثری ،نوید محمدزاده،رضا بهبودی،میثاق زارع و محمد کارت بازیگران این فیلم هستند. 

خانه پدری:
فیلم «خانه پدری» به نویسندگی و کارگردانی کیانوش عیاری ساختهٔ سال ۱۳۸۹ است. در ابتدا تهیه کنندگی این فیلم را ناجی فیلم برعهده داشت که به‌دلیل انتقادات پیرامون خشونت فراوان در فیلم، از آن کنار کشید. مهدی هاشمی،شهاب حسینی،مهران رجبی،نازنین فراهانی و حسین فلاح بازیگران این فیلم هستند.
این فیلم قصه اتفاق‌های یک خانه قدیمی را از سال ۱۳۰۸ (اواخر دوره قاجار) تا ۱۳۷۹ روایت می‌کند و مسائل و مشکلات زنان ایران را در هفتاد سال اخیر به تصویر کشیده است.

 بی‌خود و بی جهت:
این فیلم محصول سال 1390و ساخته عبدالرضا کاهانی است.
این فیلم داستان مشکل دو زوج است که باید وسایل خانه خود را جا به جا کنند تا آماده مراسم عروسی یکی از این دو زوج شوند.
 اکران این فیلم پس از چند روز در آذرماه ۱۳۹۱ در شهر قم به دستور اداره کل ارشاد این استان متوقف شد. 


زندگی خصوصی:
این فیلم از دسته فیلم‌هایی است که پس از اکران، توقیف شد و از پرده پایین آمد. اظهارات برخی چهره‌های کشور به یکباره تبدیل به سوژه اعتراضات شد و در نهایت هم با وجود داشتن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از شش روز اکران در سینماهای محدود توقیف شد.
 فرهاد اصلانی،لعیا زنگنه و هانیه توسلی بازیگران این فیلم بودند. مضمون این فیلم خیانت یک مرد به همسرش بود که در نهایت به یک قتل منجر شد.

فرزند صبح:
این فیلم وضعيت متفاوتی از سایر فیلم‌های توقیفی دارد. اين فيلم پس از چندين سال بالاخره به نویسندگی و كارگرداني بهروز افخمي به جشنواره بيست و نهم فیلم فجر رسيد و پس از نمایش با انتقادات اصحاب رسانه و منتقدان مواجه شد. 
«فرزند صبح» مقطع كودكي (تا هفت سالگي) حضرت امام خمينی (ره) و همچنين بخش هايی از 63 سالگي ايشان در 15 خرداد سال 42 را روايت مي كند
در «فرزند صبح» عبدالرضا اكبری، آتيلا پسيانی، هادی ديباجی، آرمان ايرانپور و هديه تهرانی به ايفای نقش پرداخته اند.

زادبوم:
«زادبوم» در بيست و هفتمين جشنواره فيلم فجر تنديس سيمرغ بخش نگاه ملي جشنواره را هم بدست آورده است. این فيلم روايتگر زندگي كنوني سه نسل از يك خانواده ايراني است كه در سه كشور ‎ متفاوت زندگي مي كنند و هرکدام با مشكلي روبرو هستند. عزت ا... انتظامي، مسعود رايگان، رؤيا تيموريان، پگاه آهنگراني و بهرام رادان در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته اند.
این فیلم محصول سال 1387 است و تا پایان اسفند سال 94 اکران نشده است. 

زمهرير:
«زمهریر» از فیلم‌های پربازیگر سینما است که به نویسندگی و کارگردانی علی روئین‌تن ساخته شده است. 
نمایش اين فيلم در هنگام حضور در بيست و هشتمين جشنواره فيلم فجر با انتقادات اصحاب رسانه و منتقدين همراه بود. به عقیده عده ای دلیل توقیف این فیلم مضمون آن بوده که با نشان دادن يك فرمانده جنگ كه مشغول به دوره گردی و نواختن ساز در خيابان ها است نگاهی خاص به مقوله جنگ و دفاع هشت ساله ايران دارد.
جمشید مشایخی،داوود رشیدی،ابوالفضل پورعرب،اکبر عبدی،سارا خوئینی‌ها،افسانه بایگان،بیتا بادران،امین تارخ،محسن تنابنده،محمود پاک‌نیت،مهرداد صدیقیان،وحید جلیل‌وند،رحمان حقیقی
محمدهادی دیباجی،رضا رویگری،فرود روئین‌تن،جمشید شاه‌محمدی،علی صادقی،مهوش صبرکن
مریم کاویانی،میرطاهر مظلومی و نیوشا ضیغمی بازیگران این فیلم هستند.

هفت و پنج دقيقه:
هفت و پنج دقيقه»كه در سال 87 ساخته شده است مضموني اجتماعي دارد و به موضوع مهاجرت مي پردازد. رضا كيانيان تنها بازيگر ايراني اين فيلم است كه بر اساس فيلمنامه فرهاد توحيدي در فرانسه ساخته شده است. اين فيلم داستان زندگي سه زن كه در آستانه فروپاشي روحي و خودكشي اند را روايت مي كند و در بيست و هفتمين جشنواره فيلم فجر نيز حضور داشت

من مادر هستم:
فیلم «من مادر هستم» سوژه داغ زمان اکران خود بود. افراد زیادی به جریان معترض اکران فیلم شدند و با اعتراض خیابانی مقابل ساختمان وزارت ارشاد، خواستار توقف اکران این فیلم شدند در صف روبه‌رو اهالی سینمایی‌ نیز به  بهارستان  آمدند. در نهایت خواسته معترضان عملی شد و از اکران این فیلم جلوگیری کردند. این فیلم نیز مانند «گشت ارشاد» و«زندگی خصوصی» از اکران پایین کشیده شد.
باران کوثری،حبیب رضایی،هنگامه قاضیانی،فرهاد اصلانی،امیرحسین آرمان و پانته‌آ بهرام بازیگران این فیلم هستند

بازگشایی خانه سینما؛ تنها وعده محقق شده

پس از اتفاقاتی که برای چند فیلم در دولت نهم و دهم افتاد و پرونده توقیف آن‌ها تا پایان مدت دولت قبل باز ماند، زمزمه‌های اعتراض اهالی سینما دیگر به صداهای بلند تبدیل شد و این نارضایتی به گوش هیات دولت رسید. حسن روحانی که با شعار تدبیر و امید آمده بود وعده‌هایی نوید بخش به اهالی سینما داد که از میان آن‌ها تنها وعده بازگشایی خانه سینما عملی شد.

یکی از اتفاقات نسبتا رضایت بخش  در دولت جدید این بود که با کش و قوس‌های فراوان و مبارزه و جلسات متعدد چند فیلم توقیفی دولت دهم اکران شد. اما با این وجود در دوره وزارت علی جنتی نیز چند اثر سینمایی رسما و با حکم شخص وزیر توقیف شدند که باید دید با گذشت زمان آیا بخت این فیلم‌ها در ادامه کار دولت یازدهم گشایش می‌یابد یابه دولت دوازدهم می کشد؟

فیلم های توقیفی که در دولت روحانی اکران شدند

با روی کار آمدن دولت یازدهم تعدادی از فیلم های توقیف شده با اعمال اصلاحاتی موفق به اکران عمومی شدند، تعدادی از فیلم‌های توقیفی دولت دهم در در دولت یازدهم پس از کش و قوس‌های فراوان و بحث و اعتراض‌ها سرانجام رنگ پرده سینما را به خود دیدند.

نقش نگار:
دلیل توقیف فیلم «نقش نگار» حضور ناصر ملک مطیعی بازیگر قدیمی سینما پس از سال‌ها  در این فیلم بوده که گفته شده بود بدون مجوز در این فیلم بازی کرده است.
حضور ملک مطیعی در این که بیشتر از دو سکانس نبود این اثر را مدت‌ها در توقیف نگه‌داشت تا اینکه با روی کار آمدن دولت یازدهم بتدریج مشکل حضور وی در فیلم حل شد و این اثر نیز در سال 94 اکران شد. فیلمی که با گذشت زمان زیاد از مطرح شدنش و با اینکه در لیست بازیگرانش ناصر ملک مطیعی، بهرام رادان، آتیلا پسیانی و ...بودند موفق به فروش مطلوب نشد.

از رئیس جمهور پاداش نگیرید:
«پاداش» با تغییر نام به «ازرئیس جمهور پاداش نگیرید»ساخته کمال تبریزی که بیش از 6 سال توقیف بود. سرنوشت این فیلم در دولت یازدهم به اکران عمومی انجامید که البته پس از شروع اکران، بیلبورد این فیلم در یکی از خیابان‌ها ، شبانه به زمین کشیده شد. حسن معجونی، آتیلا پسیانی، احمد آقالو، بهمن زرین پور، عباس آقاجانی بازیگران این فیلم هستند.

ماهی و گربه:
قصهٔ «ماهی و گربه» بر اساس یک ماجرای واقعی نوشته شده است. در سال ۱۳۷۷ خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر این‌که رستورانی بین راهی گوشت چرخ‌کرده انسان را می‌پخته است.
بخت فیلم «ماهی و گربه»آخرین ساخته شهرام مکری که در دوره وزارت ارشاد دولت قبل بسته شده بود سرانجام در دولت یازدهم گشوده و این فیلم در گروه هنر و تجربه اکران شد. 
در داستان این فیلم آمده :چند دانشجوی دختر و پسر برای شرکت در جشن بادبادک بازی در شب یلدا به شمال رفته‌اند. در همسایگی کمپ کوچک آنها کلبه‌ای قرار دارد که سه آشپز یک رستوران ساکنان آن هستند. آشپزها برای پخت غذاهای رستوران به گوشت احتیاج دارند و جز این جوان‌ها کسی در آن اطراف نیست و...
بابک کریمی،سعید ابراهیمی‌فر،سیاوش چراغی‌پور،محمد برهمنی،فراز مدیری، پدرام شریفی و...از بازیگران این فیلم هستند.

گس:
«گس» به کارگردانی کیارش اسدی‌زاده یکی از فیلم‌هایی است که بدون پروانه ساخت ساخته شد و همین مساله برای این فیلم حاشیه ساز شد. با این وجود، فیلم درجشنواره‌های خارجی  شرکت کرد و در فستیوال بین المللی فیلم رم ایتالیا جایزه بهترین بازیگر نوظهور نسل نورا در سال ۲۰۱۳ کسب کرد، این جایزه به به مجموعه بازیگران فیلم اهدا شد. این فیلم سرانجام در سال 94 به اکران عمومی رسید.
صابر ابر،پانته‌آ پناهی‌ها،رؤیا جاویدنیا،احسان امانی،شبنم مقدمی،مهسا علافر،محمدرضا غفاری
ماهانا نورمحمدی باریگران فیلم «گس» هستند.

قصه‌ها:
فیلم «قصه‌ها» در سال 90 با نگاهی به شخصیت فیلم‌های قبلی بنی‌اعتماد ساخته شده است و در آن بازیگرانی چون گلاب آدینه، صابر ابر، فرهاد اصلانی، بابک حمیدیان، نگار جواهریان، ریما رامین‌فر، حبیب رضایی، عاطفه رضوی، مهراوه شریفی‌نیا، محمدرضا فروتن، شاهرخ فروتنیان، باران کوثری، پیمان معادی، فاطمه معتمدآریا، حسن معجونی، مهدی هاشمی و... ایفای نقش کرده‌اند.

آينه هاي روبرو:
«آينه هاي روبرو» به كارگرداني نگار آذربايجاني و تهيه كنندگي فرشته طائرپور داستان دختري را روايت مي كند كه در پي تغيير جنسيت خود است، اما او با مخالفت شديد خانواده روبرو مي شود. این اثر از فيلم هايی است كه در جشنواره فيلم فجر مورد تقدير قرار گرفت و جوايزي را به خود اختصاص داد و در نهایت در دولت یازدهم اکران شد.
شایسته ایرانی، غزل شاکری، صابر ابر، مریم بوبانی، نیما شاهرخ شاهی، هنگامه قاضیانی بازیگران این فیلم هستند.

پوسته:
«پوسته» محصول سال 87 به کارگردانی مصطفی آل احمد و تهیه کنندگی محمد آفريده است. حميد فرخ نژاد، الناز شاكردوست، مريم كاوياني، حميدرضا فلاحي و امير غفارمنش در این فیلم به ايفاي نقش پرداخته‌اند. 
فيلم مضموني اجتماعي دارد و داستان آن درباره يك زنداني محكوم به مرگ است كه پس از اثبات بي گناهي اش آزاد مي شود و بلافاصله در شرايطي قرار مي گيرد كه شواهد مي تواند او را يك بار ديگر روانه زندان كند. این فیلم سرانجام در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمد.

آمین خواهیم گفت:
این فیلم نیز برچسب توقیف را با خود به یدک می کشید و محصول  سال 89 است، وزارت ارشاد برای دادن پروانه نمایش به این فیلم از سالور خواست تا با حذف یک سکانس به «آمین خواهیم گفت» پروانه نماش دهد که در نهایت  کارگردان  اصلاحات را پذیرفت و 9 دقیقه از فیلم برای گرفتن پروانه نمایش حذف و درگروه « هنر و تجربه» اکران شد.

پرویز:
«پرویز» فیلم دیگری است که در دولت دهم توقیف شد و پس از دو سال توقیف، سال ۹۳ در گروه «هنر و تجربه» به نمایش عمومی درآمد و با استقبال مخاطبان روبرو شد. دلیل توقیف این فیلم سیاه‌نمایی عنوان شده بود.

مهر توقیف دولت یازدهم روی سه فیلم

خانه دختر:
داستان فیلم درباره دختری از یک خانواده متوسط است که قرار است با پسری از خانواده ای سنتی و مذهبی ازدواج کند. مادر و خواهر پسر که مذهبی هستند کمی پیش از برگزاری مراسم عروسی قصد دارند دختر را به معاینه پزشکی ببرند که...
حامد بهداد،نسیم ادبی،پگاه آهنگرانی،رؤیا تیموریان،بهناز جعفری،باران کوثری،محمدرضا هدایتی
بابک کریمی،رعنا آزادی‌ور و نادر فلاح بازیگران این فیلم هستند.

رستاخیز:
این فیلم به موضوع عاشورای حسینی و اتفاقات واقع شده در آن روز تاریخی و سرنوشت‌ساز می‌پردازد. این فیلم به دلیل نشان دادن چهره حضرت علی اکبر ع و حضرت ابوالفضل بن علی ع توقیف شد و تنها شرط اکران این فیلم قرار دادن افکت نور برچهره این دو بازیگر بوده است.
آرش آصفی،پوریا پورسرخ،حسن پورشیرازی،فرهاد قائمیان،بابک حمیدیان،بهادر زمانی،انوشیروان ارجمند،علی جاویدفر،میرطاهر مظلومی،سروش گودرزی،مهتاب کرامتی،شقایق فراهانی،لیلا بلوکات، زهره حمیدی و.... در این فیلم دینی و تاریخی ایفای نقش کردند.

مادر قلب اتمی:
درحالی که رسانه ها چند ماه قبل اعلام کرده بودند که مجوز نمایش «مادر قلب اتمی» صادر شده است اما این فیلم سینمایی از دو سال قبل تاکنون سرنوشت نامشخصی دارد . کارگردان این فیلم با حذف 8دقیقه و با توجه به چندین بار اصلاحیه هنوز موفق به دریافت پروانه نمایش نشده است. 
تهیه کننده این فیلم هم‌چنان پیگیر مجوز نمایش این فیلم است که قرار است از طرف معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی یا مجوز اکران صادر شود یا توقیف شود.
محمدرضا گلزار،ترانه علیدوستی،پگاه آهنگرانی،مهرداد صدیقیان بازیگران این فیلم هستند.

علاوه بر این سه فیلم که توقیف دولت یازدهم هستند، لیستی بلند بالا از فیلم‌های توقیف دولت دهم روی میز وزیر ارشاد مانده تا تکلیف نامعلومش، روزی مشخص شود.